דיון זוצ שמקבל הון עצמי - למה לא להפקיד לטווח ארוך במקום לקנות דירה?

פרידא

משתמש מקצוען
לדעתי כל מי שכותב בעד- הוא זוג צעיר. נפגעים - לא סומכים עלינו? אז איך נתנו לנו להתחתן....
ומי שנגד- הוא מבוגר יותר שרואה את הדברים ממבט מפוכח יותר ובראיה אחרת. (ואולי הוא גם מהצד שנותן את הסכומים האלה..)

די

משתמש סופר מקצוען
לדעתי כל מי שכותב בעד- הוא זוג צעיר. נפגעים - לא סומכים עלינו? אז איך נתנו לנו להתחתן....
ומי שנגד- הוא מבוגר יותר שרואה את הדברים ממבט מפוכח יותר ובראיה אחרת. (ואולי הוא גם מהצד שנותן את הסכומים האלה..)
לא חכמה להיות נגד שוק ההון ובעד דירה, כשאתה לא זה שצריך להיחנק תחת המשכנתא.

פרידא

משתמש מקצוען
לא חכמה להיות נגד שוק ההון ובעד דירה, כשאתה לא זה שצריך להיחנק תחת המשכנתא.
למה הוא לא נחנק?
איך הוא נותן את הסכומים האדירים האלה? לא מאמינה שיש הרבה אנשים שיש להם חצי מליון מתחת הבלטות. מסתמא הם ממשכנים את הדירה שלהם.

פרידא

משתמש מקצוען
יש הרבה דברים שחשבתי שאני מאד מבינה כשהייתי צעירה. והיום אני מסתכלת על זה אחרת..

די

משתמש סופר מקצוען
איך הוא נותן את הסכומים האדירים האלה? לא מאמינה שיש הרבה אנשים שיש להם חצי מליון מתחת הבלטות. מסתמא הם ממשכנים את הדירה שלהם.
בכל מקרה הם ימשכנו את הדירה שלהם, בין אם הזו"צ יקנה דירה ובין אם הוא ישקיע בשוק ההון.
אני לא אומר שאתם לא צודקים, אלא רק מסביר מאיפה נובע הרעיון להשקיע בשוק ההון במקום לקנות דירה-בגלל מחירי הדירות שהם מעבר להישג ידם של הרבה זו"צ.

פרידא

משתמש מקצוען
בכל מקרה הם ימשכנו את הדירה שלהם, בין אם הזו"צ יקנה דירה ובין אם הוא ישקיע בשוק ההון.
אני לא אומר שאתם לא צודקים, אלא רק מסביר מאיפה נובע הרעיון להשקיע בשוק ההון במקום לקנות דירה-בגלל מחירי הדירות שהם מעבר להישג ידם של הרבה זו"צ.
רק אומרת, שכדאי להסתכל על זה מהמבט של ההורים שנחנקים עם הסכום שנתנו. והם לא חייבים לכם כלום!! ולחשוב אם זה "פר" להשקיע בשוק ההון כשהמטרה שלהם היתה שתקנו עם זה דירה.

ה. שלמה

משתמש מקצוען
רק אומרת, שכדאי להסתכל על זה מהמבט של ההורים שנחנקים עם הסכום שנתנו. והם לא חייבים לכם כלום!! ולחשוב אם זה "פר" להשקיע בשוק ההון כשהמטרה שלהם היתה שתקנו עם זה דירה.
בסה"כ ההורים נחנקים לטובת הילדים, ואם ההורים יבינו \ ישתכנעו, שהשקעה בשוק ההון במקום דירה למגורים זה מה שיעשה אותם מאושרים, אולי הם גם ירצו?

פרידא

משתמש מקצוען
בסה"כ ההורים נחנקים לטובת הילדים, ואם ההורים יבינו \ ישתכנעו, שהשקעה בשוק ההון במקום דירה למגורים זה מה שיעשה אותם מאושרים, אולי הם גם ירצו?
הלוואי
לא נראה לי שיהיו הרבה כאלה הורים. אם בכלל

בלדה

משתמש צעיר
תסכימו שהשתעבדות ההורים על כאלה סכומים היא לא רק "כדי לעשות אותם מאושרים" , רוב העולם הנורמלי רוצה ש"הילדים יהיו מאושרים" ומוכן לעשות הרבה בשביל זה,
אבל לא נתינה כלכלית כ"כ מאסיבית, מבור שלרוב הוא ריקני או כמעט ריקני.

יוצא מכאן שיש פה משהו מעבר ל"ילדים העיקר שתהיו מאושרים", וכאן צריך לחשוב האם השקעה בשוק ההון משרתת גם היא את המשהו זה.

ח.ג.ג'.

משתמש צעיר
דוקא אני ראיתי בדיוק להפך.
זוגות שהיה עליהם עול כלכלי שלמדו לחשבן לחסוך לתמרן להוסיף הכנסות להוריד בהוצאות התאמצו והגיעו למקום הרבה יותר טוב מאשר זוגות שעוד לא טעמו את העול הכלכלי ולא מבינים למה עליהם להתאמץ ולא לבלות ופתאום מגלים את עצמם מתישהוא עם בור ריק
דוקא מי שישקיע בלימודים זה אילו שטעמו לחץ כלכלי, אולי זה לא אינטואיטיבי אבל ככה המציאות מוכיחה.. (בכל אופן מסביבי)
ג"נ - אני לא מהחברה החרדית. אבל אני מכירה היטב זוגות שהבעל אברך והאישה לומדת, חייתי בחברת כאלו והשתייכתי לקטיגוריה הזו בעצמי.
לרוב המוחלט של מי ששייך לשם, לא שייך להגיד שהם "לא טעמו עול כלכלי". ממש לא. גם מלגה נדיבה יחסית לא מאפשרת לבזבז כסף כשהיא ההכנסה היחידה או כמעט יחידה.
אבל אנשים (נשים, בעיקר) כן הצליחו איכשהו ללמוד בלי לעבוד במקביל במשרה מלאה.
מהצד השני אני מכירה כאלו שנתקעו שנים בעבודות מזדמנות, התחילו לפני החתונה מסלול שמחייב תואר שני ונטשו במקרה הטוב בסוף הראשון, וכן הלאה. (כולל כאלו שחיכו שהבעל יסיים את הלימודים בכולל כדי שיהיה תורן ללמוד. ואז גילו שעם 3-4-5 ילדים זה כבר לא כל כך פשוט)

ח.ג.ג'.

משתמש צעיר
טיעונים לגופו של אדם לא מוסיפים לדיון. אם יש לך טיעון ענייני מדוע יותר מפוכח להיות בצד מסוים אפשר לכתוב אותו בלי לרמוז שהצד השני לא בוגר.
(ואני אישית לא שייכת לאף אחד מהקטיגוריות שציינת)

פרידא

משתמש מקצוען
טיעונים לגופו של אדם לא מוסיפים לדיון. אם יש לך טיעון ענייני מדוע יותר מפוכח להיות בצד מסוים אפשר לכתוב אותו בלי לרמוז שהצד השני לא בוגר.
לא אמרתי שהצד השני לא בוגר. רק מה שציינתי זה בדיוק מה שטענת- שכל טיעון שיביאו לא יהיה עניני בלבד, כי כל צד מביא איתו לדיון את המקום שבו הוא נמצא ואת השקפת העולם שלו.

בלדה

משתמש צעיר
ממש לא מדובר פה בדיון לגופו של אדם.

אם הדיון היה : "האם שווה להשקיע 500,000 - 1,000,000 ש"ח בדירה או בשוק ההון בהתחשב בכך שמעוניינים לגור באזור המרכז" היה מדובר בדיון כלכלי טהור.

ככל שמדובר בדיון "האם לקחת את כספי ההורים ולהשקיע 500,000 - 1,000,000 ש"ח בדירה או בשוק ההון בהתחשב בכך שמעוניינים לגור באור המרכז"

מי שצריכים להישאל על המטרה לשמה גויסו מאות אלפי השקלים הם בעלי הכסף, קרי ההורים.

"אני זו"צ משמע יש ברשותי הון קטן" זה לא אקסיומה.

נצנוץ✨

משתמש פעיל
יוצרי ai
פשוט מאוד, אם הכסף מיועד להשקעה עתידית ולא לדירה, למה שההורים יקרעו מעצמם 600,000 שח?
הם יסתפקו "רק" ב200,000 למשל.

ח.ג.ג'.

משתמש צעיר
ממש לא מדובר פה בדיון לגופו של אדם.

אם הדיון היה : "האם שווה להשקיע 500,000 - 1,000,000 ש"ח בדירה או בשוק ההון בהתחשב בכך שמעוניינים לגור באזור המרכז" היה מדובר בדיון כלכלי טהור.

ככל שמדובר בדיון "האם לקחת את כספי ההורים ולהשקיע 500,000 - 1,000,000 ש"ח בדירה או בשוק ההון בהתחשב בכך שמעוניינים לגור באור המרכז"

מי שצריכים להישאל על המטרה לשמה גויסו מאות אלפי השקלים הם בעלי הכסף, קרי ההורים.

"אני זו"צ משמע יש ברשותי הון קטן" זה לא אקסיומה.
פותח השרשור כבר אמר יותר מפעם אחת שהשאלה עקרונית ואפשר להפנות אותה להורים. גם אם לא היה אומר, אפשר לדון בשאלה באופן עקרוני. נראה לי שכולם פה כבר הסכימו שאי אפשר לקחת את כספי ההורים ולהפנות אותם למטרה אחרת בלי הסכמתם. אז בהנחה שהם מסכימים, מה עדיף לעשות? מה כדאי שההורים יכוונו את הילדים לעשות בכסף שהם נותנים להם?
זו לא טענה על המטען שכל אחד מביא, זו טענה עם אמירה מאד ברורה מה המטען הנכון.
בכל מקרה, להסיק מהדעה של אדם מה מצבו האישי, זה אינו טיעון ענייני. תתייחסו לטענות, לא לאינטרסים או חוסר הניסיון של מי שהעלה אותן.

[אני כבר נשואה ותיקה למדי, שייכת למגזר שבו "אני זו"צ משמע יש ברשותי הון קטן" זה לא רק שלא אקסיומה, אלא די ההיפך, ואני דווקא גרה בדירה בבעלותי, שקניתי מכל מיני סיבות שהן לאו דווקא כמות הכסף שתישאר בחשבון. ועדיין אני חושבת שבהרבה מקרים קניית דירה היא טעות יקרה]

בלדה

משתמש צעיר
מה עדיף לעשות?

יש אין סוף דיונים ברשת על 2 האופציות הללו, נראה לי פה בפורום אפשר למצוא גם כמה כאלו.

תכלס מכיוון שבאזורי המגורים החרדים שכירות לטווח ארוך פחות רווחת , ולעומת זאת ההשתרשות בקהילתיות המקומית חזקה מאד,
מבחינה חברתית (ולא רגשית, שהופכת את זה לטיעון של ילדים קטנים שלא יודעים לדחות סיפוקים :) ) האופציה של מגורים בשכירות והשקעה חלופית בשוק ההון פחות קורצת למשפחה חרדית סטנדרטית.
לדעתי.

ח.ג.ג'.

משתמש צעיר
יש אין סוף דיונים ברשת על 2 האופציות הללו, נראה לי פה בפורום אפשר למצוא גם כמה כאלו.

תכלס מכיוון שבאזורי המגורים החרדים שכירות לטווח ארוך פחות רווחת , ולעומת זאת ההשתרשות בקהילתיות המקומית חזקה מאד,
מבחינה חברתית (ולא רגשית, שהופכת את זה לטיעון של ילדים קטנים שלא יודעים לדחות סיפוקים :) ) האופציה של מגורים בשכירות והשקעה חלופית בשוק ההון פחות קורצת למשפחה חרדית סטנדרטית.
לדעתי.
אני גרה ביישוב, שבו שוק השכירות קטן למדי, וההשתייכות הקהילתית אכן היתה שיקול בקניית דירה. ללא דירה משלנו, היינו יכולים למצוא את עצמנו עוברים יישוב.
אבל בערים עם ריכוזים חרדיים, זה באמת כל כך "מסוכן" לגור בשכירות? באמת יש סיכון לא למצוא דירה מתאימה בשכונה שלמה? (ונניח שפעם אחת נתקעים ומתרחקים קצת יותר מדי, אפשר אחרי שנה לעבור שוב. לא נעים, אבל לא סוף העולם)
יש כמובן יתרונות נוספים במגורים בדירה משל עצמך, אבל כל דבר כזה צריך לשקול מול המחיר. החשש מניתוק מהקהילה ומוסדות לימוד נשמע לי קצת מוגזם. אנשים שאני מכירה שגרים בעיר שוכרים דירה, עוברים מדי פעם ולא חוששים ממעברי בית ספר או בית כנסת, כי סומכים על זה שיוכלו להישאר בשכונה. [זה נכון שאצל חלק אין כל כך קהילתיות אז לעבור בית כנסת זה לא נורא. אבל גם בעיר יש כאלו שיש להם קהילה שהם לא רוצים לעזוב, ובית ספר טוב אף אחד לא רוצה לעזוב].

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ג

א מִזְמוֹר לְדָוִד בְּבָרְחוֹ מִפְּנֵי אַבְשָׁלוֹם בְּנוֹ:ב יְהוָה מָה רַבּוּ צָרָי רַבִּים קָמִים עָלָי:ג רַבִּים אֹמְרִים לְנַפְשִׁי אֵין יְשׁוּעָתָה לּוֹ בֵאלֹהִים סֶלָה:ד וְאַתָּה יְהוָה מָגֵן בַּעֲדִי כְּבוֹדִי וּמֵרִים רֹאשִׁי:ה קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶקְרָא וַיַּעֲנֵנִי מֵהַר קָדְשׁוֹ סֶלָה:ו אֲנִי שָׁכַבְתִּי וָאִישָׁנָה הֱקִיצוֹתִי כִּי יְהוָה יִסְמְכֵנִי:ז לֹא אִירָא מֵרִבְבוֹת עָם אֲשֶׁר סָבִיב שָׁתוּ עָלָי:ח קוּמָה יְהוָה הוֹשִׁיעֵנִי אֱלֹהַי כִּי הִכִּיתָ אֶת כָּל אֹיְבַי לֶחִי שִׁנֵּי רְשָׁעִים שִׁבַּרְתָּ:ט לַיהוָה הַיְשׁוּעָה עַל עַמְּךָ בִרְכָתֶךָ סֶּלָה:
נקרא  25  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה