אשכול הטיפים לעריכה תורנית

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
היכן הוא המקום הנכון ללימוד?
חוץ מזה: כתב לי עורך בעל נסיון רב בתחום, שהטא מאוד מתלבט לגבי הפיסוק בחומר תורני, והוא מרגיש שיש הבדל רב בין כללי הפיסוק בשפת העברית לבין שפת לשון הקודש שבה כותבים (ועורכים) עפ"י רוב תוכן תורני.
אין דרך ללמוד. אני באופן אישי נוטה לפסק הרבה מידי, ולכן בסיום עבודה על קובץ אני עובר על כולו ומוחק סימני פיסוק...

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני משתמש עם מאקראו זה להוסיף מראה מקום
המאקראו מוסיף עיגולים בהקטנת הגודל, וגם שם את הסמן באמצע כדי להקליד מיד את המראה מקום

קוד:
Sub מראה_מקום()
'
' מראה_מקום Macro
'
'
    Selection.Font.SizeBi = Selection.Font.SizeBi - 1
    Selection.TypeText Text:="() "
    Selection.MoveLeft Unit:=wdCharacter, Count:=1, Extend:=wdExtend
    Selection.Font.SizeBi = Selection.Font.SizeBi + 1
    Selection.MoveLeft Unit:=wdCharacter, Count:=2
End Sub
איך עובדים עם זה?

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
ואחרי ככלות הכל... רק עכשיו סיימתי לעבור על האשכול המרתק.

האם יש למישהו תוסף חינמי לוורד - לעיצוב פסקאות בסגנון תורני [מילה ראשונה מודגשת, הזחה/חלון בשורה השניה, מרכוז שורה אחרונה]? אני עוסק כעורך, ומידי פעם מתבקש ע"י לקוחות מסוימים להכין להם את הקובץ מעוצב באופן בסיסי.

לעבדיג יענקל

משתמש פעיל
עימוד ספרים
עריכה תורנית

האם יש למישהו תוסף חינמי לוורד - לעיצוב פסקאות בסגנון תורני [מילה ראשונה מודגשת, הזחה/חלון בשורה השניה, מרכוז שורה אחרונה]? אני עוסק כעורך, ומידי פעם מתבקש ע"י לקוחות מסוימים להכין להם את הקובץ מעוצב באופן בסיסי.
ל@Rרחמים יש גירסה קודמת לתוסף שלו לוורד חינמי שמסתובב אך נראה לי שיש בו כמה באגים.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

Rרחמים

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

תשמע, אני לא יודע מה הלקוחות שלך רוצים ממך, אבל דבר אחד אני כן יודע (אני גם מעמד וגם עורך תורני):
אם הלקוח מתעתד לקחת את הקובץ למעמד מקצועי - בבקשה תסביר לו שה"עיצוב הבסיסי" הזה עתיד בוודאות להסב לו עגמת נפש ואולי גם הוצאות מיותרות. מחברים שמעצבים יותר מדי את הטקסט המקורי, ושולחים אותו ככה למעמד, וחושבים שהם "עוזרים" לו, הם לא יודעים מה הם עושים, הרבה פעמים זה מאריך את תהליך העימוד בלי שום צורך, גורם שיפלו טעויות בסדר של הטקסט (באופן שהמעמד אפילו לא יכול לעמוד על הטעויות האלה, ולפעמים אפילו המחבר לא מצליח לשים לב בקריאה ראשונה) ואח"כ צריכים לחזור ולתקן ולהוסיף ולמחוק. חבל, חבל. לא לעשות "חלונות", ולא "לדחוף" את השורה האחרונה לאמצע עם רווחים, ולא כל מיני עיצובים וקישקושים, המעמד צריך לקבל קובץ עם עיצוב כמה שיותר מינימלי, הדגשות, כותרות, קו תחתון, אולי טקסט נטוי או הזרחות, ותו לא מידי. יותר מזה - העניינים יכולים להסתבך.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
תשמע, אני לא יודע מה הלקוחות שלך רוצים ממך, אבל דבר אחד אני כן יודע (אני גם מעמד וגם עורך תורני):
אם הלקוח מתעתד לקחת את הקובץ למעמד מקצועי - בבקשה תסביר לו שה"עיצוב הבסיסי" הזה עתיד בוודאות להסב לו עגמת נפש ואולי גם הוצאות מיותרות. מחברים שמעצבים יותר מדי את הטקסט המקורי, ושולחים אותו ככה למעמד, וחושבים שהם "עוזרים" לו, הם לא יודעים מה הם עושים, הרבה פעמים זה מאריך את תהליך העימוד בלי שום צורך, גורם שיפלו טעויות בסדר של הטקסט (באופן שהמעמד אפילו לא יכול לעמוד על הטעויות האלה, ולפעמים אפילו המחבר לא מצליח לשים לב בקריאה ראשונה) ואח"כ צריכים לחזור ולתקן ולהוסיף ולמחוק. חבל, חבל. לא לעשות "חלונות", ולא "לדחוף" את השורה האחרונה לאמצע עם רווחים, ולא כל מיני עיצובים וקישקושים, המעמד צריך לקבל קובץ עם עיצוב כמה שיותר מינימלי, הדגשות, כותרות, קו תחתון, אולי טקסט נטוי או הזרחות, ותו לא מידי. יותר מזה - העניינים יכולים להסתבך.
כמובן. אבל מדובר בלקוחות שלא שולחים למעמד. ובכל אופן, אני שולח להם גם קובץ פשוט בלי שום עיצובים.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
כמובן. אבל מדובר בלקוחות שלא שולחים למעמד. ובכל אופן, אני שולח להם גם קובץ פשוט בלי שום עיצובים.
עיין דברי בתחילת ההודעה. ולא רק אליך הדברים מכוונים, אלא אל כלל מי שקורא את האשכול הזה.

תא חזי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

טראכטער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
'מכון לעריכה תורנית' היה אמור לדעת דברים כה בסיסיים, לא ?!
בעשר השנים בהן אני עובד ברצף כעורך תורני בכיר, מעולם לא התבקשתי לעבוד/ליצור/לערוך פקודות מאקרו.
יש המון טיפים שאני יכול לתת בוורד מנסיוני הרב. התחום של פקודות מאקרו - פחות התחום של עורך תורני.
מתנצל שאכזבתי אותך.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אולי אפשר להעבירו לכאן, לטובת הנטפריים החסומים?
הודעה ראשונה שם:
לבקשת אחד החברים, הנני מצרף מדריך קצר לשימוש במאקרו; כתבתי את המדריך לפני כמה שנים, וקצר זמני מלבקרו כעת, רק הוספתי התאמה ל2010, עמכם המחילה:
(פתחתי אשכול נפרד, לפי שהדבר יכול להועיל להרבה שחסרים ידע בסיסי זה).

מדריך למאקרו

הקלטת מאקרו
בוורד אפשר להוסיף פונקציות, מותאמות אישית, שאינם נכללים בעיקר התוכנה, באמצעות כתיבת קוד, בשפה Visual Basic.

2. גם מי שאינו מתכנת, יכול ליהנות מאפשרות זו. וורד נותנת אפשרות להקליט מאקרו, וע"י זה נכתב המאקרו ע"י וורד, מבלי צורך לכתוב את שורות הפקודה.

3. הקלטת מאקרו תתבצע כך: כלים / מאקרו / הקלטת מאקרו חדש (וורד 2003) או: מפתחים/ תחת קוד - הקלט מאקרו (וורד 2010). (לחילופין דבל קליק על REC המופיע בשורת המצב בוורד).
לאחר הבקשה להקלטת מאקרו, כל פעולה (בע"מ!) שתעשה בוורד, נרשמת כקוד.

4. לאחר שסיימנו לבצע את הפעולות שברצוננו להקליט, נעצור את ההקלטה באמצעות הלחצן המופיע בסרגל הכלים עצירת הקלטה.

5. הקודים נרשמים במודול תחת Normal, אשר בחלון Visual Basic של וורד. לדף זה נגיע ע"י לחיצה על Alt + F11, (או לחלופין כלים / מאקרו / Visual Basic Editor (וורד 2003) או: מפתחים/ תחת קוד - Visual Basic (וורד 2010).

מומלץ בזאת, לנסות ברגעים אלו להקליט כמה מאקרו'ס, ולפתוח את Visual Basic Editor, כדי לחוש איך זה עובד. למשל, נפעיל את הקלטת המאקרו, ונכתוב "אנו רוצים לדעת איך כותבים מאקרו". כעת נעצור את ההקלטה.

הערה: ככלל, כשמקליטים מאקרו, נקלטים הרבה דברים שאינם עיקר כוונתך. על דרך משל, אם תקליט עיצוב גופן דוד 12, במאקרו יוקלט כל אשר בתיבת הדו-שיח עיצוב גופן, דהיינו גודל הגופן לגופן עברית, ולגופן לועזית, ואם הוא מודגש או בלתי מודגש, מה צבעו, ואם יש בו קו תחתון, וכל אשר מוגדר בתיבת הדו-שיח אשר השתמשת בה בשעת ההקלטה.
והיה אם רצונך שהמאקרו ישנה רק דבר מסוים, תוכל למחוק את כל השורות שאינם רלוונטיות.
ואמנם, לידיעת דבר זה, צריך אחת מהשתיים, או ללמוד ויזואל בייסיק, או חוש מסוים שמתפתח עם המשמוש.

כשאנו מקבלים קוד מוכן, ורוצים להשתמש בו, נפעל כך:
א. פותחים את Visual Basic Editor, ומעתיקים לתוך המודול אשר בNormal את הקוד.

ב. כל מאקרו חייב להתחיל בשם הפקודה, (כגון: Sub ploni) ולסיים ב End Sub. כך שאם מישהו מעלה קוד לפורום, בלא שם המאקרו, ואין חתימה End Sub, עלינו להוסיפם לבד.

השימוש במאקרו לאחר כתיבתו או הקלטתו:

לחיצה על Alt + F8, (או לחילופין כלים / מאקרו / פקודות מאקרו. שם נבחר במאקרו הרצוי, על פי שמו, ונלחץ הפעל.

כמובן שאפשר להוסיף לחצנים בסרגלי כלים שיפעילו מאקרו מסויים, וכן קיצורי דרך, כמו שעושים לשאר פקודות וורד.

בהצלחה!

כמה הערות:
א. כשמקליטים מאקרו, בחלון הראשון שנפתח יש אפשרות לקביעת שם המאקרו וכן הקצאת לחצן או קיצור מקשים להפעלת המאקרו, ואין צורך לעשות את זה דרך התאמה אישית.
ב. כשעורכים מאקרו לא חייבים לכתוב אותו במודול הקיים, אפשר לפתוח מודול חדש ולהכניסו שם ועדיין הוא יעבוד באותה מידה.
ג. פקודות מאקרו נוטות לעשות בעיות לעתים קרובות (בעיקר למי שאינו מבין את השפה...), במקרים רבים אפילו אם תקליטו הכל כמו שצריך המאקרו לא יעבוד משום מה... אז אל נא בעצבים... לפתרון בעיה זו, עיינו לעיל במה שנכתב בהערה שלאחר סעיף 5.

====================================================================================
הודעה נוספת:
כדי להכין פקודת מאקרו אין צורך לדעת תכנות.
נער הייתי גם זקנתי, ותכנות עדיין לא למדתי. כך החלטתי כשהגיע המחשב האישי הראשון ארצה.
ובכל השנים הללו יצרתי פקודות מאקרו רבות בעזרת ההקלטה שמאפשרת תוכנת וורד.
אבל לשם כך חייבים להכיר כלל אחד שהוא חובה:
בלי עכבר.
כאשר ניגשים להקליט מאקרו אין משתמשים בעכבר.
לחיצה על עכבר אינה קביעה לוגית, אלא בנקודה מסוימת על המסך. ומחר יישאנה הרוח אל מקום אחד, אקראי לחלוטין.
על כן כל פקודה צריכה להיות מוגדרת באופן לוגי.
לדוגמה: אם רוצים לבחור פסקה שלמה אין טעם לצבוע עם העכבר, כי הפסקה הנוכחית כוללת שלוש שורות,
והפסקה הבאה תכלול שש שורות. או אז המאקרו יצבע רק שלוש שורות ממנה ולא את כולה.
על כן עוזבים את העכבר. מקישים F8 להפעלת בחירה, ומקישים ctrl וחץ למטה. כך נצבעת הפסקה בשלמותה,
אם שלוש שורות בה או אם שש שורות בה.
וכך הלאה.
אם משתמשים בפקודות לוגיות ולא בעכבר - אפשר להקליט פקודות מאקרו בקלות, בהצלחה ובלי שום תקלה ואכזבה.
בהצלחה !

חכימא

משתמש פעיל
עריכה תורנית
סליחה מכל מי שלקח את זה קשה (הכבדים בלע"ז).
ברור שלא כל עורך תורני אמור לדעת הכל
מי שמתיימר להיקרא 'מכון' לכל מקצועות העריכה, מתבקש קצת בסיס. זה הכל.

מתנצל על אופן בו נכתבו הדברים שאולי הובנו בצורה פוגענית ח"ו.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
סליחה מכל מי שלקח את זה קשה (הכבדים בלע"ז).
ברור שלא כל עורך תורני אמור לדעת הכל
מי שמתיימר להיקרא 'מכון' לכל מקצועות העריכה, מתבקש קצת בסיס. זה הכל.

מתנצל על אופן בו נכתבו הדברים שאולי הובנו בצורה פוגענית ח"ו.
אני ממש מתנצל בפני כל מי שהשתמש ונהנה משירותי המכון ברמה הגבוהה ביותר, על כך שחסר לי ידע.

חכימא

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אני ממש מתנצל בפני כל מי שהשתמש ונהנה משירותי המכון ברמה הגבוהה ביותר, על כך שחסר לי ידע.
אכן. וגם על הזמן (=כסף) המיותר שהיה יכול להיחסך.

זהו. הבה נסיים את העניין כאן.
שכחתי שמדובר כאן בביהמ"ד רציני להחריד, ואין להתלוצץ ח"ו.
עוד זאת אחת שאלתי, אבקש ממעכ"ת מחילה, כי ככל הנראה איקפיד מר עלי ביותר, ונמחקו לי בפתע פתאום כל פקודות המאקרו בתוכנה, ואין לאל ידי... אנא הושיעה נא, סלח לנו.. מחל לנו.. כפר לנו..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  40  פעמים

לוח מודעות

למעלה