התייעצות האממ... סליחה, הבית שלכם מסודר או מבולגן?

האמת והשלום

משתמש רשום
מנוי פרימיום
ראיתי בחיי שני "בתי מרקחת" כאלו
וזה בהחלט היה על חשבון הילדים.
יש טיפים ויש פתרונות למזער את הבלגן, אבל בית מסודר 24/7 זה לגמרי על חשבון הילדים
עדיף לילד בית פחות מסודר ופחות מלחיץ מבית מצוחצח ומלחיץ
גם אני ראיתי עם כל הזמן עומדים על הסדר בהגזמה גם הרבה פעמים זה לא משיג את המטרה.
והרבה פעמים ואת זה ראיתי מקרובת משפחה, שאמא שלה אובססיבית לסדר, הילדה התחתנה והיום הבית שלה מבולגן בטירוף כשהילדים גדלים ומתחתנים הבית שלהם מוזנח לגמרי כי ניהיה להם אובססיביות לא בריאה לסדר.

:)Rachel

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
כמה שאלות שמטרידות אותי בתחום הסדר:
1 - מה עושים עם נעליים? באמת הולכות כל פעם עד למגירה הנעליים > מתכופפות > פותחות > מכניסות? (וכן להפך)
2 - מה עושים עם מגבות אחרי הרחצה? לתלות באמבטיה זה פחות מבחינתי, כי זה רטוב ומתקשה להתייבש.
3 - מה עושים עם כל הבגדים של אחרי לבישה טרום כביסה?
4 - מה עושים עם הכלים והלכלוך שמצטבר בכיור במהלך היום? מנקות ישר אחרי השימוש או בסוף היום?
5 - שאלה אישית - האם אתן מקפלות כל בוקר את השמיכה....? (וגם הבעל שלכן?)
1.את הנעליים בערב מכניסה למגירה חזרה מקסימום משאירה זוג אחד בחוץ
2. מגבות תולה באמבטיה כל מגבת על כמה ווים במצב פפתוח וככה הם מתייבשות
3. מה שנקי לארון מה שמלוכלך לכביסה
4. משתדלת לשטוף מיד אחרי השימוש ואם לא הספקתי אז בערב לא משאירה כלים למחר
5. אני ממש משתדלת לפעמים גם לבעלי ( ולפעמים הוא מקפל לעצמו בד"כ לא)

יעל.ב.

משתמש פעיל
קראתי כאן הרבה שנשים כתבו על הענין של לחנך את הילדים לסדר, להחזיר כל דבר למקום.
השאלה שלי היא: איך עושים זאת?
אני יכולה להגיד 100 פעמים לשים במקום וזה לא עוזר.
אם יש משהו על הרצפה אף אחד לא רואה את זה.... אם אני לא ארים זה יכול להשאר על הרצפה גם יומיים ויתר....
אני חוזרת מהעבודה אחרי הילדים, וכשאני חוזרת הילקוט, המטריה, השקיות, וכו על הרצפה....
איך אפשר להרגיל את הילדים באמת לבית מסודר, להחזיר כל דבר שמשתמשים למקום, בלי שאצטרך להגיד להם את זה שוב ושוב... (מדברת גם על ילדים גדולים יחסית).

גם אני סובלת מהדבר הזה :(
גם כי אני באמת צריכה את העזרה,
וגם כי מעצבן שרק אני מסדרת וכולם לא רואים את זה ...

אז קבלי עצות של משהי שבאמצע התהליך (ולא תמיד מצליחה):

א. להתחיל בהדרגה. התחלתי עם זה שאני לא רוצה לראות בגדים בכל מקום בבית, לכן, אחרי שלא הלך בטובות, התחלנו עם ... קנס .... (לא לבלוע אותי !), מי שמוצאים בגד שלו שלא במקום צריך לשלם לנו חצי שקל ....
תצחקי, אבל זה עובד אפילו עם ילד בן 3, שיש לו בארנק כמה אגורות, אנחנו אומרים לו : הלוואי שXX ישכח לשים את הפיגמה במקום, והוא יצטרך לתת לנו כסף.... והוא רץ לשים במקום (וזה תזכורת גם לגדולים, כי אני שונאת לנג'ז)

ב. לפעמים אני מרגישה שאני רוצה לצעוק עליהם, ואז אני אומרת לעצמי, בואי תכנסי לבית כאילו שאת מתנדבת. באה לשעה לתרום לאישה מהממת שהבית שלה בלגן והילדים שלה לא עוזרים לה. בתור מתנדבת אני צריכה לעבוד שם רק שעה, וכמובן אני לא צועקת על הילדים :) ואפילו אומרת לעצמי מילים טובות על בעלת הבית המהממת, וכמה דברים היא עושה ולכן לא מספיקה לסדר :)

ג. כשאני חושבת שהמטרה שלי לחנך, אני אומרת בצורה מונוטונית - XX תשימ/י את הYYY במקום, ולא להתרגש מזה שהוא / היא מתעצבנ/ת כי יש לי מטרה לחנך ....

אסתר פ

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מה עושים עם נעליים? באמת הולכות כל פעם עד למגירה הנעליים > מתכופפות > פותחות > מכניסות? (וכן להפך)
את עושה מזה כזה תהליך---
זה לא לוקח יותר מדקה!
זה גם חלק מאוד משמעותי בענין הסדר- לחשבן כמה זמן תכלס זה לוקח- ותופתעי לראות שזה כלום זמן-
לי לדוגמא היה קשה עם גיהוץ בהתחלה, זה היה ה'הר' שלי.
וכשהסתכלתי פעם אחת וגיליתי שכולה לוקח לי חצי שעה, נהיה לי יותר קל...
או לראות שהחלפת מצעים- כולה 10-15 דקות, זה מוריד את הנפח מהמשימה...

בואו נעצב את זה ביחד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
את עושה מזה כזה תהליך---
זה לא לוקח יותר מדקה!
חחח גם אני חושבת
אבל בעלי טוען שזה מטרד בשבילו (והוא יחסית גבר מסודר)
אני מחפשת פתרונות בשבילו...

(בינתיים ייעדתי לו מקום מיוחד ונסתר מאחורי הספה שיניח שם את הנעליים, לפחות שלא יהיה קוץ בעין)

אבן גזר

משתמש פעיל
1 - מה עושים עם נעליים? באמת הולכות כל פעם עד למגירה הנעליים > מתכופפות > פותחות > מכניסות? (וכן להפך)
2 - מה עושים עם מגבות אחרי הרחצה? לתלות באמבטיה זה פחות מבחינתי, כי זה רטוב ומתקשה להתייבש.
4 - מה עושים עם הכלים והלכלוך שמצטבר בכיור במהלך היום? מנקות ישר אחרי השימוש או בסוף היום?
1 - כן. 2 דק', אולי תשימי באיזה מדף אם יותר נח לך לא להתכופף
2 - תנסי לראות איפה יש לך מקום לשים אותן מאוררות יותר
3 - שמים בסל כביסה ממוין:giggle:
4 - כל כלי שנכנס לכיור את מעבירה שטיפה קלה כך לא נדבק הלכלוך, וכשבאה לשטוף בערב הרבה יותר קל ונעים.
5 - כן וכן כולל להעמיד 2 כריות יפות לנוי :giggle:.
אלו דברים שלוקחים מהר וחוסכים המון זמן אחרי זה בלסדר את הבלגן
כשיש בלגן אז כבר לא אכפת ותוקעים עוד ועוד עד שמסדרים, אבל כשמסודר, יותר נחמד להשקיע כמה דק' בכל דבר כדי לשמר.
בהצלחה!

בואו נעצב את זה ביחד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
תכלס יש גם את העניין של הגישה
בבית שאני גדלתי בו ניסינו להסתיר את הבאלגן...
לא היה מצב להביא חברה לבית שהוא לא פיקס. לכן הייתי מסדרת יום לפני ומזהירה את כולם לשמור על הסדר
אבל אצל בעלי חברים וחברות מגיעים חופשי לתוך הבאלגן וזה פשוט לא מפריע להם

עניין של ראיה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
(בינתיים ייעדתי לו מקום מיוחד ונסתר מאחורי הספה שיניח שם את הנעליים, לפחות שלא יהיה קוץ בעין)
גם אצלנו יש את הבעיה הזו, ומקום של הנעלים שלי לדוג' לא נמצא בתוך החדר אלא בחדר ארונות, וזה סתם היה טרטור -להכנס לחדר בתנופה ולהעיף הנעלים- להרים אותם- לצאת- ללכת לחדר ארונות- להכנס- לפתוח מגירה- לסגור- לחזור לחדר
אז נוצר מצב של שטיח נעלים בחדר שיינה או בחדר ארונות

במה עשיתי? לקחתי חוטי מקרמה, והכנתי סלסלה. היא יושבת בקצה של החדר, ולתוכנ נזרקים אחר כבוד כל הנעלים השימושיות (לא מגפיים בחורף ולא נעל עקב בצבע כסף שמתאימה בדיוק לשתי בגדים, וגם לא הנעלים הרזרביות)

ובכללי, לא בדקתי אם כתבו את זה כבר, הרעיון הוא שהסדר לא כ"כ חשוב (לי) כדי לשנות את כל ההרגלים והרגילות ולכן צריך למצא פתרונות שלא ירגישו לנו "מציקים" ו"כפייתים"
ולא חייב לסדר את המיטה בבוקר, וכדי שהשולחן ירגיש מסודר אפשר גם להעביר את כל החפצים שעליו לקצה אחד,
וכמו שכבר אמרו כאן, אם יש 'תחושה' של סדר ותחושה חלקה בעין, הרבה יותר קל לקום על הרגלים ולעשות את הפינישים האלו כדי שיהיה מסודר באמת

ואל תשכחי, במיוחד אם את זוצית, לסדר זה הרבה אנדרנלין, זה גם נחמד אחרי הכל

נעמה לוי

משתמש מקצוען
להקנות לילדים הרגלי נקיון וסדר זה נכס לחיים! חוץ מזה שיהיה להם יותר קל אחרי החתונה זה מרגיל לסדר בראש, הקפדה על זמנים, תרבותיות וכו'
כמובן בלי לחץ וכעס אם ילד לא נהג כמו שהרגלנו אותו
זו נקודת התסכול שלי בחיים....
אני לא מצליחה להקנות להם את זה בצורה נורמלית....:eek::eek:
תמיד בסוף אני צועקת.....

בואו נעצב את זה ביחד

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
ואל תשכחי, במיוחד אם את זוצית, לסדר זה הרבה אנדרנלין, זה גם נחמד אחרי הכל
אני מאוד אוהבת לסדר!
לסדר ארונות, למיין הר של מסמכים ולארגן חדרים.

המעצבן שלי זה לא הסדר התשתיתי
אלא היומיומי: הכלים, הכביסות, הזבל שמצטבר במטבח, הדברים שצריכים לעשות 'תוך כדי'

עניין של ראיה

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
המעצבן שלי זה לא הסדר התשתיתי
אלא היומיומי: הכלים, הכביסות, הזבל שמצטבר במטבח, הדברים שצריכים לעשות 'תוך כדי'
אה ואו,
באמת מעצבן, לא חושבת שיש פתרון חוץ מבאמת לסדר

ולצמצם תזוזות ופעולות בבית, ולזרוק את כל הסירים כדי שלא יהיה צריך לשטוף אותם ולאסור על כניסת פיצ'פקעס לסלון

רפרפת

משתמש פעיל

רעות לוי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
הי, כמה דברים פרקטיים (אולי--)
לגבי סוגיית הנעליים- יש מתקן בכניסה לדירה פשוט וזול מאיקאה. חולצים בכניסה ונכנסים (לפעמים הם מביאים איתם כל מיני 'הפתעות' בסוליה של הנעל, למה אני צריכה שהם יכנסו עם זה? ולא, הרצפה שלי לא יותר נקייה משלך)

הקניית סדר לילדים- קראתי ומאז משתדלת ליישם: בשיטה הזו הילד יבין שהוא לא יכול לעבור ל'שלב הבא' מבלי להחזיר חפצים, למשל, הוא לא החזיר משחק למרות שבקשנו/ הזכרנו לו- ואנחנו מתיישבים לאכול א. ערב, ברגע שהוא ניגש לכסא לומר לו: 'רגע, אני רואה שעדיין לא אספת את המשחק. מייד אחרי שתחזיר אותו למקום תוכל לשבת אתנו לאכול' . כן, זה עובד, אבל צריך שזה יהיה לנו מספיק חשוב כדי שנהיה עקביים עם זה וזה לא 'יתנדף' לנו אחרי תקופה.

כל דבר שקשור לסדר מתחיל בסדר בראש.
השאלה מה את אומרת לעצמך?
-זה המון עבודה לסדר כל היום, לא רוצה.
-רק אני מסדרת וכולם מבלגנים
-כמה שאני אסדר זה לא יעזור, תמיד יתבלגן שוב
-אמא שלי הלחיצה אותי, אני רוצה בית רגוע
-סדר גורם למתח
-אני אחזיר למקום אחר כך
-מה הבעיה שהדברים זרוקים.
-אני עובדת מספיק קשה גם ככה.
או שאת אומרת:
-האחריות על הסדר בבית היא שלי

חשוב לזכור שלסדר ולדאוג לבית זה התפקיד של האישה, וזה תיקון גדול,
כשאישה דואגת לבית היא מקיימת מצווה, ומחזיקה את הבית.
מכירה סיפור על אישה שהגיעה לרב צדיק מאוד וביקשה ברכה והוא אמר לה ברוח קדשו,
לכי קודם ותסדרי את הבית ואז תחזרי ואני אברך אותך. (לא כותבת שם כי לא שמעתי ממקור ראשון)

האמת שלא אמרתי לעצמי בראש-אבל זה מה שהיה בהתחלה- נהנתי לשבת על הספה ולדעת שיש דברים לא במקום ואין מי שיעיר לי באופן אין סופי על מה שצריך ועל מה שעדיין לא הוחזר...
אלה לא היו קולות בראש אלא התת מודע שלי שידר לי שזה פשוט יהיה נחמד לעשות ככה....
עד שהבנתי שזה לא תקין ומשתדלת היום לעשות את יעיל יותר.

אגב מבינה שזה התיקון שלי אבל לא חושבת שאנשים נוספים בבית צריכים להשתדל ממש בכל כוחם שאני אבוא על תיקוני.
1. כנ"ל, הנעליים בחוץ. מלמדת את הילדים להצמיד נעל אחת לשנייה ולהניח באופן מסודר (כן אין להם בעיה גם לזרוק את זה לכל עבר גם במסדרון של הקומה)
2. מגבת צריכה להתאוורר... אמבטיה פחות מומלץ. שימי איפה שאת תולה כביסה.
3. כנ"ל, לתלות (לא יותר מדי זמן כי ככה זה מצטבר) (טוב אני לא עושה את זה תמיד...)
4. אני לא אמות למען הכלים, סורי. בעצם בלי סורי. לפעמים הם יאלצו לחכות כשאני מותשת. לא, אני לא מתנצלת. זה לגמרי הגיוני בעיניי.
5. משתדלת מאד, אחרת זה יוצר מראה בלגניסט (במיוחד בחורף כשהשמיכה היא בעצם הר אררט)
ובלי סוגריים - לא הוא לא מקפל. :(

שוקולד תות 143

משתמש פעיל
5 - שאלה אישית - האם אתן מקפלות כל בוקר את השמיכה....? (וגם הבעל שלכן?
1. לילדים יש לי קופסא חמודה בחדר ושם שמים את הנעליים את שלי ושל בעלי המקום זה בבפינה מסוימת בחדר
(ומה שלא בשימוש יומיומי כמובן במגירה)
2. פורסת על המוט של הוילון מתייבש מעולה
3. על המתלה בדלת האמבטיה ובאמת לפעמים זה מעצבן...
4 .שוטפת פעם ביומיים, (בד"כ) לא עומדת בלשטוף כל לילה כשעייני נעצמות ובטח לא אחרי כל שימוש
5. כן ברור, מסדר את כל מראה החדר, וברור שגם את של בעלי!! (כי זה באמת לא מעניין אותו "במילא בלילה זה זז שוב לא?!:) " כדבריו )

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  15  פעמים

לוח מודעות

למעלה