סקירה בואו להיות רצפי בלטות

commit

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
כשם שלא כל בני האדם שווים במראם כך הם לא שווים באופיים, יש אנשים המתאימים לעבודה ״פשוטה״ ומשעממת ויש שלא. יש אנשים שיכולים לעבוד בעבודה שדורשת מאמץ אינטלקטואלי ויש שלא וזה לא שייך להגיון זו אחת מעובדות העולם שהקב״ה ברא את בני האדם שונים זה מזה.
אני, אישית, חושב שכל מלאכה מכבדת את בעליה ויש עניין גדול מאוד שאדם יתפרנס מיגיע כפיו ולא יסתמך על הצדקה, וכבר ראינו את התנאים הקדושים שחלקם התפרנס מיגיע כפיו גם במלאכות שלא היו ממש מכבדות...
הבעיה העיקרית היא שפשוט ציבור גדול לא רואה בפרנסה מיגיע כפיים ערך כלל והרבה דרשות כבר נאמרו על כך.
לכמה אחוזים מהציבור מתאימה עבודת כפיים מונוטונית? אתה מדבר על פתרון ציבורי או עבודה שמתאימה לאנשים עם כוחות נפש מסוימים?

yossilang

משתמש פעיל
צילום מקצועי
לכמה אחוזים מהציבור מתאימה עבודת כפיים מונוטונית?
תתפלא אבל, כנראה לרוב הציבור. אם תקח את ציבור האנשים העובדים (לא משנה מגזר או מדינה) תראה שלמעלה מ 70% ממנו עובדים בעבודה שיכולה להחשב עבודה מונוטונית גם אם היא לא ממש עבודת כפיים היא מסגרת עבודה מונוטונית ורפטטיבית. סתם לדוגמא: פקידים במשרדים ממשלתיים, נהגים בתחבורה ציבורית, מורים (במדה מסויימת) פועלי ייצור, טבחים ומלצרים גננים וחקלאים ועוד ועוד.
לענ״ד הכל עניין של חינוך ושל דרך חיים. אם אדם מבין שהעבודה היא עזר לו בחיים הרוחניים שלו והיא הכרח כדי לקיים את החיים הרוחניים שלו הרי העבודה היא טפלה והיא מקבלת משמעות אחרת. לא סתם לאחר החטא כתוב ״בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם״. היגיע בעבודה היא עצמה תיקון לעולם.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נניח לרגע שהפאסט נישט לא קיים.
מה ההגיון לשלוח אנשים לעבודות שבהן הם יהיו אחד מאלף עותקים זהים, בורג קטן בפס הייצור שלאף אחד לא אכפת מכשרונותיו ויכולותיו?
תחשוב על הסיפוק של אדם כזה, על החשק שלו לקום בבוקר לכזו עבודה משעממת.
לא ביקשתי לשלוח את הגאון הכי גדול במחזור שלו שיכול להיות יזם נדל"ן מצליח מאוד, להיות עובד פס ייצור בפפסי. דיברתי על אלו שמרוב שהם לא מוצאים את עצמם בשום מקום - הם פושטים ידיהם לצדקה במקרה הפחות טוב, או מתרגשים כשיש הנחה של 1.9 ש"ח על טיטולים.
לכו לעבוד בפס הייצור של פפסי, תרוויחו 6000 ש"ח בחודש (במקום 3000 ש"ח אבטלה) ותתחילו לחיות כמו בני אדם.

עכשיו תתקפו אותי ש-6000 ש"ח בחודש זה ממש לא מספיק כדי לחיות כמו בני אדם. יכול להיות. אבל זה בוודאי יותר מכלום. זה תוספת של 6000 ש"ח בחודש למישהו שעד היום לא עבד בכלל.
כבודו לא קרא את המאמרים "שלי" בעניין או פשוט התעלם מהעקרון שלהם.

הנה כמה מהציטוטים שלך:
1. רפאל וואהל "חפשו להעסיק כמה שיותר מאנ"ש"
לא - חפשו להעסיק עובדים תותחים, שיעלו לכם זול ויתנו לכם תפוקה בומבה.
2. רפאל וואהל "תשמרו שהכסף יצא בתוך הקהילה"
לא - תוציאו את הכסף למי שמוכר לכם הכי בזול את המוצרים הכי טובים.

3. וואהל אומר: תעודדו באופן מלאכותי שאבריכם יעבדו בעבודות דפוקות.
אני אומר: תעודדו שאברכים יעבדו במקצועות שיש להם בהם יתרון.

4. רפאל וואהל מציע מפעלי "פרי גליל", הארגז, מרכבים [כולם מפעלים של "חפירת בורות וכיסויים" שמתקיימים בזכות המיסים שלנו]
אני מציע להקים "טמפו - פפסי". מפעל מדהים וענק שאיש לא יודע שהוא שייך לחרדים.
1. למה? מה היה קורה לטמפו אם הם היו מעדיפים העסקת חרדים? הרווחיות שלהם היתה יורדת מ-1.77 מיליארד ש"ח בשנה, למיליארד ש"ח בשנה? מיליוני שקלים אחרים היו נכנסים לתוך הקהילה ומעלים משמעותית את רמת החיים של אלפי אנשים.
2. כפי שכתבתי, צעד זה של שמירת הכסף בתוך הקהילה, הוא רק אחרי שהוקמו מפעלי ענק בבעלות חרדית, ולפחות 90% מהציבור החרדי מתפרנס ברמה סבירה. הגבירים הגדולים בארה"ב מוציאים כסף רק בתוך הקהילה. ביודעי ומכירי קאמינא. הם לעולם לא רוכשים שירות ממישהו שאינו יהודי. מהמסד ועד הטפחות.
3. כפי שכתבתי בתחילת ההודעה. הוא לגמרי צודק כשמדובר על אנשים שאין להם את היכולות לעבוד במקצועות שיש להם בהם יתרון. אין דוגמאות לנקוט בהם, אבל כל אחד שיסתכל על חבריו לבית הכנסת, יוכל בוודאות לסמן אחוזים ניכרים שאין להם יתרון לעבודה בתחום מסוים, והם מאוד מתאימים לפסי ייצור שונים. בין אם מדובר בטמפו, בין אם מדובר בתחבורה ציבורית, ובין אם מדובר בשאר תחומים שהם בגדר "פאסט נישט".
4. הוא מציע גם מפעלים כאלו וגם מפעלים כאלו. בכל מדינת ישראל יש אולי 20-30 מפעלי ענק בסדר גודל של טמפו. כל היתר הם מפעלים קטנים יותר, עם לא יותר מכמה מאות בודדות של עובדים, עם מחזור שנתי שאינו עובר את ה-100 מיליון ש"ח.
מלבד זאת, אני חושב שאין הגדרה ברורה יותר להבדל הגדול והמכאיב בין ארה"ב לישראל, מאשר "טמפו" שאיש לא יודע שהוא שייך לחרדים. כתבתי כבר בהודעות קודמות, שלא ברור לי בכלל שהם אכן חרדים, אבל אם כן - מדוע איש לא יודע על כך? למה הציבור החרדי לא נהנה מזה שאחד מבניו הוא הבעלים של אחד המפעלים הגדולים ביותר בארץ?
במאמריו של וואהל, יש בהחלט גם קריאת השכמה דחופה לאותם בעלים של מפעלי ענק: גרמו לציבור כולו לדעת שאתם חלק אינטגרלי ממנו, הפרישו נתח מכספכם והזרימו אותו לציבור החרדי: תרומות, תעסוקה וכו'.
ובקשר למורות בחינוך העצמאי - תסתכל באמת כמה בנות הולכות להיות מורות כיום, אולי 2 אחוזים ממחזור. למרות שתנאי העבודה מותאמים מאוד לאם החרדית, ולמרות שתחושת השליחות של מורה אמורה להיות הרבה יותר גבוהה מזה שחזר הביתה בסיפוק שהוא ייצר עוד 1000 בקבוקי קולה.
זה ממש לא קשור לנושא. עד לפני כ-20 שנה, רוב גדול של הבנות רצו וחיפשו משרות בתחום ההוראה. והיצע העובדות היה גדול משמעותית מהביקוש של מנהלות המוסדות. כלומר היו הרבה יותר מתמודדות על כל משרה.
מצב זה הוביל לכך, שמחוסר ברירה התחילו הבנות לחפש אפיקים אחרים: הייטק, שלל מקצועות פרילאנס וכדו'. היום המצב בתחום ההוראה כמעט הפוך, וקרוב למצב שלא מוצאים מורות לאיוש תקנים.
ואגב, תחום ההוראה הוא תחום כייפי ביותר מבחינת שעות עבודה, חופשות וכו'. הוא אולי לא הכי מתגמל בהשוואה לתחומים אחרים, אבל יתרונותיו בהחלט משמעותיים.

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא ביקשתי לשלוח את הגאון הכי גדול במחזור שלו שיכול להיות יזם נדל"ן מצליח מאוד, להיות עובד פס ייצור בפפסי. דיברתי על אלו שמרוב שהם לא מוצאים את עצמם בשום מקום - הם פושטים ידיהם לצדקה במקרה הפחות טוב, או מתרגשים כשיש הנחה של 1.9 ש"ח על טיטולים.
לכו לעבוד בפס הייצור של פפסי, תרוויחו 6000 ש"ח בחודש (במקום 3000 ש"ח אבטלה) ותתחילו לחיות כמו בני אדם.

עכשיו תתקפו אותי ש-6000 ש"ח בחודש זה ממש לא מספיק כדי לחיות כמו בני אדם. יכול להיות. אבל זה בוודאי יותר מכלום. זה תוספת של 6000 ש"ח בחודש למישהו שעד היום לא עבד בכלל.

1. למה? מה היה קורה לטמפו אם הם היו מעדיפים העסקת חרדים? הרווחיות שלהם היתה יורדת מ-1.77 מיליארד ש"ח בשנה, למיליארד ש"ח בשנה? מיליוני שקלים אחרים היו נכנסים לתוך הקהילה ומעלים משמעותית את רמת החיים של אלפי אנשים.
2. כפי שכתבתי, צעד זה של שמירת הכסף בתוך הקהילה, הוא רק אחרי שהוקמו מפעלי ענק בבעלות חרדית, ולפחות 90% מהציבור החרדי מתפרנס ברמה סבירה. הגבירים הגדולים בארה"ב מוציאים כסף רק בתוך הקהילה. ביודעי ומכירי קאמינא. הם לעולם לא רוכשים שירות ממישהו שאינו יהודי. מהמסד ועד הטפחות.
3. כפי שכתבתי בתחילת ההודעה. הוא לגמרי צודק כשמדובר על אנשים שאין להם את היכולות לעבוד במקצועות שיש להם בהם יתרון. אין דוגמאות לנקוט בהם, אבל כל אחד שיסתכל על חבריו לבית הכנסת, יוכל בוודאות לסמן אחוזים ניכרים שאין להם יתרון לעבודה בתחום מסוים, והם מאוד מתאימים לפסי ייצור שונים. בין אם מדובר בטמפו, בין אם מדובר בתחבורה ציבורית, ובין אם מדובר בשאר תחומים שהם בגדר "פאסט נישט".
4. הוא מציע גם מפעלים כאלו וגם מפעלים כאלו. בכל מדינת ישראל יש אולי 20-30 מפעלי ענק בסדר גודל של טמפו. כל היתר הם מפעלים קטנים יותר, עם לא יותר מכמה מאות בודדות של עובדים, עם מחזור שנתי שאינו עובר את ה-100 מיליון ש"ח.
מלבד זאת, אני חושב שאין הגדרה ברורה יותר להבדל הגדול והמכאיב בין ארה"ב לישראל, מאשר "טמפו" שאיש לא יודע שהוא שייך לחרדים. כתבתי כבר בהודעות קודמות, שלא ברור לי בכלל שהם אכן חרדים, אבל אם כן - מדוע איש לא יודע על כך? למה הציבור החרדי לא נהנה מזה שאחד מבניו הוא הבעלים של אחד המפעלים הגדולים ביותר בארץ?
במאמריו של וואהל, יש בהחלט גם קריאת השכמה דחופה לאותם בעלים של מפעלי ענק: גרמו לציבור כולו לדעת שאתם חלק אינטגרלי ממנו, הפרישו נתח מכספכם והזרימו אותו לציבור החרדי: תרומות, תעסוקה וכו'.

זה ממש לא קשור לנושא. עד לפני כ-20 שנה, רוב גדול של הבנות רצו וחיפשו משרות בתחום ההוראה. והיצע העובדות היה גדול משמעותית מהביקוש של מנהלות המוסדות. כלומר היו הרבה יותר מתמודדות על כל משרה.
מצב זה הוביל לכך, שמחוסר ברירה התחילו הבנות לחפש אפיקים אחרים: הייטק, שלל מקצועות פרילאנס וכדו'. היום המצב בתחום ההוראה כמעט הפוך, וקרוב למצב שלא מוצאים מורות לאיוש תקנים.
ואגב, תחום ההוראה הוא תחום כייפי ביותר מבחינת שעות עבודה, חופשות וכו'. הוא אולי לא הכי מתגמל בהשוואה לתחומים אחרים, אבל יתרונותיו בהחלט משמעותיים.
אתה מדברר את הקומוניזם של רפאל וואהל, סליחה על הביטוי,

אם משה בורנשטיין המייסד של פפסי היה בונה מפעל של "עובדים חרדים" במקוםמ מפעל של "עובדים טובים", היה יוצא לו מפעל "סופר דרינק".

גם הגבירים בארה"ב מעסיקים את העובדים "הטובים ביותר". יהודים, גוים, שחורים ולבנים נשים וגברים.

כי להעדיף עובד יהודי בתור פרוטקציה במקום עובד יעיל וזול- זה [1] לדפוק את החברה המעסיקה, [2] לדפוק את העובד בעבודה לא מתאימה, [3] לדפוק את המעסיק השכן שצריך את העובד לעבודה שכן מתאימה לו.

רפאל וואהל גם חוטא בהעלבת המגזר החרדי: וואהל טוען שחרדים לא ראויים להתקבל לעבודה אלא בתור פרוטקציה של וחי אחיך.

הוא טוען שחרדים בארץ ישראל מעדיפים לקחת עובד לא חרדי על פני עובד חרדי, סתם כי הם "רשעים" או "לא חושבים".

יוסיK

משתמש פעיל
כי להעדיף עובד יהודי בתור פרוטקציה במקום עובד יעיל וזול- זה [1] לדפוק את החברה המעסיקה, [2] לדפוק את העובד בעבודה לא מתאימה,
יותר מתאים לו לנהל גמ"ח ויכולו?
[3] לדפוק את המעסיק השכן שצריך את העובד לעבודה שכן מתאימה לו.
על איזה מעסיק אתה מדבר?
זה מזכיר לי את השנורר שהגיע עם הבן שלו הקטן והסביר שהרי חייב אדם ללמד את בנו אומנות קלה ונקיה כדי שלא יצטרך לבריות.
לא מדובר על לקחת טייח שירצף ולא מכונאי לטכנולוג מזון, מי שיש לו מקצוע או נטייה לתחום מסוים מצוין, אבל יש מספיק אנשים שלא עושים שום דבר פרודוקטיבי ויכלו לעבוד בהרבה תחומים מועילים.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אתה מדברר את הקומוניזם של רפאל וואהל, סליחה על הביטוי,

אם משה בורנשטיין המייסד של פפסי היה בונה מפעל של "עובדים חרדים" במקוםמ מפעל של "עובדים טובים", היה יוצא לו מפעל "סופר דרינק".

גם הגבירים בארה"ב מעסיקים את העובדים "הטובים ביותר". יהודים, גוים, שחורים ולבנים נשים וגברים.

כי להעדיף עובד יהודי בתור פרוטקציה במקום עובד יעיל וזול- זה [1] לדפוק את החברה המעסיקה, [2] לדפוק את העובד בעבודה לא מתאימה, [3] לדפוק את המעסיק השכן שצריך את העובד לעבודה שכן מתאימה לו.

רפאל וואהל גם חוטא בהעלבת המגזר החרדי: וואהל טוען שחרדים לא ראויים להתקבל לעבודה אלא בתור פרוטקציה של וחי אחיך.

הוא טוען שחרדים בארץ ישראל מעדיפים לקחת עובד לא חרדי על פני עובד חרדי, סתם כי הם "רשעים" או "לא חושבים".
אתה המשמיץ הגדול ביותר של הציבור החרדי.
לא מצליח להבין את ההיגיון שלך.

מצד אחד, אתה מצפה מהציבור החרדי ללכת ולהקים מפעלי ענק בסדר גודל של טמפו. אבל כשאני מבקש שהמפעלים האלו יעסיקו את אותם אנשים מהציבור החרדי - אתה טוען שיצא "סופר דרינק".

לא כולם בעלי יוזמה וכוחות נפש להקים מפעלי ענק. ולא כולם כאלו דפוקים שיצא "סופר דרינק". הרוב הגדול נמצא באמצע. אם ניקח את זה באחוזים (ואני לא מדייק, כי אין לי נתונים, אבל בערך):
1-2% יכולים להקים מפעלי ענק.
20% יכולים להקים חברות בינוניות, של עשרות-מאות עובדים מקסימום.
60-70% יכולים להיות שכירים. חלקם במקומות משתלמים יותר כמו הייטק, וחלקם הגדול יותר ב"פסי ייצור". פפסי. פקידויות. נהגים בתחבורה ציבורית. ועוד ועוד ועוד.
האחוזים הבודדים הנותרים, הם אלו שכנראה ילכו לעבודות הכי נמוכות במשק, או יפשטו יד (שנור / קצבאות וכדו').

---------

אין לי מושג, על מה אתה מבסס את טענותיך. אני יכול רק לספר סיפור. לפני כשלושה חודשים, נפגשתי עם יהודי עשיר גדול בארה"ב (לצורך הוצאת ספר דרך המכון שלי). אני מדבר על אדם שבבעלותו חברה ענקית לניהול בנינים (תחום מאוד מוכר בארה"ב), שחולשת על עשרות מגדלים בני עשרות קומות כל אחד במנהטן בפרט ובניו יורק בכלל.
היהודי מעסיק למעלה מ-100 פקידות, שמנהלות בפועל את הבנינים. כל בנין לפי צרכיו. כולן, ללא יוצא מן הכלל, נשים חרדיות חסידיות מבורו פארק ומוויליאמסבורג. עשיתי איתו סיור במשרדים שלו (3 קומות של 250 מ"ר בערך). הן מדברות בינן לבין עצמן אידיש בלבד. כמובן שבשיחות הטלפון זה כמעט 100% אנגלית...
הן מקבלות מהחברה ארוחת בוקר וארוחת צהריים כל יום. יש שם חדר קפה בגודל של כ-40 מ"ר. שני מקררי ענק, מתמלאים בכל טוב (שלל סוגי בלינצ'עס ועוגות חלביות) על בסיס יומיומי. והוא משלם משכורות של 50$ לשעה ומעלה. וכן, גם בארה"ב זה יותר ממחיר השוק. הוא היה יכול להעסיק גויות בשני שליש מחיר מקסימום.
למען הסר ספק: האיש מרוויח מצוין, יש כמה וכמה בנינים של מוסדות בארץ ישראל שהוא שילם את בנייתם מהמסד ועד הטפחות. בירושלים, בבני ברק, בבית שמש, בביתר עילית ועוד. במהלך שיחותינו הוא אמר לי עשרות פעמים, שהוא וכל חבריו הדומים לו, בוחרים כמה שיותר להעסיק עובדות ועובדים מתוך הקהילה בלבד. והם משלמים יותר ממחירי השוק.

כתר מלוכה

משתמש פעיל
אצטט פה דבר שראיתי בשם הרב בלס:

ויש עניין גדול מאוד שאדם יתפרנס מיגיע כפיו ולא יסתמך על הצדקה, וכבר ראינו את התנאים הקדושים שחלקם התפרנס מיגיע כפיו גם במלאכות שלא היו ממש מכבדות...
הבעיה העיקרית היא שפשוט ציבור גדול לא רואה בפרנסה מיגיע כפיים ערך כלל והרבה דרשות כבר נאמרו על כך.

אם אדם מבין שהעבודה היא עזר לו בחיים הרוחניים שלו
כבודו ישים לב שהאשכול הנוכחי מדבר על מי ש"כן" בחר לעבוד, באיזו עבודה כדאי לעבוד.

לא על הוצאה מהכוללים ח"ו.

את השיקולים הרוחניים של מי שבחר ללמוד תורה או לעסוק במקצועות רוחניים, אפשר להשאיר לרבנים שהם לא פחות חכמים ויודעים את התורה מרבותיו של כבודו. הרבה קולמוסים נשברו על התחומים של תורה ועבודה ואף אחד לא נולד היום.

yossilang

משתמש פעיל
צילום מקצועי
כבודו ישים לב שהאשכול הנוכחי מדבר על מי ש"כן" בחר לעבוד, באיזו עבודה כדאי לעבוד.

לא על הוצאה מהכוללים ח"ו.

את השיקולים הרוחניים של מי שבחר ללמוד תורה או לעסוק במקצועות רוחניים, אפשר להשאיר לרבנים שהם לא פחות חכמים ויודעים את התורה מרבותיו של כבודו. הרבה קולמוסים נשברו על התחומים של תורה ועבודה ואף אחד לא נולד היום.
כנראה שלא הובנתי, בוודאי שאני מדבר על מי שיוצא לעבוד ולא על מי שיושב ולומד כל היום. התכוונתי שגם מי שיוצא לעבוד יש לו חיים רוחניים שהם העיקר והמלאכה טפלה להם. עם זה אני בטוח שגם כבודו יסכים.

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
1-2% יכולים להקים מפעלי ענק.
20% יכולים להקים חברות בינוניות, של עשרות-מאות עובדים מקסימום.
60-70% יכולים להיות שכירים. חלקם במקומות משתלמים יותר כמו הייטק, וחלקם הגדול יותר ב"פסי ייצור". פפסי. פקידויות. נהגים בתחבורה ציבורית. ועוד ועוד ועוד.
עוגת התעסוקה בעם היהודי לדורותיו, וגם כיום בכל העולם היא הרבה בתפקידים חזקים, מעט בתפקידים חלשים.

אתה [וואהל] טוענים שהחרדים צריכים להיות הרבה בתפקידים חלשים ומעט בתפקידים חזקים. ואני נחשב אצליך משמיץ.

והבוס המפנק שתיארת אותו - אם זה נכון שהן מאיישות משרות זולות של גויות, הוא מאמלל ולוכד אותן במלכודת דבש.

היה עדיף שהן יתאמצו, ויעבדו בעבודה שהן מתאימות לה ב80 דולר לשעה.

ויום אחד כשיהיו לו קשיים כלכליים, הן יהיו הראשונות לעוף הביתה לרעב, כשהן מבוגרות, עייפות, וחסרות כישורים.

כתר מלוכה

משתמש פעיל
כנראה שלא הובנתי, בוודאי שאני מדבר על מי שיוצא לעבוד ולא על מי שיושב ולומד כל היום. התכוונתי שגם מי שיוצא לעבוד יש לו חיים רוחניים שהם העיקר והמלאכה טפלה להם. עם זה אני בטוח שגם כבודו יסכים.
בוודאי.
רק שזה לא קשור למה שמנסים לדחוף את מי שיוצא לעבוד לעבודות נמוכות מיכולותיו.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עוגת התעסוקה בעם היהודי לדורותיו, וגם כיום בכל העולם היא הרבה בתפקידים חזקים, מעט בתפקידים חלשים.
אתה מאוד אוהב לכתוב כל מיני קביעות בלי להביא שום אסמכתאות. נכון? אני עוד לא קיבלתי הוכחה אחת ברורה שטמפו שייך ליהודי חרדי. התמונות בגוגל לא ממש עושות רושם כזה. אולי חובב דת, אבל לא חרדי ממש כמו שאתה מציג אותו.
כנ"ל לגבי הקביעה הזאת. אתה מוכן בבקשה להביא אסמכתאות שהיה אחוז אחד יותר מהעם היהודי בתפקידים חזקים מאשר בתפקידים חלשים, מתישהו בהיסטוריה?
הברון רוטשילד - היה אחד בדורו. וכנ"ל עוד עשירים יהודים מפורסמים יותר. עד כמה שאני יודע, במזרח אירופה (פולין-רוסיה-גליציה-הונגריה) לא היו מאוד הרבה יהודים בתפקידים חזקים. היו יהודים שהתפרנסו בכבוד מכריתת עצים/טקסטיל/יין וכדו'. אבל זה לא נחשב תפקיד חזק, אלא בינוני. בגרמניה אולי היו קצת יותר יהודים בתפקידים חזקים - כמו עולם הבנקאות.
הרבה בתפקידים חזקים ומעט בתפקידים חלשים? אסמכתאות בבקשה. לא להחליט דברים כתורה מסיני. תודה.

אתה [וואהל] טוענים שהחרדים צריכים להיות הרבה בתפקידים חלשים ומעט בתפקידים חזקים. ואני נחשב אצליך משמיץ.
אני וואהל טוענים דבר אחד: כל החרדים צריכים להיות בתפקידים כלשהם. חלקם - שבט לוי שבדורנו - תפקידם לשבת על התורה ועל העבודה. אלו שלא זכו לכך, צריכים להיות בשוק התעסוקה בתפקידים חלשים או חזקים - כל אחד לפי כוחו.
המציאות כיום, שרבים נמצאים בשוק האבטלה הסמויה או הגלויה, או שעוסקים ב"נישוק מזוזות" בארה"ב - היא הבעייתית. ובדרך כלל אלו שנמצאים באזור חיוג הזה, אלו לא בעלי הפוטנציאל לעמוד בהנהלת טמפו. יותר באזור רצפת הייצור.

והבוס המפנק שתיארת אותו - אם זה נכון שהן מאיישות משרות זולות של גויות, הוא מאמלל ולוכד אותן במלכודת דבש.
הם מאיישות משרות של גויות, בשכר של 140-150% יותר ממה שהגויות היו מקבלות. ולא מדובר על המשכורת הממוצעת של עוזרות הניקיון הגויות, אלא של הפקידות הגויות. כלומר, 140-150% מהשכר הממוצע בשוק.
היה עדיף שהן יתאמצו, ויעבדו בעבודה שהן מתאימות לה ב80 דולר לשעה.
איזה עולם אוטופי אתה בונה... אין ספק שכל אשה בארץ יכולה להגיע לשכר של 80 ש"ח לשעה, נכון? סתם רוב השכירות בוחרות לעבוד בשכר מינימום או ב-40-50 ש"ח לשעה. הן פשוט מתעצלות ולא מחפשות עבודה שמתאימה להן.

ויום אחד כשיהיו לו קשיים כלכליים, הן יהיו הראשונות לעוף הביתה לרעב, כשהן מבוגרות, עייפות, וחסרות כישורים.
כל בוס שיהיה להן יעיף אותן הביתה כשיהיו לו קשיים כלכליים. אדון יקר! לא כל אדם יכול להיות עצמאי. נקודה. רוב האנשים בעולם מעדיפים להיות שכירים. איכס... טיפשים... מה שאתה רוצה... זאת המציאות.
תסתכל סביבך ותנסה להוכיח לי שאני טועה. הלוואי.
ואם אנשים מעדיפים להיות שכירים, ולעבוד במקום עבודה מסודר עם משכורת חודשית קבועה, למה שאותם בעלי מעוף מהציבור שלנו שכן הקימו עסקים ענקיים, לא יעדיפו להעסיק את השכירים משלנו, ולו באותו שכר שהם ימצאו שכירים מציבורים אחרים?

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
1. וואהל כתב נחמד עד שנכנס לתחום של תעסוקה,
"שם" בחור בגיל 18 יכול להחליט לעצמו מה הוא רוצה לעשות עם החיים שלו
חלק בוחרים בכולל וחלק בוחרים בכל מקצוע אפשרי
כאן אין בחירה או כולל או צה"ל מה שמביא המון אנשים לעבודות שלא דרשות השכלה גבוה

2. נסנו השבוע לסיור באיזור התעשייה של בית שמש
האוטובוס טעה ולא הצליח לעשות את הסיבובים במקומות צרים לכן יירדנו ועשינו את הדרך רגלית,
המון עסקים יש שם ומאוד בולט אנשים צעירים בלבוש חרדי/חסידי עובדים בעבודות כפיים
רוב הקבוצה הייתה של אנשים לא דתיים והם ממש הופתעו לראות מלגזן או מחסנאי חרדי,
למה אדם צעיר בשנות העשרים שלו צריך להיות "שלעפר" במחסן?
למה אין לו השכלה שתאפשר לו לעבוד בעבודת "צווארון לבן"
אנחנו יודעים את התשובה, צה"ל.

איש בן פרצי

משתמש פעיל
@אלי אלימלך
בלת''ק
הפיסקה הצדדית הזו צדה את עיני
תדמיינו את זה בקטן: אם בבית הכנסת שלכם עם מאה מתפללים יש 10 מתכנתים, 2 יזמי הייטק, 5 יזמי נדל"ן, 3 רואי חשבון, 5 עורכי דין, והיתר עובדי שירותים - כנראה שגם עובדי השירותים ייהנו מבית כנסת מאד מטופח ועשיר, עם דמי חברות נמוכים, אולם מפואר לשמחות, קמחא דפסחא מאד נדיבה, עזרה חזקה מהחברים בפיגועים כלכליים של משפחות במצוקה, וכו'. אבל אם בבית הכנסת שלכם הרוב עובדים במשרות פשוטות, בית הכנסת ייראה מוזנח, דמי החברות שלו יעלו, הגבאים יבקשו מכם כך יום תרומות למצוקות, וכו'.
אז ככה.
אני מכיר את אחד מבתי הכנסת היחידים ! בארץ שמתפללים בו מספר האנשים הכי עשירים בארץ מפאת כבודם כמובן אטשטש פרטים
בית הכנסת הזה אינו מטופח ועשיר! אין בו עזרה כלכלית למשפחות במצוקה (האנשים עסוקים בעסקיהם ובאים נטו להתפלל)
והעוקץ העיקרי - המזגן כמעט אינו פועל בקיץ! כי אין מי שישלם את החשמל!!!
יש לי עוד פרטים שלא יאמנו אבל אני חייב לא לפרט יותר

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
1. וואהל כתב נחמד עד שנכנס לתחום של תעסוקה,
"שם" בחור בגיל 18 יכול להחליט לעצמו מה הוא רוצה לעשות עם החיים שלו
חלק בוחרים בכולל וחלק בוחרים בכל מקצוע אפשרי
כאן אין בחירה או כולל או צה"ל מה שמביא המון אנשים לעבודות שלא דרשות השכלה גבוה

2. נסנו השבוע לסיור באיזור התעשייה של בית שמש
האוטובוס טעה ולא הצליח לעשות את הסיבובים במקומות צרים לכן יירדנו ועשינו את הדרך רגלית,
2 הערות:
א. עבודה מכניסה לאו דווקא תלויה בהשכלה גבוהה. יש מספיק תחומים שאפשר ללמוד בשעות הערב באופן רשמי ואין בעיה עם צה"ל, ועדיין הן מכניסות שכר מכובד מאוד. לפעמים יותר גבוה ממקצועות שדורשים השכלה גבוהה. עד כמה שידוע לי, אין שום מחקר שמוכיח קשר בין הכנסה גבוהה יותר לבין השכלה גבוהה. כמובן שרופא מרוויח יותר ממורה, אבל זה לאו דווקא קשור לרמת ההשכלה.

ב. הגיע הזמן שנפסיק להיות כ"כ נחיתיים. ה"שלעפער"ים במחסנים הם הרבה מאוד פעמים צעירים בשנות העשרים. אולי אפילו בדרך כלל הם בגילאים האלו. גם בציבור החילוני. כפי שכבר כתבתי לאורך האשכול כמה וכמה פעמים. לא כל אדם מתאים לעבודות "צווארון לבן". לעבודות אלו נדרשים כישורים בסיסיים. אדם עם רמת IQ נמוכה מ-40, לעולם לא יוכל לעבוד בעבודות צווארון לבן, ואם הוא רוצה לעבוד במשהו, זה בדרך כלל יהיה שייך למסגרת הצווארון הכחול.
אני בספק גדול, אם בציבור החרדי יש יותר צעירים בעבודות צווארון כחול מאשר בציבור הכללי. כמובן, בניכוי תחומי תעסוקה שאינם שייכים בציבור החרדי.

הים הגדול

משתמש צעיר
מי דיבר על תארים. דיברתי על עבודות שדורשות יצירתיות ומקצועיות.
מכל תחום אפשר ביצירתיות להתפתח
התחומים שבהם סוחר הציבור החרדי בארץ ישראל יחסית מקובעים בתחומים מסוימים
וכפי שאתה יכול להווכח בפורום זה
(ולהבדיל מארה"ב שם אנשים חרדיים מקימים עסקים ענקיים בכל תחום שהוא)

בעלי החושים המסחריים שיכנסו לתחומי הבניה לפי דרך הטבע לא יתקעו שם
אלא במעט היצירתיות שבהם ירווחו בעז"ה הון.
מישהו פעם כאן חשב על לקנות משאית מיקסר בטון או מנוף כלשהו ולהשכיר אותה בקבלנות?
תצאו לערי השדה ותגלו אנשים פשוטים יושבים על רכוש בשווי מיליונים ומרווחים עשרות אלפי ש"ח בחודש

י. הגרשוני

משתמש צעיר
עריכה תורנית
אם משה בורנשטיין המייסד של פפסי היה בונה מפעל של "עובדים חרדים" במקוםמ מפעל של "עובדים טובים", היה יוצא לו מפעל "סופר דרינק"
אושר עד דוגלים בהעסקת עובדים חרדיים
גם בשדרת הניהול
ולא ראיתי שהם נהפכו ל'סופר דרינק'

יוסיK

משתמש פעיל
נסנו השבוע לסיור באיזור התעשייה של בית שמש
מחסנאי זה יכול להיות עבודה שמשלבת צווארון לבן עם עמל, ככל שמדובר באחראי מחסן.
מלגזן יכול לקבל משכורת לא פחותה מהרבה עבודות צווארון לבן, למרות שההכשרה לכך היא מינימלית.
אכן לא לכולם זה מתאים ולא כולם עוסקים בזה, אבל אין סיבה שלא יהיו אנשים שיעבדו בזה לכתחילה.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
מכל תחום אפשר ביצירתיות להתפתח
התחומים שבהם סוחר הציבור החרדי בארץ ישראל יחסית מקובעים בתחומים מסוימים
וכפי שאתה יכול להווכח בפורום זה
(ולהבדיל מארה"ב שם אנשים חרדיים מקימים עסקים ענקיים בכל תחום שהוא)

בעלי החושים המסחריים שיכנסו לתחומי הבניה לפי דרך הטבע לא יתקעו שם
אלא במעט היצירתיות שבהם ירווחו בעז"ה הון.
מישהו פעם כאן חשב על לקנות משאית מיקסר בטון או מנוף כלשהו ולהשכיר אותה בקבלנות?
תצאו לערי השדה ותגלו אנשים פשוטים יושבים על רכוש בשווי מיליונים ומרווחים עשרות אלפי ש"ח בחודש
ואלו שאינם בעלי חוש מסחרי?
אלו שיודעים לעבוד באמונה ובאמינות אצל המעסיק שלהם, ולקבל את המשכורת החודשית שלהם ולהיות מרוצים ממה שיש להם?

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אושר עד דוגלים בהעסקת עובדים חרדיים
גם בשדרת הניהול
ולא ראיתי שהם נהפכו ל'סופר דרינק'
נכון מאוד!

הם לא היחידים. אבל כפי שרפאל וואהל טוען, כדי להעלות את רמת החיים וההשתכרות של הציבור באופן כללי, נדרשים שני תנאים נחוצים מאוד:
1. כל בעל עסק חרדי, צריך לחתור בכל כוחו להעסיק עובדים חרדים. רק כאלו שמתאימים לעסק שלו ולא יגרמו לו נזק, אבל לחפש את החרדים ולהעדיף את העסקתם.
2. הציבור שלנו, צריך להפסיק להיות "פיין-שמעקער" ולברור בקפידה את התחומים היחידים שבהם הוא מואיל בטובו לעבוד. אם כל אחד יעשה חשבון אמיתי עם עצמו, ויגיע למסקנא לאיזה תחום הוא מתאים, וילך לעבוד בתחום הזה, גם אם הוא לא הכי "מכובד" בשידוכים, הרבה מאוד מתרבות ההזדקקות לצדקה - תיעלם מן העולם. כדי לא חייבים לפשוט נבלה בשוק, וגם לא לפנות זבל. אבל עבודת מחסן למשל? למה לא?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה