התייעצות אפרוחים שלי :) מטפלות...

מצב
הנושא נעול.

במבה נוגט

משתמש סופר מקצוען
@הרי זהב ההודעה שלך קורעת את הלב. ואני בטוחה שיש מעונות שאין בהם כל מה שתיארת.
מצחיק אותי לפעמים שאמהות טוענות שהן שולחות למעונות בגלל הפיקוח... אז צר לי,
המנהלת לא יכולה לראות כל הזמן מה נעשה בכל הכיתות... ולפעמים היא גם יוצאת. בכלל ממבנה המעון. והרבה היא יושבת בחדר שלה... כך שרוב הזמן אין פיקוח!!!
יחסית לכל שאר האופציות - זה הכי מפוקח שיש.

הרי זהב

משתמש סופר מקצוען
סליחה שיצא שפגעתי,
לא התכוונתי לומר עליך משהו אישי.
התכוונתי שהמציאות הזו נשמעת לי משהו לא מצוי,
לא בגלל שאני חושבת שאת ממציאה
בגלל שזה נראה לי כל כך... בקיצור,
בגלל שאני לא רוצה להאמין שיש דבר כזה.
הכל טוב.
לא פגעת.

lumaly

משתמש צעיר
הייתי בסרט הזה, אומנם לא הייתה התנהגות קיצונית מאד, אבל היו דברים חמורים, כמו חיסכון
במזגן על חשבון הילדים, שטיפת רצפה, קיפול כביסה וכד', שהעזתי לדבר(אם הרבה דפיקות לב)
הבת שלי פשוט "הועפה" מהגן, היו עוד הורים שכעסו אבל לא דברו. מה שהיה מוזר שהילדה
מאד אהבה ללכת לגן, חום הגננת נתנה.
סליחה שאני הולכת להודעה ישנה
אך אני די טועה
מה נורא בלקפל כביסה ולשטוף את הרצפות
מטפלת עובדת בבית ואם היא עושה את זה יחד עם הילדים והם נהנים
למה שלא תעשה זאת<<

saralulu

משתמש מקצוען
סליחה שאני הולכת להודעה ישנה
אך אני די טועה
מה נורא בלקפל כביסה ולשטוף את הרצפות
מטפלת עובדת בבית ואם היא עושה את זה יחד עם הילדים והם נהנים
למה שלא תעשה זאת<<
הכל בגבול הטעם הטוב...
הייתי מצפה שבשעות הערות של הילדים היא תעסיק אותם בתעסוקות המתאימות לגילם.

מרחבית

משתמש מקצוען
מוודאים שהילדים מקבלים את כל המענים שהם צריכים
בדרך כלל הורים משתפים פעולה אם מרצון ואם מאונס ונוצר הליך טיפולי מיטב
השאלה האם הפיקוח הצמוד והמלחיץ על התנהלות הבית, חוסר האמון, הפגיעה בפרטיות, הפחד, הסטיגמה שנקבעה להורים - בצדק או לא - אינם משתקים לפעמים את ההורים ואת מה שכן יש להם לתת לילדים שלהם.
בעיקר אם מדובר באנשי מקצוע יהירים, שבטוחים שסדרי העדיפויות שלהם והשקפת עולמם הם הנכונים בלעדית.
לפעמים אין מנוס.
כשיש מנוס, זה רע מאוד כשאנשים זרים באים לנהל בית של אחרים, ודאי כאשר זה בניגוד לרצונם, גם אם לא מוציאים ילדים.

נערך לאחרונה ב:

מרחבית

משתמש מקצוען
ומה שבעיקר רציתי להבהיר; לאורך כל שנות עבודתי שמתי לב לדבר מגוחך שהוא עצוב ביותר. מטפלת מבוקשת ששמה נישא בהערצה בפי האמהות - היא מטפלת שמתחנפת להורים ולמנהלת !!! תקשיבו טוב!!! ראיתי מטפלות עדינות שאהבו באמת ובתמים את הילד והתייחסו אליו כמו אמא רחמנית אבל כושר השיווקיות שלהן והחיוך והמתק לשון שלהן להורים/מנהלת לקה בחסר, היו נחשבות מטפלות לא מועדפות...
עצוב ביותר.
למרבה הצער, זה לא רק בתחום הטיפול, אלא בהרבה תחומים נוספים. לא בוחרים את הטובים באמת בתחום, אלא את העושים רעש ורושם.

Brachad

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
כל משך האשכול הזה אני חוככת בדעתי אם להגיד מנסיוני אבל אולי זה יהיה תועלתי באיזשהו אופן...
בתור אחת שמעולם לא שלחה למעון אבל עבדה 6 שנים במעון. ליתר דיוק ב3 מעונות שונים (מפני העברות דירה לעיר אחרת) תמיד המנהלת הקודמת סידרה לי בסניף השני כשעברתי לעיר אחרת.
חברות יקרות! חלק מאווד רציני של המטפלות במעונות , עובדות שם כברירת מחדל כי אין להם עבודה אחרת . ולא מאהבת ילדים רכים... ומשכך היחס שלהן לילד הוא בהתאם!!! חלק גדול מהמטפלות שעבדו איתי במשך השנים היו מרביצות לילד כשלא שמע בקולן ועצבן אותן... (אחותי עבדה בכתה הסמוכה וגם היא סיפרה שכך) אולי זו לא התעללות מהאגדות אבל בהחלט סטירה כמו שאמא היתה מביאה לבן ה3 שלה... (לדעתי כשאמא נותנת סטירה זה תמיד מעורב ברחמים... ושאף אחד לא ישלה את עצמו שלמטפלת רגשות זהים לאמא)
המנהלת לא יכולה לראות כל הזמן מה נעשה בכל הכיתות... ולפעמים היא גם יוצאת. בכלל ממבנה המעון. והרבה היא יושבת בחדר שלה... כך שרוב הזמן אין פיקוח!!!
יש לי שכנה קרובה שעובדת כרגע במעון עם מצלמות בכל כיתה והיא מספרת לי על האכלת ילדים בכח, ופליקים לילד המפריע... אמרתי לה שאם היא לא מבטיחה לי שתעדכן את המנהלת אני אתקשר... בינתיים יש שם קצת בלאגנים עם החלפת מנהלות והעניינים חוגגים שם...
ומה שבעיקר רציתי להבהיר; לאורך כל שנות עבודתי שמתי לב לדבר מגוחך שהוא עצוב ביותר. מטפלת מבוקשת ששמה נישא בהערצה בפי האמהות - היא מטפלת שמתחנפת להורים ולמנהלת !!! תקשיבו טוב!!! ראיתי מטפלות עדינות שאהבו באמת ובתמים את הילד והתייחסו אליו כמו אמא רחמנית אבל כושר השיווקיות שלהן והחיוך והמתק לשון שלהן להורים/מנהלת לקה בחסר, היו נחשבות מטפלות לא מועדפות...
אתן דוגמא מהשטח: ראיתי מטפלות שמתעלמות מבכי, שנותנות סטירונת פה ושם. שמתייחסות לילד בנוקשות גם כשקיבל מכה... "די לבכות , לא קרה כלום, לך לשחק..." וכשהאמא מגיעה, "אני מתה על הילד הזה... כזה מתוק!! כל היום אכלתי אותו.." תוך כדי הרעפת נשיקה וקריאת שם חיבה מומצא לילד...
והמטפלת השניה שהיא באמת טובה-"הוא היה היום קצת נודניק..." (כמובן ביום שהילד לא היה רגוע) או: "מוישי, אמא באה לקחת אותך... " וזהו, בלי לתאר לאמא עד כמה מתוק...
וזהו. זה קונה את ליבה של האמא, ושנה הבאה היא ושאר האמהות יריבו שהילד הבא יכנס רק אליה...
אחת כזו, מהזן הפחות שיווקי אבל מסורה מאוד לילד, פוטרה בעקבות יחסים לא טובים עם המנהלת, ואני עבדתי איתה באותה כיתה, וראיתי איזו מקסימה היא, והתינוק שלי ושל עוד מטפלות, נשלחו לביתה בעיניים עצומות לטיפול לאחר שפוטרה! תבינו שהמנהלת אפילו לא השכילה להשאיר מטפלת שבאמת טובה לתינוקות בגלל חסר בחלקלקות לשון!!!
אז אנא, אל תגנבו ממתק שפתיים של מטפלת , תבדקו היטב אם יש משהו מאחורי זה...
ואשריה למי שגם מתייחסת כראוי לתינוק וגם להורים. אבל זה לא תמיד הולך ביחד!
זאת ההרגשה שהייתה לי לגבי מעון ועד שבאמת הבת שלי נפצעה שם (אחת המטפלות סגרה עליה את הדלת והייתה צריכה ניתוח ואשפוז בבית חולים של שבוע), כמובן שהוצאתי אותה משם.
לדעתי מטפלת במעון אנחנו לא יכולות לבחור אבל מטפלת את מכירה ומבררת עליה מה שאין לך במעון. ואגב לקחתי מטפלת לא דרך התמת...

חוח

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עצוב ביותר.
למרבה הצער, זה לא רק בתחום הטיפול, אלא בהרבה תחומים נוספים. לא בוחרים את הטובים באמת בתחום, אלא את העושים רעש ורושם.
מצטרפת בכאב...
גם אני עבדתי במעון, כממלאת מקום בלבד(הייתי סטודנטית והיו לי "חורים" פנויים)
ועברתי בהמוןןןן כיתות...
הרבה תובנות.
זו בהחלט אחת מהם.

לצערי תפיסת המטפלות היא שהלקוחות שלהם הם ההורים..
רבותיי, זה לא נכון. הלקוחות שלכם אלו הפעוטות!

RACHCO

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
כל משך האשכול הזה אני חוככת בדעתי אם להגיד מנסיוני אבל אולי זה יהיה תועלתי באיזשהו אופן...
בתור אחת שמעולם לא שלחה למעון אבל עבדה 6 שנים במעון. ליתר דיוק ב3 מעונות שונים (מפני העברות דירה לעיר אחרת) תמיד המנהלת הקודמת סידרה לי בסניף השני כשעברתי לעיר אחרת.
חברות יקרות! חלק מאווד רציני של המטפלות במעונות , עובדות שם כברירת מחדל כי אין להם עבודה אחרת . ולא מאהבת ילדים רכים... ומשכך היחס שלהן לילד הוא בהתאם!!! חלק גדול מהמטפלות שעבדו איתי במשך השנים היו מרביצות לילד כשלא שמע בקולן ועצבן אותן... (אחותי עבדה בכתה הסמוכה וגם היא סיפרה שכך) אולי זו לא התעללות מהאגדות אבל בהחלט סטירה כמו שאמא היתה מביאה לבן ה3 שלה... (לדעתי כשאמא נותנת סטירה זה תמיד מעורב ברחמים... ושאף אחד לא ישלה את עצמו שלמטפלת רגשות זהים לאמא)
יש לי שכנה קרובה שעובדת כרגע במעון עם מצלמות בכל כיתה והיא מספרת לי על האכלת ילדים בכח, ופליקים לילד המפריע... אמרתי לה שאם היא לא מבטיחה לי שתעדכן את המנהלת אני אתקשר... בינתיים יש שם קצת בלאגנים עם החלפת מנהלות והעניינים חוגגים שם...
אתן דוגמא מהשטח: ראיתי מטפלות שמתעלמות מבכי, שנותנות סטירונת פה ושם. שמתייחסות לילד בנוקשות גם כשקיבל מכה... "די לבכות , לא קרה כלום, לך לשחק..." וכשהאמא מגיעה, "אני מתה על הילד הזה... כזה מתוק!! כל היום אכלתי אותו.." תוך כדי הרעפת נשיקה וקריאת שם חיבה מומצא לילד...
והמטפלת השניה שהיא באמת טובה-"הוא היה היום קצת נודניק..." (כמובן ביום שהילד לא היה רגוע) או: "מוישי, אמא באה לקחת אותך... " וזהו, בלי לתאר לאמא עד כמה מתוק...
וזהו. זה קונה את ליבה של האמא, ושנה הבאה היא ושאר האמהות יריבו שהילד הבא יכנס רק אליה...
אחת כזו, מהזן הפחות שיווקי אבל מסורה מאוד לילד, פוטרה בעקבות יחסים לא טובים עם המנהלת, ואני עבדתי איתה באותה כיתה, וראיתי איזו מקסימה היא, והתינוק שלי ושל עוד מטפלות, נשלחו לביתה בעיניים עצומות לטיפול לאחר שפוטרה! תבינו שהמנהלת אפילו לא השכילה להשאיר מטפלת שבאמת טובה לתינוקות בגלל חסר בחלקלקות לשון!!!
אז אנא, אל תגנבו ממתק שפתיים של מטפלת , תבדקו היטב אם יש משהו מאחורי זה...
ואשריה למי שגם מתייחסת כראוי לתינוק וגם להורים. אבל זה לא תמיד הולך ביחד!

כדי קצת לאזן,
אז גם אני עבדתי פעם במעון, והסתובבתי ביותר מ6 מעונות, גם חרדי וגם דתי לאומי,
ואף פעם לא נתקלתי בהרמת יד, מקסימום דיבור מזלזל או חוסר אכפתיות (שזה גרוע בפני עצמו).
וגם שם היו הרבה מטפלות שעבדו בחוסר ברירה,
אבל, לדעתי מה שמשפיע מאוד בהתנהגות המטפלות, זה הרוח והאווירה שבאה מכיוון ההנהלה.
מנהלת שטובת הילדים זה הדבר הראשון, אוהבת אותם.
מכבדת ומעריכה את המטפלות, סיכוי גדול שלא תראו במעון שלה כאלה סיפורים.
אז למי שמחפשת מעון טוב, תבדקו טוב גם את ההנהלה. זה לא פחות חשוב מהמטפלות.

rachelita

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
אני עבדתי במעון שיש מצלמות בכל החדרים (3 מצלמות בכל חדר)
יש אפשרות לצפות במצלמות בחדר של המנהלת, והורים פשוט מגיעים ומסתכלים.
וגם קרה לא פעם ולא פעמיים שעובדת נכנסה לחדר של המנהלת וגילתה שאחת האמהות צופה עליה בשידור חי...
כמובן שבצורה כזו יש הרבה יותר מחויבות.

כלטוב

משתמש פעיל
מה אומר ומה אדבר ?
אני מזועזעת מהעדויות שהועלו כאן.
באמת מחריד, כאלו עדויות מכלי ראשון. !נורא.
לא יודעת אולי אני נאיבית, ואולי משמיים מפגישים אותי עם אנשים משכמם ומעלה.
אבל אני עובדת כבר למעלה מ-25 שנה בגן, וכך רוב חברותיי לעבודה,(אזורים חרדיים ונשים ערכיות.)
נשים שאכפת להן באמת ובתמים מהילדות בלבד.
לפעמים הורים יכלו לדבר סרה בגננת (אחת מחברותיי) רק בגלל שהיא לא ייפתה את הגן או התחדשה אבל אני חיכיתי שייוולדו לי נכדות רק בשביל להמליץ לנכדותיי להיות בגן של האישיות המרוממת הזו שכל ענינה הוא הילדות בלבד! על כל המשתמע. : רגשית, חברתית, מוסרית ולימודית. לא הבנתי איך אפשר להמיר את כל אוצרות הנפש של הגננת למען הילדות בקישוט טפל. (אגב אני מאוד אוהבת איסטתיקה התחדשות ויופי וכך גם נראה הגן שלי.- אבל זה שולי בכדי שיהיה העיקר. )
מעבר לכך עבדתי בעבר גם במעון (אומנם לא רוב שנותיי) ובמו עיניי ראיתי אהבה אכפתיות, מסירות לילד ולא בדווקא להוריו או לעיני הוריו...ואף פעם ואני מדגישה אף פעם לא נתקלתי בזלזול, או בתחושה שלילית שילד קיבל. (ותאמינו לי שאני לא מגזימה ומעבר לכך שאני די עירנית. התנהגות בוטה אחת הייתה מדירה שינה מעיניי ממש כך.
נראה לי שכמו בכל דבר ועניין תפילה לפני שליחת הילד, תפילה באמצע שהוא שם, ותפילה לאחר מכן שתמיד אבל תמיד יהיה לו טוב. גם אצלינו כהורים, בבית, ומחוצה בכל מסגרת שתהיה לו, זה מה שחשוב.

הרי זהב

משתמש סופר מקצוען
מה אומר ומה אדבר ?
אני מזועזעת מהעדויות שהועלו כאן.
באמת מחריד, כאלו עדויות מכלי ראשון. !נורא.
לא יודעת אולי אני נאיבית, ואולי משמיים מפגישים אותי עם אנשים משכמם ומעלה.
אבל אני עובדת כבר למעלה מ-25 שנה בגן, וכך רוב חברותיי לעבודה,(אזורים חרדיים ונשים ערכיות.)
נשים שאכפת להן באמת ובתמים מהילדות בלבד.
לפעמים הורים יכלו לדבר סרה בגננת (אחת מחברותיי) רק בגלל שהיא לא ייפתה את הגן או התחדשה אבל אני חיכיתי שייוולדו לי נכדות רק בשביל להמליץ לנכדותיי להיות בגן של האישיות המרוממת הזו שכל ענינה הוא הילדות בלבד! על כל המשתמע. : רגשית, חברתית, מוסרית ולימודית. לא הבנתי איך אפשר להמיר את כל אוצרות הנפש של הגננת למען הילדות בקישוט טפל. (אגב אני מאוד אוהבת איסטתיקה התחדשות ויופי וכך גם נראה הגן שלי.- אבל זה שולי בכדי שיהיה העיקר. )
מעבר לכך עבדתי בעבר גם במעון (אומנם לא רוב שנותיי) ובמו עיניי ראיתי אהבה אכפתיות, מסירות לילד ולא בדווקא להוריו או לעיני הוריו...ואף פעם ואני מדגישה אף פעם לא נתקלתי בזלזול, או בתחושה שלילית שילד קיבל. (ותאמינו לי שאני לא מגזימה ומעבר לכך שאני די עירנית. התנהגות בוטה אחת הייתה מדירה שינה מעיניי ממש כך.
נראה לי שכמו בכל דבר ועניין תפילה לפני שליחת הילד, תפילה באמצע שהוא שם, ותפילה לאחר מכן שתמיד אבל תמיד יהיה לו טוב. גם אצלינו כהורים, בבית, ומחוצה בכל מסגרת שתהיה לו, זה מה שחשוב.
מאוד שמחה בשבילך. אבל כדאי להבין, שגילאי גן שונים מגילאי מעון ויוצרים מציאות שונה. מטפלת במעון בילדים קטנטנים שלא יודעים עדיין להביע את עצמם ולדווח להורים מה קורה איתם, אוטומטית מטפלת בעלת אופי עצבני וקצר רוח פחות תתאפק מאשר בגן שהילדה תספר בבית.
אני ראיתי שילדים קטנטנים כשמקבלים יחס גרוע או סטירה הם לא יודעים לחשוב שמשהו לא תקין, מבחינתם מבוגר שעשה להם משהו אז ככה זה בדומה לזה כשאמא סטרה ולא עולה בדעתם לדווח ולהתלונן...

כלטוב

משתמש פעיל
אני לא חושבת שזה מהסיבה שהילדים יספרו בבית או לא.
אבל בהחלט ייתכן שגננות בוחרות במקצוע הזה מרצון ומאהבה. מה שאין כן אצל חלק מהמטפלות. יכול להיות שחלקן נמצאות שם כברירת מחדל.
אם כן, צר לי על הילדים אך גם עליהן.

ששונית

משתמש מקצוען
בוא נחשוב רגע.
האם שמענו פעם על עובדת בתינוקיה בבית החלמה שהואשמה בהתעללות?
אני מעולם לא שמעתי ומאמינה שגם אתן לא.
למה?
מה ההבדל בין העובדות שם לעובדות במעונות או כמטפלות?
אין לי מושג. אולי לכן יש?
אולי פה טמונה התשובה.

הרי זהב

משתמש סופר מקצוען
בוא נחשוב רגע.
למה?
אולי פה טמונה התשובה.
2 הבדלים (לפחות) ענקיים.
1התינוקות מתחלפים כל יומיים שלשה ארבעה. ואין ילדים קבועים שהם יותר קשים ומכעיסים את המטפלת.
2 בפועל, ילד שלא מציית/מפריע/לא רוצה לישון ומעיר את החברים/ מרביץ או נושך/לא רוצה לשבת בריכוז ומפריע... ועוד ועוד ועושה את זה שוב ושוב, מעלה את חמתה של המטפלת... בתינוקיה אין שום התנהגות מעצבנת של ילד. ואני מקישה את זה מילדיי הפרטיים המתוקים. כשהתינוק קטן אין לי סיבה לריב איתו ולהתעצבן. כשהוא מגיע לגיל גדול יותר עם רצונות משלו וכד' אני יכולה יותר לכעוס וכו

פלאפונית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
בוא נחשוב רגע.
למה?
אולי פה טמונה התשובה.
הבדל גדול ...
תחשבי שבתינוקיה זה מקום שמסתובבות שם גם אחיות.אמהות .רופאים וכו ..
ומטפלת זה היא מול הילדים... לבד וזה הכי מסביר את הסיבה למה עדיף לשים במעון .

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
בוא נחשוב רגע.
למה?
אולי פה טמונה התשובה.
רק לשים בצד וביובש את העובדה,
שיש אחיות מסוימות במקומות מסוימים שחלילה לא אגדיר אותן 'מתעללות',
אבל בפירוש הן מתנהגות בקוצר רוח ובעצבנות, בדיבור לא יפה ובנוקשות,
שלא לדבר על התעלמות - את זה ראיתי גם במקומות הכי טובים.

אסתי בראון

משתמש מקצוען
השאלה האם הפיקוח הצמוד והמלחיץ על התנהלות הבית, חוסר האמון, הפגיעה בפרטיות, הפחד, הסטיגמה שנקבעה להורים - בצדק או לא - אינם משתקים לפעמים את ההורים ואת מה שכן יש להם לתת לילדים שלהם.
בעיקר אם מדובר באנשי מקצוע יהירים, שבטוחים שסדרי העדיפויות שלהם והשקפת עולמם הם הנכונים בלעדית.
לפעמים אין מנוס.
כשיש מנוס, זה רע מאוד כשאנשים זרים באים לנהל בית של אחרים, ודאי כאשר זה בניגוד לרצונם, גם אם לא מוציאים ילדים.

הלואי והפיקוח היה צמוד במקרים שיש צורך. אין כח אדם לפקח צמוד
יש קשר טלפוני
ביקורי בית
הדרכות הורים
טיפולים במרכזים יעודיים
אין אנשי מקצוע סביב הבית בצורה מלחיצה
לפעמים הקשר ההתחלתי עם הרווחה,בעיקר במקרים של דיווח חיצוני, הוא חשדני ולא נעים ומרתיע- בד"כ בהמשך הוא הופך לקשר מיטיב ונעים ומובא בשיתוף פעולה
חבל לתייג אנשי מקצוע כיהירים- סטיגמה מיושנת ולא נכונה. לרבאלואנשים טובים שרוצים לסייע ולעזור תוך התאמה לחיי הפונים וצריכהם
אף אחד לא מכתיב להורה איך לגדל את ילדיו. אלא לוודא שיש להם כלים ומיומנויות לעשות זאת ולוודא שהילדים מקבלים צרכי בסיס כבריאות, אוכל,לימודים והגנה על בטחונם ושלומם

זה לא תמיד כזה אוטופי
ולפעמים המחיר הוא כבודם של ההורים שיורד בשל התערבות חיצונית נדרשת,
אבל כנראה שהמצב לא היה מזהיר מלכתחילה אם דווחו
כך שלפחות התוצאה יכולה להיות טובה בעקבות הדיווח למרות המחיר
ו

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה