ביקורת ספרות ביקורת ספר זעירה: ציפורי מתח! 154 מילים בלבד, עוד תספיקו את האוטובוס...

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כל אמן מגלה מתישהו שיש מדיום מסויים ששם הוא הכי טוב.
הספר החדש יחסית של נחמן גרשונוביץ, 'ציפורי מתח', הוא מיצוי וזיקוק של הסופר. להערכתי. זה המדיום הכי הולם אותו וכתיבתו. סיפורים קצרים ומותחים מאוד, בקצב מהיר ועקבי, כאלו שתופסים את הקוראים בגרון.
בספרים אחרים של נחמן היה חסר לי קצת עומק רגשי, נינוחות אולי, דמויות 'רגילות' בלי שריטות. סתם נחמי ומינדי ויוסי וחגי. בסיפורים הקצרצרים זה לא נדרש. וההפך. מרתק לראות איך תוך שורות המתח נבנה כמו מעצמו. בזירות מקוריות וכדומה.

כדוגמא. יש ב'ציפורי מתח' סיפור של שני חבר'ה שטסים לנפאל, לאוורסט.
קראתי המון פעמים את השורות הראשונות, יפה לראות איך תוך שניות נבנית שם מציאות ודיוק מוקפד בהרכבה של המתח והאווירה. אומנות מהמילה הראשונה, תרתי משמע...

מאוד נחמד שיש דמות משנה שרצה בין הסיפורים (אברום הויז).
ביקורת?
יש משהו מפחיד לקרוא ספר שסובב סביב 'בן דמותו' של המחבר עצמו, מוקצן וקצת מאיים.

ועדיין -
באמת ספר טוב. רוצו לחנויות וכו', ותזהרו ממעקבים.

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
ביקורת יפה.
בזמנו גם התחלתי לכתוב ביקורת על הספר, ונטשתי באמצע. צרות של אנשים ביקורתיים מדי שחייבים לנסח ביקורת ארוכה ומקיפה.
אולי אעלה לכאן בהמשך חלקיקים מעניינים מתוכה

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
חייב להזהיר שזו טיוטת ביקורת. לא לצפות למשהו מדהים, כתוב בכישרון רב, מקיף, או כל מילה יפה אחרת. זהו.
ככה בערך:

1) מחוקים.

סיפור מעניין. רוב הסיפורים בסדרה הזאת מסתיימים עם סוף טוב, פחות או יותר. כאן הרגשתי שהתפספס משהו. ההקפדה על הסוף הטוב השאירה כמה חוטים פרומים, מתעופפים ברוח.

2) לסגור חשבון עם מר זולדן היקר

סיפור משפד. בעיני זה הסיפור שבו רואים את הפאנץ' בצורה הכי נוקבת מבין הסיפורים. דמעות זולגות בשטף, ואז זיץ עליז וקרטוצ'קעס. אממה, שגם פה התפספס משהו. טיפה לא אמין. אבל כמה שאני דוגרי, אסור לי להמעיט בערך יצירת המופת הזאת. ואני מדבר על הסדרה ככלל.

3) פחד חוזר

סיפור טוב. גרשונוביץ נתן פה שורה של מהפכים מרשימים, שזה יפה. גם פה התפספס לי משהו. הפאנץ' חד ומגיע במקום, אבל הרגשתי נחלים של דמיון נשפכים מהסיפור. ואיכשהו, לא מצאתי לספר הזה מקום בתוך שאר ספרי גרשונוביץ. אולי זאת תוצאה של ההפי אנד, אולי של הפאנצ'ים שתמיד מגיעים בבום. אבל תכל'ס, סיפור טוב.

המשך יבוא. אולי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה