האם כדי להיות מוזיקאי טוב מוכרחים לדעת תווים?

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מה דעתכם? ולמה?

כשלעצמי, בילדותי הייתי קנאי לתווים, אך כשגדלתי הבנתי שאת הרוב אני אשיג באמצעות פיתוח השמיעה המוזיקלית, ועזבתי זאת עד כדי כך שהיום אני קורא תווים כמו ג'יבריש בכתב מראה. האם זה פוגם ברמה המוזיקלית? הרי התקדמתי לאין ערוך משמיעה, דברים שלא הייתי משיג לדעתי מניגון יצירות מתווים. מה אומרים?

מאן דאמר..

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לכאורה כן, אם אתה רוצה לכתוב עיבודים וכד'.
אני אישית התחלתי ללמוד אבל הרגשתי שזה לוקח לי זמן אז עזבתי את זה.
ושאלה לאלו שקוראים תווים: כשאתה מנגן שיר שאתה מכיר, מה גובר יותר, החוש המוזיקלי או הקריאה של התווים?
הרי רתה רואה שכתוב לך לנגן אחרת ממה שהחוש אומר לך לנגן, זה לא מבלבל?

גאולה דהאן

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
עריכה והפקת סרטים
שמעתי על כמה גדולים בתחום שלא יודעים תווים.
כך שזה לא בהכרח יפריע למי שרוצה להתקדם בתחום.
מי שלא יודע שולח למעבד.
ברור שיותר נוח כשאפשר לעשות הכל לבד.
אבל זה לא מעכב.
לדעתי, לעתים טוב יותר לא להיצמד לתוווים. כך אפשר לתת למוזיקליות חופש ביטוי מלא.

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אז בתכל'ס אתם אומרים שהעיקר השימוש בתווים זה לכתוב עיבודים?

מעניין, כי כשאני מנגן עם החבר שלי המתופף אנחנו קוראים את המחשבות אחד של השני ומצליחים לזכור עיבודים מורכבים עם החוש. או שאתם מתכוונים לעיבודים בשביל הקלטות?

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כן... 30 נגנים עוד לא עומדים אצלי בתור, אבל אתה אומר שאם אקים תזמורת אצטרך לדעת תווים?

תראה, יש בזה משהו מאוד כובל, לא? נניח שהכנת עיבודים מטורפים וזה, אבל פתאום החתן מבקש שיר שלא נמצא ברשימה. מה תעשה? חייב להסתמך על החוש

מאן דאמר..

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אבל אתה אומר שאם אקים תזמורת אצטרך לדעת תווים?
לא אמרתי, יש הרבה תזמורות שמנגנים בלי תווים. אבל אולי בשביל הקלטות ודיוק אז כן.
אני מעדיף להשאיר את התשובה למי שמבין יותר טוב ממני. ורובם כאן כאלו..

ששון בן שמחה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
בנגינה מערבית אכן כן, זה בערך כמו שתלמד לדבר אנגלית ולא תדע לקרוא ולכתוב. אתה תבין כל מה שמדברים/מנגנים ותדע לדבר/לנגן, אבל לא תוכל ליצור מאמרים/מנגינות באמצעות כתיבה.

בנגינה מזרחית לעומת זאת, לא חייב לדעת תווים כי הכל שם הולך על שמע ולא על כתיבה כלומר, הסולמות מוזכרים כ'מקאמים'. אבל גם שם בדורות האחרונים התחילו להשתמש בתווים, ואם אתה רוצה ליצור (מה שכמעט ולא קורה בתקופה האחרונה לצערנו), יהיה לך הרבה יותר קל עם תווים. אם כי אין זה מן ההכרח כי הנגינה הזו יותר דינאמית וחופשית.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כמובן, להיות מוסיקאי מקצועי חייבים לדעת תווים, אבל לעומת זאת - מי שכבול בנגינתו רק לתווים יש לו ליקוי גדול במוסיקליות שלו... ברור שכדי ליצור מוסיקה חייבים לעסוק - והרבה! - בפיתוח שמיעה. אבל מי שיש לו שמיעה מפותחת מאוד ואינו יודע תווים - תהיה לו בעיה ליצור מוסיקה למספר כלים, כפי שהיטיבו לציין לעיל.

גאולה דהאן

משתמש סופר מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
עריכה והפקת סרטים
קחו לדוג' את אודי דמארי. הוא לא יודע תווים ואפילו לא יודע אקורדים...
אבל הוא מוזיקלי ברמות. אם אני לא טועה הוא עיבד לאברהם פריד אלבום ומוציא סינגלים לעתים קרובות.
זה לא גורע ממנו להיות מוזיקאי טוב.
כשהוא צריך תווים הוא שולח למעבד.

רק אומר דבר כזה. כדי להצליח לא חייב ללמוד תווים.
אבל אם תלמד תווים תצליח יותר.
שמעתי ממתופף ישראלי שכיום הוא בינלאומי, שהעיד על עצמו ששנים הוא לא למד תווים (ועדיין היה מתופף מס' 1) אבל כשלמד תווים הוא התקדם המון. וכששאלו אותו מה להמליץ למתופפים צעירים? אמר בהחלטיות: שילמדו תווים!

נערך לאחרונה ב:

טובי וינברג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
תוים זה קרוא וכתוב
לא כזה מסובך וחבל ממש לדלג
במיוחד שהמוסיקה מתקדמת כל הזמן לכיוון א טונלי
והשמיעה באיזשהו שלב נהיית מוגבלת בהבנה של מה שקורה

דרך אגב,
הנחיתי המון תזמורות לא קטנות בכלל
חלקן יותר מ10 כלים
בלי תוים
רק על בסיס אקורדים וחלוקת סגנונות
ולכלים המלודיים- סימון כניסות ויציאות
כך שאפשרי לגמרי תזמורות ללא כתיבת עיבוד

קלידן שכזה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אם רוצים לנגן רק שירים ובקטנה אז זה בסדר
אבל בשביל יצירות, ועוד חייבים לדעת תווים
זה דבר ממש בסיסי וחשוב, למה אנשים מנסים לעקוף את זה?
מרוח הדברים החשובים שנאמרו פה אני מבין שלאו דווקא מוכרחים לדעת תווים, כל עוד אני לא מחפש יצירות. אבל לגבי הרכבים, עיבוד, הלחנה ותיאוריה נשמע שאפשר להסתדר מצויין, ובמקרה הצורך לשלוח למעבד. (בכלל, למה שלא יהיה אפשר ללמוד תאוריה בלי תווים? אני למדתי בלי; צריך להבין את העקרונות של דרגות וסולמות וכו', למה תווים?)

אני בכיוון של לנגן באירועים ותזמורות, ולהמשיך משם לכיוון של יצירה ועיבוד. @טוב מאד! , כשאמרת שאפשר לעשות סימוני כניסה ויציאה לכלים המלודיים התכוונת למשל: "מה מה מה אהבתי תורתך (ואז פה סימון של קישוט של בראס)"? זה עובד טוב? איך הם יודעים איזה קישוט לעשות?

נ.ב. מה זה א- טונלי?

דג הכסף

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מרוח הדברים החשובים שנאמרו פה אני מבין שלאו דווקא מוכרחים לדעת תווים, כל עוד אני לא מחפש יצירות. אבל לגבי הרכבים, עיבוד, הלחנה ותיאוריה נשמע שאפשר להסתדר מצויין, ובמקרה הצורך לשלוח למעבד. (בכלל, למה שלא יהיה אפשר ללמוד תאוריה בלי תווים? אני למדתי בלי; צריך להבין את העקרונות של דרגות וסולמות וכו', למה תווים?)

אני בכיוון של לנגן באירועים ותזמורות, ולהמשיך משם לכיוון של יצירה ועיבוד. @טוב מאד! , כשאמרת שאפשר לעשות סימוני כניסה ויציאה לכלים המלודיים התכוונת למשל: "מה מה מה אהבתי תורתך (ואז פה סימון של קישוט של בראס)"? זה עובד טוב? איך הם יודעים איזה קישוט לעשות?

נ.ב. מה זה א- טונלי?
לא
למה מחקת חלק מדבריי?
אם רוצים לנגן רק שירים ובקטנה אז זה בסדר
אבל בשביל יצירות, הרכבים, עיבוד, הלחנה, תיאוריה ועוד חייבים לדעת תווים
דרך אגב זה לא דבר כל כך מסובך שצריך להתאמץ לעקוף

'אלקנה

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
ללמוד תווים עד רמה שאפשר לנגן שיר שאתה בכלל לא מכיר ולנגן מדיוק מתווים בזמן אמת זה לא כל כך מסובך?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה