דרוש מידע האם יש בימינו אשכנזים הנוהגים לומר סליחות בכל תפילות יוה"כ?

נחמה למה

משתמש פעיל
אף פעם לא ידעתי שככה זה אצל אשכנזים ( כספרדיה)
אם אלא אומרים סליחות בכל בתפילות , למה התפילה לוקחת כ"כ הרבה זמן?
אל דאגה...
נראה לי שיש לנו יותר מלל ממכם.
ואין ניגונים לכל מה שאומרים. לדוג' פסוקי דזמרה אומרים לבד בלי מנגינה,
פיוטים קוראים בחרדת קודש בד"כ בלי ספק-ספק של מנגינה (למעט אחת. אחת ואחת...)
לא חושבת שמתפללים לאט יותר מע"מ.
וכמובן יש סדר עבודת כה"ג
עשרת הרוגי מלכות
ופיוטים נוספים.

נחמה למה

משתמש פעיל
סבא רבא שלי היה ממייסדי המקום.
סבא שלי עד היום מתפלל שם.
זה בית כנסת הונגרי אמיתי, לא מדלגים על שום אות שכתובה במחזור... ובלי מנגינות!
קוראים לזה "מהודו ועד כוש"
וההסבר - מ'הודו' בתחילת התפילה ועד כוש מלש' 'קוש' (לנשק) שמנשקים את הכריכה בסוף הסידור/המחזור לא מדלגים על שום אות כתובה...

Sara Rivka

משתמש מקצוען
זה בית כנסת הונגרי אמיתי, לא מדלגים על שום אות שכתובה במחזור... ובלי מנגינות!
אבא שלי סיפר לי, שכשהוא הגיע לישיבה (גדולה) הוא היה בהלם, הוא אמר שהוא הרגיש ב"ערב שירה"...

Sped

משתמש פעיל
מענין. אצל אבא שלי - צעהלים (נולד שם) ונייטרא (למד בישיבה והתפללנו בבי"כ של תלמידי נייטרא) אמרו את כל המחזור + חלקו עוד חוברות של סליחות, אבל בהחלט שרו בתפילות.
אבא שלי היה טוען שהדור שלו היה הדור האחרון של ה"אשכנייזישע" אוברלנדר המקוריים, וזה באמת היה משהו מיוחד.

במה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
בבית כנסת חוג ברחוב בית יוסף בבני ברק
היום ראיתי שבבית כנסת חוג חת"ס ברחוב האדמו"ר מגור שאומרים סליחות ביום כיפור בכל התפילות.
מה שכן היה כתוב שם שאומרים את 'הסליחות שנקבעו לאותה שנה', אולי יש כאן מישהו שיכול להסביר מה זה?

א.ש.א.

משתמש פעיל
יש הרבה פיוטי סליחות שנכתבו ליום כיפור
והמנהג היה שכל שנה היו אומרים כמה מהם
(אולי לפי איזה סדר מסוים ואולי כרצונו של הגבאי לא יודע)

די

משתמש סופר מקצוען
אם אלא אומרים סליחות בכל בתפילות , למה התפילה לוקחת כ"כ הרבה זמן?
מתפללים באיטיות מרובה ובניגונים ארוכים
אומרים סליחות בכל התפילות.
השאלה בפתיחת האשכול הייתה לגבי ה' ה' שאכן אומרים רק במעריב (של ליל יוה"כ) ונעילה.

אברך צעיר (?)

משתמש פעיל
"סליחות הוא שם כולל למגוון קטעי פסוקים, תפילות ופיוטים, הנאמרות בזמנים מיוחדים של תשובה וכפרה"
גם במחזורים שלנו כתוב לפני 'זכור רחמיך' - 'בקצת קהילות נהגו לומר כאן סליחות', הרי שפסוקי רחמים אינם סליחות

מלבד זאת כך הוא גם בהמכלול
1695121770036.png

נערך לאחרונה ב:

ישראל בני ברק

משתמש צעיר
זכור רחמיך למעשה זה כן סליחות מוזמנים לברר!
הרב אלישיב היה עומד בסליחות רק בפסוקים האלה מאחר וזה עיקר הסליחות!

אברך צעיר (?)

משתמש פעיל
זכור רחמיך למעשה זה כן סליחות מוזמנים לברר!
למקור נשמח

זה לא סותר את העובדה שבכל קהילות ישראל נתקנו פיוטי סליחות ליוה"כ, כסדר המוכר לנו מאמירת הסליחות באלול ועשי"ת, ובעבר נאמרו גם בכל תפוצות האשכנזים

כמו כן
1695151110163.png

איזהו

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בביהכנ"ס וויז'ניץ באנטוורפן אומרים
לא רק שם, בכל העולם אומרים סליחות בויזניץ, רק בשחרית (לא במוסף ולא במנחה)
קוראים לזה "מהודו ועד כוש"
וההסבר - מ'הודו' בתחילת התפילה ועד כוש מלש' 'קוש' (לנשק) שמנשקים את הכריכה בסוף הסידור/המחזור לא מדלגים על שום אות כתובה...
השבוע ביום ב' וביום ה', אמרו את כל הסידור בלא לדלג כלום - תחנון, אבינו מלכנו, והוא רחום, קריה"ת עם ד' ד', וכו'

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  10  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה