דיון אינני סנוב

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ידוע מכבר כי כל ההכללות שגויות מיסודן,
אז בלי להכליל בכלל:
האם לדעתכם סופרים הם סנובים?
ברובם, לפחות?
או אפילו באחוז מדאיג מהם?

האם, אולי, זה קשור לעובדת היותם של סופרים סלבים; ואם כך - אפשר פשוט להאשים את הסלביות כיוצרת הסנוביזם,
או שיש משהו אחר, בספרות או בהתעסקות בה, שגורם דווקא לסופרים להיות סנובים יתר על המידה, או יתר על שאר בעלי המלאכה?

אהיה כנה: כשאני עוברת על הפורום הזה במבט של אדם מבחוץ,
הוא נראה בעיניי (כלומר - בעיניו של האדם מבחוץ) כסובל מתסמונת סנוביזם גבוהה עד מדאיגה.
חבורת מלומדים שיושבים ומדברים ביניהם גבוהה גבוהה על "ניתן היה להגיד" ו"מוטב למקד יותר" ובכלל "לעניות דעתי" שלוקח בהליכה לאחרונה.
כשאני חוזרת להיות אדם מבפנים, אני רואה את זה כמקצועיות, ענייניות ובעיקר מכובדות.

האם ייתכן שלסופרים יש תרבות דיון מפותחת יותר משאר האוכלוסייה, האם נכון להפריד אותם משאר האוכלוסייה, והאם ייתכן שהתרבות עצמה פותחה בגלל היותם סופרים?

דעתכם?
אפשר להאשים אותנו בסנוביזם? להחמיא לנו בסנוביזם?
סתם להכתיר אותנו כסנובים?
או שמדובר בעלילת דם מרושעת המצוצה מקנאת סופרים והערצה מפעימה?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אהיה כנה: כשאני עוברת על הפורום הזה במבט של אדם מבחוץ,
הוא נראה בעיניי (כלומר - בעיניו של האדם מבחוץ) כסובל מתסמונת סנוביזם גבוהה עד מדאיגה.
חבורת מלומדים שיושבים ומדברים ביניהם גבוהה גבוהה על "ניתן היה להגיד" ו"מוטב למקד יותר" ובכלל "לעניות דעתי" שלוקח בהליכה לאחרונה.
אני מבין שלדעתכם כל חבורת מלומדים שיושבים ודנים בצורה מקצועית על מושגים מתחום עיסוקם, הם בהכרח 'סנובים'.
אם כן הדיון מיותר.

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
האם לדעתכם סופרים הם סנובים?
לענ"ד -
סופרי סת"ם וכן סתם סופרים - לא סנובים.
סופרים מעוטרים וכן עיטורי סופרים - סנובים.
נהגי סופרב - סנובים.
כובעי סופר - לא סנובים.
סופר שכונתי - יש סבונים.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
לא סנוביזם,
אבל כן משהו שאני מרגישה באופן אישי.

כאן התענוג שלי להתנסח בבהירות
בלי חשש מהבלחות ציניות וחידודי לשון לא מובנים.
כאן זה נורמלי לקרוא ביטויים וניבים,
שפה מדוייקת ועשירה, אמירות מושחזות, דעות לא קונבנציונאליות...

עקב האהבה של סופרים לדברים הנ"ל ועוד המון,
הם עלולים להיתפס בחברה כסנובים או תמהוניים.
(ראה ערך:
נהגי סופרב - סנובים.
כובעי סופר - לא סנובים.
סופר שכונתי - יש סבונים.
איפה עוד יהנו מזה, איפה?)
כשאני מנתחת מניעים למעשים של קרובים אליי,
כשאני אומרת למישהו משפט המשתמע לשני פנים,
כשמישהו שואל משהו ואני עונה שאהבתי את ניסוח השאלה במקום לענות לו,
אני עלולה להיתפס כסנובית.
בהחלט.
(או כתמהונית כנ"ל...)

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הסופר היחיד שהכרתי אישית, לא היה סנוב בכלל.

אממה, שמעתי עליו סיפורים, על שחצנות מיוחדת.

כנראה שהסלביזים, גורם לאנשים להתרחק ולהתקפד, כדי למנוע הטרדות מיותרות.

בנוגע לפורום, סיפור אחר לגמרי. אנשים נהנים להבליט את כשרונותיהם לעיני בני אדם שיודעים להעריך זאת.
במקביל, כנראה שהאפשרות להסתתר מאחורי שמות בדויים, מעניקים להם את היכולת להתנסח יותר ולהתנשא יותר.

מקווה שתרמתי, 'סתם כותב פשוט', כי מי בכלל סופר?

נערך לאחרונה ב:

קוביד

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
הגדירי 'סנוב'.
סנוב הוא כינוי לאדם המתנשא על סביבתו, ורואה עצמו כשייך לקבוצה נעלה מסיבה כלשהי, למשל מוצא, מעמד כלכלי, אינטלקט, אנינות טעם ומומחיות בתחום כלשהו (כמו יין, קפה או מוזיקה), חינוך, צורת דיבור ועוד. סנוביות נחשבת למהותית במיוחד כאשר הבסיס לתחושת העליונות רעוע במיוחד. ויקיפדיה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
סנוב הוא כינוי לאדם המתנשא על סביבתו, ורואה עצמו כשייך לקבוצה נעלה מסיבה כלשהי, למשל מוצא, מעמד כלכלי, אינטלקט, אנינות טעם ומומחיות בתחום כלשהו (כמו יין, קפה או מוזיקה), חינוך, צורת דיבור ועוד. סנוביות נחשבת למהותית במיוחד כאשר הבסיס לתחושת העליונות רעוע במיוחד. ויקיפדיה.

אה, אז לא.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מה הקשר סנובים? אנחנו פשוט מכירים בערך עצמנו.

ועכשיו ברצינות: אחד ממגוון המאפיינים של התנהגות מתנשאת הוא סגנון הבעה חד, מהיר, מדויק ומנוסח היטב. מאפיין שמצוי לרוב אצל כותבים.
לשם השוואה מאפיין אחר הוא הטלת פקודות, צלמים נוטים לחלק פקודות בקצב מסחרר, תעמוד ככה; תסתובב קצת; תחייך; תסתכל לשמיים.
צרפו אותם לרשימת הסנובים.
לרשימת סנובים אחרת, לא מתאים לי שיהיו ברשימה שלנו.

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הגדירי 'סנוב'.
מתחשק לי לנסות להגדיר את זה:
סנוב הוא אדם שגורם לך להרגיש פצפון ואפילו להצטער שנולדת.
הסנוב לפעמים הוא סה"כ אדם ביישן שלא מסוגל להיישיר מבט ולכן מסתיר את עיניו במשקפי שמש סופר מגניבות

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
סנוביות נחשבת למהותית במיוחד כאשר הבסיס לתחושת העליונות רעוע במיוחד.
ובלשון חז"ל - " ארבעה אין הדעת סובלתן - דל גאה" וכו' (פסחים קיג: )

פינחס כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
זוהי הבעת עמדה חדה וברורה בנושא המעמדות.
ובכן, ידוע המשפט: "הטובים לטייס", אז תאמרו לי, האם הרמטכ"ל אביב כוכבי, מרגיש נחות שהוא לא טייס, או ראש הממשלה בנימין נתניהו, מרגיש חסר ערך כי לא כיהן כרמטכ"ל. אלא מה, לכל אדם יש תפקיד המתאים לו, יכול להיות אדם לקוי למידה, שלא רק שלא יודע לחרוז ולכתוב, אלא גם עם "שגיהוט קטיב", ובכל זאת בתחום מסויים הוא מצליח גבוה מעל גבוה, אין כולם שוים, כמו שבעץ יש ענפים פירות ועלים, כך בעם ישראל, תלמידי חכמים ועמי הארצות, אני מוצלח בכתיבה ואתה במחשבים, אז אני ירגיש שאתה סנוב, כי אתה מדבר גבוה?
וכאן באה הקריאה: אמנים ויוצרים ! אל תיראו ואל תחתו המשיכו במלא עזכם בכתיבה יוצרת ופורה הוציאו מן הכח אל הפועל את המסתתר ברובדי הנפש העמוקים, נפש דגולה, נפש מפוארת, נפש הקולטת דק מן הדק, ומתרגמת את תחושות ההמון האינסטינקטיבים, לתיאור מוחש חד וברור, כי רק כך תמצא נפשכם מרגוע מן שטף החיים ההומה והסוער, ורק כך ישאפו הקוראים לתרבות אצילית, חיי רוח, המרוממים מעל כל גלקסיה וגלאקסי.

<סקריפטית>

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אפשר לעשות איזושהי הפרדה בין 'סופר' ל'כותב'.
'כותב' הוא מי שיש לו בעיקר מגירה... מעלה על הכתב אסופות שונות של מילים ומפרסם או לא בקרב המשפחה/ חברים/ פורום מצומצם כלשהו.
'סופר' הוא הנ"ל בצירוף העובדה שמילותיו מתפרסמות על גבי במה ציבורית ונרחבת יותר. מה שגורם לו להיות מפורסם יותר ולכתיבתו להיות מוכרת יותר. ממילא, אנשים חושבים שמכיוון שהוא מפורסם יותר, הוא נמצא במעמד אחר ויש להתייחס אליו בהתאם. וזה לא נכון, כנראה.

כותבים, מכל הסוגים, הם באמת אנשים שונים מכיוון שמעניינת אותם בעיקר אומנות המילה. העיסוק במילים, במשמעותן, ביופיין, בחיבורן למילים יפות נוספות - עשוי לגרום למי שאינו כזה לחשוב שכותבים הם אנשים 'סנובים' שאינם מעורבים בין הבריות. וזה נכון חלקית, כמובן. (כלומר- המילים מעניינת אותם אבל הם בהחלט מעורבים ביו הבריות.)

וכמו בכל תחום מקצועי- תמיד מי שמחוץ לתחום, ירגיש שמדברים בנושאים שאינו מבין. אלא שכאן מדברים על מילים, ובמילים.

סיפור8

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעז"ה

לא רואה פה הרבה סנוביזם... אבל מצד שני אני גם לא רואה כאן הרבה סופרים מקצועיים, אז אולי אלו משתנים שמשפיעים אחד על השני ;)
לגופו של עניין, כן, לכותבים יש רק כלי מקצוע אחד- מילים. אין כאן צילום מעלף או גרפיקה מיוחדת שמעידה על הכשרון. המשפטים עצמם הם אמת המידה של הכותבים, אז כאן בפורום אולי אפשר לראות את הכותבים מנסים לפעמים להיות שנונים או מנוסחים יותר.

נערך לאחרונה ב:

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לי עדיין קשה להעלות לפורם דברים שכתבתי. למה?
כי אתם סנובים? לא חושבת. אלא כי אני חדשה וזה טבעי.
כל אדם שמגיע לקבוצה מסוימת שבאופן מסוים כבר מגובשת ויש לה תחומי עניין וותק מרגיש חדש.
לדעתי, ככה זה גם עם הסופרים, אנשים לפעמים מרגישים שסופרים הם סנובים. אבל זה לא נכון, זה בגלל שהם חדשים בתחום, לא יודעים מה זה *באמת* אומר להיות סופר והוא נראה לו כאחד שמורם מעם.
ובמובן מסוים, אנשים מן השורה תמיד חדשים בתחום הספרות, כל עוד הם לא יהיו סופרים הם ימשיכו לחשוב שהם סנובים.
ואגב זה לא רק בקבוצות של סופרים, כל קבוצה מגובשת נראית לפעמים כסנובית.
אם נסכם, זו עלילה מרושעת על הסופרים:eek:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה