עלוני צדקה והמסתעף

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
בעקבות פנייתו הנרגשת של מרא דאתרא דכאן
https://www.prog.co.il/threads/מכתב-כן-בלי-חוכמות-או-שטיקים-פשוט-מכתב.360711/
העלה הרוהור, ולוואי וזה יביא למודעות נוספת של ידידים שיצטרפו ליוזמה שלו

לא הגיע הזמן, לשנות את סגנון הכתיבה בציבוריות החרדית?
ראו נא איזה מאמר כתב הרב גלנט יר"ה
וראו מה בינו לבין עלוני הוועדות
אולי זה הסגנון שמדבר היום לאנשים?

אשאל גם על הספדים להבדיל
ממה אתם מתרגשים היום? מנוסח מתנדנד, מנדנד?
או מאדם שמוריד בעברית את דבריו על הנפטר הדגול?

וכן להבדיל בפאשקווילים, הודעות לאומה, ובתי כנסת

רק בבחירות איכשהו הבינו את זה.

אשמח לתובנת החכמים

אפשוטער איד

משתמש מקצוען
כן, לא, ואני אסביר
הכל בסופו של דבר הוא קהל היעד אליו אתה כותב.
בדוק הדבר שלדוגמא בחסידויות ובקהילות ספציפיות שעורכים מגבית הסגנון כתיבה והמודעה בסגנון הזה, משום שהוא כביכול פונה לאנשים שיש ביניהם חוט מקשר, כביכול הם מכירים מאנשהו והסגנון כתיבה הזה גורם שגם אם באופן אישי ממש אינך מכיר את המדובר אך אתה מרגיש אליו קשר קהילתי, קבוצתי כלשהוא.

מה שלא קיים בעלוני הצדקה היוצאים חדשים לבקרים לצערנו שבהם פונים לקהל הרחב שאין בו שייכות כלשהיא או אז.. צריכים לעורר את נימי הרגש והרחמים על איש שאינך מכיר לא אישי ולא קהילתי. (לי באופן אישי זה גורם לא לקרוא את העלוני צדקה אבל אני מבין מה מונח מאחורי הטרימינולוגיה הזו).

וסתם הערה לסיום אינני יודע מה הקופרייטר שייעץ ל @נתן גלנט את הרעיון אבל תעבור שוב על קריאת התרומה ותראה כמה פעמים הוא מכניס על נושא "פרוג" והחברות בו ועל כך שהנצרך הוא "משלנו" בתת מודע זה יוצר שייכות קהילתית כלשהיא. ומצוין שכך.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
כן, לא, ואני אסביר
הכל בסופו של דבר הוא קהל היעד אליו אתה כותב.
בדוק הדבר שלדוגמא בחסידויות ובקהילות ספציפיות שעורכים מגבית הסגנון כתיבה והמודעה בסגנון הזה, משום שהוא כביכול פונה לאנשים שיש ביניהם חוט מקשר, כביכול הם מכירים מאנשהו והסגנון כתיבה הזה גורם שגם אם באופן אישי ממש אינך מכיר את המדובר אך אתה מרגיש אליו קשר קהילתי, קבוצתי כלשהוא.

מה שלא קיים בעלוני הצדקה היוצאים חדשים לבקרים לצערנו שבהם פונים לקהל הרחב שאין בו שייכות כלשהיא או אז.. צריכים לעורר את נימי הרגש והרחמים על איש שאינך מכיר לא אישי ולא קהילתי. (לי באופן אישי זה גורם לא לקרוא את העלוני צדקה אבל אני מבין מה מונח מאחורי הטרימינולוגיה הזו).

וסתם הערה לסיום אינני יודע מה הקופרייטר שייעץ ל @נתן גלנט את הרעיון אבל תעבור שוב על קריאת התרומה ותראה כמה פעמים הוא מכניס על נושא "פרוג" והחברות בו ועל כך שהנצרך הוא "משלנו" בתת מודע זה יוצר שייכות קהילתית כלשהיא. ומצוין שכך.
אני מסכים איתך לגמרי
אבל אני שואל על הנחת היסוד
ברור לנו שלציבורים כאלו ואחרים יש צורך לדבר בשפה גבוה/עתיקה וכד' אני שואל האם לא הגיע הזמן שזה ישתנה?
ולבי הקריאה של הרב דהכא, אכן, זה קבוצת המיקוד שלו, והוא עשה את זה נהדר

משויטט

משתמש מקצוען
אני חושב בקול:
יש מצב שכתיבה כזו מדויקת, אבל רק עבור המרחב האינטרנטי שבו לאנשים אין קשב וריכוז לקרוא כבד וארוך ומהוקצע ועשוי מעשה חושב, כשיש עולם גלובלי שלם שמהבהב מאחור ללא מנוחה.
אלא אם כן אתה תופס את המזדמן בגרון, ומושך אותו בכוח פנימה, בשורות קצרות, בתזזיות, בהומור נושך, בצחוקים פרועים, בסימני קריאה, בהפתעות ובשערוריות מילוליות.
זו, מסתבר אומנות הדור, שנתן גלנטנו הוא המצביא המוביל והמנצח של השיטה.
אבל על בימות מכובדות, או מכובדות לכאורה, יש לגמרי מצב שכתיבה בסגנון כזה תרתיע.

אשר שרבר

משתמש סופר מקצוען
אני חושב בקול:
יש מצב שכתיבה כזו מדויקת, אבל רק עבור המרחב האינטרנטי שבו לאנשים אין קשב וריכוז לקרוא כבד וארוך ומהוקצע ועשוי מעשה חושב, כשיש עולם גלובלי שלם שמהבהב מאחור ללא מנוחה.
אלא אם כן אתה תופס את המזדמן בגרון, ומושך אותו בכוח פנימה, בשורות קצרות, בתזזיות, בהומור נושך, בצחוקים פרועים, בסימני קריאה, בהפתעות ובשערוריות מילוליות.
זו, מסתבר אומנות הדור, שנתן גלנטנו הוא המצביא המוביל והמנצח של השיטה.
אבל על בימות מכובדות, או מכובדות לכאורה, יש לגמרי מצב שכתיבה בסגנון כזה תרתיע.
נפלא, זה אשר על ליבי, המרחב כולו כולל העתיק והשמרני, מורע קשב, ונראה לענ"ד שיש מקום לשנות שפה, רק שאין אומץ על כך
וכי מישהו קורא את עלוני הצדקה, עד לפרטי הצרה הצרורה? אולי היה כדאי לאתגר קצת את הקורא?

נריה מגן

משתמש מקצוען
וכי מישהו קורא את עלוני הצדקה, עד לפרטי הצרה הצרורה?
כן. בשטיבלא'ך באמצע חזרת הש"ץ אנשים קוראים גם את מה שכתוב על חבילת הטישו הריקה ששכח בכוונה תחילה המתפלל שלפניהם.
אולי היה כדאי לאתגר קצת את הקורא?
ברור. @אפשוטער איד ערך ניתוח נכון לעניין, אבל עדיין הטרמינולוגיה שכל כך חוזרת על עצמה צריכה להשתנות, ומהר.

ידידיה חבר

מהמשתמשים המובילים!
כן. בשטיבלא'ך באמצע חזרת הש"ץ אנשים קוראים גם את מה שכתוב על חבילת הטישו הריקה ששכח בכוונה תחילה המתפלל שלפניהם.
לא נעים, אבל נכון.
מי מתולעי הספרים שבינינו לא קרא ספרי טלפונים בילדותו כשהיה משועמם, אה, תגידו?!

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
רק אוסיף על חברי החכמים לעיל.
הסיבה שכתיבתו של נתן חברנו המוכשר "תפסה" את הקהל, היא מפני שאנו מכירים את הניק בהיכרות מוקדמת ויודעים איך לקרא את המסר שלו. זו לא כתיבה שמתאימה לקהל הכללי שלא מכיר את הכותב.

בקצה ההודעה: זה נכון שהנואשות האנושית של כל בר אנוש במצבי מצוקה, קרי שעמום, מובילה אותו לקרא כל פיסת שטות שמודפסת על כל פיסת נייר.
במצבים קשים אנשים מסוגלים לקרא בעיון הוראות הפעלה של מג'ימיקס או ספר טלפונים ועוד לצאת עם תובנות מוזרות: "גדי, ידעת שבכל עיר בארץ יש משפחת ששון?"
ואנשים אחרים מנצלים את זה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

תודה
נקרא  0  פעמים

לוח מודעות

למעלה