עזרה בבקשה, מידע בשני נושאים

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
לצורך ספרותי כמובן -
יש למישהו מידע אמין ומוסמך (אולי אפילו אישי או קרוב) בנושאים הבאים?
כל מידע יתקבל בברכה ותודה!

מה בין אימוץ ואומנה? מכל הבחינות
אנקדוטות, קטעים, התנסויות, התמודדויות בין הורים שטרם חזרו בתשובה, לבנם האברך שחזר כבר בהיותו בחור.
הם אפילו לא בכיוון, בינתיים. אולי אפילו אנטי. (אח"כ יחול מפנה מסויים, ומאז הם לפחות לא יציקו, ויתחילו אף להבין ולהשלים, ואפילו לתמוך)
אין ספור תודות!

בא בחשבון

משתמש מקצוען
מה בין אימוץ לאומנה?
מכירה מאד מקרוב...
את האימוץ אני מכירה פחות, זה מה שידוע לי:
אימוץ - לקחת ילד- בדרך כלל בגיל צעיר, ולהפוך אותו מבחינה חוקית ל'בן'. באופן חוקי, ההורים המאמצים הופכים להיות משפחה קבועה בשבילו, לילד יש זכות לפתוח את תיק האימוץ שלו בגיל 18 (ככה שמעתי), ועד אז יש להוריו המאמצים זכות להסתיר ממנו את עובדת היותו מאומץ/ כל פרט בקשר למשפחתו הביולוגית.

אומנה:
אומנה היא שיבוץ של ילד במשפחה זרה על ידי הרווחה. להוריו הביולוגיים יש בדרך כלל מפגשים קבועים איתו פעם/ פעמיים בשבוע למספר שעות. הילד נשאר בדרך כלל עם שם המשפחה המקורי שלו, ויש לו קשר עם המשפחה.
משפחות אומנה מקבלות תשלום חודשי תמורת אחזקת ילדי אומנה.
ילדי אומנה ומשפחות אומנה נתונים למעקב צמוד של עו"ס, שמגיע לביקורים סדירים. ארגון 'סאמט' הוא ארגון שמתווך בין משפחות אומנה לילדי אומנה שבטיפול הרווחה ואחראי לקיים פעילויות חברתיות ואירועים למשפחות אלו.
זוהי אומנה שדומה יותר לאימוץ. בשונה מכך, יש אומנה שנקראת 'אומנת יום' -
אומנת יום נעשית גם כן תמורת תשלום, בהסדר זה הילדים מגיעים למשפחה האומנת בכל יום למשך מספר שעות, בדרך כלל אחרי צהריים וערב, אז הם חוזרים לביתם ושם ישנים ומשם יוצאים ללימודים, וכמובן - שבתות וחגים לא נכללים באומנת יום.

עד כאן חומר יבש.

רוצה לדעת עוד משהו? רוצה לשאול על נושא ספציפי?
למעשה כל מה שכתבתי בנושאי אומנה אני מכירה מאד מקרוב.

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
תנסי למצוא עו"סית. אולי תשאלי בחכמת נשים?

שרה.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
באימוץ יש יתרון שהילד משתלב לגמרי במשפחה המאמצת כמו בן ביולוגי. יש בו חסרון גדול שאין שום מעקב וליווי במשפחות אימוץ, תהליך האימוץ מסתיים והילד יכול לגדול במשפחה שכלל לא מתאימה לו או לא עושה את התפקיד שלה בנאמנות ואף גוף ממשלתי לא ידע מזה. אין שום מעקב או טיפול.
לעומת זאת באומנה הכל מפוקח יותר, יש ליווי וייעוץ למשפחה ולילד, יש בה משהו אחראי יותר.
ילד אומנה מכיר את משפחתו האמיתית ונפגש איתה, כמובן הכל תלוי במקרה הספציפי.
אם יש לך שאלות ספציפיות לעו"סית אני יכולה לשאול בשבילך, יש לי קרובת משפחה.

בא בחשבון

משתמש מקצוען
למעשה למרות החסרונות שצוינו לעיל, סיפורי האימוץ נגמרים טוב בהרבה מסיפורי האומנה. אני לא מכלילה, אבל אני בפירוש כותבת מרבית.
וזאת למה?
כי למרבה הצער, רוב המשפחות שמוכנות לקלוט לתוכן ילדי אומנה הן משפחות דלות אמצעים שרוצות להגדיל את הכנסתן בצורה כזו.
כשילד מגיע מרקע קשה, ונקלט במשפחה דלת אמצעים שמתמודדת על פת לחמה - והמלגה העלובה שמתקבלת מהרווחה לא משנה את המצב, הסיפור שמתקבל הוא בדרך כלל לא מאד יפה.
אם את רוצה יש לי הרבה מידע לתת לך בפרטי.
(יש לי שלוש בנות משפחה קרובות עו"סיות (!!!), ומנגד יצא לי להכיר באופן אישי גם את הצד השני)

kiwi

מהמשתמשים המובילים!
המשתמש נחסם
לפי הבנתי משפחות לא לוקחות ילד לאומנה כדי להגדיל את רמת ההכנסה. היום להחזיק ילד עולה יותר.
זה יותר בכיוון של משפחות עם לב גדול ורצון לתרום ולתת בלי חשבון, משפחות שחיתנו כבר את כל הילדים, או כאלו שאין להם עדיין ילדים, הם אלו שזוכים להמנות על הרשימה המובחרת ולעמוד במשימה התובענית הזו.
להחזיק ילד מתמודד צריך הרבה לב. וכסף זה לא הסיפור כאן. הוא אולי מקל ונותן תחושה של סיוע, אבל בפרוש לא נראה לי שמי שצריך כסף פונה לאומנה. אולי אני טועה כי אני לא מכירה אישית, אבל פה ושם כשכן יוצא לי לפגוש, זו ממש לא התמונה.

בא בחשבון

משתמש מקצוען
לא רוצה לסתור את דברייך אבל אני כן מכירה אישית. ובדרך כלל משפחות אומנה הן משפחות עם ילדים משלהן בגילאים חופפים עם ילדי האומנה.
והמשפחה האומנת מקבלת החזר הוצאות + תשלום מסוים. מכירה כמה סיפורים עצובים על ילדים מרקע קשה שנכנסו למשפחות מתמודדות בעצמן.

m a r g a l i t

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
כי למרבה הצער, רוב המשפחות שמוכנות לקלוט לתוכן ילדי אומנה הן משפחות דלות אמצעים שרוצות להגדיל את הכנסתן בצורה כזו.
בכמה זה מגדיל את ההכנסה?
משפחות אומנה מקבלות 2,000 שקלים לחודש, וצריכות לגדל ילד ולדאוג לו להכל...
מי שרוצה להגדיל את ההכנסה יש דרכים הרבה יותר קלות מאשר להכניס ילד הבייתה.
זו עבודה קשה, כי בד"כ זה ילד שבא מרקע קשה ולא קיבל חינוך טוב.
זה נשמע הגיוני להכניס כזה ילד רק בשביל להגדיל את ההכנסה ב- 2,000 שקל??

מה בין אימוץ ואומנה?
את האומנה אני מכירה מקרוב (מאוד קרוב).
אם יש שאלה ספציפית אשמח לעזור.

בא בחשבון

משתמש מקצוען
טוב, מה שאתן רוצות.
לא באתי להתדיין, אמרתי דברים שאני מכירה מקרוב, כמה סיפורים שהחיים סיפרו לי.
ברור שיש גם אחרת ובכל מקרה מגיעה הערצה למשפחות האלו, רק הארתי נקודה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה