מדריך מקצועי תרופות סבתא - חמשת הכללים שיעזרו לכם לנפץ את מחסומי הכתיבה ולהתחיל לכתוב

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כפי שהבטחתי כאן באשכול ההשראות שהעלתה @R.E.Y , אני מעלה את חמשת הכללים שלי לניפוץ מחסומי הכתיבה.

הערה חשובה: אין מה לחשוש מתופעות הלוואי שיוצגו במאמר שלפניכם. ייתכן ולא תסבלו מאף אחת מהן. וגם אם כן, אל דאגה, סבתא הכינה תרופה להכל.

הכינו כוס תה רותח, הוסיפו עלי נענע טריים (בלי יותר מדי סוכר, בדיוק כמו שסבתא אוהבת) והתחילו לקרוא בתשומת לב יתרה. :coffee: :coffee: :coffee:

1. אמון ואימון - כתיבה היא כמו שריר. ככל שמפתחים אותה יותר היא נעשית חזקה וטובה יותר.
בנוסף, קיימים לא מעט אנשים שחוששים לכתוב כי ייתכן והתכנים שלהם גרועים להחריד. לרוב, מדובר באנשים סופר כישרוניים שכל מה שחסר להם זה טיפונת הכוונה נכונה, אמון עצמי, ואומץ.
התופעה: חרדת העט והמקלדת. תסמינים: גרדת בראש (בניסיון למצוא עלילה ומסר שיהיו מקובלים על כלל העולם) ופריחה בעור כשזה לא תמיד קורה.
אמון עצמי והמון המון סבלנות

2. הימנעו מהשוואה - הרבה פעמים סופר מתחיל משווה את עצמו לחבריו למקלדת. התופעה: ייאוש סביבתי. תסמינים: דיכאון, חוסר שינה, תחושת ריקנות.
תתמקדו בעצמכם, תפנו את המבט קדימה ואל תסתכלו על מי שהתחיל את הדרך לפניכם.

3. חסימת השראה - אז הקשבתם לשני הכללים הראשונים (מי שמקשיב לסבתא רק מרוויח!) אתם יושבים מול המסך הלבן ומשתוקקים למלא אותו באותיות קטנות ושחורות. ופתאום ללא התראה מוקדמת תוקפת אתכם חסימת השראה נוראית. כזו שלא מצליחה להוציא ממכם חצי מילה, שלא נדבר על משפט שלם.
התופעה: חסמת - על משקל שקלת. מזכיר את אדמת, חצבת וכלבת. תסמינים: קשיי נשימה, עצבות, דיכאון, דכדוך כבד.
תכתבו כל מילה שעולה לכם בראש
תוצאה: משפטים רצוצים להחריד. אל דאגה, סבתא הכינה תרופה גם לזה. קפצו לכלל 4.

אז אתם עומדים מול הקטע המוזר שלפניכם - שהיה אמור להיות טור אישי, פרק מסיפור, או כתבה לעיתון וצוחקים לנוכח בליל המילים. נראה כאילו כל האותיות החליטו לריב זו עם זו (היי, בלי ידיים. סבתא לא מרשה) לדוגמא: "איש אחד הלך, הלך, הלך ופתאום נפל לבור שחור. (ריבון כל העולמים, אני כתבתי את המשפט הזה?!o_Oo_Oo_O)

אז מה עושים עכשיו?

4. שיכתוב - עכשיו אתם מתחילים לשכתב. לשפץ את המשפטים, לשייף את המילים. להוציא ישן תחת חדש. תוסיפו תבלינים, תשמיטו משפטים לא נחוצים. תוסיפו קצת פלפל, תתבלו בפריקה מתוקה וקריצות הומור שנונות (סבתא מתחננת - 'רק לא כורכורם!!!':sick:)

5. הידד! סיימתי! - סיימתם לשכתב, ועכשיו אתם קוראים את מה שכתבתם בעונג צרוף (אין, אין סבתא צודקת, תמיד אמרה לי שאני כישרון מבוזבז. בעיקר שהראתי לה איך שולחים מייל...) התופעה: ביטחון מופרז ותחושת שלמות. תסמינים: הרגשת סיפוק, מימוש עצמי, תחושה שמימית.
תקראו שוב את הקטע שלכם, סביר להניח שבקריאה נוספת תגלו שהוא לא בדיוק מושלם כמו שחשבתם.
(ואל דאגה, סבתא עדיין אוהבת אתכם...)

אז כתבתם ספר. מסר מעולה, עלילה משובחת, כתיבה עמוקה ושנונה. אתם משחררים אותו לחנויות. ומגלים שלא כולם חושבים כמוכם.

יש לציין, אם הספר שלכם טוב, רוב הקהל באמת יזרים אליכם שפע של תגובות חיוביות וחמות. אבל חשוב לזכור: כמו שאין אדם שאהוב על כלל הציבור (כן, כן, גם לא ביבי) ככה גם אין כותב שאהוב על כלל קוראיו. מה עושים שמקבלים ביקורת? אם היא אמיתית, מקבלים אותה. סך הכל ביקורת זה דבר מעולה שנועד להשביח את הטקסטים שלכם ולא להיפך. אם היא קטנונית וחסרת בסיס (אני לא מבינה למה בעמוד שלוש שמונים שמונים ושבע בשורה עשרים ושש מלמטה, לא כתוב שדיצה בירכה 'בורא פרי האדמה' לפני שהכניסה את המלפפון לפיה. נו, באמת, הסופרים של היום, זה מה שהם מנחילים לדור העתיד?)

כן, על ביקורת מהסוג הזה אתם יכולים לדלג, תעברו לדף הבא.

אני אסיים במשפט חכם ועוצמתי שכתב לירון פיין: "אתה לא יכול להיות אהוב על כל האנשים כל הזמן. מספיק שתהיה אהוב על חלק מהאנשים, חלק מהזמן.

חזק. נכון?

:coffee: :coffee: :coffee:

טוב, אני מניחה שסיימתם את התה (לא לשכוח לשטוף את הכוס היטב ולהניח יפה על המדף. סבתא לא אוהבת משתמטים) עכשיו, אפשר לפתוח את המחשב ולהתחיל להריץ אצבעות על המקלדת. הכללים הללו יעזרו לכם לשבור את חומות הייאוש והפחד ולהתחיל לכתוב. כשמתחילים, יש עוד המון טכניקות. אם יהיה ביקוש, אעלה בהזדמנות. בינתיים, תתחילו לכתוב. ד"ש רותח לסבתא.

נערך לאחרונה ב:

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית
הכינו כוס תה רותח, הוסיפו עלי נענע טריים (בלי יותר מדי סוכר, בדיוק כמו שסבתא אוהבת) והתחילו לקרוא בתשומת לב יתרה. :coffee: :coffee: :coffee:
תודה רבה!
טעמתי וגיליתי שהמאמר מעולה לקריאה גם עם קולה זירו קר בתוספת קוביות קרח מרשרשות...
רק תוהה: אם תרופות סבתא כ"כ עוזרות, למה בתי החולים מלאים בסבתות?

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
כתיבה יפה ומעניינת.
אפשר הערה שאולי קצת תרגיז...?
המדריך הזה חמוד, כתוב טוב ואפילו מצחיק (בזכות רוחה המרחפת של הסבתא) אבל לא הרגשתי שיש פה משהו מיוחד לומר. במיוחד לא על כתיבה.
אמון עצמי והמון המון סבלנות
תתמקדו בעצמכם, תפנו את המבט קדימה ואל תסתכלו על מי שהתחיל את הדרך לפניכם.
שתי העצות האלו לדוגמא יכלו גם להישלף מספרון מוטיבציה בסטימצקי, ובעצם רלוונטיות להרבה נושאים אחרים.
יכול להיות שזאת רק אני ויש כאן הרבה שתרם להם, ואם כן שאפו על הרמת הכפפה.
בכל מקרה הכתיבה עצמה זורמת וכייפית ממש לקריאה.
זהו הלכתי, אפשר להתחיל לזרוק עגבניות.

נערך לאחרונה ב:

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כתיבה יפה ומעניינת.
תודה
אפשר הערה שאולי קצת תרגיז...?
בטח. בטח. בטח. אני אוהבת...
שתי העצות האלו לדוגמא יכלו גם להישלף מספרון מוטיבציה בסטימצקי, ובעצם רלוונטיות להרבה נושאים אחרים.
צודקת. אבל מהניסיון שלי בתחום, אני יכולה לומר שהעצות הללו מאד עוזרות דווקא לכתיבה, ואני אסביר:
כתיבה היא עבודה שדורשת המון המון סבלנות. לפעמים, הדרך עד לתוצאה הסופית מתסכלת ומייאשת מאד. יש המון שלבים שאי אפשר לדלג על אף אחד מהם. לדוגמא בהוצאת ספר, זה לא כתבתי ספר וגמרנו. הדרך ארוכה עד להוצאה לאור...

לכן ראיתי צורך להביא את הדברים לכאן.
ג'יי קיי רולינג - האישה שכתבה את הסדרה של הארי פוטר, קיבלה עשרות סירובים לפני שהוציאה את הספר שלה.
ההוצאות לאור חשבו שהספר דמיוני מדי, מופרך ולא ראו טעם להוציא אותו לאור.
היא לא ויתרה וכתבה את הספר על מפיות בבתי קפה. כיום סדרת הספרים הזו נמכרת ביותר בעולם.

כתיבה היא תהליך ארוך ומייגע מאד, ודורשת המון אמון וסבלנות לכן ראיתי צורך להביא גם את הכללים הראשונים שלא קשורים באופן ישיר לכתיבה.
עכשיו בדיוק שלחתי את השליח שלי. ציידתי אותו בשלושה שקיות. אחת של תפוחי אדמה קשים במיוחד ועוד שתיים של עגבניות רכות.

בהצלחה...

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
עריכה תורנית
עכשיו בדיוק שלחתי את השליח שלי. ציידתי אותו בשלוש שקיות. אחת של תפוחי אדמה קשים במיוחד ועוד שתיים של עגבניות רכות.
את מבין אלה שהולכים לסקול אותי?
אני לא פראיירית.
סוגרת חשבון עם כל מי שלא בא בטוב איתי.
בסקילה או בכל מוות בית דין אחר...
מה קורה פה לאחרונה? חייבים למצוא תרופה גם לתופעה הזו. אני מתחיל לחשוש שהכול זה השפעה רעה של הכפכפים המעופפים...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה