הכרת סגנונות במוסיקה

Line In

משתמש רשום
שלום וברכה לכולם... נסיון להעיר את הפורום..
אני מאד מתעניינת בסגנונות שונים במוזיקה. בתור פלייבקיסט ומעבד- זה יעיל מאד.
חשבתי שאפשר להעלות פה שירים מסגנונות שונים, ולהתחיל לנתח.
ג'אנר, הרכב כלי, הרמוניות, סולמות מיוחדים/ מודוסים ומאפיינים נוספים.
מקווה מאד לשיתוף פעולה...
השיר הראשון שאני מעלה- "קראהוד" של פריד.. השיר משלב כמה סגנונות, ניתן להתמקד בסגנון הג'אז קודם.
בהצלחה!

קבצים מצורפים

• 1.mp3
    4.5 MB · צפיות: 52

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
תודה על השיתוף של השיר
כנראה לא שמעתי אותו בגירסה הזאת לפני זה
הביצוע הג'אזי בפתיח, מעט בנאלי, מה שאי אפשר לומר על רגעי השיא בסוף השיר, שהם באמת מאוד ייחודיים וביג באנדים.
מה שכן מפריע שבקטעים ה"חזנותיים" המעבד כמעט נטש את סגנון הג'אז, והלך לסגנון צפוי מדי, הייתי משקיע יותר בשביל ליצור יצירה שלמה יותר שהג'אז הוא המוביל בה ומשתלב יותר בקצבים המזרח אירופאים שמרכיבים במקור את השיר.

Line In

משתמש רשום
תודה על התגובה, סוף סוף... נזכור שהיית מעשרה ראשונים....;):)

למעשה אני העלתי את השיר במטרה להכיר סגנונות לעומק וזה כולל מקור הסגנון, התפתחות ,מאפיינים נוספים ועוד.
הזכרת את הביג באנד - לא כזה ברור שכולם מכירים...
אולי כדאי בהתחלה פחות להביע דעה על העיבוד הספציפי בשיר ויותר לנתח את סגנון הג'אז.

הפתיח נשמע לי ג'אז מכמה סיבות:
1. חצורה עם עמעם (MUTE) -צורת נגינה מקובלת.
2. שימוש ב"Blue Notes"- החלפות זעירות בין התוים השלישי השביעי ופעמים גם החמישי באוקטה.
3. סינקופות- חריגה וגוון לעומת הדופק הבסיסי.הביט נשמר בבס.
4, הרכב קטן ובסיסי של ג'אז-תופים, פסנתר, קונטרבס,(במקור) אליו יכולים להצטרף כלי נשיפהו כו'.
ההקשות על החישוק(RIM) מאד מענינות, לא ראיתי בשום מקום איזכור על זה אבל שמעתי גם ב"בלי עין הרע" של שמלצר וב"שמייכל" של גרסנר.

אני יודעת שזה רק נגיעה. אז איפה כל הידענים פה? :(
תעלו קטעים יפים של הסגנון להרחבת הידע והדוגמאות.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בשביל ההיכרות עם סגנון הג'אז כדאי להאזין לקטע הבא
אני מעדיף להביא רק קישור
דניאל זמיר

מיכל ע

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י קקטוס;963181:
בשביל ההיכרות עם סגנון הג'אז כדאי להאזין לקטע הבא

קטע יפיפה. תודה.
לא הייתי לוקחת את זה בתור דוגמא להכירות עם הסגנון, כי הקצב שלו הוא לא ג'אזי (7/8)
רק ההרכב הכלי

צירפתי סרטון קצר להכרות עם ההרכב הכלי של הסגנון ובמיוחד עם התוף, המקצב והדינמיקה

קבצים מצורפים

• Peter Linhart - Tenor Sax Solo.avi
    5.7 MB · צפיות: 50

Line In

משתמש רשום
תודה מיכל, חבל שאי אפשר לצלצל כמה פעמים ;)

ועכשיו לניתוח שלי:
זה באמת קטע של ג'אז אוטנטי, הבס מבוצע ע"י קונטרבס, (לפני הקונטרבס היה מנוגן ע"י טובה ובהמשך כשהג'אז התפתח עבר לגיטרה בס).

הכלים המלודיים הם כלי הנשיפה, הרעיון היה להפיק צליל הדומה ככל האפשר לקול האדם וליתר דיוק - לגוון קולו של הכושי, בשירתו ובדיבורו:צרוד, מתנשם ובעל ויבראטו חזק.:)

להפקת צליל הג'אז האופייני: ויבראטו מתמיד וחזק ,אזמרה- ATTACK (תחילת התהליך של הפקת הצליל) פתאומית וישירה ונסוגה מיד בדומינואנדו זעיר, הרבה גלישים (GLISSANDO) במיוחד בטרומבון,פורטמנטו עדין, מגוון עמעמים.

סינקופציות, אלתור, פולי ריתמוס, מה עם המערכת תופים? נשמע עם מברשות ?!
ומפה עוברים ל- SWING ,? BIG BANDS?

Line In

משתמש רשום
מה קורה?
אין מתענינים?:confused:
אף אחד לא רוצה לחלוק מידע?
או שאולי אין מידע בתחום:confused::(
בסגנונות אחרים יש? פלמנקו, סמבה, טנגו, קונטרי, אירי, רוק, מזרחי,אחר ...???

SmarTune

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
עריכה והפקת סרטים
ג'אז

קצת על חבלי הלידה של ה - ג'אז

הג'אז התחיל את דרכו בתחילת המאה ה20

בתחילת המאה ה17 הגיעו עבדים מאפריקה לאמריקה והמפגש בין שני התרבויות יצר שילוב בכל מיני תחומים ובינהם כמובן...מוסיקה.

המוסיקה האמריקאית הייתה הרמונית ובד"כ בעלת קצב של 4 רבעים לעומת המוסיקה של השחורים שהייתה בדרך כלל במבנה של - שאלה/תשובה בלי הרמוניה כמעט ובמקצב של 3 רבעים.

אחרי שהכושים פגשו את הסגנון האירופאי/אמריקאי ואת כלי הנגינה שלהם זה גרם להם לפתח סגננות חדשים בינהם הבלוז והג'אז.

סגנון הג'אז הראשון שנולד בעקבות כל השילוב הזה נקרא - דיקסילנד ואחריו הסווינג שהיה קצת יותר מסחרי וקליט והיה להיט ברחבות הריקודים של אותה תקופה.

אחרי כ20 שנה נגני ג'אז ניסו לשנות כיוון ולחזור קצת "לשורשים השחורים" זה גרם לג'אז להיות הרבה יותר מורכב, אומנותי ולעבור מרחבות ריקודים לתוך מועדנים קטנים וגם ההרכבים שניגנו כבר לא היו להקות ביג באנד של עשרות נגנים אלא הרכבים קטנים של 4-5 נגנים.

מאז נוצרו עוד הרבה סיגננונות וזרמים במוסיקת הג'אז כשכל 10-20 שנה מתפתח סגנון שנולד מחדש מאותם שורשים, חלק מהסגנונות נבעו "משמרנות" - לחזור למקורות והצד השני כמובן, חדשנות...

בין הסיגנונות שנוצרו במהלך השנים אפשר למצא את ה - ג'אז הלטיני, פיוז'ן, אסיד ג'אז ועוד.

הרבה מלחמות בין שחורים/לבנים קשורים במוסיקה הזו, בתחילת הדרך היו הרבה אמריקאים שהתנגדו נחרצות למוסיקה הזו.

ראשי העיר של ניואורלינס (ששם נולד הסגנון הזה) אמרו :
"נאמר פעמים רבות שהפשע המוסיקלי הזה נולד בעירנו, שהוא הגיע מאזורים מפוקפקים בשכונות העוני שלנו. איננו מכירים באבהות, אך מכיוון שהסיפור נפוץ, עלינו להיות האחרונים שיקבלו את הזוועה הזו, ובמקומות שבהם היא צצה, חובתנו האזרחית היא למחוץ אותה. ערכה המוסיקלי הוא אפס, ופוטנציאל הנזק הגלום בה הוא גדול".

הנציגים הלבנים חששו "מהתערובת" בין לבנים/שחורים שהמוסיקה הזו יוצרת בפרט שהיא הפכה לפופולארית מאד.

גם חלק מהנציגים של השחורים התנגדו למוסיקה הזו ומסיבה שונה, הם חשבו שבשביל להתקבל לחברה הלבנה הם צריכים להחביא את העבר (המביך?) שלהם ולאמץ את התרבות האירופאית. רק בשנות ה40 אחרי שהמוסיקה הזו הייתה מספיק פופולארית וחלק בלתי נפרד מהתרבות האמריקאית הבינו הכושים שאין במה להתבייש והם אפילו יכולים להתגאות בזה.

מזכיר למישהו משהו?....
טוב, לא אמרתי כלום :)

Line In

משתמש רשום
הבלוז- מבוסס על סולם הבלוז( הג'אז) המתאפיין "בבלו נוטס" ובד"כ במהלך הרמוני פשוט המתבסס על דרגות ראשיות בגיווני ספטאקורדים.
מצורף קטע מאד לא ברור אבל ממחיש את המהלך ההרמוני בבלוז.

ואיך אפשר לשכוח את אחד המאפיינים המרכזיים של הבלוז - האלתור (CAT)

תקשיבו לשיר- CHOICE נשמע SWING אבל עיבוד לא שיגרתי. קסטניטות, פיציקטו ועוד.
מצד שני טובה, קלריניט, בס אופיני.
תהנו:)

קבצים מצורפים

• BLUES.mp3
    2 MB · צפיות: 0
  • cat.mp3
    2.5 MB · צפיות: 34
  • choice.mp3
    3.1 MB · צפיות: 36

לונה מגנונה

משתמש רשום
השיר choice

נכתב ע"י Line In;965232:
הבלוז- מבוסס על סולם הבלוז( הג'אז) המתאפיין "בבלו נוטס" ובד"כ במהלך הרמוני פשוט המתבסס על דרגות ראשיות בגיווני ספטאקורדים.
מצורף קטע מאד לא ברור אבל ממחיש את המהלך ההרמוני בבלוז.

ואיך אפשר לשכוח את אחד המאפיינים המרכזיים של הבלוז - האלתור (CAT)

תקשיבו לשיר- CHOICE נשמע SWING אבל עיבוד לא שיגרתי. קסטניטות, פיציקטו ועוד.
מצד שני טובה, קלריניט, בס אופיני.
תהנו:)

דרך אגב
מישהו יודע מי עיבד את השיר choice? נראה לי שזה או ג'ף הורביץ או ריגלר...
הלחן הוא של מירי ישראלי

shaish

משתמש רשום
יש עוד שיר מעניין שיהיה מעניין לנתח אותו באמת,
רק מה שאני לא מבינה בזה כלל... אשמח לשמוע מהמבינים. זה סגנון מיוחד של שיר שלא נתקלתי בו הרבה המוזיקה החסידית, העיבוד, והלחן...

קבצים מצורפים

• תניא.avi
    6.6 MB · צפיות: 26

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י shaish;966147:
רק מה שאני לא מבינה בזה כלל... אשמח לשמוע מהמבינים. זה סגנון מיוחד של שיר שלא נתקלתי בו הרבה המוזיקה החסידית, העיבוד, והלחן...
קטע מהמם
אני הייתי מגדיר את זה כאלקטרו פופ - פאנק עם אוירת גוספל.
אשמח אם יתקנו אותי, ויתנו הגדרה טובה יותר.

אלפא ביתא

משתמש צעיר
אכן עיבוד מענין, אם כי הביצוע של אברהם פריד עולה על זה עשרת מונים, במקצועיות וכמובן באיכות ההקלטה...(אני לא מעלה כדי לא לסטות מהכוון של האשכול)

trew

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
נכתב ע"י shaish;966147:
תודה רבה לא הכרתי
אחד הגדולים

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י אלפא ביתא;966318:
אכן עיבוד מענין, אם כי הביצוע של אברהם פריד עולה על זה עשרת מונים, במקצועיות וכמובן באיכות ההקלטה...(אני לא מעלה כדי לא לסטות מהכוון של האשכול)
האמנם??????

Line In

משתמש רשום
נכתב ע"י אלפא ביתא;966318:

טוב,באמת חבל לסטות מהכוון של האשכול :(
אני אישית מעדיפה בהרבה את העיבוד הישן למרות שנשמע פחות עכשוי, ההרמוניות , הזמר,;) העיבוד הרבה יותר מתאים ל"טקסט"

ואני מרשה לעצמי בתור פותחת האשכול הזה לבקש, שמי שרוצה לדון עוד בנושא של השיר "תניא"- נא פתחו אשכול חדש...:cool:

לונה.שאלת מי עיבד את השיר CHOICE לא כתוב על הדיסק מי עיבד רק מי שר- ארי גולדוואג

ומאד מאד כדאי שלמי שיש ידע מעניין ומוסיף אודות הג'אז, וזה יכול להיות כל מה שקשור לג'אז: SWING, RAGTIME. BLUSE, BOOGIE וכו' קטעי סרטים, שמע וכו'.

הקטע הבא נשמע לי קשור לסגנון אבל אני לא בטוחה.
יש למשהו מושג?

קבצים מצורפים

• זמר.mp3
    2.3 MB · צפיות: 28

Line In

משתמש רשום
אם תעלי את השיר, אולי אני אדע לאמר לך...;)
ומה אם "זמר"? אין ידע???:(
אולי יש יותר ידע בסגנונות אחרים?
אם כך בואו נעבור סגנון.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י Line In;967816:
אם תעלי את השיר, אולי אני אדע לאמר לך...;)
ומה אם "זמר"? אין ידע???:(
אולי יש יותר ידע בסגנונות אחרים?
אם כך בואו נעבור סגנון.
נראה לי סווינגי בלוז.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה