דיון אמת לאמיתה - נספח לאתגר דו שבועי

שיבת ציון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
האם כל חוק טבע, או אקסיומה חברתית, יכול להחשב "אמיתה" או רק דברים בסיסיים שמעולם לא היה צורך להוכיח?

ותודה על האתגר! נראה מסקרן ומעניין, עושה חשק לכתוב...

נערך לאחרונה ב:

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
האם כל חוק טבע, או אקסיומה חברתית, יכול להחשב "אמיתה" או רק דברים בסיסיים שמעולם לא היה צורך להוכיח (דוגמת: 1+1=2)?

ותודה על האתגר! נראה מסקרן ומעניין, עושה חשק לכתוב...
כל חוק טבע וכל אקסיומה.
גם את 1+1 היה צריך להוכיח כשווה ל2, כאשר הוחלט שלמספר השווה ל1+1 יקראו 2, ושלפעולת החיבור יהיה את סימן הפלוס...

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
האמיתה המפורסמת ביותר היא 1+1=2 (עליה מבוססת המתמטיקה של המספרים הטבעיים)
גם את 1+1 היה צריך להוכיח כשווה ל2,
נרגעתי : )
באתי מהר מהר לנספח לומר שזאת ממש לא אקסיומה ויש לה אפילו גם הוכחה ארוכה.
בכלל במתמטיקה אקסיומות יכולות להיות גם לא נכונות: פשוט מניחים שהן לא, מגדירים עולם לבעיה, ואז מנסים לבדוק אם אפשר לצאת מזה בשלום ;)

CN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נרגעתי : )
באתי מהר מהר לנספח לומר שזאת ממש לא אקסיומה ויש לה אפילו גם הוכחה ארוכה.
בכלל במתמטיקה אקסיומות יכולות להיות גם לא נכונות: פשוט מניחים שהן לא, מגדירים עולם לבעיה, ואז מנסים לבדוק אם אפשר לצאת מזה בשלום ;)

ב"ה

אני חושבת שבמתמטיקה האקסיומות הראשוניות הם נקודה, ישר ומישור.
כל השאר הם לא אקסיומות.
(לפחות לגבי גיאומטריה, לא המתמטיקה הדיפרנציאלית)

עריכה:
אחרי גיגול קצר, 1+1=2 זה בהחלט לא אקסיומה,
האקסיומות הם ערך האפס והמושג מספר עוקב.
כל השאר כבר נובע משם בהגדרות כאלו ואחרות.
בקיצור..

נערך לאחרונה ב:

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
שמחה שזה עולה לדיון, זו בדיוק הסיבה שהבאתי את 1+1=2.
כיוון שזו לא אקסיומה שבלתי אפשרי להפריך, וניתן בעצם להוכיח אותה.
אלא שבד"כ כאשר מתחילים ללמוד חשבון, לא מנסים להוכיח אותה אלא מתבססים עליה כאילו הייתה אמיתה מוחלטת.

סבתא חביבה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
חחח החזרת אותי באחת לשיעור גאומטריה ראשון בכתה ז, נרגשת מתחילת לימוד מקצוע עם שם של סמינר, מקשיבה מסוף הכיתה (ואל ייקל בעיניכם) למורה שמסבירה בקצרה מהי אקסיומה ומכתיבה לנו:
שני גדלים השווים לגודל שלישי שוים ביניהם. אם נחבר שני גדלים שוים לשני גדלים שוים נקבל גודל שוה. ועוד כמה. וחובה ללמוד את המשפטים לבוחן לשיעור הבא.
ריח דפי ההמחברת החדשה עוד עומד באפי וזכרון המעמד המרגש חי מול עיני!

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
@ליאורהA אני היחידה שלא הבינה את הקטע שלך?
ממש אהבתי את הכתיבה. זורמת וקלילה.
אנחנו יודעים שאם חותכים מגש פיצה (או כל שלם אחר), כל חלק יהיה קטן מגודל המגש השלם (או השלם האחר שנבחר). אין חולק על זה. בקטע שלי חותכים מגש פיצה והוא נחתך לשמונה מגשים באותו גודל. :)
תודה!

הטעם המושלם

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
שלם שהוחסר ממנו חלק, הנותר שווה לשלם פחות החלק
אמאאאא תגידיייייי לוווווווו"
מכירים את המגנינה הזאת, הא?
מה הפעם? נאנחתי וניגשתי לראות. אמא שלי הייתה אומרת שבמקרים כאלו עדיף להפוך ל"חרש שוטה וקטן" וממימלא פטור מכל המצוות כולל מצוות "הוכח תוכיח" וחינוך.... אני עדיין לא מסוגלת, מתי יגיעו מעשיי למעשיי אבותי?
"מה קרה?" שאלתי בעיפות את הילדוד'ס שאינם יודעים לשחק עשר דקות בלי לריב.
"הוא לקח הכללללללללל" צעקה חני בכעס, "אמרנו שנקח חצי חצי מהקפלות, אבל יוסי המווווווווווון ולי לא נשאר כלום! כלום כלום כלום!"
נו, בתור השופטת, עורכת דין ותובעת גם יחד- עלי למצוא הוכחות ואשמים. העפתי מבט על ה"הכל" של יוסי, וה"כלום" של חני. מה יש להגיד? בחבילה היו 200 קפלות, אם ליוסי יש כמות שמספיקה לארמון ענק על כל חדריו ואגפיו- בערך מאה חלקים, לחני לא נשאר כלום כלום כלום כלשונה- רק כמות שמספיקה למגדל בגובה של ילדה בת 5....
האמת היא שמהיום בו עברתי את החוץ בגאומטריה- ציון לא רע יחד עם אלגברה משוקלל- נמחק לי מהראש טוטאלית כל החומר, גארנישט! ולכבוד האתגר ניסיתי לנבור קצת להעלות משהו, בכל זאת- לא הצלחתי, אז המצאתי משהו, לא בדיוק אקסיומה, לא מנוסח ברור, אבל לא נורא- נכון?

א. פרי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@נ. גל איזה רעיון יפה לאתגר!

כתבת גם שאפשר לשבור אמיתות חברתיות וזה ממש יפה.
האמת שמאז שהתחלתי לעבור תהליך חלק נכבד בתהליך הוא לשבור אמיתות בתוכי.
לאחרונה שמעתי שחלק מבריאות נפשית זה היכולת להיות גמישים.

אני לא זוכרת שלמדתי בסמינר על אקסיומות או אמיתות. נאבקתי להבין איך איקס שווה וואי - משהו כזה - ולא בהצלחה כי הייתי בהקבצה ג' וגם שם לא הצלחתי להבין את התרגילים...

אפשר גם לקחת את האתגר לאקסיומות ולאמיתות בחיים עצמם.
כמו: לפני מספר שנים שמעתי ברדיו רב אחד שאמר שנראה לו שבבית המקדש השלישי לא נקריב בעלי חיים(!) דבריו נראו לי לא הגיוניים כי זו האמונה המוחלטת.
רק בשנה האחרונה התחלתי לחשוב אולי אולי יש צדק בדבריו. נחכה שמשיח יגיע ונדע.
בלי להכנס לנושא האמוציונלי הזה - זו שבירת אמיתה. אני חושבת שהיהדות בנויה על שבירת אמיתות כשהכוונה לשם שמים - לברר מה ה' רוצה.

לשבור אמיתה זה בעיני לא לאכול דגים בסעודת הבוקר בשבת (יש אנשים שלא אוכלים בכלל דגים בשבת, אני גדלתי במשפחה שהקפידה להגיש בכל סעודה דג)
לשבור אמיתה זה להתפלל מוסף (פעם שמעתי שנשים לא צריכות להתפלל מוסף עד ששמעתי שכן, אפשר להתפלל מוסף)
לשבור אמיתה זה לחשוב אולי הגויים לא נולדו לשרת אותי דווקא? ואולי דווקא כן?
לשבור אמיתה זה להיות אשת אברך, להביא המון כסף מהעבודה שלך, ולתת לו את הכסף ולסמוך עליו שהוא צריך להיות מופקד ואחראי על הכסף ולא את (אני מכירה כאלה משפחות שהאשה מנהלת חשבונות לדוגמה ונותנת לבעלה את האחריות על הכספים למרות שהיא מבינה בענייני כספים.).
וכו וכו

ניק 70107

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
@נ. גל איזה רעיון יפה לאתגר!

כתבת גם שאפשר לשבור אמיתות חברתיות וזה ממש יפה.
האמת שמאז שהתחלתי לעבור תהליך חלק נכבד בתהליך הוא לשבור אמיתות בתוכי.
לאחרונה שמעתי שחלק מבריאות נפשית זה היכולת להיות גמישים.

אני לא זוכרת שלמדתי בסמינר על אקסיומות או אמיתות. נאבקתי להבין איך איקס שווה וואי - משהו כזה - ולא בהצלחה כי הייתי בהקבצה ג' וגם שם לא הצלחתי להבין את התרגילים...

אפשר גם לקחת את האתגר לאקסיומות ולאמיתות בחיים עצמם.
כמו: לפני מספר שנים שמעתי ברדיו רב אחד שאמר שנראה לו שבבית המקדש השלישי לא נקריב בעלי חיים(!) דבריו נראו לי לא הגיוניים כי זו האמונה המוחלטת.
רק בשנה האחרונה התחלתי לחשוב אולי אולי יש צדק בדבריו. נחכה שמשיח יגיע ונדע.
בלי להכנס לנושא האמוציונלי הזה - זו שבירת אמיתה. אני חושבת שהיהדות בנויה על שבירת אמיתות כשהכוונה לשם שמים - לברר מה ה' רוצה.

לשבור אמיתה זה בעיני לא לאכול דגים בסעודת הבוקר בשבת (יש אנשים שלא אוכלים בכלל דגים בשבת, אני גדלתי במשפחה שהקפידה להגיש בכל סעודה דג)
לשבור אמיתה זה להתפלל מוסף (פעם שמעתי שנשים לא צריכות להתפלל מוסף עד ששמעתי שכן, אפשר להתפלל מוסף)
לשבור אמיתה זה לחשוב אולי הגויים לא נולדו לשרת אותי דווקא? ואולי דווקא כן?
לשבור אמיתה זה להיות אשת אברך, להביא המון כסף מהעבודה שלך, ולתת לו את הכסף ולסמוך עליו שהוא צריך להיות מופקד ואחראי על הכסף ולא את (אני מכירה כאלה משפחות שהאשה מנהלת חשבונות לדוגמה ונותנת לבעלה את האחריות על הכספים למרות שהיא מבינה בענייני כספים.).
וכו וכו​
לא שוללת את מה שאמרת, רק צריך להזהר ביותר עם שבירת אמיתות כאלה, ולברר באמת מה דעת התורה וההלכה כדי שלא לנהות בטעות אחרי רעיונות שסוטים מהדרך...

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
אשמח לשמוע האם לדעתכם יש כשל לוגי במה שהעליתי לאתגר.
האתגר דרש להפריך אמת.
אני הפרכתי אמת שקרית.
בהתחלה כתבתי את המשפט הנכון - שהוא הפרכה של האמת.
ואז שיניתי אותו למשפט הלא נכון.
דוגמה: חמאס אינו מעונין בעסקה - חמאס מעונין בעסקה.
בכל מקרה יש אין ספור זרזים, המיועדים לשנות את עמדות הצדדים,
ועדיין אין שינוי או פתרון - שזה בפני עצמו שבירה של אקסיומה.

winter bear

משתמש רשום
כתיבה ספרותית
חנש, האתגר דרש להפריך אמת, אקסיומה.
את הפרכת אמונה- ככה אני מגדירה את זה.
יש אנשים שמאמינם בכל ליבם במה שכתבת, ויש אנשים שלא.
לכן זה היה מאד יפה, כי הראית צדדים שמחשיבים אותם כמשהו אחד- בעוד הם משהו אחר.

אבל זה פחות האתגר....

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
חנש, האתגר דרש להפריך אמת, אקסיומה.
את הפרכת אמונה- ככה אני מגדירה את זה.
יש אנשים שמאמינם בכל ליבם במה שכתבת, ויש אנשים שלא.
לכן זה היה מאד יפה, כי הראית צדדים שמחשיבים אותם כמשהו אחד- בעוד הם משהו אחר.

אבל זה פחות האתגר....
תודה על תגובתך, בהחלט.
מה שעשיתי זה שהשוויתי בין התחום הפיזיקאלי שהוא מוחלט,
וריאלי לבין התחום של הדעות.
וזו היתה דרכי לחלוק על אמיתה.
בפועל - אמת פיזיקלית יכולה לעזור בהשוואה במצב נתון, כי זו אמת, אם ערכת השוואה נכונה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

פרק קמב א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  1  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה