דרוש מידע בחורה שלא מאמינה בקב"ה

מצב
הנושא נעול.

567890

משתמש פעיל
חברה שלי דיברה איתי שיחה רצינית (ורווית דמעות...) בה התברר שחסר לה את הבסיס של האמונה בקב"ה.
הבטחתי לה שאחפש סדרת הרצאות שיבנו לה את מה שחסר ויענו לה על כל השאלות שלה, אני מתכוונת להרצאות הראשוניות שמוסרים ליהודים שאינם שומרי תורה ומצוות, פשוט שמתחילים הכל מהתחלה...
אני לא כ"כ מונחת בנושא, ולא מצאתי משהו מתאים.
אם משהו מכם מכיר/יודע אשמח מאד לקישורים, ובאופן כללי לרעיונות כיצד אני אמורה להתנהל... (אשמח שאלו יהיו אנשים שמכירים את התחום ולא סתם דעות...)
תזכו למצוות!!

כשאני הייתי בי’’ג י’’ד הביאו לנו בסמינר הרצאות בנושא אמונה וביטחון שמביאים לסטודנטים חילוניים מחוננים .
הסיבה מכיוון שאנו עומדות להיות אמהות בישראל ולחנך את ילדינו לאמונה
ולא יתכן שנחנך אחרים למשהו שלא נהיר לנו מתחילה ועד הסוף .....
ההרצאות היו של הרב נתן רוזן .
אני מאוד נהנתי והחכמתי מהנושאים שדוברו בסדרה שלו!!
ומהנעימות שלו!

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
חברה שלי דיברה איתי שיחה רצינית (ורווית דמעות...) בה התברר שחסר לה את הבסיס של האמונה בקב"ה.
הבטחתי לה שאחפש סדרת הרצאות שיבנו לה את מה שחסר ויענו לה על כל השאלות שלה, אני מתכוונת להרצאות הראשוניות שמוסרים ליהודים שאינם שומרי תורה ומצוות, פשוט שמתחילים הכל מהתחלה...
אני לא כ"כ מונחת בנושא, ולא מצאתי משהו מתאים.
אם משהו מכם מכיר/יודע אשמח מאד לקישורים, ובאופן כללי לרעיונות כיצד אני אמורה להתנהל... (אשמח שאלו יהיו אנשים שמכירים את התחום ולא סתם דעות...)
תזכו למצוות!!
קודם כל לגבי ההתנהלות צריכים לדעת שאין צורך להיבהל או להיכנס לפאניקה חלילה. הדבר טבעי לחלוטין לכל מי שקצת חושב. הוא רוצה סדר ובטחון בחיים הרוחניים.
בינתיים אנו למדים שלשה דברים על הנערה היקרה הזאת:
א) מהדמעות שלה ניכר שזה מפריע לה. כלומר היא לא באה ממקום של פקפוקי כפירה, אלא באמת מתוך רצון להשלים את אותו החסר בנפשה. וזה כשלעצמו מעורר התפעלות.
ב) היא אמיצה מספיק להודות בזה. וזה כבר פתח לבנייה נכונה. רבות הן החושבות ולא אומרות, מפחד או בושה או שניהם גם יחד.
ג) היא טיפוס חושב. לכן יהיה יותר קל לעבוד איתה. היא רק צריכה למצוא את ההכוונה הנכונה.

לכן לא צריך להיבהל או להראות לה שזה חמור ביותר וכו'. צריך להרגיש אותה ולהבין לנפשה, ולנסות לעזור לה לקיים את המצוה החשובה ביותר: מצות האמונה.

לגבי הפירוט עצמו, לא ברור מנוסח השאלה מה חסר לה:
הוכחות? סדר של מערכת החיים מהשורש לענפים? גם וגם?

ומה זה אומר 'אמונה בקב"ה': מציאותו? מעמד הר סיני וקבלת התורה? משמעות המצוות שציווה?

גם לא ברור איזה סוג טיפוס היא:
מעמיק? מבקש רגש דתי?

לגבי הוכחות, יש מספיק ספרים שמתאימים לדורנו (רמב"ם ביסודי התורה, או הרב יגאל כהן, לטעמי אינו עונה לצורך של נערה בת דורנו).
אם היא בסגנון יותר שכלתן, יעילים מאוד ספריו המצויינים של הרב נויגרשל.
גם השפה מתאימה, וגם צורת החשיבה מסודרת ומתיישבת על הלב.

לגבי הסדר של כל מערכת עבודת ה', רצוי מאוד ספרו הקטן של הרמח"ל דרך ה', שמלמד את היסודות מתחילה ועד סוף. למרות שהספר עמוק מאוד, הוא כתוב בצורה ברורה באופן שמתאים גם לנערות.

כל זה בצורה כללית.
אבל בצורה פרטית צריך לדעת מה בדיוק חסר לה ואיזה טיפוס היא.
לשם כך מומלץ מאוד להיות בקשר (אפילו טלפוני, אפילו חד פעמי) עם ארגון ערכים או הידברות,
בשיחה קצרה היא יכולה להשיח את אשר על לבה, הם כבר מורגלים בזה ויסייעו לה בהכוונה מתאימה. לאיזה סוג של מרצה היא מתאימה ומה סוג הספרים המתאימים לה.

שיהיה בהצלחה גדולה!

מסלול מחדש

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
יש סמינרים של ערכים לבנות חרדיות - מומלץ מאוד
ואפשר להבין שהסמינרים האלו קמו בדיוק לצורך הזה - יש הרבה חרדים שחסר להם את היסודות, ומי שמסוגל לתת את היסודות הכי טוב זה מי שעוסק בזה כבר שנים - ארגון ערכים

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יש סדרת דיסקים של ארגון ערכים, פשוט בונה את הבסיס.
נראה לי של הרב נויגרשל אבל לא בטוחה שהכל.
בכל אופן, תגידי לה ותרגיעי אותה שזה יותר מבסדר. לכל אחד מגיע השלב הזה במוקדם או במאוחר שמה שהוא למד בתור ילד קטן לא מספיק לו. זה מראה על בגרות ועל מודעות עצמית. זה ממש טוב שהיא עכשיו תלמד ותבין את הבסיס ומעתה ואילך תקיים באמת ולא "מצוות אנשים מלומדה".
שלא תפחד מזה, יש תשובות לכל השאלות שלה, היא רק צריכה לחפש ובס"ד ברור שתמצא.

עמ"י חי וקיים!

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
לדעתי כדאי שתעשה שיחה עם רב רציני שמבין בעניין,
הרב בן צור/הרב אהרן לוי/או רבנים אחרים מערכים
ויענו על שאלותיה אחת לאחת ויוכלו אף להפנות אותה הלאה לספרים או הרצאות
כמו כן לדעתי חשוב לדעת מאיזה מקום זה מגיע,
לפעמים זה מגיע ממקום שבאמת רוצה הוכחות ולסדר את האמונה,ואז קריאה ומענה יוכלו לסייע,
לפעמים זה מגיע ממקום של כאב עמוק מנסיונות חיים או טראומה שעשויה לערער יסודות עולם של האדם-
וזה מביא גם שאלות באמונה,
כלומר צריך לדעת אם זה מגיע ממקום של רגש או שכל, אם שכל עונים בשכל,
אם רגש אז צריך תשובה רגשית...

מיכוווש

משתמש רשום
רבנים מערכים, מביאים אותם אלינו לסמינר. אי אפשר שלא להאמין דרכם בה', בטח זה כך בעוד סמינרים. ההרצאות של הרבנים מערכים נכנסות הכי ללב לדעתי הרבה יותר מעניין ונכנס מההרצאות העיוניות והכבדות שרק נרדמים ומחכים להסתלק מהמקום, ליפעמים יש את החסר הזה בסמינרים ומביאים רבנים הרבה פעמים שפשוט בנות מחכות כבר לעוף מההרצאה, וזה לא צריך להיות כך

מיכוווש

משתמש רשום
גם רבנים שמטילים מורא ופחד גם דבר שגורם להתרחק. כאילו את צכה לקבל את המצוות והאמונה מתוך מסכנות ולחץ, אבל בלי להכליל, יש עוד מיליון רבנים טובים וצדיקים שגם שהם מדברים עיוני זה לפעמים הכל בסדר.

ERNR

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הייתי מעריכה אותה מאוד על הפתיחות הרצון ובקשת העזרה ועל זה שהיא לא מוותרת האנשים שבאמת מחפשים מגיעים בס"ד בסופו של דבר ליהדות עמוקה ומחוברת יותר
אם היא תרצה לשוחח אם אחד שמבין בתחום זה יכול להיות הכי טוב ואפשר גם לשלוח אותה לקרוא את "הכוזרי"

567890

משתמש פעיל
וואו! קודם כל תודה לכולכם! איזה עם ישראל!
ואני מחפשת סדרה מסודרת של הרצאות שמתחילות ממש מההתחלה- על מציאות ה' בעולם, הוכחות לאמיתות התורה ומסורת ישראל וכד'..
תפנקי אותה בסמינר של ערכים
יש לכם אולי יותר פרטים, איך מגיעים לזה? זה דווקא רעיון שהצעתי לה, וזה ממש מצא חן בעיניה.
כשאני הייתי בי’’ג י’’ד הביאו לנו בסמינר הרצאות בנושא אמונה וביטחון שמביאים לסטודנטים חילוניים מחוננים .
הסיבה מכיוון שאנו עומדות להיות אמהות בישראל ולחנך את ילדינו לאמונה
ולא יתכן שנחנך אחרים למשהו שלא נהיר לנו מתחילה ועד הסוף .....
ההרצאות היו של הרב נתן רוזן .
אני מאוד נהנתי והחכמתי מהנושאים שדוברו בסדרה שלו!!
ומהנעימות שלו!
את יודעת אולי על סדרה מסוימת שלו שיכולה להתאים?
קודם כל לגבי ההתנהלות צריכים לדעת שאין צורך להיבהל או להיכנס לפאניקה חלילה. הדבר טבעי לחלוטין לכל מי שקצת חושב. הוא רוצה סדר ובטחון בחיים הרוחניים.
בינתיים אנו למדים שלשה דברים על הנערה היקרה הזאת:
א) מהדמעות שלה ניכר שזה מפריע לה. כלומר היא לא באה ממקום של פקפוקי כפירה, אלא באמת מתוך רצון להשלים את אותו החסר בנפשה. וזה כשלעצמו מעורר התפעלות.
ב) היא אמיצה מספיק להודות בזה. וזה כבר פתח לבנייה נכונה. רבות הן החושבות ולא אומרות, מפחד או בושה או שניהם גם יחד.
ג) היא טיפוס חושב. לכן יהיה יותר קל לעבוד איתה. היא רק צריכה למצוא את ההכוונה הנכונה.

לכן לא צריך להיבהל או להראות לה שזה חמור ביותר וכו'. צריך להרגיש אותה ולהבין לנפשה, ולנסות לעזור לה לקיים את המצוה החשובה ביותר: מצות האמונה.

לגבי הפירוט עצמו, לא ברור מנוסח השאלה מה חסר לה:
הוכחות? סדר של מערכת החיים מהשורש לענפים? גם וגם?

ומה זה אומר 'אמונה בקב"ה': מציאותו? מעמד הר סיני וקבלת התורה? משמעות המצוות שציווה?

גם לא ברור איזה סוג טיפוס היא:
מעמיק? מבקש רגש דתי?

לגבי הוכחות, יש מספיק ספרים שמתאימים לדורנו (רמב"ם ביסודי התורה, או הרב יגאל כהן, לטעמי אינו עונה לצורך של נערה בת דורנו).
אם היא בסגנון יותר שכלתן, יעילים מאוד ספריו המצויינים של הרב נויגרשל.
גם השפה מתאימה, וגם צורת החשיבה מסודרת ומתיישבת על הלב.

לגבי הסדר של כל מערכת עבודת ה', רצוי מאוד ספרו הקטן של הרמח"ל דרך ה', שמלמד את היסודות מתחילה ועד סוף. למרות שהספר עמוק מאוד, הוא כתוב בצורה ברורה באופן שמתאים גם לנערות.

כל זה בצורה כללית.
אבל בצורה פרטית צריך לדעת מה בדיוק חסר לה ואיזה טיפוס היא.
לשם כך מומלץ מאוד להיות בקשר (אפילו טלפוני, אפילו חד פעמי) עם ארגון ערכים או הידברות,
בשיחה קצרה היא יכולה להשיח את אשר על לבה, הם כבר מורגלים בזה ויסייעו לה בהכוונה מתאימה. לאיזה סוג של מרצה היא מתאימה ומה סוג הספרים המתאימים לה.

שיהיה בהצלחה גדולה!
כל מילה!!
יש סמינרים של ערכים לבנות חרדיות - מומלץ מאוד
ואפשר להבין שהסמינרים האלו קמו בדיוק לצורך הזה - יש הרבה חרדים שחסר להם את היסודות, ומי שמסוגל לתת את היסודות הכי טוב זה מי שעוסק בזה כבר שנים - ארגון ערכים
יש לכם פרטים מדויקים יותר- טלפונים וכד'..?

מנהטן

משתמש פעיל
מה שהיא סיפרה לי זה- שפעם העזה לשאול את אחת המורות שלה, וזו ענתה לה בזלזול ובתקיפות "דברי כפירה..."
ומאז היא לא מעיזה לשאול.

ובאמת עכשיו גם אני אישה חרדית שמורה יש בי פעמים שאני שואלת את עצמי את באמת מאמינה? יש בך ספקות? הוא נוכח בחייך? ולא תמיד הכל חיובי!
יש תקופות חשוכות וקשות לכולם, גיל ההתגברות זה אפילו מאסט.
זהו חלק כמעט בלתי נפרד מתהליך הבניה של האמונה האישית שלי ולא פמפום של מה ששמעתי, אלא קניה אישית ועוצמתית שבע״ה תלווה כל רגע בחיים גם הקשים והמוסתרים ביותר!!
לגבי סמינרים של ערכים, פשוט תתקשרי לשם והם מאמינה כבר יחברו אותך למארגנים של זה,
המון הצלחה וס״ד!

מסלול מחדש

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
יש לכם פרטים מדויקים יותר- טלפונים וכד'..?
אני לא מוצאת כרגע מידע
בדרך כלל הם עושים בערך פעמיים בשנה לבנות חרדיות
אולי אחרי החגים יהיה פרסום שלהם

השאלה אם אצל הבחורה הזאת זה ברמה קריטית שלא סובלת דיחוי, ואז כדאי שהיא תיפנה עוד קודם לאנשים שעוסקים בזה כמו שכבר כתבו פה באשכול (בעיקר רבני ערכים, ומנסיוני הם עונים יפה מאוד)
בכל מקרה סמינר ערכים מומלץ ממש

קוויק

משתמש מקצוען
לא יודעת בנות כמה אתן, אבל עשית לי זבנג אחורה לגילאי העשרה, בתור ילדה ממש חושבת ושוחרת כנות וצדק, זוכרת ששנים ניקרו לי שאלות בסיסיות ממש בראש, וזה לא היה בגיל שהיה נעים לשאול ולא היה בדיוק את מי,
וזה משהו שמלווה אותך עם כל עשיה של מצוה/עבירה כי את רוצה לעשות מה שנכון ואמיתי ותוך כדי את כל הזמן רק חושבת, שמי אמר, ואולי אני פתית וכך כל אלו שסביבי, ולא יכלתי להקשיב ולהפנים שום הרצאה כי מיד השוויתי את הרב לאחרים בכל מיני דתות, שעליהם אנחנו אומרים שהם מטיפים, ומי אמר שמי שמולי הוא אחרת...
אני רושמת את זה, כדי שיהיה לה ברור שזה הכי נורמלי, ואומר שהיא רוצה אמת אמיתית ולא עדר ועשיה כי ככה אמרו לי או כי ככה כולם עושים, וזה יקר וטוב!

יכולה להגיד לך בתור משפט פתיחה - שזה שלי אין תשובות, זה לא אומר שלא קיימות, וכל המוני האנשים החכמים מסביב, וכל החוזרים בתשובה, בדקו ומצאו, אז יש תשובות, ופשוט צריך לברר אותן, וזה צריך ואפשר לעשות ברוגע ובלי לחץ.

דבר שני, לעודד ;) שהרבה פעמים גם אחרי שיש תשובות, צריך להזכיר לעצמנו למה אנחנו עושים דברים, ולהיזכר בבסיס, כי האמונה מעבר לענין השכלי, אחרי שהוא ברור ומובן לנו ומתקבל על דעתנו שזה מחייב שיהיה בורא וכו' וזה הגיוני לנו ומתקבל על הדעת, היא עוברת להיות עבודה שבלב, זה אף פעם לא נגמר, תמיד יש דברים שיהיו נוגדי היגיון וכזה מגיע לרגש קשה לנו מאד להסכים ולהכניע את עצמנו למה שקורה.
אז נכון שזה שמים וארץ אחרי שיש בסיס יציב, אבל האמונה זה מידה, והעבודה עליה היא תמידית...

יכולה לנחם במשפט של ר' נחמן נתקלתי בו בסיעתא דשמיא באחת המועקות הגדולות של חיבוטי הנפש בענין של אמונה, שממש ממש ממש הרגיע אותי והיה בשבילי קרש הצלה בהרבה זמנים כאלו:

שמעתי בשמו שדבר עם איש אחד שהיה לו בלבולי אמונה. וחזק אותו רבנו זכרונו לברכה ואמר לו שאיתא שכל התהוות מעשה בראשית היה רק בשביל מה שצפה השם יתברך שיהיו אנשים שיהיה להם יסורים בענין האמונה הקדושה מחמת הבלבולים והכפירות העולים על מחשבתם רחמנא לצלן, והם יתגברו כנגד אלו המחשבות ויתחזקו באמונה. ורק בשביל זה ברא השם יתברך את כל מעשה בראשית. ועל ידי דבורים אלו נתחזק זה האיש מאד תמיד בכל עת שבאו עליו בלבולים הנ"ל. וכן מבאר בדברי רבנו זכרונו לברכה כמה פעמים שעקר הבריאה היה בזכות האמונה, כמו שכתוב: וכל מעשהו באמונה:

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  36  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה