הדרת נשים!

מצב
הנושא נעול.

שניאור770

משתמש צעיר
לפני שלושים שנה הציעו מספר נדיבים מארה"ב לאחד האדמורים הגדולים להפסיק לקבל תמיכה מהממשלה ושכל הכסף יבוא מנדיבים מארה"ב, הוא דחה במשפט קצר,
"גם את הזכות הזו נגנוב מהם ? "

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י גרף הול;690689:
אני רק מקווה שזה לא איזה פעולת הסחה למשהו גדול יותר!
תנו לדמיון לרוץ...

לא צריך לתת לדימיון לרוץ, פשוט לקרוא את המפה הפוליטית ולראות מה קורה.
העובדות:
1. יאיר לפיד, הבן של, הצהיר שהוא הולך לפתוח מפלגה חדשה לקראת הבחירות הקרובות.
2. הבן של עושה בדיוק מה שאבא שלו עשה, בבחינת "מעשה אבות סימן לבנים", ומתסיס כבר במשך שבועות את כל המערכת הציבורית סביב החרדים - כדי לקבל הרבה אהדה ומנדטים למפגתו החדשה שבוודאי ממש במקרה המצע שלה יהיה בדיוק תואם את כל מה שהחילונים כועסים עליו כ"כ כבר חודשים ארוכים.
3. "הדרת נשים" - לא נשמע לכם שאיזה משרד יח"צ תכנן והמציא את המילים האלה ופשוט יצר הזדמנות להשתמש בה (קרי: שלח עיתונאית פרוצה לאוטובוס מהדרין)?

בקיצור - הכל מוביל לכך שמשרד הפרסום והיח"צ של יאיר לפיד עושה את עבודתו נאמנה בכדי להוציא למפלגה החדשה כמה שיותר מנדטים.
חכו ותראו בעצמכם.

אייטש די

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;690526:
אם בתור אשה חרדית למהדרין הצלחתי להתקומם מול היצירות שהוצגו שם, רק תארו לעצמכם איך ירגישו חילוניים...
עם כל הכבוד לחברי הפורום הנכבדים, כלל א' בפרסום הוא להכיר את קהל היעד. ברוך ה', רוב הנמצאים כאן אינם מכירים אותו, מתוך בחירה.
רוצים הוכחה? באיזה סוג אינטרנט אתם גולשים? נתיב? אתרוג? רימון? - הכל סוג של הסתגרות מרצון (למותר לציין שאני בעד). כיוון שכך, הפרסומות שנוצרו כאן הן ... איך נאמר? לא ממש משכנעות. וזה בעדינות...

המודעות כמו שהן עלו לא היו מיועדות להישלח הישר לעבר הערוצים החילונים ולשכנע אותם.
אני ראיתי את זה כסיעור מוחות חרדי, שמביא אותנו החרדים להתעמקות, למה בעצם טוב לאישה שהיא יושבת באחורי האוטובוס. למה זה מה שד' רוצה ממני.

לאחר שביצעתי את רעיוני באמצע הלילה כלאחר יד, המשכתי לחשוב על זה הרבה לאורך שישי ושבת, וגיבשתי מסקנה שהבעיה בנושא הספציפי הזה, שהוא נושא שבתוכנו החרדים לא מבינים מספיק את החשיבות שלו.

חסר ויכוחים באוטובוסים החרדים בין זוגות שרוצים לשבת ביחד, לאנשים שאיכפת להם? בין בחורים שבא להם לשבת דווקא בסוף(במקום המודר) לבין נשים שלא מרגישות בנוח לפטפט לידם מתוך צניעות פנימית?

איך אנחנו רוצים שהחילונים לא יתקוממו על זה? מאיפה שהם יבינו?

אנחנו החרדים לדבר ד' צריכים לדעת את הנושא מבפנים. לדעת את חשיבות האישה, את ערך הקדושה, את הסכנה שבפריצות, וכו' מעבר לידיעה המעשית של מצוות אנשים מלומדה.

בפרט כעת כשאנחנו נחשפים לבלגן הזה בין אם נרצה בין אם לא, שהרי בכל מפגש אקראי עם חילוני, השאלה כעת פורצת מאליה.

וגם אם לא ניטיב להסביר להם, לפחות שנבין את זה אנחנו.

במודעה שלי זה היה הכיוון מלכתחילא ותכננתי לשפר את ההסבר,
אך כשפתחתי את האשכול שוב אחרי שבת, הוא היה נעול.

אדם צדיק ישב באוטובוס ופתאום התישבה לידו אישה, הוא קם ועבר מקום.

ניגש אליו אדם עדין ורחוק שרצה להבין, ושאל אותו, תגיד לי, למה אני שאני אדם לא חרדי כשמתיישבת לידי אישה אני אפילו לא שם לב, ואתה אדם שמור, שם לב מיד, מה לך ולה?

ענה לו היהודי:
תנסה להסתכל על השמש, כמה זמן תוכל להסתכל? שניה, שתיים? אח"כ עוד יכאבו לך העיניים...
תאמר לעיור שיסתכל על השמש, הוא יסתכל כמה שתגיד לו, ולא יחוש כלום.

אפרתה

משתמש מקצוען
סיפור ששמעתי על אחד הגדולים (לא זוכרת את שמו) שנכנסה לחדרו אשה זקנה והוא רץ ופתח את הדלת מחשש ייחוד. שאלה אותו- ממני אתה מפחד?? ענה לה- מההלכה אני מפחד!!

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אייטש די;690819:
המודעות כמו שהן עלו לא היו מיועדות להישלח הישר לעבר הערוצים החילונים ולשכנע אותם.
אני ראיתי את זה כסיעור מוחות חרדי, שמביא אותנו החרדים להתעמקות, למה בעצם טוב לאישה שהיא יושבת באחורי האוטובוס. למה זה מה שד' רוצה ממני.

לאחר שביצעתי את רעיוני באמצע הלילה כלאחר יד, המשכתי לחשוב על זה הרבה לאורך שישי ושבת, וגיבשתי מסקנה שהבעיה בנושא הספציפי הזה, שהוא נושא שבתוכנו החרדים לא מבינים מספיק את החשיבות שלו.

חסר ויכוחים באוטובוסים החרדים בין זוגות שרוצים לשבת ביחד, לאנשים שאיכפת להם? בין בחורים שבא להם לשבת דווקא בסוף(במקום המודר) לבין נשים שלא מרגישות בנוח לפטפט לידם מתוך צניעות פנימית?

איך אנחנו רוצים שהחילונים לא יתקוממו על זה? מאיפה שהם יבינו?

אנחנו החרדים לדבר ד' צריכים לדעת את הנושא מבפנים. לדעת את חשיבות האישה, את ערך הקדושה, את הסכנה שבפריצות, וכו' מעבר לידיעה המעשית של מצוות אנשים מלומדה.

בפרט כעת כשאנחנו נחשפים לבלגן הזה בין אם נרצה בין אם לא, שהרי בכל מפגש אקראי עם חילוני, השאלה כעת פורצת מאליה.

וגם אם לא ניטיב להסביר להם, לפחות שנבין את זה אנחנו.

במודעה שלי זה היה הכיוון מלכתחילא ותכננתי לשפר את ההסבר,
אך כשפתחתי את האשכול שוב אחרי שבת, הוא היה נעול.

אדם צדיק ישב באוטובוס ופתאום התישבה לידו אישה, הוא קם ועבר מקום.

ניגש אליו אדם עדין ורחוק שרצה להבין, ושאל אותו, תגיד לי, למה אני שאני אדם לא חרדי כשמתיישבת לידי אישה אני אפילו לא שם לב, ואתה אדם שמור, שם לב מיד, מה לך ולה?

ענה לו היהודי:
תנסה להסתכל על השמש, כמה זמן תוכל להסתכל? שניה, שתיים? אח"כ עוד יכאבו לך העיניים...
תאמר לעיור שיסתכל על השמש, הוא יסתכל כמה שתגיד לו, ולא יחוש כלום.

יש לי כל כך הרבה תשובות על כל מה שכתוב כאן... אבל אני יודעת מראש איזה עליהום אני אקבל. לכן אנהג בגישה של "המשכיל בעת ההיא יידום", יחד עם רבנים רבים מאד הנוהגים כן. (רבני העיר שבה אנו מתגוררים, למשל)

אגב, אפרופו ויכוחים שכתבת לעיל, ולחילונים מספרים שהכל מרצון... אה? בדיחה עצובה.

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הציבור החילוני זועק על הדרת נשים.
אולי אנו נצעק על הדרת גברים?
מה זה? אישה יותר חשובה מגבר? תשב מקדימה?

מה איתנו הגברים????:)

אייטש די

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;690842:
יש לי כל כך הרבה תשובות על כל מה שכתוב כאן... אבל אני יודעת מראש איזה עליהום אני אקבל. לכן אנהג בגישה של "המשכיל בעת ההיא יידום", יחד עם רבנים רבים מאד הנוהגים כן. (רבני העיר שבה אנו מתגוררים, למשל)

עשי כרבותיך ותצליחי.
נכתב ע"י מי;690842:
אגב, אפרופו ויכוחים שכתבת לעיל, ולחילונים מספרים שהכל מרצון... אה? בדיחה עצובה.

זה בדיוק העניין שמלבה את הנושא במקום להשתיק אותו, כל עוד הם באים להתלונן על דבר שכווולם - כל הסקטור החרדי באותה דעה, הם לא יוכלו לנו.
מקסימום נארגן להם עצרת חצי מליון.

אבל כשמדובר בנושא כ"כ לא ברור ועם חוסר הבנה של כל חרדי מצוי,
הם מצליחים לראיין ברחובות ולשלוף הרבה חרדים שעל פניו נראה שחושבים כמותם, ומכאן הדרך ל....

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י אייטש די;690851:
אבל כשמדובר בנושא כ"כ לא ברור ועם חוסר הבנה של כל חרדי מצוי, הם מצליחים לראיין ברחובות ולשלוף הרבה חרדים שעל פניו נראה שחושבים כמותם, ומכאן הדרך ל....

באמת אני אשמח להבין על מה כל המהומה.
למה חייבים "לחייב" אוטובוס מהדרין - בעיקר בציבור שלנו?
הרי אצלנו גם אם לא יהיה מקום אשה חרדית לא תשב ליד גבר וגבר חרדי לא יישב ליד אשה - אז איפה הבעיה? שאשה יושבת בספסל שלפני הגבר? איך בדיוק גבר יכול לראות את האשה שיושבת לפניו (אלא אם כן המציאו אוטובוסים מיוחדים עם מושבים שקופים...)?
וזה שלא נותנים לזוגות נשואים לשבת יחד במושב וצועקים עליהם לשבת בנפרד זה ממש חוצפה לדעתי - ושאף אחת פה לא תספר סיפורים שזה בסדר מבחינתה...

Smeshi

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י שניאור770;690691:

(אתרוג שומרים בקופסה, מהודרת מרצון וכו וכו') הרעיון נכון מיסודו והוא עלה בווריאציות שונות גם באשכול הקודם, אבל הוא צריך חידוד -קל-.
הצניעות היהודית מטרתה להדגיש את ההיבטים המכבדים של האישה - החוכמה והפנימיות, בדומה לפמיניזם.
הבעייה היסודית היא שבשטח יש אמת בטענות נגדנו ואי אפשר להתכחש לזה, אין טעם להעמיד פנים כאילו החברה החרדית מכבדת נשים בזמן שאין אף טור אקטואליה/דעה תחת שם אישה בכל העיתונים החרדיים, גם הפתוחים שבהם. צניעות מכבדת היא לא צניעות שמעלימה את האישה ואת דעתה לגמרי. צניעות שמעלימה היא צניעות שהבסיס שלה לא שונה מהצניעות המוסלמית שמחפה על תפיסתם הבהמית את האישה.

מצד שני, מתסכל איך החילונים עושים סלט אחד גדול מכל העניין, ולא מסוגלים להבדיל בין יריקה על ילדה לבין קניון שלא משתמש בנשים לקידום מכירות. המושג צניעות התבלבל באשמתנו ולכן חובה לנסות לתקן אותו גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ.

אז אני חושבת שלפני שמנסים להציל את כבוד החרדים, כדאי להתמקד כרגע בלהציל את כבוד היהדות, ולנסות להציג את היופי של הצניעות הנכונה דרך מושגים שמתיישבים בצורה רכה ונעימה על הלב של כל אחד: שמירת אמונים, בטחון בחיי נישואין וכו' (לא יזיק לתבל בקצת רומנטיקה לצורך העניין, תלוי למי פונים) המכתב של נחמי וייס דומה קצת למה שאני מתכוונת אבל הוא כתוב בצורה מאד מתנשאת שלא נעים לקרוא ובטח שלא לקבל.

אייטש די

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י eden7115;690862:
וזה שלא נותנים לזוגות נשואים לשבת יחד במושב וצועקים עליהם לשבת בנפרד זה ממש חוצפה לדעתי - ושאף אחת פה לא תספר סיפורים שזה בסדר מבחינתה...

אכן, אף אחת פה לא תספר סיפורים שזה בסדר מבחינתה, וכבר דשו בזה הרבה, שאלו שלא יודעים איך להתנהג וקמים וצועקים ואף גרוע מכך' הורסים את כל ההסברה ואת הסיכוי להבנה.

על השאר, תרשי לי לחלוק איתך.

מכיוון שממילא ברור לי שהנושא ינעל -וחבל על האצבעות והמקלדת-
על כל הנושא של זוגות שחייבים לשבת ביחד בחצי שעה/שעה של הנסיעה כאילו שבזה תלוי ועומד קשר הנישואין שלהם, אפשר לדון אבל עדיף באישי.

רק אומר שיש הלכה שאסור לאיש לשבת אחרי אישה.

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
התודה לעדן חלקית, וחלקה בטעות
אני כן יכולה להבין שגברים לא רוצים שנשים יישבו בכל האזור הקדמי - גם אם הוא לא רואה מי שממש לפניו, הוא רואה מי שישובה במושב המקביל לו בצד השני של המעבר, או בספסלים הקדמיים בטור הנגדי, ואין שום סיבה שלא תהיה חלוקה מסודרת.
אבל שזוגות יישבו ביחד אני חושבת שתשעים אחוז מהחרדים, לפחות, מסכימים, ולמעשה בטח הרבה יותר מזה. אין שום סיבה שהאזור האמצעי לא יהיה מורשה לזוגות (מאחוריהם יושבות רק נשים, או זוגות אחרים שבוחרים בזה מרצונם וכנראה לא מקפידים על הנקודה הזו, ואין כזו הלכה, במחילה), וזה קורה בכל אוטובוסי המהדרין, וכמעט לא קורה שיש מישהו שמתנגד, ואלה שכן מתעצבנים על זה הם כבר שייכים למשוגעים האלה שאף אחד לא מסכים איתם.

מה שאולי היה צריך לעודד אצלנו בציבור זה פתחון פה של הנורמלים - כלומר, כשיש מישהו משוגע שצועק על זוג שלא יישבו ביחד, או צועק על זקנה שקשה לה ללכת שתעבור מקום, וכל כיוצא באלה, היו צריכים לקום העשרים הגברים הנורמלים האחרים שבאוטובוס, אפילו שהם נורמלים ועדינים ולא רגילים לצעוק, ולדרוש ממנו להירגע ולשבת בשקט. רק ככה נוכל להיות מוגנים בפני המשוגעים שחושבים שכולם תומכים בהם בשם הדת.

orlylosh

משתמש רשום
נכתב ע"י פילפל;690744:
לדעתי כל הבלגן של שונאי הדת בכלל לא שווה התייחסות -

כמו הביטוי "אני לא סופר אותם"

כל המהומה שלהם מזכירה לי מריבה של זאטוט ילדותי שמקנא מאד באחיו המצליחן ולכן מנסה כל הזמן להציק לו ולרדת עליו וכו', ומתי הוא יודע שהוא מצליח? כאשר אחיו מתעצבן ומגיב...

כל השטויות שעולות בראשי שונאי הדת חדשים לפרקים כתוצאה מקנאה ורצון להתגרות ולעורר מהומות, לא שוות בכלל התייחסות. ב"ה אנו לא משועממים כמוהם - חיינו מלאי ערכים ותוכן. שיחיו את חיי ההבל והריק שלהם כרצונם ויתנו לנו לחיות את החיים שלנו כרצוננו.

לא רוצים הפרדה באוטובוסים? בכיף. נעמיד קווי אוטובוסים נפרדים בשבילנו. אף אחד לא התחתן עם אגד. מפריע לכם מה שקורה אצלנו באוטובוס/ בבית/ בבית הספר/ בתלמוד תורה ?
שיפריע. איננו אשמים שאתם אכולים שיעמום וקנאה. אל תתערבו לנו בחיים כמו שאנו לא מתערבים לכם.

אולי הגיע הזמן להפוך את היוצרות, ושאנו נתחיל להתערב להם בחיים ולצאת עם תקנות לגבי תוכניות הלימוד שלהם ומקומות הבידור שלהם, ולהחיל הגבלות על כל הלכלוך שלהם וחילולי השבת וכו' וכו' מה שמתקיים אצלם בתוככי מעוזם.

אל תדאגו. עוד 30 שנה זה יקרה.
(כיתות הגן שלנו הם כבר 50% מהכלל. בלי עין הרע. כן נרבה וכן נפרוץ עד שתעבור ממשלת הזדון מן הארץ :D:D:D )
ההתנשאות נגד הציבור החילוני לא תביא רגיעה ושלום .כמו שהם צריכים אותנו אנו צריכים אותם!! תפסיקו להתרברב !!מי יעשה את המלאכה הבנים שלנו שלומדים בישיבות? או האמהות הקורסות תחת עול הפרנסה והטיפול בילדים, תהיו מציאותיים , תרבו אהבת חינם תגרמו לחילונים לחבב את היהדות ולא לשנוא אותה, יש המון יהודים שכמהים ליהדות אבל הפרסום הזה נגד החרדים גורם נזק לא רק לחרדים אלא לכלל עם ישראל , בגלל דברים כאלה של קיצונים, הגורמים לאותם מסורתיים ומתקרבים לעשות פרסה ולהתרחק, כאן פספסנו את המטרה שהיא קירוב כל עם ישראל לקב"ה ולדרך התורה הקדושה.

עפרה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י אייטש די;690879:
נגד משוגעים אין הגנה.

גם אם זו לא ממש הגנה, עדיין אני בטוחה שכל אלה שיש להם בטן מלאה על הציבור החרדי בגלל שפגשו פעם בסיטואציה כזו, או אלה מתוך הציבור החרדי שמתנגדים ל'מהדרין' בגלל שהם חוו חוויה לא נעימה כזו, היו מרגישים מאוד מאוד אחרת אם ברגע האמת היה ברור שכל החרדים שמסביב היו איתם ולא עם המשוגע. כשכולם מסביב שותקים, יש הרגשה שהם מסכימים עם הצועק. אם הסובבים מתנגדים בקול, זה משאיר הרגשה אחרת לגמרי.

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מישהו זוכר פה בכלל למה קמו קווי המהדרין?
היה פיגוע מצמרר בקו 2 ודמים בדמים נגעו. נשים וגברים היו בערבויה.
ואנשי זקא סיפרו שהיה בעיה עם אגירת הדם..... ל"ע

מאז קיבלנו על עצמינו מרצון (מפחד אולי יותר נכון...) לשבת בהפרדה.
ולמרבה הנס לא שבו מאורעות הדמים האלו שוב.

"ושב מאחריך" לא המציאו הרבנים.
ומכאן אנו למדים כמה זה חשוב.
אולי זה מה שצריך לסביר אנשי המגזר הכללי. לא הדרת נשים ולר כפיה דתית.
הצלת נפשות בלבד. שלנו ושלהם גם...

נס ופלא

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מישהו זוכר פה בכלל למה קמו קווי המהדרין?
היה פיגוע מצמרר בקו 2 ודמים בדמים נגעו. נשים וגברים היו בערבויה.
ואנשי זקא סיפרו שהיה בעיה עם אגירת הדם..... ל"ע

מאז קיבלנו על עצמינו מרצון (מפחד אולי יותר נכון...) לשבת בהפרדה.
ולמרבה הנס לא שבו מאורעות הדמים האלו שוב.

"ושב מאחריך" לא המציאו הרבנים.
ומכאן אנו למדים כמה זה חשוב.
אולי זה מה שצריך לסביר אנשי המגזר הכללי. לא הדרת נשים ולר כפיה דתית.
הצלת נפשות בלבד. שלנו ושלהם גם...

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י אייטש די;690874:
רק אומר שיש הלכה שאסור לאיש לשבת אחרי אישה.
כ"כ חבל שאת לא מדייקת בלשונך, זה בדיוק כמו שאדם אמר לחוה שאסור "ליגוע" בעץ הדעת, ומזה הגיע לאכול ממנו - כך החילונים רואים את ההחמרות שיש שקוראים להם "הלכה" ומכאן שונאים כל דבר שקשור אליה...
אני לא באה לפסוק כאן הלכה לאף אחד, רק להביא דברים על דיוקם ולחשוב האם באמת לא נסחפנו קצת...

בגמרא אומנם מוזכר שלא ללכת אחרי אשה.
מה שכן, בימינו גדולי הדור אומרים (למשל ר' אליעזר יהודה ולדנברג, ר' שלמה זלמן אויירבך והרב עובדיה יוסף) כי הדברים לא אמורים לדורנו אלא לדור שהליכת אשה ברחוב היתה דבר נדיר ולא לגבי המציאות כיום שאין מצב כמעט שאדם לא ילך אחרי אשה, כי גם אם יעקוף אותה (שזה הפתרון שמוזכר בגמרא) ככל הנראה לפניה תהיה אשה נוספת וכו' ולכן אין להקפיד בזה כיום.

בואי ניקח לדוגמא את האיסור לעמוד או לעבור בין 2 נשים - איסור שבגמרא תולים אותו ב"אם שתי נשים יושבות יחד ברחוב כנראה שעוסקות בכשפים ולכן לא יעבור בינהן" - הרי שכיום אין חשש כזה, וגם מי שרוצה "להחמיר" בעניין יכול להחזיק חפץ בידו (גם שקית ניילון בסדר לצורך העניין) ש"יחצוץ" בינו לבין אחת הנשים כך שהוא לא ייקרא כעובר בין 2 נשים.

עכשיו בואי נלמד דבר מתוך דבר:
אם בגמרא מוזכר על הליכה אחרי אשה ולא על ישיבה (שזה מובן, הרי בהליכה ניתן לראות צורת הגוף וכו' ובישיבה לא), ועל זה גדולי הדור אמרו אין העניין תקף לדורנו, ועל מעבר בין 2 נשים שגם לא תקף לדורנו יש אפשרות לחצוץ ע"י חפץ אפילו קטן כגול שקית ניילון - האם זה לא קצת הגזמה לומר שיש הלכה על ישיבה מול אשה בפרט שמושב כסא גדול ורחב חוצץ בינהם???

מאוד מקווה שלא ימחקו את ההודעה (למרות שאני כמעט בטוחה שכן - לא לכולם יש אומץ להגיד את האמת בפנים) - לפעמים גם אנחנו צריכים לבדוק את המקורות שלנו ולא ללכת כעיוורים אחרי כמה עסקנים קיצוניים שגורמים למציאות שלא בהכרח מחוייבת ע"פ ההלכה.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה