תווים אשכול בַּקָשַׁת אקורדים.

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
זה כולל את הפתיח או בלי ?
כי אני רוצה לדעת עם מתחילים האקורדים ישר מהשיר או מהפתיח כדי לדעת מאיפה להתחיל לנגן
כולל הפתיח.
ואני ממליץ לך להתחיל ללמודר אקורדים, זה לא מסובך, למשל, בשאלה שלך עם זה כולל הפתיח או לא, אתה יכול לנסות ולבדוק.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
כולל הפתיח.
ואני ממליץ לך להתחיל ללמודר אקורדים, זה לא מסובך, למשל, בשאלה שלך עם זה כולל הפתיח או לא, אתה יכול לנסות ולבדוק.
אני מאד רוצה ! רק אני לא יודע איך ?

רְעוּתָהּ

סטודיו לעיצוב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
UX UI
אני מאד רוצה ! רק אני לא יודע איך ?
אקורדים וגם מורכבים זה באמת דבר קל עם השקעה ואימון
יש היום שפע של חוברות אקורדים בסיסים ומורכבים
לי יש את החוברת חלק ב' של יגאל טב אל, שם יש בעמודים הראשונים את כל האקורדים בכל הסולמות
אבל כל חוברת זה מעולה, האקורדים זה אותם אקורדים
ממליצה לדעת לפחות את כל הבסיסים בכמה שיותר סולמות
טיפ קטן שלי עוזר באופן אישי, (כמובן לאחר למידה יסודית וטובה של האקורדים)
לשמוע שיר מסוים ולנסות תוך כדי השיר לנגן, ככה נחשפים ליותר סולמות
ברגע שמנגנים שירים מתוך בחירה שלי אוטמטית מנגנים על הסולמות הקלים ואז היידע אוטומטי יורד
לנסות עם זמרים שונים מכל הסגנונות, וכמובן שעם הזמן יהיה הרבה יותר קל ויזרום

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אקורדים וגם מורכבים זה באמת דבר קל עם השקעה ואימון
יש היום שפע של חוברות אקורדים בסיסים ומורכבים
לי יש את החוברת חלק ב' של יגאל טב אל, שם יש בעמודים הראשונים את כל האקורדים בכל הסולמות
אבל כל חוברת זה מעולה, האקורדים זה אותם אקורדים
ברגע שמנגנים שירים מתוך בחירה שלי אוטמטית מנגנים על הסולמות הקלים ואז היידע אוטומטי יורד
בעיקרון - אני יודה שמות אקורדים ואיך מנגנים אותם (לא הכל, בעיקר מינוריים הרגילים ומז'ורים רגילים ולא דיאזים למיניהם כמו למשל C# וכו') רק אני לא יודע להתאים אותם לשיר
אני לא יודע מתי למשל שמים Dm ומתי Am
ובשמיעה אני לא כל כך מזהה את האקורד, וגם הרבה פעמים הזמר מפריע לשמיעת האקורד

רְעוּתָהּ

סטודיו לעיצוב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
UX UI
בעיקרון - אני יודה שמות אקורדים ואיך מנגנים אותם (לא הכל, בעיקר מינוריים הרגילים ומז'ורים רגילים ולא דיאזים למיניהם כמו למשל C# וכו') רק אני לא יודע להתאים אותם לשיר
קודם כל חוברת של אקורדים תעזור מאוד, וגם חשוב לדעת סולמות טוב
כי ברגע שיש שליטה טובה בסולמות אז אפשר לדעת אילו אקורדים קיימים בסולם
בסופו של דבר זה באמת ענין של אימון, דווקא AM וDM עם הבדל ממש אבל שוב,
זה עניין של אימון, צריך הרבה הרבה להתאמן על הרבה שירים וגם לנסות לנגן ולהבין
באמת את הצליל, את ההבדלים שקיימים
אפשר גם להפריד את הזמר ואת הפליבק כאן https://x-minus.pro/ai?r=1667423510908
זה יכול ממש לעזור להבין את הסולם בקלות יותר
הרבה הצלחה

ויטמין C

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
אולי קודם כל באמת לנסות על סולם אחד שאתה יודע לנגן בו יד ימין עפ"י שמיעה,
ומצד שני אתה יודע את האקורדים המתאימים לסולם אך לא יודע להתאים מתי לנגן כל אקורד (הבנתי נכון? ):
- ואז לנסות לנגן קטע קטן מאד מתוך שיר פשוט, לעצור ולראות אלו תווים ניגנת- ,מהם התווים העיקריים שמנוגנים,
כעת עפ"י התוים האלו האקורד מתבסס.
(אם לדוג' אתה מנגן יונתן הקטן ומתחיל : סול, מי, מי. ועוצר כאן ומסתכל- איזה אקורד אפשר לנגן עם התווים סול ומי? - מצוין!- אקורד C... ואז אתה ממשיך- פה, רה, רה, ושוב עוצר ומסתכל איזה אקורד מכיל את התוים פה ורה?- G וכדו')

בעצם קודם כל ללמוד להתאים אקורדים על סולם אחד שאתה יחסית מכיר, כמובן שיהיו דברים שלפעמים יהיו טעיות/ התלבטות וכו' אבל עם הזמן בס"ד תתרגלו לשמוע מדויק יותר את הצליל המתאים והנכון באמת, ולדעתי זה ענין של המון תרגול. (כמובן שבהמשך אם מצליחים ומתרגלים המון- רק אז להתקדם ולהמשיך לרמה מעל וכו')

עוד משהו- תשימו לב שאם אתם מנגנים בשיר קטע מסוים ויש דגש על תו מסוים בקטע יכול לעזור לכם לדעת את הבס של האקורד לדוג':
לה-A ואז לדוג' AM...
סי-B
דו-C
רה-D
מי-E
פה-F
סול-G

הצלחות!!:)

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
ומצד שני אתה יודע את האקורדים המתאימים לסולם אך לא יודע להתאים מתי לנגן כל אקורד (הבנתי נכון? ):
כן
אולי קודם כל באמת לנסות על סולם אחד שאתה יודע לנגן בו יד ימין עפ"י שמיעה,
אני לא יודע סולמות, אבל יש המון שירים שאני יודע לנגן ביד ימין ע"פ שמיעה. אפילו שיר חדש שעוד אף פעם לא ניגנתי אותו, אז ביד ימין תוך 20 דקות אני כבר מצליח לנגן אותו
בעצם קודם כל ללמוד להתאים אקורדים על סולם אחד שאתה יחסית מכיר, כמובן שיהיו דברים שלפעמים יהיו טעיות/ התלבטות וכו' אבל עם הזמן בס"ד תתרגלו לשמוע מדויק יותר את הצליל המתאים והנכון באמת, ולדעתי זה ענין של המון תרגול. (כמובן שבהמשך אם מצליחים ומתרגלים המון- רק אז להתקדם ולהמשיך לרמה מעל וכו')
רק הרבה פעמים אם למשל אנגן אקורד AM וזה באמת אמור להיות A מז'ור או A7 ?

ויטמין C

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
אני לא יודע סולמות, אבל יש המון שירים שאני יודע לנגן ביד ימין ע"פ שמיעה. אפילו שיר חדש שעוד אף פעם לא ניגנתי אותו, אז ביד ימין תוך 20 דקות אני כבר מצליח לנגן אותו
מעולה! אז כן יש שמיעה מוזיקלית טובה ומה שצריך פה זה בעצם לדעת אלו אקורדים בסיסים יש בסולם:
נקח לדוג' את סולם לה מינור- דו מזור:
בד"כ האקורדים לסולם זה הם: AM/DM/E/ F/G/C
ולכן כשננגן שיר בסולם זה (אפשר לשים לב שהשיר מנוגן על הקלידים הלבנים בלבד מלבד סול דיאז (בסולם לה מינור))
ננגן עם האקורדים האלו בלבד, נתאמן על זה הרבה ורק כשנדע להתאים את האקורדים האלו בצורה טובה ומהירה יהיה ניתן להוסיף הוספות כמו A7, E7 וכו' .
כמו כן, אפשר לשים לב באיזה תו השיר מתחיל וזה בד"כ מרמז לנו על איזה סולם השיר נמצא: אם נתחיל את השיר בתו לה לדוג' בד"כ השיר יהיה בסולם לה מינור.
(ושוב, כמו בהודעה הקודמת: ננגן לדוג את השיר 'ימים' ונתחיל אותו בתו לה לדוג'- השיר יהיה בסולם לה מינור ועכשיו ננסה להתאים מתוך הסולם הזה את האקורדים המתאימים: אז נתחיל עם התווים - לה סי דו (על המילים "ימים על...")- איזה אקורדים יכולים להיות לנו על התווים המודגשים בקטע, שבמקרה זה הם לה (סי) ודו?- תשובה- AM וכך נמשיך את השיר.

טיפ- ניתן לפרק ולכתוב איזה תווים מכיל כל אקורד ועפ"י זה לבדוק איזה אקורד כעת מנגנים:
AM- לה דו מי
DM- לה רה פה
E- סול# סי מי
F- לה דו פה
G- סול סי רה
C- סול דו מי

ואז כשמנגנים לדוג' את התווים לה סי דו בשיר ימים- בודקים באיזה אקורד יש לי את לפחות חלק מהתוים הנ"ל (הדגשתי פה לשם הדוגמה).

זה עבודה אבל משתלם בעז"ה!!

פול הצלחות!!!

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
מעולה! אז כן יש שמיעה מוזיקלית טובה ומה שצריך פה זה בעצם לדעת אלו אקורדים בסיסים יש בסולם:
נקח לדוג' את סולם לה מינור- דו מזור:
בד"כ האקורדים לסולם זה הם: AM/DM/E/ F/G/C
ולכן כשננגן שיר בסולם זה (אפשר לשים לב שהשיר מנוגן על הקלידים הלבנים בלבד מלבד סול דיאז (בסולם לה מינור))
ננגן עם האקורדים האלו בלבד, נתאמן על זה הרבה ורק כשנדע להתאים את האקורדים האלו בצורה טובה ומהירה יהיה ניתן להוסיף הוספות כמו A7, E7 וכו' .
כמו כן, אפשר לשים לב באיזה תו השיר מתחיל וזה בד"כ מרמז לנו על איזה סולם השיר נמצא: אם נתחיל את השיר בתו לה לדוג' בד"כ השיר יהיה בסולם לה מינור.
(ושוב, כמו בהודעה הקודמת: ננגן לדוג את השיר 'ימים' ונתחיל אותו בתו לה לדוג'- השיר יהיה בסולם לה מינור ועכשיו ננסה להתאים מתוך הסולם הזה את האקורדים המתאימים: אז נתחיל עם התווים - לה סי דו (על המילים "ימים על...")- איזה אקורדים יכולים להיות לנו על התווים המודגשים בקטע, שבמקרה זה הם לה (סי) ודו?- תשובה- AM וכך נמשיך את השיר.

טיפ- ניתן לפרק ולכתוב איזה תווים מכיל כל אקורד ועפ"י זה לבדוק איזה אקורד כעת מנגנים:
AM- לה דו מי
DM- לה רה פה
E- סול# סי מי
F- לה דו פה
G- סול סי רה
C- סול דו מי

ואז כשמנגנים לדוג' את התווים לה סי דו בשיר ימים- בודקים באיזה אקורד יש לי את לפחות חלק מהתוים הנ"ל (הדגשתי פה לשם הדוגמה).

זה עבודה אבל משתלם בעז"ה!!

פול הצלחות!!!
וואו !! איזה הסבר ברור !
אבל איך יודעם אם זה מז'ור או מינור בסולם?
למשל ה A אם קוראים לסולם לה מינור זה אומר שהאקורד שמופיעה בלה יהיה מינור ?
ואם זה יהיה סולם לה מז'ור ?

ויטמין C

משתמש צעיר
מוזיקה ונגינה
וואו !! איזה הסבר ברור !
אבל איך יודעם אם זה מז'ור או מינור בסולם?
למשל ה A אם קוראים לסולם לה מינור זה אומר שהאקורד שמופיעה בלה יהיה מינור ?
ואם זה יהיה סולם לה מז'ור ?
מקווה שלא הטעיתי בהסבר על הסולמות כי מקווה שזה נכון ומדויק (ואם לא -תקנו אותי :))
קצת מסובך לי להסביר על הסולמות מכיוון שאני בעצמי לא משהו בזה ולכן אשמח אם יש משהו שכן מבין יותר טוב ממני וידע להגיד:giggle:...
ואם יש שאלות שאני כן אדע וטוב, אז בשמחה!!!

בשבילי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
מקור:
צפה בקובץ המצורף 1351739

צפה בקובץ המצורף 1351740
צפה בקובץ המצורף 1351741
שכחתי לציין אני צריך את זה בלה מינור

בשבילי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
זה שיר נורא מורכב, הוא בכמה סולמות...
(גם אם הוא יתחיל בלה מינור הוא לא יישאר שם לאורך זמן)
נכון אבל אם אתחיל בלה מינור זה יהיה פחות מורכב
מ C מינור

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
נכון אבל אם אתחיל בלה מינור זה יהיה פחות מורכב
מ C מינור
הסולמות שם לא כ"כ מסובכים, הוא עובר מ-Cm, ל-Gm ואז ל-Bbm.
אם תתחיל מ-Am, אתה תעבור ל-Em ואז ל-Gm. תרוויח רק סולם אחד.
אבל:
ממליץ מאוד! אני למדתי על מלודיקה בישיבה, בכלי הזה אי אפשר לשנות סולמות.
שברתי ת'שיניים עד שאחזתי את הסולמות.
אבל בסוף זה כיף. אתה מסתלבט על כולם...

בשבילי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
מישהו יכול להגדיר לי בדיוק מה זה אקורד 7 ?

רְעוּתָהּ

סטודיו לעיצוב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
UX UI
מישהו יכול להגדיר לי בדיוק מה זה אקורד 7 ?
אקורד שבע זה דוגמא לאקורד מרובע - אלה אקורדים שבנוים מארבעה תווים.
אקורדים רגילים כמו c a bm וכו' בנויים משלושה תווים... והם נקראים אקורדים משולשים.
לדוגמא אקורד c שהוא אקורד דו בנוי מהצלילים דו, מי, סול.
באקורד שבע לדוגמא - c7 לוקחים את שלושת התווים הרגילים של אקורד c ומוסיפים להם את תו נוסף, במקרה הזה התו יהיה לה... כי הוא התו השביעי בסולם דו מז'ור (ומכאן בה השם אקורד 7)
כלומר הצלילים שירכיבו את האקורד הזה יהיו - דו, מי, סול, לה
במקרה של a7 זה יהיה אותו הדבר רק שהפעם אנחנו נתעסק עם סולם לה מז'ור ( a=לה) ונוסיף לשלושת התווים הרגילים את התו השביעי של הסולם הזה.

רְעוּתָהּ

סטודיו לעיצוב גרפי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
UX UI
הנוסחא של תוספת 7 היא כזאת
הוספת צליל שנמצא טון אחד (שמאלה) מתחת לשורש

לדוגמא

אקורד C = סול מי דו
אקורד C7 = סול, מי, דו, סי במול.

השורש של אקורד C הוא דו,
ירדנו טון שלם מהתו דו והגענו לתו סי במול

תקף לכל האקרודים בכל הסולמות כולל המינורים לדוג: CM

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה