התייעצות מכתב שכתבתי להרב חיים ולדר

מצב
הנושא נעול.

שארפער

משתמש מקצוען
כולם הסבירו כאן בטוב טעם ודעת, איך החל כדור השלג הזה להתגלגל, וכולם כאחד צודקים מאוד מאוד.
אך אני רוצה לשים את האצבע על נקודה קצת אחרת.
אני, לדוג' כשנישאתי, ולא רציתי לדרוש סכום גבוה, (בעיקר כי חששתי מ"הנושא אשה לשם ממון", ודגלתי בתזה שניתן לגור בפריפריה, ובלה בלה בלה.....) נאמר להורי חד משמעית ע"י כמה שדכנים, אם הוא לא דורש, אתם יורים לעצמכם ברגל.
כי השאלה הראשונה שישאל את עצמו כל מחותן עתידי, זה למה הוא לא דורש??? מה הבעיה שלו???
כך שהדרך היחידה בה אוכל אכן לקבל בת יראת שמים, ולא אחשיד את עצמי כבחור שאינו ראוי לבת יראת שמים, הוא רק אם אדרוש סכום סכום......
בלב כבד הצעתי את הדברים לפני ראש הישיבה שלי, (ששונא את התופעה הזו עד מאוד.) והסכים עם הדברים.
הוא הורה לי לברר מהו הסכום המינימלי אותו אני חייב לדרוש, ואת זה דרשתי ללא פשרות.
לא בשביל הכסף!!!
אלא כדי לא להוציא לעצמי שם רע!!
אתם קולטים באיזה עולם אנחנו חיים???
עד שכבר יש בחור צדיק, (ואני מאמין שאני לא היחיד.) ידיו קשורות!!! הוא לא רוצה להכריז על עצמו שהוא "לא שווה" בשידוכים!
איזה עולם......
אז היכן ניתן לשנות?
שאלת השאלות....

יהודי חשוב

משתמש פעיל
כולם הסבירו כאן בטוב טעם ודעת, איך החל כדור השלג הזה להתגלגל, וכולם כאחד צודקים מאוד מאוד.
אך אני רוצה לשים את האצבע על נקודה קצת אחרת.
אני, לדוג' כשנישאתי, ולא רציתי לדרוש סכום גבוה, (בעיקר כי חששתי מ"הנושא אשה לשם ממון", ודגלתי בתזה שניתן לגור בפריפריה, ובלה בלה בלה.....) נאמר להורי חד משמעית ע"י כמה שדכנים, אם הוא לא דורש, אתם יורים לעצמכם ברגל.
כי השאלה הראשונה שישאל את עצמו כל מחותן עתידי, זה למה הוא לא דורש??? מה הבעיה שלו???
כך שהדרך היחידה בה אוכל אכן לקבל בת יראת שמים, ולא אחשיד את עצמי כבחור שאינו ראוי לבת יראת שמים, הוא רק אם אדרוש סכום סכום......
בלב כבד הצעתי את הדברים לפני ראש הישיבה שלי, (ששונא את התופעה הזו עד מאוד.) והסכים עם הדברים.
הוא הורה לי לברר מהו הסכום המינימלי אותו אני חייב לדרוש, ואת זה דרשתי ללא פשרות.
לא בשביל הכסף!!!
אתם קולטים באיזה עולם אנחנו חיים???
עד שכבר יש בחור צדיק, (ואני מאמין שאני לא היחיד.) ידיו קשורות!!! הוא לא רוצה להכריז על עצמו שהוא "לא שווה" בשידוכים!
איזה עולם......
אז היכן ניתן לשנות?
שאלת השאלות....
תראה, תמיד אפשר לדרוש ולוותר אחר כך...
מי שלא רוצה לדרוש יכולים ההורים בפגישת הורים לומר זאת.

נערך לאחרונה ב:

גמד

משתמש מקצוען
יש יוצאים מן הכלל לכאן ולכאן,
אבל עם הרוב מתנהגים מהשמיים כדרך הטבע

שפריצרית

משתמש מקצוען
שינוי עומק כזה צומח מהמציאות ולא מטור בעיתון.
מתי כבר יקלטו את זה.
לא מטור, לא מתקנות, לא מכתבים מראשי ישיבות.
המציאות עצמה מכתיבה את השינוי.
הסכומים הולכים ויורדים בעקביות עם השנים,
איפה היינו לפני עשור ואיפה אנחנו היום.
אבל זה יפה שאנשים עדין מנסים.

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
איזו דמגוגיה.
מה הקשר בין התגובה שלך לתגובה שלי?
סליחה שאני עונה במקומה
אבל צריך להבין שעל כל סיפור נס כזה יש כמה וכמה סיפורים שלא הסתיימו בנס.
עצימת עיניים מהמציאות שמפורטת כאן באשכול ובטחון מדומה שבטוח יקבלו הכל בזמן - זה בדיוק כמו משודכ/כת עם בעיות רפואיות או גיל מבוגר או הורים גרושים או גרושה בעצמה, שהחליטו שהם בעלי בטחון שיקבלו מה שרוצים ולא מוכנים להתפשר על כלום תוך התעלמות לחלוטין מהדירוג שלהם בשוק.

יש ניסים ורק עליהם אתם שומעים, אבל על כל אחד שההימור הזה הצליח לו יש עוד 10 שמזדקנים ומתחרטים.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
סליחה שאני עונה במקומה
אבל צריך להבין שעל כל סיפור נס כזה יש כמה וכמה סיפורים שלא הסתיימו בנס.
עצימת עיניים מהמציאות שמפורטת כאן באשכול ובטחון מדומה שבטוח יקבלו הכל בזמן - זה בדיוק כמו משודכ/כת עם בעיות רפואיות או גיל מבוגר או הורים גרושים או גרושה בעצמה, שהחליטו שהם בעלי בטחון שיקבלו מה שרוצים ולא מוכנים להתפשר על כלום תוך התעלמות לחלוטין מהדירוג שלהם בשוק.

יש ניסים ורק עליהם אתם שומעים, אבל על כל אחד שההימור הזה הצליח לו יש עוד 10 שמזדקנים ומתחרטים.
נכון, אז באמת הפתרון הכי טוב זה לשנות את העולם.

אני אסביר למה אין קשר מה שכתבתי למה ששירה כתבה -
שירה טוענת שהבחורה נשארה רווקה כי הבחור לא מוכן להתפשר על הכסף.
את נותנת דוגמא למקרים שבהם על הבחורה להתפשר בעקבות מצב משפחתי או בריאות שלה.
אבל במקרה כזה שלהורים אין כסף להתחייב על סכומים גבוהים - הבחור צריך להתפשר כדי שהבחורה לא תהיה רווקה?
הרי לו יש מספיק הצעות!

או שלא הבנתי נכון את התגובה הראשונה של שירה, והיא התכוונה לכך שהבחורה צריכה להתפשר?
זה נשמע הגיוני יותר, למרות שלא הבנתי ככה מדבריה.

sheen

משתמש מקצוען
נכון, אז באמת הפתרון הכי טוב זה לשנות את העולם.

אני אסביר למה אין קשר מה שכתבתי למה ששירה כתבה -
שירה טוענת שהבחורה נשארה רווקה כי הבחור לא מוכן להתפשר על הכסף.
את נותנת דוגמא למקרים שבהם על הבחורה להתפשר בעקבות מצב משפחתי או בריאות שלה.
אבל במקרה כזה שלהורים אין כסף להתחייב על סכומים גבוהים - הבחור צריך להתפשר כדי שהבחורה לא תהיה רווקה?
הרי לו יש מספיק הצעות!

או שלא הבנתי נכון את התגובה הראשונה של שירה, והיא התכוונה לכך שהבחורה צריכה להתפשר?
זה נשמע הגיוני יותר, למרות שלא הבנתי ככה מדבריה.
שאבין, את משווה מצב כספי לבריאות?

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
שאבין, את משווה מצב כספי לבריאות?
לא משווה ביניהם. ובכלל, לא אומרת לאף אחד להתפשר.
אני רק אומרת דבר אחד - לא הגיוני להפיל על הבחורים את האשמה שבגלל שהם לא מסכימים לרדת מהדרישות הכספיות הגבוהות שלהם, יש בחורות רווקות מבוגרות.

sheen

משתמש מקצוען
לא משווה ביניהם. ובכלל, לא אומרת לאף אחד להתפשר.
אני רק אומרת דבר אחד - לא הגיוני להפיל על הבחורים את האשמה שבגלל שהם לא מסכימים לרדת מהדרישות הכספיות הגבוהות שלהם, יש בחורות רווקות מבוגרות.
לא רק בגלל זה.
אבל ברשימת הגורמים הייתי בהחלט מכניסה את הנושא הכספי.
ואת בחורים הייתי מאשימה בדברים אחרים. למשל בפינוק...

נערך לאחרונה ב:

קייקס

עוגות ויטרינה לכל אירוע
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הפקות ואירועים
בהקשר של המצב כיום,
ששר הבריאות מר אדלשטיין אומר ש"צריך לבדוק למה ואיך נגמרה הקורונה אצל החרדים, וליישם את זה על כלל הציבור".

אולי צריך לבדוק למה ואיך אצל החסידים נהוג הלכה למעשה ששני הצדדים נותנים שווה בשווה
[וע"פ רוב, גם לא יותר ממאה אלף ש"ח לדירה לצד]
וליישם את זה לצד הליטאי...

שווה בדיקה, לא?

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
בתור אדם שנמצא אי שם בתוך הענין של לחתן ילדים
אני רוצה לצטט את ההודעה של שארפער
לא בשביל הכסף!!!
ואכן הרבה פעמים אומר המחותן "תאמין לי, לא הייתי קורע אותך כך, אבל מה יאמרו על הבן שלי?"

ומה אני יאמר לחברים? שלקחתי חתן ששוה "רק" 500000?
זה לא יעבור.
בכיתה של הבת שלי שעכשיו בשידוכים אין אף הורה, ואני מדגיש אף הורה, שיכול לתת יותר מ400,000 ש"ח.
אבל לא מצאתי כעת שום בחור, שעדיין יושב בישיבה ולא עובד חצי יום, ואפילו מהישיבות הבינוניות מטה, שמוכן להתפשר על פחות מ700,000 אלא אם כן הבחורה עובדת בהייטק (שזה בערך 6 בנות מכל המחזור בסמינר של 250 בנות)
שאז מוכנים להתפשר על 600,000.
מה אני אעשה שהבת שלי מוכשרת יותר בגרפיקה מבתכנות?
השיטה המקובלת היום בקרב חברי, היא לפרסם שנתנו 800,000 והמהדרין מן המהדרין מדווחים על 1,000,000.
והאמת?
אני יודע רק את האמת שלי, אבל אני לא מפרסם אותה כאן כי אני חושש ששנים או שלושה מהמחותנים שלי יעלו עלי.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
(בעיקר כי חששתי מ"הנושא אשה לשם ממון",
קצת עצוב שהעניין הזה מוזכר רק בעמוד רביעי של האשכול, ושמעט מאד בחורים שאמורים להיות למדנים ושואפים להמשיך לשבת בבית ה' כל ימי חייהם, פתאום את הגמרא הזו, הם לא מכירים.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
הסיבה היא ריבוי טבעי מבורך מאוד, שאין שום מדינה מודרנית בעולם שיכולה להדביק את הקצב שלו, מבחינת תשתיות.
אם לזוג ממוצע יש שבעה ילדים, זה אומר שהדור הבא צריך פי 3.5 דירות.
גם העלייה בתוחלת החיים תורמת לסיבה הזו.
אם פעם קשישים עזבו את דירתם הארצית בגיל 72 ועברו לדירת קבע בהר המנוחות- היום הם חיים בה כ-12 שנים נוספות, כי ממוצע תוחלת החיים עלה מאוד.

אז הדור הבא הוא פי 3.5 במספרו מהדור הקודם, והדור הקודם עדיין חי בשיבה טובה בדירותיו. וזה אומר שצריך המון חשיבה מערכתית איך פותרים את חידת ההגיון הזאת.
להזכירך, אנו חיים במדינה שקלטה גלי עליה גדולים פי כמה וכמה מהריבוי הטבעי של ימינו, הן בשנות החמישים, והן בשנות התשעים. אז נכון שיחידת דיור מתחת לאדמה עדיפה על פחון במעברה, אבל אנשים לא נשארו במעברה לנצח. תוך כמה שנים הצליחו לשכן את כולם, וזה כשאף אחד לא צפה את גלי העליה האלו ולא נערך אליהם מראש.
כאן הצפי ידוע מראש, ואין סיבה שלא יוכלו לפתור אותו.
הבעיה היא לא חוסר יכולת להדביק את הקצב מבחינת תשתיות, אלא חוסר רצון. (סה"כ בעלי ההון מרוויחים מהמצב, והאזרח הקטן לא מעניין את אף אחד)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה