מידע שימושי מכתב שקבלתי היום מיהודי שבאמת כואב נושא הדיור החרדי אשמח לשמוע דעתכם

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
מכיוון שלצערי הרב אני מכיר את האנשים
מכיר את מה שקורה

ברור שחשוב להם תלמיד חכם
אבל השאלה למה?
האם בגלל שהוא צדיק אמיתי ועושה רצון השם יתברך בעולם
ובנוסף הוא גם תלמיד חכם

או בגלל שהבחור הוא שפיץ ומוכשר
מישיבה נחשבת

לכן לצערי הרב זה לתפסתי כן עניין של לחץ חברתי
אולי יש כאלו בשוליים, אבל לדעתי הרוב הגמור מחפשים מישהו שבאמת בן תורה ורציני. מדובר בהתחייבות עתק לשנים ארוכות מאד, וקשה לי להאמין שנכנסים אליה רק מחמת לחץ חברתי/חיצוני גדול ככל שיהיה.
אגב, אני מכיר כמה וכמה יהודים טובים שלא הסכימו לתת את הסכומים הנדרשים לבחור טוב. חלקם באמת הצליחו להסתדר ממש יפה וקיבלו בחורים נהדרים (חוצניקים, מבוגרים שהיו לחוצים יותר, משפחות גרושים, בעלי תשובה וכו'), אבל חלקם באמת נפלו וקיבלו בחורים לא משהו בכלל, והיום הם אוכלים את הלב למה הם לא השקיעו עוד 100-150K בשביל מישהו מוצלח יותר...

יצחק77

משתמש מקצוען
מצטער מאד, אבל לדעתי לקחת חתן בן תורה וירא שמים לבת שלך, זה לא ענין של לחץ חברתי, אלא זו שאיפה בסיסית ומוצדקת של ההורים.
אם הדרך היחידה לעשות זאת היא על ידי התחייבות יותר מכפי יכולתך, אין מה לעשות, אדם נורמלי יעשה זאת בחירוף נפש. הוא אולי לא ילך על השורה הראשונה, אבל הוא כן ירצה מישהו לפחות מהשורה השניה, בפרט אם הבת שלו מוצלחת ומתאימה לבחור רציני. כך שאי אפשר להאשים אותו. אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו...
מצטער לא רואה בזה שום יראת שמים וודאי לא דרכה של תורה
זה פגם גדול באמונה לשאוף לסידור מלא על חשבון קיצור חייו של השווער!
עסקתי פעם בהקמת קרן עם אחד מדולי העסקנים בדור והוא אמר לי משפט מצמרר
מאז השואה האיומה לא ידוע על פטירה של יהודי מ"רעב"
אבל מחובות אני מכיר כמה ואז הוא סיפר לי סיפור מצמרר עם שמות !
פנה אלי פלוני שחיתן כמה ילדים
ובכה שהגיעו מים עד נפש וכו', ארגנו אסיפה של כל הילדים הנשואים יחד עם פעמונים ובנינו איזשהו מתווה שכל אחד יקח הלואה בתשלומים נוחים וכו' הפגישה היתה ביום ה' בערב במוצ"ש יצאתי ממעריב בביה"כ ורמקול כבר הסתובב!
מאז חלפו כמה שנים ואני מכיר עוד כמה וכמה שחייהם התקצרו מחובות
ב. עם קצת צניעות יש המון בחורים ליטאים צדיקים ויר"ש בישיבות הדרום שאינם צריכים דירה במרכז ויכולים להתאים לבחורי יר"ש וצדיקה גם אם זה לא בדיוק נוצץ כמו פונוביץ וכדו'

שכויח

משתמש מקצוען
אם כל אחד היה מתחייב רק על מה שהוא יכול
לא היה שום בעיות
השפיצים היו מקבלים סידור מלא
וכל השאר היו מקבלים שידוך נורמלי
פה מתחיל הבעיה למה זה צריך להיות ככה היום אומרים לבחורים "אם לא תלמד לא תקבל כסף"
למה שפיץ?! צריך לקבל כסף זה צריך להיות ששפיץ מקבל בחורה טובה עם מידות טובות וכו' מה קשור פה כסף
אבל חלקם באמת נפלו וקיבלו בחורים לא משהו בכלל, והיום הם אוכלים את הלב למה הם לא השקיעו עוד 100-150K בשביל מישהו מוצלח יותר
וחלקם עם כל התשלומים שלקחו על עצמם נפלו למלכודת מאין כמוהו

הוי אומר שצריך סייעתא דישמיא ולא קשור לכסף שמבטיחים לו

[ובמאמר המוסגר כפי ששמעתי הרבה אם האישה רוצה שהבעל ישב וילמד הוא ילמד ואם לא כלומר שלקחו את השפיץ מהישיבה תמורת כל הון דעלמא ושידכו אותו עם מישהי קצת יותר פתוחה כי המשפחה שלה קצת יותר מסודרים מאחרים וזה דפק לו את כל השטייגן שעשה בישיבה בהיותו ה"שפיץ" של הישיבה וכו']

בית שמשניק

משתמש סופר מקצוען
מצטער לא רואה בזה שום יראת שמים וודאי לא דרכה של תורה
זה פגם גדול באמונה לשאוף לסידור מלא על חשבון קיצור חייו של השווער!
לא הבנת את דברי.
דיברתי על הורי הכלה שמתחייבים, שהם עושים זאת לרוב מטעמים רציניים, ולא על הורי החתן שדורשים (הם עושים זאת בגלל תנאי השוק - כי אחרים מציעים להם)

יצחק77

משתמש מקצוען
דבר אחד ברור מנסיון של הרבה שנים
אני רואה את אלו שקבלו דירות בתקופתי ואלו שלא כולם מחתנים ילדים
וממש אין קשר מאיפה התחילו זה אחד מפלאי הבורא
להיפך בהרבה מקרים אלו שקבלו סידור מלא לא למדו להתאמץ על פרנסה ובעיקר לנהל נכון תקציב וחיסכון
ואלו מגיעים פחות מבוססים לחתונה ראשונה,

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
לא הבנת את דברי.
דיברתי על הורי הכלה שמתחייבים, שהם עושים זאת לרוב מטעמים רציניים, ולא על הורי החתן שדורשים (הם עושים זאת בגלל תנאי השוק - כי אחרים מציעים להם)
כל אחד בעומק ליבו יודע אם כנים דבריך

אלו דברים שלא ניתנים להוכחה
אבל ההרגש הדק הזך והחושים המחודדים שלנו
לא מפספסים איפה נקודת ההתרגשות

האם כאשר אומרים על הבחור כמה הוא שפיץ למדן'
או כאשר מרגיש אב הבחורה שהוא זכה באמת באוצר יקר עבור בתו
כדי לעשות נחת רוח לריבונו של עולם

ההבדל בין השניים הוא תהומי
ולצערי הרב אני לא מתרשם שהרוב נמצאים בחלק השני

mklj

משתמש צעיר
דהיינו שגדולי הדור וראשי הישבות יאסרו בתקנות ברורות על משפחות להציע הצעות גבוהות בשידוכים (וינהגו כך גם בעצמם...)
לא חושבת שהגיוני לאסור על מישהו לתת לילד שלו.
הענין הוא לדעתי (העניה)
שראשי ישיבות מכוונים בחורים לא לשמוע בפחות מסכום מסוים (תלוי ישיבה)

יוסף בן שאול

משתמש רשום
תכלס אחרי כל המלל...
לדעתי הוא פשוט צודק
מחכה למישהו שירים את הכפפה אנחנו מוכנים להצטרף

אגב במיצד עשו את זה גם שבנו על אדמות ציבוריות (שלא היה בהם צורך) שכונה מבניה קלה רק היות ועל פי חוק אסור למכור אדמה ציבורית כתבו בחוזה שזה חכירה ל30 שנה

מוטי.

משתמש צעיר
תכלס אחרי כל המלל...
לדעתי הוא פשוט צודק
מחכה למישהו שירים את הכפפה אנחנו מוכנים להצטרף

אגב במיצד עשו את זה גם שבנו על אדמות ציבוריות (שלא היה בהם צורך) שכונה מבניה קלה רק היות ועל פי חוק אסור למכור אדמה ציבורית כתבו בחוזה שזה חכירה ל30 שנה
גם במעלה עמוס בנו שכונה מבניה קלה והמחיר ליחידה בין כ-1,200,000 (מיועד לעולים) כך שזה לא הפרש גדול בין סוגי הבניות
הכל תלוי כמה ידיים זה עובר עד לקונה הקרקעות ביישובים היום הם ללא עלות (כי המדינה מעודדת את התפתחות היישובים) ואם רצון טוב ניתן לבנות גם בניה רגליה במחיר זול הבעיה שיש הרבה בעלי אינטרסים בדרך עד לקונה ...

ייד

משתמש מקצוען
נא להגיב ענייני מאד לטענות שלו
רעיון מעולה ככה בונים בקיבוצים עד היום
(טוב שמה גם עלויות הבניה על חשבון המדינה...)
הבעיה זה ועדות התכנון
אם יש מקום כלשהו בארץ שיש בו קרקע פרטית זולה
גדולה מספיק ומיועדת למגורים חד קומתיים
אין סיבה שזה לא יעבוד
אשמח לעבור לשם (למרות שיש לי דירה באזור מבוקש...)
אין שום סיבה לא ללכת לשם
אבל המדינה לא תאפשר בשום אופן מגורים בזול (למי שלא קיבוצניק)

אבי ג -

משתמש פעיל
כל אחד בעומק ליבו יודע אם כנים דבריך

אלו דברים שלא ניתנים להוכחה
אבל ההרגש הדק הזך והחושים המחודדים שלנו
לא מפספסים איפה נקודת ההתרגשות

האם כאשר אומרים על הבחור כמה הוא שפיץ למדן'
או כאשר מרגיש אב הבחורה שהוא זכה באמת באוצר יקר עבור בתו
כדי לעשות נחת רוח לריבונו של עולם

ההבדל בין השניים הוא תהומי
ולצערי הרב אני לא מתרשם שהרוב נמצאים בחלק השני
אולי אתה צודק כשההורים שמשלמים 500K ומעלה ובאמת מחפשים למדן/מיוחס/צדיק, האדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב.
אך המצב היום שבשביל בחור "סביר" (שהיה בישיבה שלומדים בה, והוא לומד בעצמו, יר"ש,בריא, ממשפחה רגילה) צריך 300K-400K הורי הכלה לא היו שמים את הכסף הזה בשביל לחץ חברתי, הם שמים אותו כי אין להם ברירה אחרת.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אולי אתה צודק כשההורים שמשלמים 500K ומעלה ובאמת מחפשים למדן/מיוחס/צדיק, האדם יראה לעיניים וה' יראה ללבב.
אך המצב היום שבשביל בחור "סביר" (שהיה בישיבה שלומדים בה, והוא לומד בעצמו, יר"ש,בריא, ממשפחה רגילה) צריך 300K-400K הורי הכלה לא היו שמים את הכסף הזה בשביל לחץ חברתי, הם שמים אותו כי אין להם ברירה אחרת.
נכון.
אבל שים לב למה שכתב לעיל בית שמשניק

שבעצם מי שגורם להורים האלה לשלם יותר
זה המעגל השני
שבעצם אין לו והוא מנסה בכל הכח לזכות בבחורים העילויים
ומוכן לחנוק את עצמו
ובעצם המעגל השני הוא זה שמייצר את כל הבעיה

ובדיוק על המעגל הזה דיברתי

ולכן הכלל שמי שיש לו שיתן ומי שאין לו שלא יתן
זה הדבר הנכון בשידוכים

אולי מעניין אותך גם...