טקסטים תפילת הרופא

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אודה מאוד למי שיעלה לכאן את הטקסט של תפילת הרופא, אם אפשר בצרוף מקור.

Yisrael

משתמש פעיל
ישנם כמה נוסחאות של 'תפילת הרופא', הנחתי מן הסתם שכוונתך לתפילה המצורפת המיוחסת לרמב"ם.

הטקסט בקובץ המצורף מקורו מספר 'תולדות רבנו משה בן מימון' (יואל שוורץ, תשנ"ט).

למעשה, בספר 'חכמי ישראל כרופאים' (ד"ר דוד מרגליות, מוסד הרב קוק, תשכ"ב) נטען כי תפילה זו נדפסה בגרמנית בעתונים שונים ויוחסה לרמב"ם. אך בזמן האחרון התברר כי תפילה זו אין לה ולרמב"ם ולא כלום. חיברה מרכוס הרץ, מבני דורו של משה מנדלסון, והיא תורגמה לעברית ע"י י. א. אייכל.

וראה עוד כאן על 'תפילת יום יום של רופא'...

קבצים מצורפים

• תפילת הרופא.doc
    KB 27.5 · צפיות: 102

חשמל

אמנות העימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
יש כאן http://www.prog.co.il/showthread.php?t=18274
ודרך אגב
"תפילת הרופא" יוחסה לרמב"ם, הרופא היהודי שחי במאה השנים-עשר במצרים, אך קרוב לוודאי חוברה בידי מרקוס הרץ, רופא גרמני.
התפילה הופיעה לראשונה בדפוס בשנת 1793, תורגמה (לאנגלית) בידי הארי פרידנוואלד ופורסמה בעלון של בית החולים ג'ון הופקינס (Bulletin of the John Hopkins Hospital) בשנת 1917.
מתוך אתר הספרייה הלאומית

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
רב תודות. אכן, אין נוסח זה 'מצלצל' פרי עטו של הרמב"ם. האם מרקוט ארז לא היה מחבר מרעיו של משה מנדלסון מן ה'מסכילים'?
עכשיו נכנסתי לקישור שנתת ומצאתי כי מרכוס הרץ שמו. יש שם נוסח שונה, אך חוששני שאף הוא אין מקורו בקהל יראי ה'.

Yisrael

משתמש פעיל
אכן, בקישור שהבאתי נראה שההשגה נאמרה על הנוסח המובא שם שהוא נוסח אחר (ובוודאי לא נראה לרמב"ם...) וגם ישנם שם שינויים קלים.

אני ציטטתי מהספר 'חכמי ישראל כרופאים' וכנ"ל, כך שאיני יודע עם מי הצדק (אתו או עם הכותב בקישור הנ"ל).

למעשה שניהם לא מצלצלים מהרמב"ם...

ד"א, אכן 'מרקוט ארז' הנו יליד שגיאת מקלדת שלי, במקור שמו מרכוס הרץ... ;)
במקרה וזה אכן הוא אזי שהוא ממש אינו נמנה על יראי ה'...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בקיצור, כדאי לפנות לרופא ירא ה' שינסח משהו יהודי אותנטי לתפילה לרופא...
יישר כוח גדול לישראל ולחשמל על תגובותיכם המפורטות.

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
יש משהו יפה של ריה"ל.
אלי רפאני וארפא
אל יחרה אפך ואספה
סמי ומרקחי לך בין טוב
בין רע ובין חזק ובין רפה
אתה אשר תבחר ולא אני
על דעתך הרע והיפה
לא על רפואתי אני נסמך
רק אל רפואתך אני צופה

בעצם זו תפילת החולה ולא תפילת הרופא..

ועיין כאן מאמר מפורט על הנושא.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  22  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה