אתגר לנספח: ראיין את גיבורך

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
מרגיש לי שלא הכרתם מספיק את הגיבור שלי... יש ראיונות עומק יותר מזה... אבל אם נהנתם, די בזה...

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
@שלחן עורך - ריאיון שהוא גם מצחיק וגם מלא מוסר...
וכולי תקווה שאינך עומד באמת לכתוב על הגיבור הזה...
אני חייב להעמיק בתגובה שלך כי אני כותב סיפור בסגנון הזה (סיפור חצי פארודי- סטירי על חבורות ילדים וספרי נוסחה), אבל הסיפור שלי כן מגיע ממקום של אהבה יחסית לז'אנר.

לדעתך הז'אנר עצמו הוא הבעיה, או רק השיטחיות של חלק מהספרים ההם?

בכל מקרה, אני חושב שאני לא יראיין את גיבור הסיפור המדובר באתגר הזה ;)

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
לדעתך הז'אנר עצמו הוא הבעיה, או רק השיטחיות של חלק מהספרים ההם?
אני אישית לא סובלת את כל הז'אנר הזה - מוגזם, לא אמין, מכניס דמיונות לילדים לראש, הרבה פעמים מעוות את המציאות...
שאגיד שאני לא נותנת לילדיי לקרוא ספרים כאלה? זה יהיה שקר...
אבל לפחות אנחנו לא מעודדים אותם לקרוא את הספרים הללו, ואנחנו מנסים קצת לפתח להם את חוש הביקורת בנוגע לכך...
יכול להיות שאפשר לכתוב סיפור מהז'אנר שכן יהיה מוצלח. מבחינתי צריך כמה פרמטרים כדי שייחשב למוצלח:
1. אמין לגמרי. או לחלופין - שהילדים ידעו שמדובר בפנטזיה.
2. שיהיה בו מסר עמוק וחזק (אף יותר מאשר בספרים "רגילים").
3. שלא יהיו בו דברים לא חינוכיים, כמו "ירידות" על אנשים וכמו גאווה מיותרת ולא מוצדקת...
בהצלחה, בכל אופן, בכתיבת הסיפור!

שרהלה שרהלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
אני מתחילה לראיין והראיון ממשיך וממשיך ולא מתחיל להיגמר...
אני מרגישה כאילו עוד לא מכירה אותו באמת באמת בכל רמ"ח ושס"ה, וזה מפריע לי.
אלו שאלות יעזרו לי להכיר אותו באמת מבפנים? כי שאלות כמו בן כמה אתה ואיזה צבע אתה אוהב לא ממש מתאימות... וגם מה אתה דעתך על מוזיקה אלקטרונית לא יתן לי תשובה שתאפיין את הגיבור. מה כן אפשר לשאול?
אדגיש שמדובר בראיון רציני, ולא קומדי או משעשע.

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
אתה דעתך על מוזיקה אלקטרונית לא יתן לי תשובה שתאפיין את הגיבור. מה כן אפשר לשאול?
למה באמת עשית/אמרת את זה?
לפעמים מרגיש לי שהדמות יכולה לשקר ורק אנחנו נדע את זה ונחליק את זה בשקט כי אנחנו לא בטוחים איך זה ישמע לקוראים...
בראש שלי ראיון כזה עם הדמות צריך להיות אחד על אחד, עם הבטחה ברורה שאין פה אף אחד אחר. זאת רק אני והיא כאן ואולי נפסיק קצת לקשקש ונעז להישיר מבט.

שרהלה שרהלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
למה באמת עשית/אמרת את זה?
אבל זו שאלה של אחרי הספר. אם הראיון יועיל לך להכיר את הגיבור טוב וכך תוכל לכתוב אותו אמין יותר - מה עשינו? אני רוצה לראיין גיבור של ספר שרק התחלתי לכתוב - כדי שיהיה יותר מוצלח. הוא עוד לא כל כך אמר/עשה דברים...

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
אני רוצה לראיין גיבור של ספר שרק התחלתי לכתוב - כדי שיהיה יותר מוצלח. הוא עוד לא כל כך אמר/עשה דברים...
אם התחלת לכתוב דווקא על גיבור מסוים אני מניחה שיש לדמות הזאת מניע כל שהוא בעלילה, ושיש לה כמה דברים שהיא שואפת להשיג...
אבל באמת שיכול להיות שהשיטה הזאת מתאימה לשלב יותר מתקדם בחיים של הדמות.

פירי

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ממה אתה מפחד? על מה אתה חולם? איזה חלום שלך אף פעם לא יתגשם?
מה חריג אצלך ביחס לשאר האנשים? איך אתה מרגיש בין חברים? במשפחה? איפה נח לך יותר?
מה אתה שונא בסדר היום שלך? איזה הרגל היית רוצה לשנות?
איך נראה סביבת העבודה שלך? במה אתה פותח את היום?

ניסיתי לעזור

שמואל י

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אישית אני משתמש לעצמי ב"שיחה פתוחה" עם הדמות. לפעמים נותן לה לכתוב על עצמה בגוף ראשון.

בנוסף סיטואציות מסוימיות (איפה למד ומה הוא חווה שם, קצת על ההורים והמשפחה המורחבת, עיסוקים קודמים, תחביבים אם יש, אירועים שעברו עליו במשך החיים- משמעותיים ולא רק).

ifatrosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני מתחילה לראיין והראיון ממשיך וממשיך ולא מתחיל להיגמר...
אני מרגישה כאילו עוד לא מכירה אותו באמת באמת בכל רמ"ח ושס"ה, וזה מפריע לי.
אלו שאלות יעזרו לי להכיר אותו באמת מבפנים? כי שאלות כמו בן כמה אתה ואיזה צבע אתה אוהב לא ממש מתאימות... וגם מה אתה דעתך על מוזיקה אלקטרונית לא יתן לי תשובה שתאפיין את הגיבור. מה כן אפשר לשאול?
זה נכון, השיחה יכולה להמשיך ולהמשיך, מניסיון.
אבל ככל שתכירי את הגיבור יהיה לך קל לפתור פלונטרים וחסימות במהלך הכתיבה.

אם את כותבת ראיון רציני, אפשר להיעזר בראיונות שהתפרסמו בעיתון/בתקשורת כדי לראות איזה סוג של שאלות יש עניין לציבור.

שרהלה שרהלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
העליתי משהו, לא מבסוטה מזה עד הסוף. אשמח אם תגיבו לי ותספרו לי קצת מה למדתם על האופי של הגיבור שלי וכך אוכל להתרשם בעצמי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

פרק קמב א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  6  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה