דיון החתמת חוזה לפני עבודה

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ויש לקוחות שלא צריך איתם הסכם!
כי הם כ"כ בסדר ...
ברור שיש לקוחות שלאחר מעשה אני אומר לעצמי מצחיק שהחתמתי אותו על חוזה... זה לא היה חסר.

אבל בשביל ההתנהלות התקינה והסדר, חובה לדעתי לחתום עם כל 'לקוח' על הסכם, גם כשהחוש אומר שהוא בסדר ואני ב"ה בעל חוש מפותח מאוד! כמעט ולא טעיתי במהלך השנים לגבי אופי לקוחותיי כבר מהשיחה הראשונה.
ועדיין היו לי סיפורים של לקוחות נחמדים מאוד, שפתאום השתנו עקב כניסתם לקשיים וכדו' וכדו'.

אין לי שום עניין בהתנצחויות של מי צודק וכו' שהיו לי גם באישי ביממה האחרונה.
יש לי עניין לחזק את המתחילים שעדיין לא בעלי חוש ריח חזק, ולתת להם בטחון לעשות חוזה כדי שלא יפלו עם לקוחות לא הוגנים, ואז ילמדו לעשות חוזה.

ע"כ אני נשאר איתן בדעתי שחובה לחתום חוזה עם כל לקוח.
ומי שיקבל חיזוק ובטחון מדבריי, והיה זה שכרי.

סנץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
ע"כ אני נשאר איתן בדעתי שחובה לחתום חוזה עם כל לקוח.
ומי שיקבל חיזוק ובטחון מדבריי, והיה זה שכרי.
אז אולי תגלה לנו (המתחילים) חלק מהסעיפים ולא את כל סודות המקצוע ;)

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אז אולי תגלה לנו (המתחילים) חלק מהסעיפים ולא את כל סודות המקצוע ;)
תפתחו אשכול חדש ואת זה נסב לדיון על עצם החתמת חוזה.

עריכה: נפתח אשכול חדש לדיון בסעיפי חוזים לעימוד/עיצוב.

נערך לאחרונה ב:

hamefoar

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
קודם כל אשרי מי שעובד רבות ועוד לא הבין את הצורך בחוזה. לצערי, וכפי שכתב @גיוון (ואין חכם כבעל הניסיון), אני כן שולח חוזה בעקבות מעשה שהיה...

חוזה לא עושים עם מי שלא הגון אלא בין שני אנשים הגונים כדי שהם יזכרו מה הם סיכמו ביניהם ויבינו אחד את השני.

אני לפני כל עבודה שולח חוזה. לא כותב שם את המילה 'חוזה', אבל שולח מסמך שבו מפורט כל מה שצריך לפרט בחוזה, שולח את זה במייל וכותב שאני מצרף מסמך ובו מסוכם כל מה שדברנו כלפי העבודה. שואל בגוף המייל עוד איזו שאלה, כדי לקבל תשובה על המייל, ובכך לדעת בטוח שהמייל התקבל ונקרא.

כיון שזה קובץ PDF עם אופי של מסמך רשמי, הכל כפוף תחת המסמך הזה. יש לקוחות שאני כן ממש מחתים אותם לפי האינטואיציה בעת השיחה המקדימה עמו. (אני לא לוקח אחריות שמסמך לא חתום יעמוד במבחן של ד"ת, כי לכזה שלב ב"ה עדיין לא הגעתי).

רוב הלקוחות אולי לא צריכים את זה. אולם העוג"נ מאילו שעבורם זה נועד, שווה את ההשקעה לשלוח את זה לכולם.

היו לי מקרים שאחרי ששלחתי את זה, על אף שכתוב שם רק דברים שכבר הסברתי קודם בטלפון, הביאו את הלקוח 'להבין' ולברר, להפנים ולקלוט.
דוגמה מהעת האחרונה: לקוח שסגר עבודה עם כל הפרטים הקטנים, אולם אחרי שקיבל את המייל עם המסמך, הסביר פתאום שהוא רק עובד אצל מישהו, וזה דרוש את ההסכמה של המנהל. והמנהל בתחילה כשקיבל את המסמך לא הסכים לפרטים מסויימים, אז אמרתי שאני מושך את ידי. אחרי יומיים הוא חזר תוך הסכמה מלאה, וזאת ללא כל ניסיון מצידי לשכנע אותו או ליזום משהו.

מי שרוצה דוגמה יכול לפנות אלי בפרטי או במייל.

משי 1

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
תוספת:
א. בשת"פ לכתוב איזשהו סעיף שברור ש"המתווך" מחוייב בתשלום ואין לי כל קשר עם הלקוח בעניין...

שיתוף לאחר שנכויתי.... סיפור טרי...
הגיע אלי עבודה בזמן מאד לחוץ... בכלל לא רציתי לקבל ועל זה הדרך... מרב בלבול אפילו לא היה מצב לחתום על חוזה ושכחתי לציין דברים קריטיים כפי שאפרט..... (אולי גם לא חשבתי שזה קריטי, כי מדובר על סכום קטן ולא חלמתי שהבן אדם יעיז שלא ישלם... ועוד שידע שעשיתי לו טובה בכלל....)

ב. זה כבר לא קשור דווקא לחוזה אלא גם לשלב של לפני
להתעקש עם הלקוח או על מקדמה
או להדגיש מאד ברור עוד לפני תחילת התהליך (גם אם זה בלחץ של זמן- סיפור כואב וטרי לצערי...)
שאינכם שולחים את העבודה לפני התשלום המלא
יש לי תחושה שאם הייתי עושה את אחד משני הדברים הנ"ל היה נחסך לי עוגמת נפש מרובה...

יתכן לאחר מחשבה, שאולי זה פתרון חלקי לסוג הלקוחות שגם חוזה לא יעזור אצלם...
כי אם יידעו מראש שאנו רציניים, דורשים מקדמה ו/או לא מעבירים קובץ איכותי לפני תשלום מלא... לא ינסו לעשות דברים לא הוגנים... וד"ל... ואגב שלמתי על מוצר מסוים בשביל העיצוב עבור הלקוח לאשר שאשר רכישה... בנתיים על חשבוני!! הכסף פה זה בכלל לא הנושא, העגמת נפש היתה הרבבה מעבר, אינני רוצה לפרט...)

נערך לאחרונה ב:

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
חובה לעשות חוזה, לענ"ד.

במקביל, חובה לא לקרוא לזה 'חוזה', אלא 'טופס הזמנת עבודה', בו כותבים את הפרטים של מזמין העבודה, ופרטי התשלום באופן ברור ומסודר למעלה, ובתחתית העמוד, בקטן יותר, כמה סעיפים שמגדירים באופן ברור את ההתחיבויות בין הצדדים, ומה כלול בתשלום ומה לא. אני גם מוסיף שלוש שורות מודגשות בהתחלה, שמסכמות את הפרטים החשובים ביותר שכתובים בחוזה,

באופן כזה, הלקוח לא נתרע מלחתום על החוזה, כי זה לא 'חוזה', זה 'טופס הזמנה', ותו לא.

גיוון

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הערה חשובה:

עקב סיפור שבא לפתחי, אני חייב להעיר ולהבהיר:
חוזה/הסכם עבודה, שולחים ללקוח רק בשלב הכי סופי שיש. אחרי שיחה מקיפה בטלפון, והבנה של הפרויקט, שליחת דוגמאות ותיק עבודות וכדו'
אחרי שהנכם בטוחים שהלקוח אתכם ואהב את הדוגמאות וכו', או אז שולחים את הסכם העבודה, וגם אז בצורה אלגנטית ומכובדת ובשום שכל.

הצלחה רבה, וסייעתא דשמיא!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה