דיון // בעקבות האתגר החודשי

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ידיעה חדשותית צריכה להיות אובייקטיבית, זו עובדה.
הכותב מוסר את המידע, מה למה כמה, וזהו.
אין מקום לדעות אישיות, אמוציות, השקפה או מבט של הכותב.

אבל מה קורה כשבתוך הידיעה מופיעות מילים בעלות קונוטציה שאינה ניטרלית?
מה הדין כאשר הכותב מציג את העובדות בצורה לא ממש עובדתית?

למשל: כאשר אנחנו מכנים את החוקים החדשים של הממשלה "גזרות".
לדוגמא: לאחר פיגוע ל"ע, כשאנחנו כותבים נרצח לעומת נהרג.

או למשל כותרת בנוסח:
"מרגש: אב ובנו בפגישה היסטורית לאחר עשרים שנות נתק."
אני חושבת שזה מרגש. אבל האם זה נכון, באופן אובייקטיבי, לגבי כל אחד ואחד מהקוראים?
לא בטוח.

מה דעתכם?

נערך לאחרונה ב:

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
מה נראה לך יעשו בלי המילים הפופוגנדיות האילו?
לא נכתב נרצח כשאפשר להוסיף ואגב יש הבדל בין נרצח לנהרג
וסתם פגישה ולא היסטורית?
איך אמור להיות דיווח זה דבר אחד מה קורה בפועל...
ובואי לא נהיה תמימים ונחשוב שאין מגמתיות גם בדיווחים לכאורה יבשים הללו.
יש גם בחירה מאד מסוימת את מה לדווח ומה לא. סתם שכדאי לדעת.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ואגב יש הבדל בין נרצח לנהרג
ודאי שיש הבדל, ועליו אני מדברת.
על ההבדל בין כותב שדעותיו הפוליטיות גורמות לו לכתוב נרצח, לעומת מי שסובר וכותב משהו אחר.
לכאורה זו אותה ידיעה, אותה מציאות.
אבל בפועל, כל אחד מנסח אותה בצורה שמתאימה לו, לדעותיו, וגם לקהל היעד שלו.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
ודאי שיש הבדל, ועליו אני מדברת.
על ההבדל בין כותב שדעותיו הפוליטיות גורמות לו לכתוב נרצח, לעומת מי שסובר וכותב משהו אחר.
לכאורה זו אותה ידיעה, אותה מציאות.
אבל בפועל, כל אחד מנסח אותה בצורה שמתאימה לו, לדעותיו, וגם לקהל היעד שלו.
לא. אני חושבת שהמציאות מכתיבה איזו מילה נדרשת ולא רק השקפת עולמו של הכותב. אפשר להגיד שגם ראיית המציאות נגזרת ממשקפת עולמו של הרואה שזה גם הכותב ולזה כבר אין סוף

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מבחינת העיניים של האנשים, יש אין ספור סוגי מציאויות.
שני יהודים, שלושה דעות. כל אחד כותב את המציאות שלו. כך שאין סיכוי להגיע לידיעה אובייקטיבית לגמרי.
ובכלל, גם אובייקטיבי הוא דבר סובייקטיבי... בקיצור, כאב ראש.

כותב השורות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אם הייתי חי בעולם מקביל הייתי דן בזה בכובד ראש
ומאחר ואני חי בעולם שלנו...
לדעת שהעולם הוא עולם השקר זה להכיר במציאות!
וזו ידיעה כמו כל ידיעה בעיתון
ועל כן אי אפשר להעביר ידיעה בלי לתת את האמת שלך בתוך השורות ובינן
דוגמא שיהיה קשה להתווכח עליה:
פיגוע טרור
הגם וידוע לכל שמאחורי אותו פיגוע ישנה אידאולוגיה סדורה וטענות ברורות כנגד כיבוש ומצור וכו' וכו'
עיתונאי ישר לא יהיה מסוגל להיות ניטרלי
כי מבחינתו ומנקודת ראות עיניו [במובן שכלי]
זו המציאות!

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מסכימה עם הכותבים לעיל, ורוצה להוסיף:
הטענה שחדשות אמורות להיות אובייקטיביות, היא ילדותית מעט. הדבר דומה לטענה "אנשים צריכים לעשות את הדבר הנכון". כן, צריך, אבל המציאות...
הטענה הזו בעצם אומרת: הכי טוב להיות רובוט, להעביר את המידע כמו שהוא. בלי לערב את עצמך.
אנחנו בני אדם. לא רובוטים. כך נולדנו, ועם זה אנחנו אמורים לעשות את הטוב ביותר.
אם אפילו בפסיקת דין, ההלכה (שאמורה להיות הכי אובייקטיבית) מכירה בזה שיתכן שיהיו צדדים לחייב ולזכות באותו מקרה - קל וחומר בכתיבת חדשות.
ידיעה חדשותית צריכה להיות אובייקטיבית, זו עובדה.
והנה, משפט שאמור להיות אובייקטיבי, ובכל זאת הוא לחלוטין מושפע מתפיסת עולם מסויימת.
ההוכחה: ניתן שלא להסכים איתו, כאשר מגיעים מתפיסה אחרת.

במשפט אחד:
חדשות לא יכולות להיות אובייקטיביות, גם אם נקבע שהן אמורות להיות כאלה.

נערך לאחרונה ב:

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מעניין לעניין באותו עניין:

bc33c7d28644ad98755f51d113372cea.jpg

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מסכימה עם הכותבים לעיל, ורוצה להוסיף:
הטענה שחדשות אמורות להיות אובייקטיביות, היא ילדותית מעט. הדבר דומה לטענה "אנשים צריכים לעשות את הדבר הנכון". כן, צריך, אבל המציאות...
הטענה הזו בעצם אומרת: הכי טוב להיות רובוט, להעביר את המידע כמו שהוא. בלי לערב את עצמך.
אנחנו בני אדם. לא רובוטים. כך נולדנו, ועם זה אנחנו אמורים לעשות את הטוב ביותר.
אם אפילו בפסיקת דין, ההלכה (שאמורה להיות הכי אובייקטיבית) מכירה בזה שיתכן שיהיו צדדים לחייב ולזכות באותו מקרה - קל וחומר בכתיבת חדשות.

והנה, משפט שאמור להיות אובייקטיבי, ובכל זאת הוא לחלוטין מושפע מתפיסת עולם מסויימת.
ההוכחה: ניתן שלא להסכים איתו, כאשר מגיעים מתפיסה אחרת.

במשפט אחד:
חדשות לא יכולות להיות אובייקטיביות, גם אם נקבע שהן אמורות להיות כאלה.

לא יודעת מה לגביכם, אותי אישית מרגיז מאוד לקרוא כותרת שבה מכנים את החוק החדש כגזירה. מי שאל אותך, בכלל? אם הייתי רוצה להתעצבן הייתי הולכת למדורי דעה, כאן תביא לי ידיעות פליז. לא את דעתך האישית, לא את דעותיך המגזריות, לא את סלידתך הפוליטית. רצית לעדכן, תן עדכון. אל תערב את תפיסות העולם שלך בתוך החיים שלי.

מצד שני, אין לי בעיה לקרוא את המילה נרצח. מסכימה עם זה שאדם שספג כדור בחזה הוא 'נרצח', כך שגם אם זאת לא עובדה, אין לי בעיה לקבל אותה עם כוס התה שלי.

מסובך, כאמור.

AtArA R

תוכן. אש.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
לא יודעת מה לגביכם, אותי אישית מרגיז מאוד לקרוא כותרת שבה מכנים את החוק החדש כגזירה. מי שאל אותך, בכלל? אם הייתי רוצה להתעצבן הייתי הולכת למדורי דעה, כאן תביא לי ידיעות פליז. לא את דעתך האישית, לא את דעותיך המגזריות, לא את סלידתך הפוליטית. רצית לעדכן, תן עדכון. אל תערב את תפיסות העולם שלך בתוך החיים שלי.

מצד שני, אין לי בעיה לקרוא את המילה נרצח. מסכימה עם זה שאדם שספג כדור בחזה הוא 'נרצח', כך שגם אם זאת לא עובדה, אין לי בעיה לקבל אותה עם כוס התה שלי.

מסובך, כאמור.
לא מסובך בכלל.
כשאת מסכימה לחלוטין עם שם התואר או הכינוי, הוא מצטייר בעינייך כמציאות אבסולוטית והופך למובן מאליו.
וכשיש לך השגות על העניין המדובר, ודעות לכאן ולשם- גם אם בסופו של דבר את מסכימה עם המשמעות שבכינוי, אבל לא מתחברת לקביעה המוחלטת- אזי זה "לא עובר בעין", מקומם ומרגיז.
מה לעשות, ביחד עם הבחירה לקרוא חומרים ממקורות השייכים לעולם תוכן חרדי- אנו מקבלים בעסקת חבילה גם פרשנות מוטית לחלוטין.
ועדיין קוראים לזה בחירה חופשית.

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא מסובך בכלל.
כשאת מסכימה לחלוטין עם שם התואר או הכינוי, הוא מצטייר בעינייך כמציאות אבסולוטית והופך למובן מאליו.
וכשיש לך השגות על העניין המדובר, ודעות לכאן ולשם- גם אם בסופו של דבר את מסכימה עם המשמעות שבכינוי, אבל לא מתחברת לקביעה המוחלטת- אזי זה "לא עובר בעין", מקומם ומרגיז.
מה לעשות, ביחד עם הבחירה לקרוא חומרים ממקורות השייכים לעולם תוכן חרדי- אנו מקבלים בעסקת חבילה גם פרשנות מוטית לחלוטין.
ועדיין קוראים לזה בחירה חופשית.
כנראה שכמעט ואין בנמצא חומר אובייקטיבי לגמרי. יש מישהו שאין לו אג'נדה?

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לרגע היה נדמה לי שכוונת הנכתב הוא שתוכן שאינו חרדי אינו מוטה בשום צורה שהיא על פי השקפת עולמו של הכותב.
אבל רק לרגע...

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
טוב, אז אחרי שכתבתי את הידיעה שלי, הגעתי למסקנה שעליי להעריך יותר את היכולת לכתוב ידיעה חפה מסובייקטיביות, ושמא ייתכן כי אובייקטיביות מוחלטת היא אכן בלתי אפשרית.
ידיעה של 300 מילה, ולמעלה מעשרה ביטויים שמצאתי עצמי מסופקת, בעקבות הדיון כאן, לגבי האובייקטיביות שלהם. עדיין אין לי תשובה, אבל בהחלט העלית לי את השאלה. תודה, @ליאורהA.

כותב השורות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
טוב, אז אחרי שכתבתי את הידיעה שלי, הגעתי למסקנה שעליי להעריך יותר את היכולת לכתוב ידיעה חפה מסובייקטיביות, ושמא ייתכן כי אובייקטיביות מוחלטת היא אכן בלתי אפשרית.
זה קרה גם לי,
ומאחר ויצא לי לקרוא פה ושם כתבות וידיעות של עיתונאים מוכשרים ומצליחים ו "אובייקטיבים"...
בחרתי לצעוד ב"דרכם"...
ולכתוב באובייקטיביות סובייקטיבית!
[הסתבכתי]

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  18  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה