עזרה איך בוחרים עורכ/ת?

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כפי שחפרתי רבות בפורום, אשתי ואנוכי כותבים ספר יחד(יותר נכון - היא כותבת, ואני מפריע מידי פעם...). אנחנו לקראת הסוף, ובקרוב נזדקק בעז"ה להתכנס לעבודת צוות עם עורכ/ת.
השאלה הנשאלת היא איך בוחרים את האדם הנכון?
פשוט לבחור ספר טוב מן המדף, ולחפש בקרדיט את שם העורכת, זה לא ממש פיתרון.
ספר טוב הוא לא בהכרח תוצאה של עריכה מוכשרת במיוחד. הוא עשוי ממכלול שלם של מרכיבים. העלילה, הדמויות, יכולותיו וכישוריו של הכותב, העורך הלשוני, וגם... עורך התוכן.
גם המלצות של כותבים שנעזרו בעורך פלוני או עורכת פלמונית אינו פתרון מושלם, הרי כל כותב זקוק לעזרה אחרת מן העורך. ישנם שצריכים מבנה הדוק של העלילה ויש שצריכים הכוונה לכתיבה יותר עשירה או אמינה. יש גם כותבים שהעורך הוא בעצם מישהו שיציב להם דד ליין קשוח.
בעיה נוספת היא שלא בטוח שעורך מושלם עבור כתיבת סיפור דרמה מתאים לסוגת כתיבה כמו מתח/ אקשן/ פנטזיה וכו' וכו'.
בקיצור
הבו עיצה איך בוחרים עורך נכון עבורנו?

הדוויג

עורך תוכן ראשי
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
אכן, יש משהו מתסכל בלהיות עורך ספרותי או לשוני, כי עורך הוא אחד מבעלי המקצוע שקשה לבחון את טיב העבודה שלהם.
כשאתה רואה ספר מודפס שיצא לאור, אין כמעט דרך לדעת מה חלקו של העורך בספר בלי לראות את ה'לפני' וה'אחרי'. ורוב רובם של המחברים לא יסכימו לעורכים שלהם לשתף את הטקסט הגולמי לפני העריכה.
אני יודע על ספרים מוכרים ומפורסמים שחלק גדול מההצלחה שלהם נזקף לזכות עורך מוצלח, אבל לקוראים אין דרך לדעת את זה.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ראשית - המבחר בציבור שלנו לא גדול כל כך, אז לא תמיד נותרת לכם האופצייה לבחור...
אבל במידה שכן הצלחתם לפנות למספיק עורכים שאמרו לכם 'כן' -
אישית הייתי הולכת על זה שקיבלתם הכי הרבה המלצות על רמת המקצועיות שלו. עורך מקצועי מספיק יוכל להגיד לכם מה בדיוק אתם צריכים, אם זו התמקדות על העלילה, על הכתיבה, על המבנה, או על עוד אינספור תחומים נוספים, ויידע גם להפנות אתכם לאנשי מקצוע חילופיים אם הוא לא טוב מספיק באחד התחומים שנקב.
כדאי לכם גם לשבת ביחד ולנסות לנתח בעצמכם את הטקסט - היכן נראה לכם נקודות החוזקה והיכן התחומים שזקוקים לשיפור. נכון שחוות הדעת שלכם לא בהכרח תתאים לחוות הדעת של העורך, אבל אחרי שיהיו לכם מספיק דעות תוכלו להשוות ביניהן ולהחליט על מה כדאי לכם להתמקד.
שיהיה בהצלחה רבה!

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
אתה אפילו לא יודע כמה אתה צודק!
במהלך היכרותי עם השוק, נחשפתי לספרים מעולים, שהמחבר המאוכזב לא מסוגל לפתוח אותם. העורך אמנם סיפק תוצר מושלם אבל בדרך הוא השתלט על הספר והכחיד את נשמת המחבר. האתגר שלי כעורך הוא לשמור על רוח הספר, ומאידך להביא אותו לשלמות המקסימלית.

גם המלצות של כותבים שנעזרו בעורך פלוני או עורכת פלמונית אינו פתרון מושלם, הרי כל כותב זקוק לעזרה אחרת מן העורך. ישנם שצריכים מבנה הדוק של העלילה ויש שצריכים הכוונה לכתיבה יותר עשירה או אמינה. יש גם כותבים שהעורך הוא בעצם מישהו שיציב להם דד ליין קשוח.
הגורם המשפיע ביותר על הצלחת הספר, הוא הכימיה בין המחבר לעורך, ויכולתם לעבוד בסימביוזה. דוקא בתחום הזה, פגישה או שיחת עומק יכולות לסייע מאוד. אני בטוח שתוכלו לקלוט בעצמכם האם העורך מבין או אפילו מזדהה עם התכנים שרציתם להנחיל לעולם. באופן אישי, אני מבכר תמיד לערוך תכנים המדברים לליבי.

בעיה נוספת היא שלא בטוח שעורך מושלם עבור כתיבת סיפור דרמה מתאים לסוגת כתיבה כמו מתח/ אקשן/ פנטזיה וכו' וכו'.
מכל הנושאים שהעלית זו הבעיה הכי קלה לפתרון. לכל עורך יש מדף תצוגה פיזי או וירטואלי של הספרים שיצאו מתחת ידיו. תוכלו לברר בקלות האם העורך ערך אי פעם ספר בז'אנר המבוקש. ניתן להניח, שככל שהעורך יותר ותיק ומנוסה, הוא התמחה ביותר ז'אנרים ספרותיים.

בהצלחה בהמשך הדרך, ואל תשכח לעדכן כשהספר יצא לאור...

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אני בחרתי עורכת שכבר הכרתי מעבודה משותפת איתה - כשהיא הייתה בתפקיד העורכת הספרותית, ואני הייתי בתפקיד עורכת הלשון של אותו ספר.
אבל זה באמת קשה... ולדעתי זה בהחלט יכול להיות כמו שידוך - בודקים התאמה, ואם לא - אז ממשיכים הלאה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קנ

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ אֵל בְּקָדְשׁוֹ הַלְלוּהוּ בִּרְקִיעַ עֻזּוֹ:ב הַלְלוּהוּ בִגְבוּרֹתָיו הַלְלוּהוּ כְּרֹב גֻּדְלוֹ:ג הַלְלוּהוּ בְּתֵקַע שׁוֹפָר הַלְלוּהוּ בְּנֵבֶל וְכִנּוֹר:ד הַלְלוּהוּ בְתֹף וּמָחוֹל הַלְלוּהוּ בְּמִנִּים וְעוּגָב:ה הַלְלוּהוּ בְצִלְצְלֵי שָׁמַע הַלְלוּהוּ בְּצִלְצְלֵי תְרוּעָה:ו כֹּל הַנְּשָׁמָה תְּהַלֵּל יָהּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  1  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה