עזרה איך מסבירים לילד מה זה טלפון חכם כשר?

• פותח הנושא cyp
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

kola

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
שאלה:
דמיינו לעצמכם תלמיד חכם, רב פוסק מוכר, מדבר בטלפון [עכשיו תדמיינו את הרבנים הכי מוכרים שבדור] זה נראה מוזר?
עכשיו תדמיינו אותו מדבר עם טלפון ענק, מלבן 2 מטר על 2 מטר מוגן איך זה נראה? טבעי נכון?
וזו בדיוק הבעיה שהעלתי [ואני בתוכה]
שאין באמת פסול וכדו', שהרי מדובר שהכל מוגן וכשר וכו'
וכל הבעיה היא פסיכולוגית, כמו שכתבת: תדמיינו איך זה נראה, וכיוצא בזה

kola

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נקודה נוספת שצריכים להדגיש, בהתייחס לתגובות רבות שנכתבו לעיל
שכתבו כאן בתגובות, שהרבנים אמרו וכו'
ובאמת כדאי לברר שזה לא רבנים, אלא עסקנים [יתכן שהם נקראים בציבור 'הרב', אבל לא לזה הכוונה].
ז"א ברור שהרבנים קבעו שצריכים כשר וח"ו לא ההפך
אבל היושבים בועדת הרבנים, ובעצם שולטים על הציבור ועל כספם - עד כמה שאני הבנתי, אינם אלא עסקנים, ללא רבנים בתמונה
וכבר פורסם מכתב בשם הגרי"ש אלישיב שאין זה תפקידם של חברי הועדה לדאוג לציבור שלא יבלה וכיו"ב, אלא רק לסנן תכנים פסולים באמת
ומאידך, אלו שהתירו מכשירים מסוימים, הינם כן תחת פיקוח של רבנים, כגון הדרן שיש פיקוח של בית דין של ר' ניסים

נערך לאחרונה ב:
  • תודה
Reactions: cyp

רבקי פ.

משתמש רשום
סליחה שאני הורס את כל הדו-שיח שמתכוון להתפתח לדיון אידיאולוגי האם כך או כך.
התשובה לפותח האשכול פשוטה.

ישנם מקרים רבים שהאב הולך למשל עם בנו לבית הכנסת או שהאמא הולכת למרפאה, וחבר או רופא או כל אדם אחר נותן ממתק לילד שההכשר שמתנוסס על אותו חטיף אינו נאכל אצלכם בבית,
מה תעשו אז? צריך לפגוע? צריך להסביר לילד שהוא גוי?

לא! פשוט אומרים לילד בלי להסביר יותר מידי אנחנו לא אוכלים את ה'הכשר' הזה בבית. וזהו.

אותו הדבר גם בנושא זה, לכל מכשיר מוגן יש חותמת אם אתם רוצים שילדכם יגדל בהבנה שזה 'בסדר' פשוט תסבירו לו שכל מכשיר שיש חותמת אז יש הכשר.

אם אתם מאלו שגם על מוגנים נזהרים ורוצים או מנסים לחנך את ילדכם נגד, אז פשוט מסבירים שאנחנו לא אוכלים את ההכשר הזה. זה לא הופך גם בעיני הילדים את הבן-דוד, הגיס, או כל מי שיהיה לגוי, אלא לאחד שמשום מה כן צורך את ה'הכשר' הזה.

זה צידו האחד של המטבע, אבל מצד שני ...
סמארטפון הוא לא כמו סוכריה,
סוכריה זה דבר מותר מתחילה שבלכתחילה, רק צריך שיהיה עליו הכשר.
סמארטפון הוא מותר בדיעבד רק עם הכשר,
כל הנושא הזה הוא מורכב וכל שאני קראתי עוד הודעות נהייתי יותר מבולבל ......
זה נושא מסובך יש צדדים לכאן וצדדים לכאן, מצד אחד אני לא רוצה שהבן שלי יחשוב שהדוד או האבא גויים,
מצד שני אני כן רוצה שיתרחק ממחשב ומסמארטפון, כי בעולם של היום אנחנו רואים בחורים בגלאי 13 פתאום מגיעים לזה... ואז נגמר החיים.....

אז לדעתי קודם כל אנחנו צריכים לבחון את עצמינו, למרות שזה לא קל ... האם אני צריכ/ה באמת סמארטפון או שאני יכול/ה להסתפק עם מחשב בעבודה לטובת חינוך הילדים,
גם להורים שיש להם סמארטפון לצורך עבודה, הילד צריך לראות שזה פרט שולי בחיים, גם שלפעמים לאמיתו דבר זה די מרכזי,
לפחות כשהילדים בבית ואנחנו לידם שישאר בכיס ונהיה איתם ניתן להם הורים שאנחנו זכינו לה, הורים שהיו עסוקים פחות, ולא הורים ששקועים "בעבודה" (סמארטפון),
שהילדים יבינו שזה רק אצמעי לעבודה ולא כלי שימושי ומביא נוחות לכל דבר,
מהסיבה הזאת יש רבנים שממליצים על טאבלט קטן במקום סמארטפון, ניתן להתקין וואטצאפ, וזה לא נכנס לכיס, כשאנחנו עובדים אנחנו משתמשים בו, אבל כשאנחנו בבית אנחנו מנותקים מזה,
במצב כזה אפשר להתחיל להסביר לילדים שזה כשר וזה מותר רק לאבא לצורך פרנסתו,
ילדים הם מאד חכמים והם רואים הכל כשאבא יושב במטבח ואוכל ביחד אם הסמארטפון, ומדבר דיבורי סרק עם חברים, שלא נדבר אם הםמרואים אותנו צוחקים מבדיחות שקיבלנו בוואטצאפ, או אפילו שאנחנו עובדים תוך כדי, הילד מרגיש שאבא/שקוע בזה,
לכן צריך גם סינון טוב כמו דלתא נטפרי, שיאפשר לנו רק מה שבאמת לצורך פרנסה, ולא שנשקע בזה ויהיה לנו קשה להכניסו לכיס כשאנחנו מגיעים הביתה לילדים,
ולא להשתמש בו ליד הילדים, למרות שהם ידעו שיש לו, (ילדים יודעים הכל) הם יריחו שזה משהו יותר רציני,
במצב כזה אפשר להתחיל בכלל להסביר לילדים, כאנחנו אמיתיים עם עצמינו.....
יש כאלה שלא מכניסים את זה הביתה, משאירים בעבודה או ברכב.....
בקיצור..... בשתי מילים ילדים הם עם חכם יודעים הכל רואים הכל ושומעים הכל, אנחנו צריכים להיות דוגמא אישית ולא לשכוח שמחר הם מחקים אותנו.....

נערך לאחרונה ב:

חושב מחדש

משתמש מקצוען
אני חושב שיש כאן שתי נושאים שונים.
א. איך מתמודדים עם שאלות הילדים, וה'מיתוג' שיש למי שמחזיק סמארטפון, כלומר שהילד לא יחשוב שיש כאן מיתוג של אבא הוא איש של אייפון.
ב. עצם נושא האייפון.

אני יכול להעיד רק על עצמי, כבר כתבתי כאן בעבר אני החרדי היחיד בחברה, כך שכל ההתכתבות בין העובדים היא דרך וואצאפ, המייל זה מיועד לתקשורת רשמית והשיח הוא רק בוואצאפ, ואכן לפני מספר שנים קיבלתי את האישור של הרב שלי לקחת קו לא כשר, על טלפון מוגן.
וכך עשיתי...
שמתי לב - שאמנם זה מסייע לי בטירוף לצורכי עבודה, אבל מעבר לזה... זה גם חיבר אותי לשיח של כל העולם, לקרוא המון חומר שאני לא זקוק לו, וכל מיני תוכניות הומור וכדומה. אבל לא זו הנקודה שהייתה קשה לי.
גם לא הנקודה שמישהו ראה אותי ברחוב או במקום אחר מחזיק את המכשיר, כי ברגע שהרב אמר לי שמותר לי, העולם כבר לא מענין.
הקושי העיקרי שלי היה עם עצמי...
זה מי שאני? אני עם כל האגו שלי, יושב באיזה חתונה וצוחק מבדיחה ש... העלה לקבוצת החברה... האם אני כמו כל העדר לא מצליח להתאפק, ויושב שעה בחדר הנוחיות וקורא 1681 תגובות באיזה קבוצה או אחרת.
ברגע שהבנתי שאני מרגיש זול...
עזבתי
כן - אין לי כיום מכשיר לא כשר, ואת התכתבות בין העובדים אני מספיד, וכל פעם מישהו אחר מעיר ומאיר וכועס מדוע אתה לא מחובר, אני עונה... זה לא מתאים לי.
קשה - אבל מסתדרים.

לגבי הילדים - כאשר היה לי 'סמארטפון, לקחתי מכשיר יחסית קטן, והראתי לילדים שזה לא אייפון, זה כלי עבודה של אבא.
כל עוד לא גלשתי לכל מיני קבוצות של חברים - ומשפחה... הם הבינו את הכלי עבודה הזה, ביום שסיפרתי להם... זה וזה כתב ככה בוואצאפ, וזה לא היה לצורכי עבודה, כנראה האמינו פחות....

יעלולה

משתמש מקצוען
כדאי גם לחשוב עוד שנתיים קדימה
ילדים שטישטשו להם את השחור והלבן כר לא יחזיקו מוגן.
הם יביטו על ההורים שלהם כפרימיטיביים. הם קולטים מהר יותר (מוכח מחקרית) ויש להם חיישנים חדים מאוד כדי להבין שאולי כדאי להסתיר מההורים.
ולפותחת האשכול- מכשיר מוגן לעבודה הוא רק בעבודה. אין צורך להכניסו לבית לצלם בו לשמוע שירים, רק להתעדכן בפיגועים, לרכוש ברשת ועוד- זה כבר לא עבודה.
שרברב משאיר את ארגז הכלים שלו ברכב ולא נכנס אתם לאולם או לבית....
עצוב לראות אמהות בחדר המתנה - לא מדברות עם הבעל / ילד אלא שקועות במסך והוא מעירות להם כששואלים אותן משהו. גם שם הן עובדות? אולי עובדות על כולם.

קצרה

משתמש מקצוען
הסמארטפון המוגן הרבה יותר מסונן מנטפרי ולי יש נטפרי...
כמובן תלוי איזו הגנה אבל במסלול שמור מאוד נפתח מעט מאוד אפליקציות נצרכות.

בואי נעזוב לרגע את "רמת הסינון". סמארטפון מסונן הולך איתך לכל מקום 24/6 .
הוא משלה אותך בנודע לרמת ההתמכרות - אם תראי את בעלך יושב כל היום ליד המחשב ובקושי קם וכל רגע רץ לראות מה חדש בו ולא הולך לשום מקום - תביני שהוא מכור.
כשהסמארטפון לידו כל היום והוא "מציץ" אליו כל הזמן ועסוק בו - מתי הוא ידע "אני מכור"??

המציאות היא - בנסיעה באוטובוס קלאסית אין הבדל בין מחזיקי סמארטפונים עם סינון לאלה שלא - כולם הראש שלהם והידיים מתחילת הנסיעה עד סופה בו.
כל השאר - היתממות.

יעקובית

משתמש רשום
האשכול יינעל חד משמעית.

בינתיים דעתי הצנועה שהורה עובד לא אמור ולא כדאי לו להחזיק סמארטפון, גם לא מוגן, ליד הילדים. ולא ברחוב או בפרהסיה בכלל.

אם הסמארטפון לצרכי עבודה את לא אמורה לצלם בו את מסיבת הסידור של הילד שלך.

אם את מאמינה שמותר להחזיק סמארטפון גם מחוץ לשעות העבודה זה נושא אחר.
כל מילה נכונה.
א"א להשתמש כל היום מול הילדים ואח"כ לומר שזה רק לצורכי עבודה - מה עושים כל אלו שבכל אופן הרחיקו עצמם? מסתדרים יופי.....

cyp

משתמש מקצוען
בואי נעזוב לרגע את "רמת הסינון". סמארטפון מסונן הולך איתך לכל מקום 24/6 .
הוא משלה אותך בנודע לרמת ההתמכרות - אם תראי את בעלך יושב כל היום ליד המחשב ובקושי קם וכל רגע רץ לראות מה חדש בו ולא הולך לשום מקום - תביני שהוא מכור.
כשהסמארטפון לידו כל היום והוא "מציץ" אליו כל הזמן ועסוק בו - מתי הוא ידע "אני מכור"??

המציאות היא - בנסיעה באוטובוס קלאסית אין הבדל בין מחזיקי סמארטפונים עם סינון לאלה שלא - כולם הראש שלהם והידיים מתחילת הנסיעה עד סופה בו.
כל השאר - היתממות.
ברמת העיקרון אתה צודק, אבל פה באמת נכנסת השליטה העצמית של הבנאדם,(בעלי במקרה הזה לא מוציא כלל את המכשיר בחוץ או באוטובוס... )

אורחת לרגע

משתמש מקצוען
יש לי אח, שלמרות אישור הרב, עד לפני כשנה החזיק אייפד בתא הכפפות של הרכב, לילדים היה ברור שזה וויז, כי הם ראו אותו משתמש בזה ברכב רק לוויז. אף פעם לא שאלתי אותו מה שבר אותו שעבר למכשיר של נתיב, אבל גם עכשיו, בפגישות משפחתיות לא רואה אותו מוציא את זה כדי לשחק או לקרוא, או לצלם (בשונה מאח אחר שאולי מחזיק חסום, אבל המכשיר הוא לא בולט כמוגן כמו מכשיר של נתיב)
ובמקביל יש לי גיס, שמחזיק, ביפר-להודעות דחופות, ומצלמה בתא כפפות (כי לצורך עבודתו צריך פעמים רבות לצלם), ומכשיר הקלטה דיגיטלי על מחזיק המפתחות שלו, לצורך הקלטת פגישות עבודה, וכן הלאה והלאה, ובאופן עקרוני מסרב להחזיק מכשיר חכם, למרות שיקל עליו לא ללכת בחגור מלא :)

cyp

משתמש מקצוען
כדאי גם לחשוב עוד שנתיים קדימה
ילדים שטישטשו להם את השחור והלבן כר לא יחזיקו מוגן.
הם יביטו על ההורים שלהם כפרימיטיביים. הם קולטים מהר יותר (מוכח מחקרית) ויש להם חיישנים חדים מאוד כדי להבין שאולי כדאי להסתיר מההורים.
ולפותחת האשכול- מכשיר מוגן לעבודה הוא רק בעבודה. אין צורך להכניסו לבית לצלם בו לשמוע שירים, רק להתעדכן בפיגועים, לרכוש ברשת ועוד- זה כבר לא עבודה.
שרברב משאיר את ארגז הכלים שלו ברכב ולא נכנס אתם לאולם או לבית....
עצוב לראות אמהות בחדר המתנה - לא מדברות עם הבעל / ילד אלא שקועות במסך והוא מעירות להם כששואלים אותן משהו. גם שם הן עובדות? אולי עובדות על כולם.
צודקת, אבל מה לעשות שהעבודה היא גם מהבית....
אבל זה ממש לא נכון לקורא לזה טשטוש שחור או לבן... זה
סליחה, מי שלא מבין שיש הבדל עצום בין מי שיש אינטרנט חסום באמת! לצרכי עבודה לבין מי שמחזיק מכשיר שנראה כמו אייפון - הוא באמת לא מבין, כך שנראה שהוא רחוק מלהשתתף בדיון הזה. צר לי מאד.
אתה חוזר על דעתך הזו שוב ושוב אז צר לי להגיד לך שאתה הוא זה שטועה, מה כבר יש במוגנים השמורים? בנק? מייל? ווטסאפ? וויז? אפילו קניות אי אפשר לעשות משם...

cyp

משתמש מקצוען
שאלה:
דמיינו לעצמכם תלמיד חכם, רב פוסק מוכר, מדבר בטלפון [עכשיו תדמיינו את הרבנים הכי מוכרים שבדור] זה נראה מוזר?
עכשיו תדמיינו אותו מדבר עם טלפון ענק, מלבן 2 מטר על 2 מטר מוגן איך זה נראה? טבעי נכון?
הם בד"כ לא מדברים בזה אלא יותר הודעות...

cyp

משתמש מקצוען
שני דברים אגיד ואסכם [בינתיים, עד שינעל או יימחק..]: לא צריך לריב, ולא לפסול אף אחד.
דבר שני ואני לא ציני: תשמחו שעדיין זה נראה חריג לילדים שלכם, ואני מציע לכם באמת מתוך דאגה כנה, לא לנסות למצוא דרכים להכניס את זה לשגרת החיים שלכם כדבר טבעי - אלא כמו שיש קומקום חשמלי ומקדחה שהם כלי עבודה - כך יש סמרטפון למי שצריך, ולכן תחזיקו גם את זה וגם מכשיר רגיל,קטן, עתיק עם חותמת הרבנים המפורסמת שזה ישמש כטלפון הרשמי, ואת 'כלי העבודה' לעבודה באמת.
הרבה הצלחה ותראו נחת מכל ילדיכם!!!
ברור שיש גם מכשיר כשר (עתיק) בשימוש הקבוע שלא קשור לעבודה.. אין ספק.
זה לא חריג לילדי אלא לילדים הסובבים אותם בחיידר כמו שהסברתי מדובר על משפחות מאוד קיצוניות ...

קצרה

משתמש מקצוען
ברמת העיקרון אתה צודק, אבל פה באמת נכנסת השליטה העצמית של הבנאדם,(בעלי במקרה הזה לא מוציא כלל את המכשיר בחוץ או באוטובוס... )

אם נסמוך על השליטה העצמית של הבנאדם - אז מי צריך בכלל מכשיר מסונן? הוא הרי שולט על עצמו , לא?
אותנו לימדו "אל תאמין בעצמך עד יום מותך".

קצרה

משתמש מקצוען
אוטוטו כל אדם שני יחזיק סמאטרפון מוגן,

רק בנוגע לזה - הרבה פעמים כשאדם נמצא בסטטוס מסוים - הוא מצוי גם בכזו חברה ונוצר לו הרושם ש"כולם" איתו באותה סירה.
לא חושבת שאוטוטו לכל אדם שני יש סמארטפון מוגן - כרגע עוד אפילו האינטרנט המסונן עוד לא חדר מספיק - ועמדות "קפה אינטרנט" עדיין נצפות פעילות ורווחיות...
ייקח לסמארטפון המסונן הרבה הרבה שנים (אם בכלל) לחדור לציבור האברכים לדוגמה ...

יוכבדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
אם נסמוך על השליטה העצמית של הבנאדם - אז מי צריך בכלל מכשיר מסונן? הוא הרי שולט על עצמו , לא?
אותנו לימדו "אל תאמין בעצמך עד יום מותך".
הכוונה כאן בשליטה עצמית היא לא 'מה לעשות עם המכשיר'
אלא 'איך ומתי' - בקיצור, להתמכר או לא.
וזה יכול להיות אותו דבר באינטרנט מסונן (מי שמתמכר מתמכר, גם אם המחשב כבד...)

קצרה

משתמש מקצוען
הכוונה כאן בשליטה עצמית היא לא 'מה לעשות עם המכשיר'
אלא 'איך ומתי' - בקיצור, להתמכר או לא.
וזה יכול להיות אותו דבר באינטרנט מסונן (מי שמתמכר מתמכר, גם אם המחשב כבד...)

טעות לחשוב שהבעיה באינטרנט היא רק התכנים.
אינטרנט הוא בעייתי לא רק בגלל התכנים שבו אלא גם בגלל ההתמכרות שבו .
רוב הסינונים שמכבדים את עצמם כוללים גם סינון התמכרות (סינון אתרים ממכרים , סינון שעות גלישה).

מחשב כבד ממכר פחות מסמארטפון כי הוא דורש ממך לשבת לידו - אז כבר צריך להיות במצב התמכרות כבד יותר.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מה כבר יש במוגנים השמורים? בנק? מייל? ווטסאפ? וויז? אפילו קניות אי אפשר לעשות משם...

לא יודעת מה יש במוגנים השמורים, כי לאושרי ולשמחתי אין לי צורך בכזה והלוואי שלא יהיה לעולם.

רק ממה שראיתי סביב אספר - חלק מהא/נשים שמחזיקים סמארטפון, הופכים לנבובים. ריקים.
יושבים ומדברים בפגישת עבודה או בסתם שיחת רעים, ובלי להסמיק, תוך כדי משפט של בת השיח, אלה מזרזפות עם האגודל על מסך המגע... אולי מישהו שלח להן הודעה... או! מישהו שלח! מהר לענות לו!

זו התנהלות שבכל מצב אחר הייתה נחשבת לבוטה ופוגענית, אבל בעלי הסמארטפון אפילו לא שמים לב אליה. לא מרגישים איך הם הופכים, לפעמים, ללא-אנושיים.
בלי להכליל. יש גם אחרים. אבל יש כל כך הרבה כאלה.
הם לא שומעים. הם לא רואים. הם מנותקים מהעולם האמיתי. הם חיים בוירטואל.
פתאום קופצת להם התראה, והם מאותו רגע כבר לא מרוכזים בכלל בשיחה שמתקיימת בעולם המציאות.
מבקשים מהם 'לא לצלם', והם כן מצלמים. כמובן. חייבים לשלוח ולהעלות. אה, ביקשו לא לצלם? אה, לא שמנו לב. (בטח לא שמתם לב, הייתם עסוקים בלבדוק מה פלוני שלח לכם).

וההתנהגות הזו מוסיפה גם היא לסלידה הציבורית מהסמארטפונים. בנפרד מהעניין הדתי והרוחני והמוסרי.

נערך לאחרונה ב:

זושא כץ

משתמש מקצוען
הכותבים כאן כמעט וצודקים כולם!
רק כשנעשה חלוקה נראה שכל אחד מדבר מכיוון שונה
יש באייפון ובאינטרנט 2 בעיות:
1.הפריצות והאיסורים...
2. בזבוז זמן והתמכרות.

בעבר, הבעיה הייתה בעיקר בעיה מס' 1, לשם כך המלחמה הייתה כ"כ נוראה.
כיום המוגנים פתרו את הבעיה הזו.
מנגד, בעיה מס' 2 קיימת במלא עוצמתה ואולי אף יותר.
לבעיה הזו אין פתרון שהוא "לא לקבל ילדים לחיידר וכד'" וגם לא יעזור להגיד שזה אסור..
כי "למה אני יכול לראות את הסרטון הזה במחשב של הבית ובפלאפון לא?"
ובנוסף, בעיית השעמום היא בעיה כוללת. זה בעייתי גם אצל אבא שמדפדף ב"יתד שלנו" לילדים...
זה כבר תלוי בסגנון חיים, ברמה של עבודת השם וכד'.
ובזה כל אחד בונה את עצמו לבד ולא יעזור מסגרת חברתית.

התועלת החברתית תהיה בהסברה נכונה
כמה הדבר מזיק בחיים המותרים! כמה חיי המשפחה התקינים והיפים מוזנחים להם לאט!

ואני לא יודע אם בזה יש הוכח תוכיח... (ובוודאי שלא יותר מחבר שלך שמסתובב בבית כנסת וקורא עלונים של קופת העיר במקום ללמוד...).

manof1

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
לא חושבת שיש אפשרות גם להחזיק סמארטפון וגם להרגיש מליון דולר מול כל העולם.
בחרתם להחזיק יש לזה מחיר!!! (ושתהיה הסיבה הכי מוצדקת בעולם עם אישורים מכל הרבנים בארץ ובעולם)

והילדים שלי הם אלו שמבקשים נייד ברחוב וכשתגישו להם סמארטפון הם יאמרו לכם בסוף לא....
ואני מרגישה עם זה מצוין. יש גבול כמה אפשר לבלבל אותם!!! (ואני לא יתחיל להסביר להם את כל נושאי ההכשרים בתחום לא רואה שום סיבה הגיונית)

רחלי טל

משתמש מקצוען
בעיני ילדים חייבים לקחת את העולם די שחור לבן, אין להם את הכלים והבשלות לגווני האפור .
בפרט בנושא הטכנולוגיה, שמה לעשות- ממכרת ומפילה רבים וטובים .
לילדים שלי, ששואלים אותי - למה להוא יש אייפון ולהוא יש , וכו', יש לי תשובה קבועה:
"מסכן, הוא חייב את זה לצורך העבודה והתירו לו."
שיבינו חד וברור , שחור על גבי לבן שסמארטפון, גם מוגן , הוא בעייתי וחושף את המשתמשים בו להרבה דילמות ונסיונות, ומצד שני יש כאלו שאין להם ברירה ועושים זאת בלית ברירה אבל זה משהו שהוא ממש בדיעבד שבדיעבד.

במשפחה שלי, אם מחזיקי האייפון ישתמשו בו כדי לצלם את הילדים או להראות להם דברים- חד משמעית אני אבהיר בתקיפות שהילדים שלי יודעים שזה לצורך עבודה בלבד, ולכן אני מבקשת שלא יראו להם שזה לא כך.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה