מידע שימושי נטחן לאחר הפסח ? לא בדיוק ...

מצב
הנושא נעול.

הגאון הצדיק

משתמש חדש
עפ"י הרב אלישיב מקפידים (לא יודעת מה הוא הקפיד, אבל על מה הוא אמר להקפיד) עד שבועות
מסתבר שהדברים שעד אז הם חמץ וודאי- ממתקים/ אטריות... מה שהיה מכור לגוי- כבר אנשים קנו בחנויות ואז מגיעה סחורה חדשה שקרוב לוודאי נטחנה לאחר הפסח.
וכל מה שלא אז מסתבר שעד חשוון של שנה אח"כ יהיו עדיין חמץ, ומכאן ההקפדה עד שבועות.
מקווה שהבנתם אותי.
המקור בהקפדה עד שבועות מגיע ממקום אחר לגמרי והוא שבבעלזא ועוד מקומות עוד בגליציא לפני השואה כשהציבור הלטאי עוד לא שמע על נטחן הקפידו לא לאכול חמץ שנמכר לגוי עד שבועות מפני שעל פי הקבלה וחסידות הבחינה של פסח נשארת עד שבועות ואין כאן המקום להאריך ומאותו הטעם גם נהגו הרבה מחצרות החסידים לאכול מצות עד שבועות ובאמת אחרי חג השבועות כבר אכלו חמץ שנמכר לגוי

יהודי קטן

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מציע שוב לכל המומחים מטעם עצמם והפילוסופים למיניהם שיתקשרו לקו של הרב כ"ץ ואז יבינו שאפשרי כיום לשמור על נטחן ואפשר לדעת על כל מאפיה גם קטנה בדיוק ממתי הכל נטחן כולל כל המשפרים וגם למה חשוב להחמיר בעניין, אני מאמין שתופתעו
אני לא מבין מדוע כ"כ חשוב לאנשים ללעוג ולנסות להפריך לאנשים שכן מקפידים על החומרא הזו מה כ"כ כואב לכם אתם לא רגועים עם המכירה?

המתבוינן

משתמש רשום
שאל אותי פעם ד"ל מה ההבדל בין מכירת חמץ להיתר מכירה בשמיטה האמת שהדבר היחידי שמצאתי לומר לו שאסור למכור קרקע לגוי בארץ ישראל. על עצם המכירה לא בדיוק היה לי מה לענות לו, אשמח להחכים

לא לפרסום

משתמש פעיל
שאל אותי פעם ד"ל מה ההבדל בין מכירת חמץ להיתר מכירה בשמיטה האמת שהדבר היחידי שמצאתי לומר לו שאסור למכור קרקע לגוי בארץ ישראל. על עצם המכירה לא בדיוק היה לי מה לענות לו, אשמח להחכים
וזה ההבדל המהותי....
האמת שהדבר היחידי שמצאתי לומר לו שאסור למכור קרקע לגוי בארץ ישראל.
שאת החמץ אין לי שום מניעה למכור לו....
ואת הקרקע אני לא מעוניין למכור לו....

מצפה לישועת ה'

משתמש רשום
מה ההבדל בין מכירת חמץ להיתר מכירה בשמיטה
ההבדל הוא פשוט וכמדומה לי ששמעתי את זה בשם הרב אלישיב
במכירת חמץ לאף אחד אין התנגדות שהגוי ישלים את העיסקה
משאין כן בהיתר מכירה במקרה שהגוי ירצה לסיים העיסקא
אין אדם שפוי במדינה בטח לא מהדת"ל
שיהיה מוכן שבאמת כל הקרקעות יעברו לידיים נוכריות

מצפה לישועת ה'

משתמש רשום
ההבדל גם בין איסור דרבנן של חמץ שעבר עליו הפסח
לאיסור שביעית שלדעת חלק פוסקי זה מדאורייתא גם בימינו

כתר מלוכה

משתמש פעיל
מצאת אחרי שבדקת את ההלכה?
או מצאת בראש שלך?
זה פשוט לא קשור!!!!!!!!!!!!!!
זה לא פורום הלכתי ולכן אני רק אומר לך מה לבדוק.
א. האם יש קנין לגוי להפקיע מקדושת א"י.
ב. במידה וכן האם יש איסור ספיחים. [וזה קשור לנושא הבא.]
ג. האם מותר לעבוד בשדה של גוי.
יש עוד נושאים שנגזרים וקשורים. אבל זה ממש לא קשור למכירת חמץ.

המתבוינן

משתמש רשום
ההבדל הוא פשוט וכמדומה לי ששמעתי את זה בשם הרב אלישיב
במכירת חמץ לאף אחד אין התנגדות שהגוי ישלים את העיסקה
משאין כן בהיתר מכירה במקרה שהגוי ירצה לסיים העיסקא אין אדם שפוי במדינה בטח לא מהדת"ל שיהיה מוכן
שבאמת כל הקרקעות יעברו לידיים נוכריות
השאלה אם גם החברות הגדולות אם יבוא יום אחד לקוח שרוצה לרכוש את כל החמץ הם יהיו מוכנים או שהם לא יכולים להגיע למצב שאין להם שום סחורה ללקוחות שלהם וממילא הם רוצים לשמור מלאי ללקוחות ולהזמנות שכבר נעשו

אוזן שומעת

משתמש צעיר
בלת"ק
איני מכיר את מומחה הכשרות הנ"ל, אך מבירור עם כמה מהבד"צים הכלל הוא שכשכתוב מיוצר או נאפה לאחר הפסח הכונה שהבצק (לדוג') לא היה מוכן לפני פסח אלא יצרו אותו אח"כ, ובזה אכן יש את הבעיה הנ"ל שיש בו כמה חומרים שהם בחשש חמץ גמור, אך זה לא חמור כמו חמץ בעין שהיה מכור בפסח כי זה תערובת.
ומה שכתוב נטחן לאחר הפסח פירוש הדבר שכל החומרים במוצר הם מיוצרים אחרי הפסח כולל כל המשפרים וכדו'.
בנוגע לעיקר החומרא, יש מרבותינו שהחמירו בזה מאוד (ואפילו במקום ספק גמור) ויש שהקילו אם יודעים שהמכירה הייתה בדעת שלימה (ולא כמו חברות שלמות שבדר"כ בעל החברה הוא חילוני ואינו יודע מה הוא עושה, וברור שאם יגרם פה נזק הוא לא יסכים למכירה וכו', ועל מקרים כאלו הקפיד הגרי"ש זצ"ל על מכירה חלוטה, כלומר עם עורך דין ותוקף חוקי), ויש שהקילו בכל מכירה כל זמן שהתבצעה כדין אפילו אם ידעים שדעת המוכר אינה רצינית.
בנוגע לקמח הוא נידון מאוד גדול, פסקו האחרון של הגרי"ש זצ"ל היה שקמח הוא חמץ לפי צורת היצור אז, כיום יש הרבה יותר מקילים בזה, ולפי כולם קמח מלא אינו בכלל זה ואינו חמץ בוודאות.

גימפעל

משתמש מקצוען
אם אתה כבר לומד את העניין תחכים אותנו גם מה הדין במכירת בכור בהמה.

ככר השוק

משתמש מקצוען
עידכונים מהרב חיים כץ כאן!
עדיף להרשם במייל ולקבל את זה מסודר בכל יום בכתב במקום לשמוע שוב ושוב את כל ההודעות.

ולכל הטרחנים שמרגישים רע עם עצמם, שלא מסוגלים להתאפק, שחושבים שאי אפשר לבדוק קוד יצור של פסטה בחנוכה ושהמקפידים סתם עובדים על עצמם- תמשיכו לטרחן ותנו לאנשים שזה חשוב להם להקפיד על ההלכה.
זה אפשרי, יש היום שקיפות, הרב כץ עושה עבודה נהדרת ואם מאפיה קטנה בקצה הארץ תשקר- אלפים ידעו את זה מיד.
וכן, אנחנו בודקים קוד יצור במוצרים ארוכי טווח לאורך כל השנה. בדיוק בגלל אנשים כמוכם שחשוב להם לדחוף למקפידים חמץ מכור באדר ב' הבא ולומר- "אי אפשר"

משה 05276

משתמש מקצוען
יש אפשהו אשכול עם מידע מתי יש אוכל נטחן להשנה?

אך מבירור עם כמה מהבד"צים
מעניין איזה הבדצי"ם כי הבד"ץ העדה החרדית טוען שאין לו כל קשר לכיתוב זה

ייד

משתמש מקצוען

מעניין איזה הבדצי"ם כי הבד"ץ העדה החרדית טוען שאין לו כל קשר לכיתוב זה
לא נכון!!

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה