ביקורת ספרות מנחם משיב נפשי

מאל"ף ועד תג

עריכה | הגהה | עימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
"ידעתי שלא ניתן לסמוך עליו" הרהרתי לעצמי.

אולי בשנה הבאה הוא יהיה 'בר-סמכא' שניתן לתת לו תפקיד ולהיות רגוע שהדבר יבוצע על הצד הטוב ביותר.

היה זה ערב נוסף בו ישבתי 'על המחשב' [מהיכן הביטוי המוזר הזה? גם בבית הכנסת יושבים 'על הסידור'?] שעות רבות. רבות מדי. מחבר הספר נושף בעורפי מימין, הגרפיקאי ובעל הדפוס נושפים את נשיפתם השמאלית, ואני בתווך מנסה למצוא את השעה ה-25 ביממה.

ספרתי במהירות-במרירות 12 כוסות קפה חזק שהורקו אל גרוני בשעות האחרונות. מנסות להעיר את התאים במוח שפרשו לנוח.

הרגשתי צורך דחוף לכוס נוספת. כוס בר-המצוה שלי... זה או קפה או מיטה. אבל הייתי כ"כ מרוכז במסך שמולי, מנסה להבין את כתב היד של המחבר [אין לו מחשב בבית?] בדפי ההגהה שלו, ובו בזמן מחפש את המיקום המדוייק בו התיקון אמור להיכנס – שלא היה זה נכון עבורי לקום ולהכין את הכוס המיוחלת.

קול מתוק ונעים קטע את חוט מחשבותיי: "אבא, לילה טוב". היה זה מנחם הקטן. השבוע חגגנו לו 7.

בהחלטה של רגע, תוך כדי הזזת העכבר בעצבנות לעבר היעד המבוקש [למה אין אפשרות שהעכבר יודיע "הגעת ליעד, היעד נמצא בשורה מעליך"?] מצאתי את עצמי שואל את מנחם אם הוא יוכל להכין לי כוס קפה?!

מנחם התרגש מעצם הרעיון. גם קפה של גדולים. גם מים חמים. גם אבא סומך עלי. כל הטוב הזה ביחד.

"1 קפה, 1 סוכר, חצי מים חמים ומעט חלב" מלמלתי.

את סוף המשפט מנחם כבר לא שמע. הוא רץ לו בעליזות למרחבי הבית.

המתנתי דקה. דקה נוספת. נוספה עוד דקה. עוד דקה ועוד דקה, אך דא-עקא, הדקה נהייתה עבה.

ותשקוט הארץ 40 דקות.

אולי בשנה הבאה הוא יהיה 'בר-סמכא' שניתן לתת לו תפקיד ולהיות רגועים שהדבר יבוצע על הצד הטוב ביותר.

בטח נרדם החמוד, שכח שאבא סומך עליו. דנתיו לכף זכות.

קמתי בעצלתיים ממרבצי. לרגע נדמה היה לי שהכסא בא אחרי כאומר: 'מה זו הבגידה הזו? ככה נפרדים אחרי תקופה כה ארוכה'?!

נכנסתי בחרש לחדרו של מנחם.

מנחם ישב שם וסביבו מאות כוסות חד-פעמיות לשתיה חמה. האוסף הענק והידוע של מנחם.

מנחם שמח מאוד לקראתי.

"אבא, בוא תעזור לי להחליט. אני כבר הרבה זמן מחפש את הכוס הכי יפה ויקרה של האוסף שלי, להכין לך דוקא בה את הקפה שלך".

3 תובנות עלו בי באותו הרגע:

• אני צריך בדחיפות טישו לנגב את הרטיבות הפתאומית שבעיניים.
  • אני מסיים הערב את כל הספר. ככה זה כשאני ישן אבל ליבי ער.
  • עם כזו מתיקות, מי צריך סוכר בקפה?!

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
תוך כדי הזזת העכבר בעצבנות לעבר היעד המבוקש
נראה לי הגיע הזמן להחליף עכבר, זה לא אמור להיות קשה...
הדקה נהייתה עבה
טובבב!! קניתי!

אולי בשנה הבאה הוא יהיה 'בר-סמכא' שניתן לתת לו תפקיד ולהיות רגועים שהדבר יבוצע על הצד הטוב ביותר.
משהו במרכאות לא מדוייק. אולי צריך עוד כוס קפה מהיר מריר וחזק?!

AtArA R

תוכן. אש.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
יפה מאד.
לטעמי, הרבה יותר חזק בלי הסוף. התובנות עולות לכל אחד גם בלי לציין אותם במפורש, ויש משהו נוגע בסיום המתוק הזה.
נכנסתי בחרש
נכנסתי חרש, לא?
לא הסתדר לי. אבל אני לא מגיהה...
אה, והמקדם צריך להיות "שיתוף לביקורת". ביקורת ספרות היא ניתוח של יצירה ספרותית מבחוץ.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מנחם שמח מאוד לקראתי.

"אבא, בוא תעזור לי להחליט. אני כבר הרבה זמן מחפש את הכוס הכי יפה ויקרה של האוסף שלי, להכין לך דוקא בה את הקפה שלך".

3 תובנות עלו בי באותו הרגע:

• אני צריך בדחיפות טישו לנגב את הרטיבות הפתאומית שבעיניים.
  • אני מסיים הערב את כל הספר. ככה זה כשאני ישן אבל ליבי ער.
  • עם כזו מתיקות, מי צריך סוכר בקפה?!
קראתי 3 פעמים, וכל פעם התמוגגתי מחדש.
ילדים הם קסם. הם מעלימים חפצים, עוברים בין מקומות באופן לא מוסבר, ומומחים בהעלמויות.
אבל כשאתה הקהל - זה דורש רק מחיאות כפיים.
[למה אין אפשרות שהעכבר יודיע "הגעת ליעד, היעד נמצא בשורה מעליך"?]
אם פותחים מחאה נגד העכברים על הסעיף הזה - אני בפנים.

וסתם הערות קטנות ודקדקניות:
שואל את מנחם אם הוא יוכל להכין לי כוס קפה?!
יש כאן סיפור דברים. ואחרי סיפור לא שמים '?!' אלא נקודה.
"1 קפה, 1 סוכר, חצי מים חמים ומעט חלב" מלמלתי.
רווח לפני התחלת המשפט.

מאל"ף ועד תג

עריכה | הגהה | עימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית

מאל"ף ועד תג

עריכה | הגהה | עימוד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בין הגרשיים לספרה 1 מופיע רווח, למרות שהוא אינו אמור להיות שם.
אין שם רווח מיותר. זה כנראה רווח טבעי של סוג הפונט
"1 - לדוגמה...
בכל אופן תודה על הדקויות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה