דקדוק- והפעם באידיש

לו יצוייר

משתמש סופר מקצוען
אולי מישהו מביניכם מתמצא גם בדקדוק האידישאי.
באידיש יש צורות ריבוי שונות. קלייד- קליידער. שאפע- שאפעס, טיש- טישן. בלום- בלומען, קיכל- קיכלעך. ועוד. יש איזשהו כלל מתי משתמשים באיזו סיומת?

רבקי שוורץ

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
לא נראה לי שיש כללים וגם אפשר בהחלט להשתמש בכמה סיומות כמו:
קיכל- קיכלען- קיכלאך.
בד"כ כל מה שמסתיים ב למד זה אם סיום לעך/לאך,כמו ביינקל/ביינקלאך בייגל/לאך שפיגל/לעך טיכל/לעך...ואפשר כל אלה גם אם נון סופית ביינקלען שפיגלען..............
מה שמסתיים ב שין זה אם נון סופית כמו פיש/פישן טיש/טישן
א קיצור לא ברור לי!!!!!!!!!!!!!

מאן דאמר

משתמש פעיל
רבקה, לא ברור, אי אפשר להגיד קיכלען. אומרים או 'קיכען', או 'קיכלעך'.

יופי

משתמש רשום
אין הגדרה באידיש לגבי סיומות של מילים כי זה יותר קשור לסוג האידיש שבו מדברים יש אידיש ירושלמית אידיש אונגרית יש גם רוסית ואמריקאית כל אחד אימץ לעצמו סיומות שדומים לשפה שבה דיברו בארצו...

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
לא שאני יודע הרבה, אולם בנוגע לשאלה שלך יש לי דוגמא אחת: באידיש רוסית יש סיומת "צ'יק" לביטוי יחס: פאדראטשי'ק, צופציק וכדו', וזה לקוח מרוסית (כך שמעתי).

מאן דאמר

משתמש פעיל
זה ענין אחר, הדיון היה על סיומות של לשון רבים.

סיומות כאלה באמת יש מלא שלקוחות מכל השפות הסלאביות האלה, כמו 'ניק' - שבבניק, חבדניק, מזרוחניק, ועוד..

יופי

משתמש רשום
מה שיפה באידיש זה השילובים שעושים היום עם המילים של פעם תקחו לדוגמה את המילה שבבניק זה שילוב של מילה או יותר נכון סלנג בעברית או אפילו ערבית והוסיפו לו סיומת רוסית... תשאל יהודי אמריקאי מה זה שבבניק רוב הסיכויים שהתשובה תהיה איך ווייס נישט...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  14  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה