איך אומרים אישיות ברבים?

feel-הרמוני

משתמש מקצוען
האקדמיה החליטה...
צורת הרבים של שמות בסיומת -יוּת, כגון אישִיוּת, אחרָיוּת, נגזרת בדרך הרגילה בעברית: אישיוּיוֹת, אחריוּיוֹת. המבקש להימנע מן הצורות האלה ישתמש בתחליפים, כגון סוגי אישיות, מינֵי אחריות.

תותים

משתמש רשום
אישים.

"אישי ציבור ועוד אישים נבחרים הופיעו היום במלון הילטון"...

feel-הרמוני

משתמש מקצוען
הריבוי אישים מתאים למשמעות אחת של אישיות - אדם חשוב, נכבד.
אישיות משמעה גם כלל תכונותיו של האדם, המבדילות אותו מאחרים, וכאן כמובן לא מתאים הריבוי אישים.
מומלץ מאוד להימנע מצורת הריבוי המוזרה שקבעה האקדמיה ולמצוא תחליפים הולמים.

מאיר14

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
כשרוצים להגדיר אדם מיוחד במידות, אומרים "הוא אישיות".
כך שממה נפשך אין הרבה כאלו, ובדרך כלל, בכל מקום יש רק אולי אחד כזה.
אלא אם כן "אישיות" מוגדרת באופן אחר, כפי הבנת האקדמיה וכיו"ב, ששם בדרך כלל אין המידות מעניינות אותם, אלא איזה תוארים וכו', בקיצור כל מה ששייך לקריירה אישית.

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
האם מישהו יודע היכן ממוקמת האקדמיה ללשון עברית, ומי הם האישיויות העומדות מאחורי ההגיגים?
אז זהו, שאני יודע.
אילו הייתם יודעים הייתם מתביישים בכלל להביא את מובאותיהם כפונקציה לדיון...
מדובר על מוסד ארכאי שממוקם משום מה בחנות (?) ברח' קינג (סליחה, המלך) ג'ורג' בירושלים. בבנין סמוך למשביר לצרכן.
מדובר בשני פנסיונרים שמצוה לבקרם כדי להפיג שיעמומם. בבדידותם כי רבה, הם ששים אלי מבקר ואפילו לחרדי יסבירו פניהם.
במטותא מכם, כשתזדמן לכם השעה, קיפצו נא לביקור קט.

feel-הרמוני

משתמש מקצוען
בואו נקווה שברוב שעמומם לא יחליטו לרבות גם מַיִם למַיִמִים ושמַיִם לשמַיִמִים.

לוי

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י maof;249771:

זה קצת מזכיר את הירקנים שסופרים את ה"עשרימים"

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י maof;249771:

דבר כזה הם ודאי לא יעשו, כיון שֶׁמַּיִם וְשָׁמַיִם הם כבר בצורת רבים.

מה שכן, אני חושש שהם יהפכו אותם ליחיד, (אולי "יש לי מָי אחד, שהעפתי אותו לַשָּׁם".)
כמו שהם עשו לשולי הכביש שביחיד זה שוּל, ולפנים שביחיד זה פָּן...

תוסס

משתמש פעיל
נכתב ע"י אברימי;249767:
האם מישהו יודע היכן ממוקמת האקדמיה ללשון עברית, ומי הם האישיויות העומדות מאחורי ההגיגים?
אז זהו, שאני יודע.
אילו הייתם יודעים הייתם מתביישים בכלל להביא את מובאותיהם כפונקציה לדיון...
מדובר על מוסד ארכאי שממוקם משום מה בחנות (?) ברח' קינג (סליחה, המלך) ג'ורג' בירושלים. בבנין סמוך למשביר לצרכן.
מדובר בשני פנסיונרים שמצוה לבקרם כדי להפיג שיעמומם. בבדידותם כי רבה, הם ששים אלי מבקר ואפילו לחרדי יסבירו פניהם.
במטותא מכם, כשתזדמן לכם השעה, קיפצו נא לביקור קט.

לא מדויק כל עיקר

אין לי מושג מה סיפרו לך אותם זקנים חומדי הלצון... אבל האקדמיה יושבת באוניברסיטה העברית גבעת רם בירושלים.

יש שם אנשי סגל רבים כמיטב המסורת.

תוסס

משתמש פעיל
אחת מהשלוחות של החנות...

קבצים מצורפים

• 800px-Academy_of_the_Hebrew_Language.jpg
    KB 90.7 · צפיות: 9

הסתר_פנים

משתמש פעיל
מה זה משנה איפה הם יושבים.
העיקר יש להם אתר באינטרנט.
http://hebrew-academy.huji.ac.il/

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י תוסס;249857:
לא מדויק כל עיקר

אין לי מושג מה סיפרו לך אותם זקנים חומדי הלצון... אבל האקדמיה יושבת באוניברסיטה העברית גבעת רם בירושלים.

יש שם אנשי סגל רבים כמיטב המסורת.
אז זהו שכנראה אינני מעודכן (ובכל אופן תודה!): הציטוט הבא נלקח מהאתר המובא לעיל, ומה שכתבתי מדובר עליו:
(אז מי שחיפש חוויה מימי הביניים, אחר כנראה את המועד...)

מכון מזי"א​

בסוף שנת תשס"ו, לאחר שתים עשרה שנות פעילות, סגר מכון מזי"א את שעריו.
האקדמיה ללשון העברית יזמה את כינונו של המכון לתולדות תחיית הלשון העברית ע"ש ד"ר אהרן מאיר מזי"א (=מזרע ישראל איסרלין) בעזרת תרומתם של בני משפחת איזקסון, ובראשם נכדיו של ד"ר מזי"א, מר אליהו איזקסון וגב' רות לוא. המכון נחנך בתמוז תשנ"ד (יוני 1994).
עובדי המכון עסקו בחקר את תולדות תחיית הלשון העברית בארץ ובתפוצות למן תקופת התחייה ולפניה ועד לייסוד מדינת ישראל על פי תעודות של ועד הלשון.
במכון התקיימו ימי עיון ופעילויות לתלמידי בתי הספר, לחיילים ולקבוצות אחרות בכל הקשור במפעל התחייה של הלשון העברית. המכון הפיק משחקים לימודיים, והציע טיול במרכז ירושלים.
מכון מזי"א קיים מגוון הרצאות על העברית בת זמננו לציבור הרחב

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
האקדמיה ללשון העברית מאז הווסדה, לא בחלה לסלף ולהטות מילים, העיקר שיהיה לנו שפה.
בזמנו אספתי והעליתי לי לזכרון, מילים אשר סולפו בעברית החדשה. הנה הוא לפניכם. (שום דבר לא מחייב)

קבצים מצורפים

• 83769.doc
    KB 50 · צפיות: 17

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
דובר צדק העלה חשש צודק, אמנם לגבי פנים ו"פן" יש לסייג שאכן מילה זו קיימת במקורותינו ובאה רבות בלשון האחרונים.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י געוואלדיג;250443:
האקדמיה ללשון העברית מאז הווסדה, לא בחלה לסלף ולהטות מילים, העיקר שיהיה לנו שפה.
בזמנו אספתי והעליתי לי לזכרון, מילים אשר סולפו בעברית החדשה. הנה הוא לפניכם. (שום דבר לא מחייב)
נראה שדף זה הוא חלק מעבודה גדולה יותר. נא ציין את מקורו והיכן ניתן להשיגו. רב תודות. יישר כוחך!

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
הקובץ הנ"ל הוא מעשה ידי, אשר כתבתי כל אימת שעלה בי רעיון נוסף, אם כי יודעני שלא כתבתים בתכלית העיון, ועל חלק מהם חוזרני בי כיום.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה