דיון הגמ"ח המרכזי. האם יש לו היתכנות כלכלית?!

נץ

משתמש פעיל
זו בדיוק הנקודה שרוב הציבור מפספסים,
אם המודל לא כלכלי טהור, אין שום היתר לתרום להם מכספי מעשרות כי שוב זה לא עוזר לאף אחד,
ואם מה שהם נותנים בריביות בשמיים, (יש לי חבר שטוען שזה באיזור ה30 אחוז ריבית לפי רמת הסיכון של ההשקעה,)
אין שום טעם לתת להם מכספי מעשרות, זה כמו לתת לבנק דיסקונט מכספי מעשרות כי הוא מלווה את זה לאחרים,
אז אין טעם להכניס כאן כל הזמן את ענייני המעשרות.
אם עדיפה קופת גמל, אז זה עדיף לכולם ואין שום טעם להלוות את זה למישהו אחר שבסך הכל הגמ"ח המרכזי עושקים גם אותו. מה דעתכם? נכון?
(דעת הרבנים שמותר לתת מכספי מעשרות הוא מהזמן שבאמת הריביות שלהם היו משתלמות.)
ערבבת פה כל כך הרבה דברים בקיצור עשית סלט.. :)
ההיתר לתרום מכספי מעשרות אינו בגלל המודל הכלכלי הטהור שבו הכסף יחזור אליך
אם כבר הפוך זה מותר כי זה תרומה שלא בהכרח תקבל אותה חזרה ולכן מותר לתת מכפי מעשרות
אם הבנק יעשה מודל של הלוואה על פי הריביות וכללי ההלכה ולפי כל הגדרים והכללים שהרבנים קבעו לגמח במרכזי
אז נכון תוכל לתת גם לבנק (כי הוא בעצם הופך להיות כמו הגמ"ח המרכזי) הבעיה שהבנק כרגע רחוק מזה
והחבר שלך שאמר שזה ריבית של 30 אחוז הוא אפי' לא ראוי לתגובה... (זה לא רק שזה לא 30 אחוז אלא זה ריבית שאתה לא תמצא בשום מקום הלוואה בכאלו תנאים
עדיף קופת גמל זה ברור אבל מכספי מעשרות זה יותר בעיה כי אתה מקבל הכל בחזרה ואתה לא תורם
יש רבנים שמתירים גם את זה אבל זה כבר הרבה יותר מורכב
בקיצור קודם כל תמצאו כלכלן מומחה שטוען שיש סיכון רב בקריסת הגמ"ח ואז תתחילו לדבר
אנשים עושים כל כך הרבה רוח בלי שום בסיס...
שכחתי להוסיף מה שכתבת על דעת הרבנים שמותר לתת זה רק מזמן שריביות היו משתלמות זה פשוט ספקולציה פשוט תשאל רב לפני שאתה מנחש מה דעת הרבנים בעניין

bmsz

משתמש רשום
עדיין לא ביארו לי פה האם זה אכן גמ”ח טהור או עסק שמרוויח (וזכותם להיות כך) שאז עניין המעשרות מאבד מהעוקץ שלו
ללא כל קשר לקריסה זו או אחרת.

פיקצר פרפקט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
אני בדקתי באקסל, והמודל מחזיק מעמד ולא יקרוס כמו פירמידה.
אני בדקתי את זה עם צמיחה שנתית של 7% דהיינו שנה ראשונה 100 יחידות, שנה שניה 107, וכן הלאה.
וראיתי שזה פשוט מסתדר ואחרי כמה שנים מתחיל להצטבר הון עצמי.
אני אחפש את הקובץ ואצרף..

ד' תודה!

משתמש צעיר
ערבבת פה כל כך הרבה דברים בקיצור עשית סלט.. :)
אני רק רוצה להקדים שאני לא בקטע עכשיו להתווכח,
אז ברוח טובה...
אם יש מודל כלכלי שעושה טוב לאנשים אז מותר לתת מכספי מעשרות כי זה מגיע לאנשים אחרים בצורה שעוזרת להם.
באמת טעיתי בניסוח מודל טהור, התכוונתי שאם זה עוזר לאנשים מצווה לתת לשם מכספי מעשרות, ואם זה גוזל מאנשים, אין בזה שום צורה של צדקה, גם אם זה מותר הלכתית. (כמו שכל אחד מבין שאין עניין להלוות למישהו שעושה כסף על גבך ומלווה בריבית, גם אם יש לזה היתר הלכתי.) אני רוצה לסייג את שיטת המאירי שאוחז שיש מצווה להלוות ברבית על פי היתר עיסקא, וא"כ כל דברי בטלים. אבל זו לא השיטה הרווחת בפוסקים.
אם כן הנושא (שלי...) אינו האם הגמ"ח יקרוס מתישהו, אלא האם הכסף שאתה נותן אליו, שהוא לא שלך אלא כספי צדקה, נעשים איתו מצוות ועזרה לאנשים. אם יש סיכוי טוב שהוא יקרוס, אין כאן מצווה לכאו'. אם יש רבית של 30 אחוז, (שזה בעצם נגזר מהנושא הראשון, כי אם נניח שיש כאן סיכון של 50 אחוז-אני מבין שלא אבל בשביל הדוגמא- אז צריך לחשבן לפחות 50 אחוזי רווחים על הקרן שאתה נותן לכמעט 20 שנה- כמובן חלקית ואז אפי' יכולים להיות 100% רבית).
לכאורה אין מצוות צדקה להלוות ברבית מופקעת, ושוב לא נעשה עם הכסף שלך צדקה. זה הרעיון.
אם לפני 15 שנים הרבית היתה 13%, והם הלוו ברבית של 10% יש כאן מצווה.
אם לפני שנתיים הרבית היתה 1.6%, אין כאן שום צדקה, ואתה צריך להפסיק להפקיד. מובן?
זו דעתי, שמחתי לעזור...

dag

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
לצורך העניין אדם שם בגמ”ח 1800 ש”ח ל6 ילדים בגילאי שנה עד 10 את/ה חושב/ת שיש לאברך ממוצע הכנסה של 18k?
הלוואי...
אז איך מסבירים שהרבה מפקידים ממעשרות?

טוב מאוד

משתמש מקצוען
והחבר שלך שאמר שזה ריבית של 30 אחוז הוא אפי' לא ראוי לתגובה... (זה לא רק שזה לא 30 אחוז אלא זה ריבית שאתה לא תמצא בשום מקום הלוואה בכאלו תנאים
נכון זה ריבית שלא תמצא בשום מקום.
כי ריבית של בנק משלמים אחרי שמקבלים את ההלוואה
אבל כאן משלמים את הריבית בהתחלה ומהכסף הזה יכולים לקבל ללא הלוואה את הסכום כמעט במלואו.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
תחפשו
היה אשכול פה בעבר שגם העלו הרבה טענות
ומישהו שם טרח והלךאליהם וישב איתם והעלה פה את הנתונים
ותכלס הגיעו למסקנה שזה הגיוני ומתבסס על מודל איתן
(אשכול עם עשרות עמודים)
אכן אחת מאלו שעשו בזמנו את הבדיקה על היתכנות התוכנית של הגמ"ח המרכזי היא רו"ח @Ruty Kepler
אז אני סומכת עליה שיש לזה היתכנות כלכלית.
כמובן שזה לא אומר כלום על העתיד שלהם והאם הם אכן יחזיקו מעמד עוד עשרות שנים או לא, אבל זה אומר שהתוכנית היא בסדר.

מירא דכיא

משתמש פעיל
הגמח המרכזי בנוי במודל של פירמידה (לא בקטע רע)
כלומר שצריך הרבה מצטרפים חדשים כדי לממן את ההלוואות שצריכים להלוות
ולכן הם חייבים לגדול כל שנה, אחרת המודל הזה לא יחזיק מעמד לכאורה (אלא א"כ יש להם רזרבות של מאות מיליונים / מיליארדים)
ובמצב העכשווי שחלק גדול מאוד מהציבור התפכחו (בפרט הצעירים) פונה לאפיקים חדשים
כמו השקעות בקופ"ג להשקעה / שלח לחמך וכד' עבור נישואי הילדים,
אני חושש שיש מצב שיגיע יום אחד ויהיה לגמ"ח המרכזי קשיי נזילות חמורים.

נ.ב לא אומר מידיעה, אלא ממחשבה הגיונית
אם מישהו יודע נתונים אחרים אשמח לשמוע
אם אתה לא יודע, אל תגיד סתם ...

~dasi~

משתמש צעיר
סתם שאלה... לאלה שתורמים מכספי מעשרות.
אבל יש גמחים אחרים שמפקידים שם סכום מסוים, ועל זה הם נותנים לך אח"כ הלוואות עבור כל ילד בנפרד
כלומר לא צריך להשקיע 5 יחידות עבור 5 ילדים
אלא הסכום קבוע ובבוא העת מקבלים על כל ילד הלוואה
לא שווה הרבה יותר?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אני לא מבין בכלכלה
שום כלכלן מומחה ורציני שטוען שהגמ"ח בסכנת קריסה
תביא שם של כלכלן רציני שחושב שהגמ"ח בסכנת קריסה
בשביל שנוכל להתייחס ברצינות לטענות שאתה מעלה
לא צריך להבין בכלכלה
הציבור מוזמן לחשב. אני לא התעצלתי וחישבתי.
המסקנה שלי: המודל עם היתכנות נמוכה מאוד מבחינת חשבונאות.

כלכלה ואנליזה זה עוד תחום שצריך להיבדק
ולא ראיתי שהגמ"ח המרכזי מפרסם שהוא נבדק.

תוצאות החישוב שלי מראות שהגמ"ח צריך לגדול ב18% בשנה כדי לשרוד.
דא עקא שהגידול של ציבור החרדי עומד על כ 4%.
גידול של 18% אינו אפשרי (הנחת גדילה 18%, היא זהה להנחה שלכל זוג יהיה כ 280 ילדים!)

dag

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
סתם שאלה... לאלה שתורמים מכספי מעשרות.
אבל יש גמחים אחרים שמפקידים שם סכום מסוים, ועל זה הם נותנים לך אח"כ הלוואות עבור כל ילד בנפרד
כלומר לא צריך להשקיע 5 יחידות עבור 5 ילדים
אלא הסכום קבוע ובבוא העת מקבלים על כל ילד הלוואה
לא שווה הרבה יותר?
איזה סכום הם נותנים הלוואה לכל ילד על סכום קבוע מראש שמפקידים כל חודש?

dag

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
לא צריך להבין בכלכלה
הציבור מוזמן לחשב. אני לא התעצלתי וחישבתי.
המסקנה שלי: המודל עם היתכנות נמוכה מאוד מבחינת חשבונאות.

כלכלה ואנליזה זה עוד תחום שצריך להיבדק
ולא ראיתי שהגמ"ח המרכזי מפרסם שהוא נבדק.

תוצאות החישוב שלי מראות שהגמ"ח צריך לגדול ב18% בשנה כדי לשרוד.
דא עקא שהגידול של ציבור החרדי עומד על כ 4%.
גידול של 18% אינו אפשרי (הנחת גדילה 18%, היא זהה להנחה שלכל זוג יהיה כ 280 ילדים!)
אז מה אתה ממליץ לזוג צעיר תמים שלא גולש בפרוג וכל הידיעות שלו הם מהמקומונים והשבעונים/יומיים?
איך אפשר לעשות אפילו בתור הדרכת חתנים מה הדרך הנכונה ביותר לחסוך מיום אחרי החתונה, בלי להיכנס לראש של הלוואות כשמחתנים את הילדים.

צלמת סופר מקצועית

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אבל כן התעצלת לשבת איתם עם כל הנתונים ולשמוע מה יש להם לומר
אז נשמע לך הוגן שאתה זורק הפחדות מבלי ששמעת את הצד השני?!
אני באמת שואלת
למה לא לשבת עם אחד הרואי חשבון שם?

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה