בודקים חשבונית בסיום הקניה? בשביל מה?

משה 05276

משתמש מקצוען
מכיוון שלא פעם זו שיטה לעשוק את הלקוחות אז צריך לחזור ולבקש
הבעיה היא שקופה ראשית זה כנראה מקצוע ללא תנאי קבלה.... בכל סופר בארץ שהייתי לא מצאתי שם יותר מידי מנת משכל או עודף מטיבציה... ועל השקל וחצי שאתה מבקש צריך לשרוף עשר דקות

השאלה האם מותר לקחת לבד - במידה ויש טעות ברורה על X שקל במקום לבקש מזומן פשוט לקחת מוצר שווי הזה
לגביי השאלה לדעתי שאסור ובפרט בסופרים שמשלם לספק לפי מכר שעבר בקופה
ולכן למעשה מי שמשלם לך על הגזל של בעל החנות הוא ספק שאין לו קשר לגזילה

יהודי-פשוט

משתמש סופר מקצוען
מה שקצת מצחיק זה המהירות שאנשים פה מכריעים בדיני ממונות
אומנם זה סוגיות קלות של חושן משפט
אבל שלפחות ישאלו רב

אלמוג מ.

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
מה שקצת מצחיק זה המהירות שאנשים פה מכריעים בדיני ממונות
אומנם זה סוגיות קלות של חושן משפט
אבל שלפחות ישאלו רב
מי אמר שהם לא שאלו? ושהם ענו מהר?

תנוח דעתכם, התורה מונחת בקרן זווית. מותר להגות בה בלי לחשוש.

יוסי ב.ק

משתמש סופר מקצוען
לא הבנתי למה הגדר של גמירות דעת לדעתך תקף רק אצל המוכר. למה לגבי המוכר אין חשש גזל בגלל חוסר גמירות דעת מצד הקונים?
צריך גמירות דעת גם של הקונה וגם של המוכר. גמירות דעת פירושו הסכמה של שני הצדדים למכר.
ובמקרה הזה - אם המוכר בקופה מסכים למכור לך במחיר מסויים אפילו שבמדף כתוב מחיר אחר, על פי ההלכה זאת זכותו.
יתכן שאם במדף כתוב מחיר אחד ובקופה מחיר אחר והקונה לא שם לב, יש כאן עניין של גזל (בשוגג או במזיד) בגלל ההטעיה.
אבל אם הקונה שם לב ודורש לקבל במחיר הנמוך, יתכן ולפי דיני התורה אין לו זכות לדרוש את זה, אלא אם כן החוק הפך להיות למנהג המקום שמחייב את המוכר לנהוג לפי החוק. וזה עניין לבירור הלכתי.

אלמוג מ.

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
צריך גמירות דעת גם של הקונה וגם של המוכר. גמירות דעת פירושו הסכמה של שני הצדדים למכר.
ובמקרה הזה - אם המוכר בקופה מסכים למכור לך במחיר מסויים אפילו שבמדף כתוב מחיר אחר, על פי ההלכה זאת זכותו.
יתכן שאם במדף כתוב מחיר אחד ובקופה מחיר אחר והקונה לא שם לב, יש כאן עניין של גזל (בשוגג או במזיד) בגלל ההטעיה.
אבל אם הקונה שם לב ודורש לקבל במחיר הנמוך, יתכן ולפי דיני התורה אין לו זכות לדרוש את זה, אלא אם כן החוק הפך להיות למנהג המקום שמחייב את המוכר לנהוג לפי החוק. וזה עניין לבירור הלכתי.
אתה אומר שלפי דיני התורה אין לו זכות לדרוש את זה, אבל מצד שני צריך גמירות דעת, שאין לה קשר לדיני תורה. אם נאלצתי לשלם יותר, ואני חושב שהוניתי, אין כאן גמירות דעת שלי. בין אם יש לי זכות או אין לי לפי ד"ת.

יעקב ארץ-צבי

משתמש מקצוען
אין כאן גמירות דעת שלי.
אם החלטת לקנות בכל זאת זה בדיוק גמירות דעת, אם אין לא גמרת בדעתך [פירוש - החלטת] אל תקנה.
זה משפט שהיה צריך להיות מודגש, ולא תחת הפתיח של יתכן...

יעקב ארץ-צבי

משתמש מקצוען
כנ"ל לגבי בעל הבית - אם הוא בחר למכור לי, זאת גמירות דעת שלו, ושלא יגיד "קח, אבל תדע שאני מקפיד".
לכאורה נכון מאוד, ולמה רק לכאורה? היות שהסיבה שהוא מוכן לתת החזר זה לא בגלל שהוא כל כך רוצה אלא בגלל שיש חוק והוא לא יכול להגיד "לא בא לי"
כמובן שיש צד שני, וכדאי לשאול דיין שבקיא בתחום

אלמוג מ.

משתמש סופר מקצוען
איור וציור מקצועי
לכאורה נכון מאוד, ולמה רק לכאורה? היות שהסיבה שהוא מוכן לתת החזר זה לא בגלל שהוא כל כך רוצה אלא בגלל שיש חוק והוא לא יכול להגיד "לא בא לי"
כמובן שיש צד שני, וכדאי לשאול דיין שבקיא בתחום
כל דבר כדאי לשאול רב, אבל למען הדיון נמשיך את זה כאן.
כשמישהו פותח עסק, הוא מודע לכל החוקים שמחייבים אותו. הוא פותח אותו על דעת לציית לחוק, ולא לעבור עליו. האם אין כאן גמירות דעת מוקדמת גם לגבי דרישות כאלה של לקוחות?

המחזק

משתמש מקצוען
D I G I T A L
תבינו החוק הזה בא להגן על הלקוחות ממוכרים שרוצים לגנוב לקוחות
וכל בעל חנות יודע את זה ופותח את חנותו על דעת זה,
שאם יהיה כתוב על המוצר מחיר פחות הוא יישא בתוצאות...
אין מושג של גזל במקרה הזה כי הוא פתח את חנותו על דעת זה
ואם הוא מקבל עובדים לא מאופסים שלפעמים מקודדים על המוצר מחיר שונה אז ברור שהוא לוקח בחשבון הכל
תאמת אני מגיע לחנות ומחפש כאלה מבצעים של טעות ! (ואם אני מוצא אני לוקח את כל המדף...)
אין מה לעשות "דינא דמלכותה דינא" זה מחייב !
(ככה נראה לי ולא שאלתי רב פוסק)

עט הדר

משתמש מקצוען
השאלה האם מותר לקחת לבד - במידה ויש טעות ברורה על X שקל במקום לבקש מזומן פשוט לקחת מוצר שוושאלתי כמה פעמים רב
לפי ההלכה - מותר
מכיון שנפסק 'עביד איניש דינא לנפשיה'
מותר לאדם לעשות דין לעצמו
ואם חייבו אותך בסופר על 3 בקבוקים ולקחת רק 2
בפעם הבאה מותר לך לקחת עוד אחד בלי לדווח

משה 05276

משתמש מקצוען
לפי ההלכה - מותר
מכיון שנפסק 'עביד איניש דינא לנפשיה'
מותר לאדם לעשות דין לעצמו
ואם חייבו אותך בסופר על 3 בקבוקים ולקחת רק 2
בפעם הבאה מותר לך לקחת עוד אחד בלי לדווח
אולי באותו מוצר שעליו חוייבו מותר
אבל לקחת מוצר אחר באותו שווי כנראה אסור

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
תודה לכל-
העונים והמתדייינים
המכילים והפוסקים
ולכל המזדהים.

האמת, שבהתחלה לא חשבתי שיש כאן שאלת רב.
פשוט שהחוק הוא הקובע ולצידי.
ובעקבות כמה תגובות, אכן שאלתי.
וזה לא פשוט בכלל.
כל אחד שישאל את רבו. מה שנכתב כאן זה מה שענו לי.
וכותבת בכל זאת כדי שתדעו שיש כאן צד לשאלת רב.

לכאורה, אין בעיה לגשת למנהל/ קופה ראשית ולבקש החזר. זה נכלל בהטעיית הלקוחות.
אך, כאשר מנהל אומר אני מקפיד. למרות שהוא לא בסדר, ואין קשר להקפדה.
כיוון שהתורה לא משועבדת לחוק אנחנו בבעיה הלכתית.
חוקית אנחנו צודקים, הלכתית לא.
ואז או שלוקחים את המוצר לפי החשבונית . או שמחזירים מוצר.
אבל עם קפידה לא משחקים.
אפשרות שלישית זה דין תורה.
ועדיפות לא לחזור לקנות במקום שבמוצהר טועה ומטעה.

הרב הציע ומותר אם זה באופן גורף הרמאות הזו, לפנות לגוף שאחראי (יש כזה?) מעל הסופרים,
ולכתוב את שם הסופר ולספר את הרמאות הגורפת שם.

ואין היתר לקחת מוצר בשווי שרימו עליך.

פלפלונית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בלת"ק
מתוך הצגת מחירים על פי סעיפים 17א-17ז לחוק הגנת הצרכן:
המחיר המחייב של המוצר הוא המחיר שהוצג עליו גם אם מחירו בקופה גבוה יותר.

מקצה הארץ-:)

משתמש מקצוען
שאלה - 261117
לכבוד הרה"ג בן ציון מוצפי שליט"א
אחד קנה בסופר מוצר שבמדף תומחר בסך מסוים ובקופה דורשים עליו יותר (זה לא פעם ראשונה) ומנהל הסופר אומר שבעה"ב מקפיד אם יחזיר לי ההפרש. מותר?
תשובה
גם ההלכה וגם להבדיל החוק שניהם אומרים שהמחיר הוא הכתוב על המוצר.

מציאותית

משתמש סופר מקצוען
@חדוי פלבני
תוכלי לתת לי דוגמא של מוצר מה היה המחיר הנקוב וכמה נלקח ממך בקופה?
סתם כדי לסבר את האוזן.. אולי אגלה שהמחיר שנלקח ממך זה המחיר כאן אחרי מבצע או מחיר כפול ממה שאני משלמת...

חדוי פלבני

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
@חדוי פלבני
תוכלי לתת לי דוגמא של מוצר מה היה המחיר הנקוב וכמה נלקח ממך בקופה?
סתם כדי לסבר את האוזן.. אולי אגלה שהמחיר שנלקח ממך זה המחיר כאן אחרי מבצע או מחיר כפול ממה שאני משלמת...
זה יכול להיות בכל מוצר ובכמה שקלים.
רסק עגבניות שכת' 5.5 וגובים 7.9
במקרה הנ"ל קניתי סיגרים קפואים היה רשום 16.9 ובחשבונית, היה 18.9

אלף אורות

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
מאוד מעניין שהעובדים שלו שכאילו לא מבינים כלום תמיד תמיד כותבים מחיר נמוך יותר על המוצר. אם הטענה שלו היתה צודקת שהעובדים לא מבינים (ומי ביקש ממנו להעסיק כאלה עובדים?) אז הבלבול היה צריך להיות לשני הכיוונים.
ואגב, מה הקשר מקפיד? שיקפיד על עצמו, על העובדים שלו, מה הקשר להקפיד על לקוח שבחר מוצר שכתוב עליו מחיר מסוים אותו הוא מוכן לשלם ופתאום בקופה מגלים לו שהמחיר שונה? הלקוח אמור להקפיד, לא בעל הבית.
בקיצור, אין כאן שום שאלה, עליו לפעול לפי החוק שאומר שהמחיר הנמוך הוא הקובע. נקודה. מה זה פה, טיש חסידי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  17  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה