אסור למסור ד"שים!! למה אנשים לא מבינים את זה??

מצב
הנושא נעול.

יעל זפרני

מיתוג ופרסום עסקים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
פרסום וקופי
צילום מקצועי
עבדתי במקום מסויים כמה שנים.
לרגל טיפול רפואי שהייתי צריכה לעבור, לקחתי חופשה לשבוע והודעתי לבוסית.
'במקרה' היתה שם מישהי שהתענינה איפה אני עובדת, ומכיון שהיה לה קשר לבוסית שלי (שרק לאחר זמן נזכרתי שיש להם קשר, וידעתי את זה ממש במקרה), הלכה ודיווחה לה.
אחרי תקופה, הבוסית קוראת לי ואומרת לי באושר: אני יודעת שהיית במקום הזה והזה. ואני גם יודעת שהרגשת טוב...
מישהי סיפרה לי, ובררתי אצלה איך הרגשת והיא אמרה לי שהיית נראית מצוין.
לרגע חטפתי הלם, אבל מיד התעשתתי ועניתי לה כדרבנות...
לא אספר על כל השיחה, רק שהיא הובילה כמעט לפיטורין.
ובאמת לאחר תקופה, זה מה שהיא עשתה. וברור לי שזה היה חלק מהשיקול.
אז כן, גם אם אתם חושבים שאין סיבה לספר (סך הכל סיפרה שראתה את המזכירה שלה... מצליחה לדון אותה לכף זכות ולחשוב שלא היה לה מושג שאני לא רוצה שיידעו איפה אני, כולל הבוסית), קחו בחשבון לאן יכולות להביא מילים.
מדובר לפעמים בדיני נפשות!
אז אנא, כל הדברנים, קחו בחשבון לפני שאתם מפטפטים סתם.

הזוי לגמרי!!!
ועוד יותר שהם אומרים לך לא היית נראת או אני יודעת שאת מרגישה טוב.
קרה לי פעם שמשהי אמרה תראו איך היא שמחה - לא רואים עליה כלום.
מה לא רואים עליה מה יש לה?!?
ותדמיינו את המשך השיחה לבד....

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
לא מדויק.
איסור רכילות הוא לספר למישהו שמישהו שלישי דיבר עליו, או לגלות סוד.
מהו סוד?
סוד הוא לומר משהו שבפירוש התבקשת לא להעביר, או שיש יסוד סביר מאוד שהאדם לא יירצה שתעביר - בגלל הצורה שבא התוודעת לדברים או בגלל מהות הדברים.

אין בזה גדר מדויק של מה זה "צורה שבא התוודעת" או "מהות הדברים"
אבל פגישה אקראית ברחוב לא נתפסת בעיניי כנכללת בזה.
ייתכן שבעינייך כן, ולכן באמת צריך לבקש אישור לספר.
אבל אם זה לא עונה על הקריטריונים, אפשר לספר בלי אישורים, למרות שאכן ראוי יותר שלא.

הח"ח כותב לפני הדוגמאות שהוא נותן - כגון כך וכך שמעתי עליך או כך וכך אמר פלוני..
ההתמקדות היא מה יוצא מזה. - אלו רק דוגמאות.. לשון הרע הוא לא דווקא דבר רע - אלא כל דבר שאם תספר יכול לגרום לאדם לנזק, או להצר לו, או להפחידו וכו'
ואם הסיפור שלך גרם לה לפתח שנאה כלפי החברה או טינה/כעס - הסיפור שלך גם אם הוא לא ממש היה "אמר עליך" או "סיפר לי עליך" גרם לאותה מטרה (של נזק לאחד הצדדים, וגרימה לשנאה אחד על השני) ממילא יש כאן איסור.

נלך על דוגמא יותר קיצונית - נניח ראית מישהי בהופעה כלשהי, סיפרת לאחותה "את יודעת, ראיתי אותה בהופעה של זו וזו!" האחות תחשוב "מה היא מבזבזת כל כך הרבה כספים, והולכת לה להופעות שאני לא מפרגנת לעצמי.. אח"כ אני עוד צריכה להלוות לה כסף כשהיא נתקעת.. פעם הבאה שתלמד לקח!"
ואחרי שבועיים אחותה מגיעה ללוות ממנה איזשהו סכום, להפתעתה היא מקבלת סירוב! לא מנומק, לא מוסבר, נניח האחות אמרה לה "אין לי עכשיו.. מצטערת" והיא ואת לעולם לא תדעו שזה בגלל הד"ש שמסרת ללא בקשתה וללא ידיעתה.
בפירוש נגרם לה נזק. אחרת אחותה היתה מלווה לה.

לוחם תמורות

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ואם מישהו מבקש ממך מספר טלפון של קרוב או חבר , גם אז אסור לומר לו כי אולי ייצא מזה נזק .
נכון, חז"ל לימדונו "מה אומנתו של אדם בעוה"ז יעשה עצמו כאילם " אבל בינתיים עד הדרגה הזו אפשר להפסיק לחיות בפארנויה אף אחד לא רודף אחריכם.

ניסן גוק

משתמש פעיל
גאון במידות!
אני שמעתי סיפור מופלא כדומה לזה שהיה לו חברותא שהיה לומד איתו כל שבת אחה"צ פעם החברותא שכח בטעות וצלצל בפעמון ואחרי הצלצול תפס את עצמו ששבת היום ואסור והתבייש כך חיכה ליד הדלת ושהוא ראה אחרי כמה דקות שהרב לא פותח דפק על הדלת כמה פעמים ואחרי שלש דקות פתח לו הרב בפניםכאילו משינה ושאל אותו כמה זמןאתה כבר מחכה הרבה זמן אני פשוט נרדמתי על השולחן ולא שמעתי אותך לדפוק כך הוא גרם לו שיחשוב שבכלל לא שמע את הצלצול זה גדול במידות

עט הדר

משתמש מקצוען
כמה תובנות מעניינות לאלו שאוהבים להעביר מידע
1. מי שאתה מספר לו את הסוד נהנה ממך עכשיו, אבל להבא ידע להזהר ממך, הרי אתה מעביר...
2. ,סהדי שיקרא אאוגרייהו זילי" [עדי שקר נעשים זולים בעיני שוכריהם]. העברת המידע לא גורמת לשומע להעריך אותך, אלא להיפך
3. ככל שאדם יודע לשמור מידע לעצמו. כך הוא יותר מוערך. כל בעלי התפקידים הגדולים בכל חברה. זה בראש וראשונה מי שיודע לשמור סודות

ספלאש - עיצוב בשפריץ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
טוב, לצערנו זה דרך העולם... עשרה קבין של דיבור ירדו לעולם... עמ"י המתוק לא יודע אף פעם לסגור את הפה...
אבל זה ממש לא לעניין!! ח'ברה, באמת לא צריכים לספר כל דבר לכל העולם (ואישתו...)
יש דברים הרי גורל, שבמילה אחת שלנו-אנו עלולים להמיט אסון בליבם של אחרים...

הנה שמעו משהו מרגיז בעניין הנ"ל--
יש לנו שכנה פטפטנית גדולה (!!!!), שראתה את אחי הולך עם בחורה (פגישה...).
היא החליטה כבר על דעת עצמה שהוא מתחתן, הלכה והפיצה לכלות שלה... (מה הקשר??)
יום אחד אחת הכלות ראתה את אמא שלי בעיר, שאלה אותה- "מזל טוב! נו, מתי החתונה??"
אמא שלי אמרה, איזה חתונה? וההיא החליפה צבעים... "לא יודעת, שמחה (שם בדוי) אמרה שראתה את מאיר עם מישהי ואמרה לנו שהוא כבר מתחתן...

אתם לא מבינות איזה מביך זה. וזה הכאיב לאמא שלי מאוד!! כי הוא בן 26 וכולנו מצפים...
וזה אכן היה בכיוון אך לבסוף לא יצא לפועל... אז זה עוד יותר בעל משמעות...

ראיה אחת - מרכיבה תמונות פאזל הפוכות..
תמונה אחת - מתפרשת לאלפי מסקנות שגויות!
ומסקנה אחת - מתגלגלת ומתגלגלת...
ובכוחה להמית נפשות...

נא השמרו בדיבוריכם!!

דודסטו

משתמש סופר מקצוען
טוב, לצערנו זה דרך העולם... עשרה קבין של דיבור ירדו לעולם... עמ"י המתוק לא יודע אף פעם לסגור את הפה...
אבל זה ממש לא לעניין!! ח'ברה, באמת לא צריכים לספר כל דבר לכל העולם (ואישתו...)
יש דברים הרי גורל, שבמילה אחת שלנו-אנו עלולים להמיט אסון בליבם של אחרים...

הנה שמעו משהו מרגיז בעניין הנ"ל--
יש לנו שכנה פטפטנית גדולה (!!!!), שראתה את אחי הולך עם בחורה (פגישה...).
היא החליטה כבר על דעת עצמה שהוא מתחתן, הלכה והפיצה לכלות שלה... (מה הקשר??)
יום אחד אחת הכלות ראתה את אמא שלי בעיר, שאלה אותה- "מזל טוב! נו, מתי החתונה??"
אמא שלי אמרה, איזה חתונה? וההיא החליפה צבעים... "לא יודעת, שמחה (שם בדוי) אמרה שראתה את מאיר עם מישהי ואמרה לנו שהוא כבר מתחתן...

אתם לא מבינות איזה מביך זה. וזה הכאיב לאמא שלי מאוד!! כי הוא בן 26 וכולנו מצפים...
וזה אכן היה בכיוון אך לבסוף לא יצא לפועל... אז זה עוד יותר בעל משמעות...

ראיה אחת - מרכיבה תמונות פאזל הפוכות..
תמונה אחת - מתפרשת לאלפי מסקנות שגויות!
ומסקנה אחת - מתגלגלת ומתגלגלת...
ובכוחה להמית נפשות...

נא השמרו בדיבוריכם!!
יותר מתאים כאן לשמור על המוח והפנטזיות

ממה שזה הלואי להיות מציאות זו פסיעה ענקית

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
מי שלמדה אצל הגב' ולס בסמניר הישן
בודאי למדה כמה שיעורים בחכמת חיים
ביניהם היה הפרק הזה:
אל תמסרי ד"ש לאף אחד, את אף פעם לא יודעת אם מי שראית רוצה שידעו שהיה שם, וזה גם על מקומות סתמיים, בטח ובטח על מקומות "מסומנים".
ועוד פרק:
אל תגידי מזל טוב ליולדת שנמצאת בלי התינוק, גם אם את יודעת שילדה ובטח אם לא שמעת בוודאות שילדה.
וכן- לא לומר מזל טוב לכלה שלא מספרת משהו על ענין החתונה.
וכמו שכבר כתבו כאן- עסקאות ורכישות שאנשים עשו- הן בגדר סוד. הרבה אנשים לא מעוניינים שידעו שקנו דירה, או עשו עסקאות נדל"ן וכדו' אם לא סיפרו עליהן.
אנשים עוברים מספיק דברים בחיים שלא צריכים לטורח גם את הסביבה החטטנית.
אגב- גם לספר לאישה שראתה את בעלה במקום מסויים עלול להיות בעייתי.
בקיצור- תפסיקו לעבוד בק.ג.ב.

ר גן עדן

* מעצבת פנים והום סטילינג *
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
דבר אחד ברור לקחת מסקנה אישית- לדווח כמה שפחות על הזולת. ומצד שני להבין אנשים לא עושים את זה מרוע. פשוט חוסר תשומת לב.
ישבתי פעם שבעה, הגיעה מישהי ממרחק, ישבה ליד גיסתי - מולי. ושאלה עם יד על הפה (מכירים את התנוחה...) מה היה, מה לא היה, איך הרגשת המשפחה.... וכו... וכו.... חקירת שב"כ מולי. כשהיא יצאה ריחמתי עליה. אישה שלא יודעת לנחם אבלים. דחוף לה לדעת הכל.... החקירה חייבת להיות כאן ועכשיו.
באיזה שהוא מקום היא עשתה מעצמה צחוק, ושמה עצמה לקרקס. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.
חכמת חיים אמיתית היא לדעת מתי לשתוק , ומתי לדבר - ומה לדבר...

זהבה גרין

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אין לי כח לקרוא את האשכול
אנשים ימשיכו לדווח ...
אבל אני לא מבין את האחים מה הם רצים לספר לך שמישהוא אמר להם, הם לא מתביישים???

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
אל תגידי מזל טוב ליולדת שנמצאת בלי התינוק, גם אם את יודעת שילדה.
וכן- לא לומר מזל טוב לכלה שלא מספרת משהו על ענין החתונה.

בעיני זו ראיה מאוד מאוד פסימית, וכנראה שלא הבנת את המורה נכון. [אולי גם אל תשאלי מה שלום אחותה אם היא לא לידה, גם אם את יודעת שלפני שבועיים היא היתה בחיים].

רוח הדברים נכונה מאוד, אבל בכל זאת יש גבול [שתי הדברים הנ"ל אם ישתבשו זה בגדר אסון, ולא צריך לחשוש שקרה].

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אל תגידי מזל טוב ליולדת שנמצאת בלי התינוק, גם אם את יודעת שילדה ובטח אם לא שמעת בוודאות שילדה.
נכון מאוד!
בעיני זו ראיה מאוד מאוד פסימית, וכנראה שלא הבנת את המורה נכון. [אולי גם אל תשאלי מה שלום אחותה אם היא לא לידה, גם אם את יודעת שלפני שבועיים היא היתה בחיים].

רוח הדברים נכונה מאוד, אבל בכל זאת יש גבול [שתי הדברים הנ"ל אם ישתבשו זה בגדר אסון, ולא צריך לחשוש שקרה].
ממש לא פסימיות! לצערנו היו סיפורים מביכים בעולם!!!

לא אשכח את האשה החכמולוגית שראתה אותי בהריון ורצה לעדכן את בעלה שעידכן את האחים שלי הבחורים שלמדו מחוץ לעיר
האשה הזו גם היתה בהריון אבל לא אמרתי לאחים שלי מילה, אם אין לה טקט גם אני אהיה כזו?!
או השכנה החביבה שמסרה לאמא שלי ד"ש מקופ"ח ועוד ועוד
לא פעם ממש מביכים עם הד"שים:
ד"ש מאחותך / אמא שלך / בעלך
איפה? היא אמרה לי שאין לה כח לצאת איתי לקניות, איך ראית אותה ברחוב?! (ואולי התחמקה בגלל סיבות שאכמ"ל וד"ל?)
לא יקרה שום דבר אם האחות / שכנה / מכרה וכדו' לא תדע ש-5 דקות קודם דיברת / ראית מישהו ממשפחתה!!!

דיסק שרוט

משתמש מקצוען
מכירים את היאכנעס שיודעים להפתיע עם ביקור בדיוק בעת פגישה של הבת או לפגוש אותכם במקום שאתם הכי לא רוצים ובכל שידוך הם חייבים להבין מה הבעיה של פלוני שהסכים להשתדך עם אלמונית ואח"כ לא מבינים למה מחירי הדירות בבנין שלהם יורד ואין קונה

גולדי לוזון

משתמש רשום
נקודת המוצא היא שמחפשים על מה לדבר....

וכשאין באמת חדשות מסעירות, מחפשים את הסיפורים סבתא על ראיתי את.. שמעתי על....

זה מגיע בעיקר מהסיבה הזאת עם מעט מאוד מחשבה רעה.

ואולי אם מעט מחשבה בכלל...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה