איך מגייסים 59,000 ש"ח ב-11 שעות?

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כידוע, הסופרים בישראל נמצאים כיום בתחתית שרשרת המזון הכלכלית של המרוויחים ממכירת ספריהם הם. סופרת מצליחה וידועה שאני מכירה, שמוציאה את ספריה באחת ההוצאות הגדולות בישראל, מרוויחה 5 שקלים לעותק ולדבריה זה הרבה מעל מה שמשלמים בהוצאות אחרות.

הסופר עוזי וייל החליט לצאת למהלך נועז ומסקרן ובדיעבד מדהים ומעורר השראה.
הבוקר, לפני 11 שעות, הוא פרסם בדף הפייסבוק שלו הודעה, שמזמינה את קוראי הפוסט להיכנס לאתר HEADSTART (אתר שמאפשר לגייס כספים מהגולשים עבור יוזמות ופרוייקטים) ולרכוש את הזכות לקבלת ספרו החדש במהדורה מוקדמת, חתומה וממוספרת, ב-55 ש"ח לעותק. הוא הציב יעד גיוס של 1000 רוכשים (55,000 ש"ח) על מנת להוציא את המהדורה. הסכום הנ"ל דרוש לו לצורך פרנסה בזמן שהוא משלים את היצירה. כלומר, הוא מציע לשלם עבור יצירה שטרם הושלמה, על מנת שתהיה לו היכולת הכלכלית והפניות כדי להשלים אותה. הוא לא שוכח גם לרכב, בקטנה, על גל המחאה החברתית ונקמת האנשים הקטנים בתאגידים הגדולים, כשהוא כותב: "המהדורה המיוחדת תצא לאור אם יהיו לה לפחות אלף קונים. אלף קוראים שמעדיפים לקנות ספר חדש ישירות מהסופר, ולא מסוחרי ה"ספר שני בשקל, ושלישי עם גלידה".

התוצאה - היענות יוצאת דופן. וייל גייס מאז הבוקר (11 שעות כזכור) סך של 59,473 ש"ח. הסכום ממשיך לעלות בדקות אלו.
בשביל להגיע לרווח כזה, ידידתי הסופרת מתחילת הפוסט היתה צריכה למכור 11,800 עותקים.

וכך במסווה של גיוס מימון לכתיבת ספר, וייל מלמד אותנו על הדרך שיעור מאלף בשיווק.

blueberry

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא הבנתי. 5 ש"ח זה נטו, ו55 הם ברוטו, לא?
מה העלות של ההוצאות להדפסת ושיווק ספר?

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י blueberry;998007:
לא הבנתי. 5 ש"ח זה נטו, ו55 הם ברוטו, לא?
מה העלות של ההוצאות להדפסת ושיווק ספר?

5 ש"ח התשלום לסופר מההוצאה, לפני מס הכנסה.

55 ש"ח זה לפני הוצאות הדפסה (את השיווק הוא עושה כבר עכשיו, בחינם!), אבל:

א. עלות הדפסת ספר בכריכה רכה ב1000 עותקים תגיע למשהו כמו 10-15 ש"ח לעותק. עוד כמה מאות שקלים על המשלוח לכל הרוכשים, וכל היתר נשאר בכיסו של הסופר (אחרי מיסוי).

ב. וייל היה יכול לבחור לתמחר את הספר אחרת. לשם שינוי, הוא אדון לעצמו. לא הוצאת הספרים קבעה עבורו את תמחור הספר, את אופני השיווק ואת אחוז הרווחים שיופרשו לו. הוא הפריח לאוויר בלון ניסוי שהצליח הרבה מעל למשוער, ואני בטוחה שהוא עצמו בהלם מגודל ההצלחה.

ג. אף אחד לא מבטיח לסופר שיצליח למכור 1000 עותקים מספרו. במקרה הזה הוא מכר 1000 עותקים (ליתר דיוק 947 נכון לעכשיו, יש כאלה שבחרו לתרום יותר מ-55 ש"ח) עוד לפני שעין שזפה את הספר, בתוך פחות מיממה, וזה הישג אדיר.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הוא הרוויח במיוחד בגלל הראשוניות.
אהבתי את הרעיון, חבל שלא אוכל לאמצו:(

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י נוי;998042:
הוא הרוויח במיוחד בגלל הראשוניות.
אהבתי את הרעיון, חבל שלא אוכל לאמצו:(

להבנתי זה רעיון מקובל בחו"ל, הוא אכן הסופר הראשון שייבא אותו לישראל.

תור הזהב

משתמש מקצוען
כשלמדתי פרסום סיפרו לנו שכך נמכרים היום ספרי הארי פוטר.
עם רשימת המתנה.
כשכל נרשם רואה את האחרים זה מלהיב אותו להצטרף גם כן.
אני יודעת על עוד סופרת בארץ שעשתה זאת. אין לי מושג איך הצליח לה.
בכללי הרעיון של גיוס תרומות בצורה כזו אינו חדשני.

האורות

משתמש פעיל
א. הספר הוא בעל תוכן ידוע, כלומר למה אנשים קנו אותו? סתם בשביל הקטע?
הארי פוטר למשל זה דבר שאנשים מצפים לו.

ב. תלוי מאד איזה ספר.
אתמול ישבתי עם מישהו על הוצאת ספר. הסכום הכי נמוך להדפיס את הספר הוא בערך 80,000 ש"ח (כולל עימוד גרפיקה והדפסה).
וזה לפני משלוחים ומס.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י האורות;998392:

ב. תלוי מאד איזה ספר.
אתמול ישבתי עם מישהו על הוצאת ספר. הסכום הכי נמוך להדפיס את הספר הוא בערך 80,000 ש"ח (כולל עימוד גרפיקה והדפסה).
וזה לפני משלוחים ומס.
בתור צד הסופר מאוד מעניין אותי: מה כלולים בהוצאות השמונים אלף?
אודה אם תוכל לפרט.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י האורות;998392:

ב. תלוי מאד איזה ספר.
וזה לפני משלוחים ומס.

תלוי על איזה ספר אתה מדבר, בלי הוצאות על ציורים - הוצאת ספר יצאה לי 30,000 איך 80,000?

איציק דרעי

משתמש רשום
למי שלא מכיר את אי בוקס של אמזון שם נמכרים ספרים דיגיטליים בדולרים בודדים, כי אין הדפסה, אין עדיין בעברית,
למי שלא יודע בישראל עם הספר יוצאים מדי חודש 300-400 ספרים חדשים שלרוב נמכרות במאות עותקים בודדים, רק יחידים מצליחים לעבור את האלפים...

אבל בהחלט רעיון מוצלח, כמובן שהפרק הראשון צריך להיות מושך...כדי שהסקרנות תרכוש את זה.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י האורות;998392:

ב. תלוי מאד איזה ספר.
וזה לפני משלוחים ומס.

א. הסופר הוא סופר ידוע. אבל אני חושבת שזה לא העניין שבגללו מרבית האנשים קנו. הם קנו בגלל החידוש שבדבר, בגלל תחושת ה"בעטנו בתאגידים", בגלל הרצון לעלות על הגל של משהו חדש ומסקרן.

ב. זה מאוד תלוי איזה ספר, בעלי למשל הדפיס את ספרו ב10 ש"ח ליחידה, כריכה רכה, 200 עמ', בדפוס העיר העתיקה. את העימוד אמנם אני עשיתי, אבל בינינו, כמה כבר משלמים היום למעמד?

ג. גם ה-5 ש"ח לעותק בהוצאת כנרת זמורה ביתן זה לפני מס... ובידיעות ספרים משלמים לסופר 1 ש"ח לעותק בלבד.

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אלי אלימלך;998476:
זה רעיון ישןןןן נושן. לא שיווקי ולא בטיח.

קראו לזה עוד בפולין שמות הפארנומירענטן. בכל ספר פולני זה קיים.
צפה בקובץ המצורף 160747

צפה בקובץ המצורף 160748

ישן נושן - אולי.
בדורנו ובישראל בפרט, שבה אנשים לא קונים אבטיח בלי למשש לו את האמ-אמא, זה לא מובן מאליו בכלל. ולא הייתי קוראת למהלך גיוס של 74K בפחות מ-48 ש' "לא שיווקי".

TIP X

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
הכל טוב ויפה אבל כשנכנסתי לקישור שצרפו פה ראיתי שהוא די התבזה:

תודה, הערכה, ומייל אישי
מינימום ₪10
לכל חברי הוירטואלים, שמעוניינים לתמוך, להביע הערכה, או לומר תודה על שנה של כתיבה בפייסבוק.
התומכים הנדיבים יקבלו ממני מייל תודה אישי, וסתם יעזרו לי להרגיש שמישהו שם מחבב את מה שאני עושה.
9 תומכים

פרק ראשון ב-PDF
מינימום ₪20
למי שרוצה לבדוק לפני שהוא קונה (תמיד מדיניות נבונה, במיוחד כשאתה קונה מאדם שמקצועו לספר סיפורים) - פרק ראשון של הספר, ב-PDF.

וגם: מייל תודה אישי.
2 תומכים

עותק חתום, במהדורה מיוחדת
מינימום ₪55
זהו זה, בשביל זה אנחנו כאן:
ספר חתום, מתוך מהדורה מיוחדת וממוספרת.

וגם: פרק ראשון ב-PDF, ומייל תודה אישי.
878 תומכים

עותק חתום עם הקדשה אישית
מינימום ₪75
ספר עם הקדשה אישית, למי שתבחרו.
המתנה המושלמת למי שמכיר מישהו שבמקרה, באופן מוזר ביותר, אוהב את כתיבתי. וגם סתם למי שרוצה עותק עם הקדשה אישית.

וגם: פרק ראשון ב-PDF, ומייל תודה אישית.
188 תומכים

גם ספר, גם מחזה
מינימום ₪85
עותק ב-PDF של המחזה, שעליו מבוסס הספר.
וגם: עותק חתום, עם הקדשה אישית, של הספר עצמו + פרק ראשון ב-PDF + מייל תודה אישי.
37 תומכים

סרטון תודה אישי
מינימום ₪100
סרטון תודה/ברכה אישי ממני, למי שתבחרו.

וגם: עותק חתום של הספר עם הקדשה אישית + עותק של המחזה המקורי עליו מבוסס הספר, ב-PDF + פרק ראשון מהספר ב-PDF + מייל תודה אישי ממני
32 תומכים

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י TIP X;998907:

תודה, הערכה, ומייל אישי
מינימום ₪10
לכל חברי הוירטואלים, שמעוניינים לתמוך, להביע הערכה, או לומר תודה על שנה של כתיבה בפייסבוק.
התומכים הנדיבים יקבלו ממני מייל תודה אישי, וסתם יעזרו לי להרגיש שמישהו שם מחבב את מה שאני עושה.
9 תומכים

פרק ראשון ב-PDF
מינימום ₪20
למי שרוצה לבדוק לפני שהוא קונה (תמיד מדיניות נבונה, במיוחד כשאתה קונה מאדם שמקצועו לספר סיפורים) - פרק ראשון של הספר, ב-PDF.

2 תומכים

מינימום ₪55

878 תומכים

עותק חתום עם הקדשה אישית
מינימום ₪75
המתנה המושלמת למי שמכיר מישהו שבמקרה, באופן מוזר ביותר, אוהב את כתיבתי. וגם סתם למי שרוצה עותק עם הקדשה אישית.

188 תומכים

גם ספר, גם מחזה
מינימום ₪85
וגם: עותק חתום, עם הקדשה אישית, של הספר עצמו + פרק ראשון ב-PDF + מייל תודה אישי.
37 תומכים

סרטון תודה אישי
מינימום ₪100

וגם: עותק חתום של הספר עם הקדשה אישית + עותק של המחזה המקורי עליו מבוסס הספר, ב-PDF + פרק ראשון מהספר ב-PDF + מייל תודה אישי ממני
32 תומכים

זו שיטת גיוס מקובלת בעולם.
גם בישראל יש כמה אתרים שבנויים על זה.
התבזה? אולי.
כנראה שהוא לא הרגיש כך .

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י TIP X;998907:

תודה, הערכה, ומייל אישי
מינימום ₪10
9 תומכים

פרק ראשון ב-PDF
מינימום ₪20

2 תומכים

מינימום ₪55

878 תומכים

עותק חתום עם הקדשה אישית
מינימום ₪75

188 תומכים

גם ספר, גם מחזה
מינימום ₪85
37 תומכים

סרטון תודה אישי
מינימום ₪100

32 תומכים

מדרגות התמיכה עם הצ'ופרים המדורגים הן חלק בסיסי מהשיטה של האתר, שהועתקה מאתרים בחו"ל.

האורות

משתמש פעיל
לשואלים ל80000:
אשאל רגע, כמה אתם לוקחים על עריכה, נגיד של היסטוריה של מישהו.

1 ש"ח לסופר? אבל משלמים לו את ההוצאות? 1 ש"ח זה אפילו לא בדיחה.
תארו לכם שהייתי כותב פה בפורום שאני משלם 1 ש"ח לסופר...

ואם נניח אני מוכר כל ספר ב55 ש"ח דרך האתר, כמה האתר לוקח "מעשר" בדרך?

אפרתה

משתמש מקצוען
התבזות דבילית. חישבו על כל אלה שיושבים וצוחקים מול המסך.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה