דרוש מידע בחור שמתחיל לעשן

מצב
הנושא נעול.

א חסידישער איד

משתמש פעיל
מסקנתי מהאשכול הוא
כל הנשים נזעקות וצועקות על הבחורים שמעשנים
וכל הגברים אומרים מקען מיינען (אפשר לחשוב) מה קרה?

(כמובן שתמיד יש יוצאים מהכלל)

ואגב אני עישנתי וזה נוראה הפריע להורים שלי ותכלס אני לא מכיר בחור אחד והיה מלא מעשנים אצלנו בישיבה שהפסיק בגלל ההורים שלו
לרוב מפסיקים בגלל האישה....

קצרה

משתמש מקצוען
ואושפז כי הכין לעצמו את התמציות...

מדייקת
הוא לא הכין לבד את התמציות
הוא בוודאות קנה אותם
משרד הבריאות מנסה לאתר את המקור.
כי אכן ההשערה היא שבתוך התמציות שלו היה ויטמין E שידוע זה מכבר כגורם לתמותת ריאות או חומר אחר שגרם לזה.

אבל לבד הוא לא הכין.

וזו באמת בעיה גדולה.
כל התמציות שמוכרים בחנויות או במקומות אחרים -
מי מפקח על הכנתם ? על רכיביהם? למי יש מושג בכלל מה מעורב בתמצית שלו??

משרד הבריאות מתעלם מפיקוח בשם זה שעישון בכל צורה שהיא - מסוכן.
ושלא לתת שום גושפנקא לעישון אלקטרוני
גם לא בדמות פיקוח וסימון על אי החדרת חומרים בעיתיים כאלו ואחרים.

כך ששוק התמציות - כן כן גם אלו הנמכרות בחנויות יוקרתיות - פרוץ לחלוטין

ציפירה

משתמש רשום
דעתי האישית
שבבחורים צעירים שלא מקובל בכלל שמעשנים
שרוב פעמים העישון הוא לא הבעיה
הוא "התוצאה" מהבעיה
אין דבר כזה בחור שלומד ויש לו חברים ואוהב הישיבה והכל טוב ומתחיל בגיל צעיר לחרוג ממה שמקובל לגיל שלו
אלא זה הולך ככה שבחור שיש לו איזה בעיה שלא יודע איך להתמודד איתו אז בהתחלה הוא מנסה להדחיק או להכחיש וזה מתוצץ אצל כל אחד אם דברים אחרים אצל אחד זה יהיה סיגריה
אצל שני זה יהיה לראות כל היום חברות של רכבים ומה הסטייל של היום
אצל שלישי זה יהיה מריבות בישיבה ועקשן כל היום אם המשגיח
זה תלוי כל אחד לפי האופי שלו
אז כך ממני טיפ על תדברי איתו בכלל על הסיגריה אלא תשלחי משיהו מהישיבה או מבחוץ מישהו שהוא אדם נחמד ומכיר אותו טוב ויגיד לו שאת יודעת שהוא מעשן אבל את יודעת שהוא לא רוצה אלא זה כדי לשכוח מכל מיני דברים ולהתאוור
ויגיד לו שאת מבינה אותו
ולא כועסת אלא רוצה לעזור לו
כל הענין של סכנה לא יעזור
לא יהיה פלא אם הוא לא יסכים להפתח לך לפעמים כן תלוי בסגנון משפחה
אז תשלחו לו מישהו מהישה משיהו נחמד

דעתי האישית
בהצלחה

קצרה

משתמש מקצוען
ואם כבר השניה מסוכנת יותר.

אני אשמח למידע על זה לצורך הצלת חיים.
בנוגע לאדם שעבר מסיגריה לסיגריה אלקטרונית.
חשוב להדגיש : אין מה לדבר על הפסקת עישון - לא אופציה מבחינתו לצערי.
השאלה היא האם באמת עדיף לו לחזור לסיגריות רגילות. הוא יעדיף בשמחה.

ואם אכן סיגריה אלקטרונית מסוכנת יותר מסיגריה רגילה - עדיף לי ולו להחזיר אותו לסיגריה רגילה.

תוכלי להביא לי מידע כלשהו בנוגע למה יותר מסוכן
חיפשתי שבועות ברשת...
לא מוצאת מידע שכזה.

שמעון963852741

משתמש פעיל
דעתי האישית
שבבחורים צעירים שלא מקובל בכלל שמעשנים
שרוב פעמים העישון הוא לא הבעיה
הוא "התוצאה" מהבעיה
אין דבר כזה בחור שלומד ויש לו חברים ואוהב הישיבה והכל טוב ומתחיל בגיל צעיר לחרוג ממה שמקובל לגיל שלו
אלא זה הולך ככה שבחור שיש לו איזה בעיה שלא יודע איך להתמודד איתו אז בהתחלה הוא מנסה להדחיק או להכחיש וזה מתוצץ אצל כל אחד אם דברים אחרים אצל אחד זה יהיה סיגריה
אצל שני זה יהיה לראות כל היום חברות של רכבים ומה הסטייל של היום
אצל שלישי זה יהיה מריבות בישיבה ועקשן כל היום אם המשגיח
זה תלוי כל אחד לפי האופי שלו
אז כך ממני טיפ על תדברי איתו בכלל על הסיגריה אלא תשלחי משיהו מהישיבה או מבחוץ מישהו שהוא אדם נחמד ומכיר אותו טוב ויגיד לו שאת יודעת שהוא מעשן אבל את יודעת שהוא לא רוצה אלא זה כדי לשכוח מכל מיני דברים ולהתאוור
ויגיד לו שאת מבינה אותו
ולא כועסת אלא רוצה לעזור לו
כל הענין של סכנה לא יעזור
לא יהיה פלא אם הוא לא יסכים להפתח לך לפעמים כן תלוי בסגנון משפחה
אז תשלחו לו מישהו מהישה משיהו נחמד

דעתי האישית
בהצלחה
דעתי האישית היא שכנראה לא למדת בישיבה, זה פשוט לא נכון.

אם הבנים שמחה!

משתמש מקצוען
לגבי סיגריה חשמלית, אני לא מבינה בזה בכלל, אבל ברור לי שזה לא תמים כמו שאנשים חושבים.
אני עובדת במרפאת קרדיולוגית ילדים.
לאחת הרופאות אצלנו הגיעה בחורה בת 16 שעישנה סיגריה חשמלית ביחד עם אחותה.
האחות נפטרה במקום והמטופלת עכשיו עם קוצב לב. היתה איזה בעיה גנטית שהם לא היו מודעים אליה ולא הפריעה להם עד אותו היום, אבל עם החשיפה הראשונה לסיגריה, כל המערכת קרסה.

קצרה

משתמש מקצוען
אני חושבת שחינוך לאי - עישון חייב להתחיל מגיל צעיר
חייבת להיות מודעות לנזקי עישון כבר כשהם ילדים קטנים
כדי שיהיה להם כלי לעמוד מנגד
גם אחרי שמודעים ולא רוצים הניסיון של בחורים צעירים לפעמים קשה מאד....

יכולה להגיד שהבן שלי אמר שמכל מה שדיברתי איתו מגיל צעיר נגד עישון
הכי עזר לו להתמודד בגיל ישיבה קטנה
זה המשפט שאמרתי לו בתחילת הישיבה -
מי שמתחיל בסיגריות בגיל צעיר - מתמכר אליהם הכי קשה. נדירות הצלחות גמילה באנשים שהחלו לפני גיל 18
איך ילד שלא מבין מספיק על השלכות החיים - הולך ועושה מעשה שאולי כל החיים הוא יצטער עליו?!
זה גיל צעיר מדי בשביל החלטות כל כך משמעותיות.
בגיל 19-20 אם תחליט לעשן באופן מודע - הסיגריות עלי
עד אז - המלצה טובה מאמא : אל תשנה לעצמך את כל החיים בשביל משובות ילדות.

בגיל 20 הוא כבר לא התענין בעישון...

קצרה

משתמש מקצוען
לגבי סיגריה חשמלית, אני לא מבינה בזה בכלל, אבל ברור לי שזה לא תמים כמו שאנשים חושבים.
אני עובדת במרפאת קרדיולוגית ילדים.
לאחת הרופאות אצלנו הגיעה בחורה בת 16 שעישנה סיגריה חשמלית ביחד עם אחותה.
האחות נפטרה במקום והמטופלת עכשיו עם קוצב לב. היתה איזה בעיה גנטית שהם לא היו מודעים אליה ולא הפריעה להם עד אותו היום, אבל עם החשיפה הראשונה לסיגריה, כל המערכת קרסה.

תמים זה בטוח לא.
מי שטוען שכן מרמה את עצמו או מיתמם (או מכור :) )
בדיוק כמו מעשנים שסבא שלהם עישן וחי עד גיל 90----

בכל מקרה לגבי מי שכבר מעשן - האם בכל זאת נכון לידע עכשיו
הם בטוחות יותר או פחות?!

מרחבית

משתמש מקצוען
בניגוד להתמכרויות אחרות, עישון הוא דבר שבתחילה לא נעים בכלל. הדרך מהעישון הראשון עד להתמכרות היא מאתגרת, גם אם לא ארוכה.
אז למה זה קורה? מה גורם לבחור צעיר להיכנס למשהו כזה? הוא יודע שזה לא בריא, הוא יודע שזה ממכר, הוא יודע שזה יקר, בדור הזה הרוב יודעים. בתחילה זה כאמור כלל לא מושך, לפחות פיזית.
אז מה קורה בנפש שלו שמושך אותו לדבר הזה?

ודאי אין תשובה אחידה. פעם זה סימל אצל חלק מהמעשנים גבריות או בגרות. היום יש יחס שונה לעישון. בהרבה מקומות, כולל בישיבות לצעירים, מסתכלים על מעשן בצורה לא מחמיאה ולא מוערכת.
אולי זה תלוי באיזה קהלים מדובר. אולי יש מקומות שזה יותר מקובל ומקומות שיותר סולדים מזה.

התמכרויות יושבות הרבה פעמים על משהו קודם. מספיק שיש לאדם חוסר סיפוק ממושך או שיעמום או לחץ או צורך לא ממומש או תסכול מתמשך - כדי להגיע לזה.
לפעמים העישון - או כל דבר אחר - מסמל עבור האדם משהו.

לא הייתי ממליצה להיכנס לבחור לנפש שלו, אם זה לא בא ממנו. זה רק מעצבן ומרחיק. בפרט אם בכללי היחסים לא מאוד פתוחים. בפרט אם לא שואלים בעדינות ובכבוד, אלא לוחצים. בפרט אם לא מקשיבים ולא מאמינים לתשובות שלו, אלא עונים במקומו, שזה בעצם פסיכולוגיה בגרוש.
לגבי אדם עצמו, שמעוניין להבין מה קורה אתו, לפעמים יעזרו לו שאלות אפילו עצמיות, כגון מה זה נותן לך? איך אתה מרגיש לפני ואיך אחרי? מה זה עישון בשבילך? מה הוא מסמל עבורך? איזה צורך הוא ממלא? האם יש משהו אחר - בריא יותר - שיוכל לספק את אותו צורך?
כמובן כשכבר יש התמכרות פיזית לחומר כגון ניקוטין - צריך גם גמילה פיזית.

שמעון963852741

משתמש פעיל
נסו להכנס לישיבה ולבדוק כמה מן הבחורים לא עישנו מעולם, אפי' סיגריה אחת, התשובה בודדים אולי בכלל אין.
רובם כנראה לא יתמכרו, אבל בודדים כן.
החכמה היא לכתוב מידיעה ולא מהשערות שאין להם שום בסיס במציאות.

קצרה

משתמש מקצוען
בניגוד להתמכרויות אחרות, עישון הוא דבר שבתחילה לא נעים בכלל. הדרך מהעישון הראשון עד להתמכרות היא מאתגרת, גם אם לא ארוכה.
אז למה זה קורה? מה גורם לבחור צעיר להיכנס למשהו כזה? הוא יודע שזה לא בריא, הוא יודע שזה ממכר, הוא יודע שזה יקר, בדור הזה הרוב יודעים. בתחילה זה כאמור כלל לא מושך, לפחות פיזית.
אז מה קורה בנפש שלו שמושך אותו לדבר הזה?

ודאי אין תשובה אחידה. פעם זה סימל אצל חלק מהמעשנים גבריות או בגרות. היום יש יחס שונה לעישון. בהרבה מקומות, כולל בישיבות לצעירים, מסתכלים על מעשן בצורה לא מחמיאה ולא מוערכת.
אולי זה תלוי באיזה קהלים מדובר. אולי יש מקומות שזה יותר מקובל ומקומות שיותר סולדים מזה.

התמכרויות יושבות הרבה פעמים על משהו קודם. מספיק שיש לאדם חוסר סיפוק ממושך או שיעמום או לחץ או צורך לא ממומש או תסכול מתמשך - כדי להגיע לזה.
לפעמים העישון - או כל דבר אחר - מסמל עבור האדם משהו.

לא הייתי ממליצה להיכנס לבחור לנפש שלו, אם זה לא בא ממנו. זה רק מעצבן ומרחיק. בפרט אם בכללי היחסים לא מאוד פתוחים. בפרט אם לא שואלים בעדינות ובכבוד, אלא לוחצים. בפרט אם לא מקשיבים ולא מאמינים לתשובות שלו, אלא עונים במקומו, שזה בעצם פסיכולוגיה בגרוש.
לגבי אדם עצמו, שמעוניין להבין מה קורה אתו, לפעמים יעזרו לו שאלות אפילו עצמיות, כגון מה זה נותן לך? איך אתה מרגיש לפני ואיך אחרי? מה זה עישון בשבילך? מה הוא מסמל עבורך? איזה צורך הוא ממלא? האם יש משהו אחר - בריא יותר - שיוכל לספק את אותו צורך?
כמובן כשכבר יש התמכרות פיזית לחומר כגון ניקוטין - צריך גם גמילה פיזית.

לרוב ממה שאני רואה ויודעת
מדובר בשילוב של גזעיות בחברה
עם הגיל (טיפש עשרה) שבו כל מה שאנחנו חושבים/נוטים לחשוב שהוא "יודע"
הוא לא ממש יודע ברמה של הפנמה. ברמה של מחשבה אמיתית ונטילת החלטה.
זה הגיל הזה...

מרחבית

משתמש מקצוען
נסו להכנס לישיבה ולבדוק כמה מן הבחורים לא עישנו מעולם, אפי' סיגריה אחת, התשובה בודדים אולי בכלל אין.
רובם כנראה לא יתמכרו, אבל בודדים כן.
החכמה היא לכתוב מידיעה ולא מהשערות שאין להם שום בסיס במציאות.
בחור שמעשן סיגריה שניים בפורים או אחרי אירוסין של חברים - לא נקרא מעשן.

נפטון

משתמש פעיל
בלת"ק
אם הצלחתם לשכנע את הילד להפסיק, אל תשכחו לעודד להעריך ולשבח אותו גם שנה אחרי...
יש כאלו שמשתגעים כשהילד מעשן אבל שוכחים שלפעמים גם שנה אחרי יש את הניסיון, שלפעמים מתגברים רק כדי לרצות את ההורה האוהב, וההורה האוהב לא מתגמל.

כשהפסקתי בזמנו לבקשת הוריי, כל עוד והם התענינו והעריכו לא נגעתי בסיגריה, ברגע שהם 'שכחו' אז 'שכחתי' שמפריע להם

שמעון963852741

משתמש פעיל
נכון.
אבל אם הוא מעשן סיגריה בפורים ואז רק בבין הזמנים ואז עם החברים לפני מבחן ואחריו ואז רק בליל שישי, ובסוף זמן וכשהוא לחוץ או צריך לשירותים וכל יום כל היום.

קצרה

משתמש מקצוען
בחור שמעשן סיגריה שניים בפורים או אחרי אירוסין של חברים - לא נקרא מעשן.

אבל בחור בישיבה קטנה
שמעשן סיגריה / שתיים בפורים
או קנה לפורים סיגריה אלקטרונית "תמימה" עד שהיא נגמרת...
+ עוד סיגריה בשביל "השחרור" בסוף הזמן...

הדרך משם להתמכרות היא מדרון חלקלק ---

זה גיל ההתחלה ורמת התובנה עושה את ההבדל.

leaha

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מה אמורה להיות ההתייחסות מצד ההורים?
מדובר בגיל צעיר יחסית, קטין. ניסיתי לברר מי רוכש לו את הסיגריות והאם הוא רוכש אותם בעצמו ואז מי שמוכר לו עובר על החוק ולפעול בכיוון הזה.
עד כה ללא הצלחה.
מאחלת לך המון הצלחה בכל דרך שתבחרי
ממליצה לך לקרא את הספר "בוסר המלאכים" נותן כיוון טוב ובריא לכל התמודדות עם בני נוער

קצרה

משתמש מקצוען
זה מובן יותר בחברה של פעם או במקומות שעדיין זה 'גזעי'. בהמון מקומות היום, מסתכלים על זה בדחיה.

כנראה לא ביקרת בישיבות קטנות.
שמה זה עדיין "גזעי" לחלוטין
למרבה הצער.

הגם שאבא ואמא והמבוגרים בכל מקום שהוא מסתכלים על זה בדחיה...
עולם הנעורים הוא עולם אחר---

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה