הד חזק בחדר

maty

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
אשמח לעצה,
יש לי חדר בגודל 1.8/3 (בערך)
החדר משמש כאולפן צילום.
ויש בו הד חזק מאד.
במה מומלץ להשתמש על מנת שההד יבלע?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לכסות את הקירות ואת התקרה בתבניות ביצים (של קרטון, לא פלסטיק!) או למלא את החדר בשטיחים (אבל תבניות הביצים יעילות יותר).

בלון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מכירה מישהי שמיקמה אולפן בחדר עם ארונות מלאים בספרים מסביב לקירות, בשביל המטרה הזו.

נערך לאחרונה ב:

musicmix

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
אשמח לעצה,
יש לי חדר בגודל 1.8/3 (בערך)
החדר משמש כאולפן צילום.
ויש בו הד חזק מאד.
במה מומלץ להשתמש על מנת שההד יבלע?
תלוי כמה אתם רוצים להשקיע, תקרה עם ספוגים אקוסטיים יעשו את העבודה בצורה הכי אפקטיבית.

maty

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
תודה!
מאחר והחדר מיועד לצילומים, ולא רק הקלטות, ציפוי הקירות בתבניות ביצים לא יראה יפה....
לגבי תקרה - נביא איש מקצוע, אבל זה לא מהרגע להרגע.
שטיחים אני מבינה יעזרו?
ובאופן כללי - האם זה נכון שככל שיש יותר פריטים טבעיים בחדר - הם בולעים את ההד? בד, עץ וכו'?

nati480

צוות הנהלה
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הד הוא מושג רחב מאד וכלל בתוכו המון סוגים ותתי סוגים.
העיקרון המאחד את עולם האקוסטיקה הוא כמה שפחות קירות מקבילים וחלקים. בדרך כלל הם אלו שיוצרים את בעיות ההדהוד.
מאחר שאני מבין שלא מדובר על תקציב לבניית אקוסטיקה אולפנית, וכיוון שהחדר מיועד לצילומים אז רהיטים לשבירת ההקבלות עלולים להפריע, אני חושב שספוגי מלמין לתקרה והקירות יהיו הפתרון הזול והפרקטי ביותר בשבילך, אין צורך לעטוף את כל החדר בהם, מספיק להדביק אותם על הקירות בצורה לא סימטרית ולא מקבילה על מנת לשבור את ההדהוד.
כמו כן, שטיח כבד מקיר לקיר אכן עושה פלאים ואת תופתעי לגלות כמה ספה (כמה שיותר כבדה) מוסיפה לסאונד הטבעי של החדר (אם החדר מלבני, אז לשים אותה בחלק הצר יותר).

כמובן שבדיקת איש מקצוע תביא תוצאות ברורות יותר והכוונה מדוייקת לגבי הצרכים שלך, ויכולה לחסוך בעלויות האקוסטיקה.

בהצלחה.

דוד רוט

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
כתבו פה כבר דברים נכונים מאוד רק רציתי להוסיף כדלהלן:
  1. מראה של תבניות ביצים אפשר לפתור עם ספריי צבע (נגיד שמשבצים אדום ושחור או צהוב ושחור וכדו')
  2. תבניות ביצים לא מהוות פיתרון אידיאלי לספיגה אקוסטית ובודאי לא לבידוד אבל עוזרות להוריד את רמת ההידוד בחדר לקרוב לסבירה. כיון שתהליך הספיגה מתרחש בעת שגלי הקול "מבזבזים" את כוחם במעבר בין שכבות רבות, שכל אחת כשלעצמה עבירה, המעלה היחידה של תבניות ביצים שגלי הקול עוברים אותם בדרכם אל הקיר ונחלשים, לאחר מכן הם חוזרים חלשים הרבה יותר מכדי לעבור שוב אל תוך החדר בעוצמה נשמעת, מה שאומר שאפשר לתלות מהתקרה במרחק של 5-10 ס"מ מהקיר לוחות עשויות תבניות ביצים או חומר דומה (שתי דפי בריסטול צמודים בדבק דו צדדי עבה, לוחות פוליפרופילן (פוליגל) וכו'), ולחבר אותם לרצפה עם חוטים או משהו כזה (שהיו מתוחים קצת) ....
  3. שימוש בשילוב של תבניות ביצים ומזרונים מודבקים לקירות יהיה יעיל יותר אבל לא על כל הקירות.
  4. בד"א, כשיש חוסר תקציב משווע, אבל מעט השקעה כפי שכתב nati480 תהיה היעילה ביותר אני מסכים איתו בכל מילה גם לגבי השטיח והספה מנסיון אישי.
  5. בכל אופן הנה כללים נחוצים לבדיקה עצמית: עד כמה ההידוד גרוע: להקלטת שירה ההידוד בחדר צריך להיות לא יותר 0.4 שניות, לדיבור וכדו' אפשר להגיע עד 1.0 לא יותר. אפשר לבדוק זאת באופן פשוט : מחיאת כף מול המיקרופן תוך כדי הקלטה, ובדיקה בתוכנה של משך ההידוד. כמובן שאם יש הידוד בתדירות ספציפית או גל חוזר מסוים זה כבר יותר מורכב.
בהצלחה!​

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני הבנתי שהחדר משמש לאולפן צילום, וההד מפריע לא לצרכי הקלטה אלא להתנהלות יומיומית במקום - לעניין זה תבניות ביצים (מעוצבות, כהערתו הנבונה של דוד יודא) הן פתרון זול ויעיל.

nati480

צוות הנהלה
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
תבניות הביצים המיתולגיות לא יעזרו כאן בשום צורה.

כשאנחנו מדברים על אקוסטיקה אנחנו מדברים על שני דברים: בליעת רעש (הכולל את תחום ההדהוד) ותחימת תדרים.

בשביל להשתיק תחומי תדרים מסויימים אנו זקוקים לשטחים בעלי בליטות ושקיעות בגדלים מסויימים. מאחר שגל קול הוא גל, וגדולו משתנה לפי התדר הספציפי שלו, כל גודל מסויים של שקע ובליטה ישתיק לנו תדר אחר.
תבניות הביצים אכן עוזרות להשתיק את תדרי הmid, אך רק אותם.

הדהוד נוצר מהחזרים של חומרים לא סופגים (קירות למשל).
כשאנחנו שמים ספוגים מסוגים שונים על הקירות, גלי הקול שפוגעים בהם אינם חוזרים בחזרה חדר אלא משנים את צורתם והאנרגיה שלהם הופכת לגלי חום (זו הסיבה למה באולפנים נהיה חם בזמן הקלטה ארוכה).
תבניות ביצים הם בעובי של 2-3 מ"מ מקסימום, אין להם שום תועלת במניעת מעבר קולות אל או מחוץ לאולפן והם לא ימנעו הדהוד, רק את תחום תדרי הmid הספציפי עליהם הם משפיעים הם ינמיכו.

בקיצור, חבל על המאמץ..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה