דיון הילת הסופרים

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מדברים על הילה לסופרים באופן כללי, לא לפורום הזה.
אה. חשבתי שמדברים על הסופרים הדגולים דכאן, בין יתר הסופרים הדגולים בעולם שלא זכו להיכנס לפורום נעלה זה.
מכל מקום בפורומים סמוכים (בעיקר באא"ר) נתקלתי לאחרונה בכמה רינונים אודות ההילה המסתורית הזו ששייכת לקהילת הכתיבה המקצועית.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
סליחה על ההקפצה. ראיתי צורך להגיב אחרי שלושה מקרים שהייתי נוכחת בהם בשבוע האחרון.

כשהייתי בבית ספר יסודי אמרה לי חברה משפט חכם שלקח לי הרבה שנים לבין את עומקו.
היא אמרה לי: "פעם חשבתי שסנוביזם זה חיסרון שהוא בעצם מעלה, היום אני מבינה שזה חיסרון שהוא מעלה, וכל זה יחד, חיסרון".

מירי ישראלי אמרה פעם בראיון, שכשהיא רואה מולה עיניים נוצצות, היא ניגשת אל העיניים, מדברת ומפטפטת בגובה עיניים והניצוץ נעלם מהר מאוד.

מי שמוצא את עצמו כשסביבו מתוסבכים הרבה, או תלויים, שיעשה בדק בית. מה חסך יש בו שמושך אליו אנשים שיהיו תלוים בו.

מי שסביבו הילה, סימן שהוא סנוב. לא כל מי שסנוב, סביבו הילה. וזה בכלל נבעח.

אנשים עושים זאת לעצמם כי הם אוהבים את ההילה שסביבם. ופרוג זה מקום מעולה לראות זאת. מסתובבים סביבנו הרבה טאלנטים. יש את הפשוטים, משכשכי הרגליים עם המון העם. וההילה סביבם פחותה עד שטוחה. ויש את הסנובים. שההילה סביבם חוגגת. קונפטי ולייקים.

מי שמתגרד מההודעה שלי, שיבדוק האם הוא מהסנובים או מהנלכדים בקורי העכביש שלהם.

לא כיף לך להיות סנוב ולא ההילה? לכן סנוב זה חיסרון.
כי לך ההילה סביבך? לכן סנוב זה חיסרון שהוא בעצם מעלה. בשבילך. כשזה בעצם חיסרון. שלך.

מי ששלם עם העניין, מה טוב.

ונקודה למחשבה: מעניין למה כשאתה סנוב בבתי ספר, חיידרים, ישיבות ומעונות כי יש לך משרה תורנית חשובה אז זה עוול. ופשע. ומחליא. ומבחיל. וגועל נפש.
וכשאתה סנוב כי אתה טאלנט, אז פתאום קוראים לזה הילה.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ונקודה למחשבה: מעניין למה כשאתה סנוב בבתי ספר, חיידרים, ישיבות ומעונות כי יש לך משרה תורנית חשובה אז זה עוול. ופשע. ומחליא. ומבחיל. וגועל נפש.
וכשאתה סנוב כי אתה טאלנט, אז פתאום קוראים לזה הילה.
פעמים רבות מי שהוא סנוב בשל משרה שקיבל, זה בגלל ויטמין P או דומה לו. אם הוא היה מגיע לשם אחרי עבודה קשה, מסתבר שהוא לא היה סנוב. ולכן שונאים אותו.
ורוב הטאלנטים לא הופכים להיות כאלו בשל פרוטקציה כזו ואחרת.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מירי ישראלי אמרה פעם בראיון, שכשהיא רואה מולה עיניים נוצצות, היא ניגשת אל העיניים, מדברת ומפטפטת בגובה עיניים והניצוץ נעלם מהר מאוד.
נהניתי מזה מאוד!

מי שסביבו הילה, סימן שהוא סנוב.
מה הוא אשם שיש לו עדת מעריצים?
ואם בגלל זה:
מי שמוצא את עצמו כשסביבו מתוסבכים הרבה, או תלויים, שיעשה בדק בית. מה חסך יש בו שמושך אליו אנשים שיהיו תלוים בו.
אז לא הצלחתי להבין. וכי בגלל שיש בו מעלות כלשהם שלאחרים אין וגרמו להם לחסכים, לכן הוא צריך לעשות בדק בית?!
ניקח את הדוגמה הכי בנאלית: זמר. בעולם זמרים הם אלילים, ולמרבה העליבות גם אצל חלקים מהציבור שלנו ההערצה אליהם לא נעדרה. מה תאמרי? "הלו, תעשה בדק בית - יש לך קול יפה וטאלנט לשירה, זו בעיה!" נשמע קצת משונה, לא? לא אכנס לשמות, אבל יש זמרים מוצלחים, חלקם בצמרת עולם המוזיקה של הציבור היהודי / חרדי, והם לא סנובים כלל ("חְשובים" בעגה הישיבתית).

לדעתי ההילה אינה חיסרון מצד עצמה, אלא מהווה חיסרון כשאתה נהנה ממנה ומייחס לה חשיבות, מה שבדר"כ גורם לך להיות בעל גאווה, שזו בעיה (ועבירה) בין אם היא מתבטאת כלפי חוץ (וגורמת לך להיות סנוב / חְשוב) ובין אם לא.

ורק הערה קטנה בנוגע לשורה הזאת, אם יורשה לי:
מי שמתגרד מההודעה שלי, שיבדוק האם הוא מהסנובים או מהנלכדים בקורי העכביש שלהם.
לא יפה ולא מקצועי.
במילים אלו דחקת לפינה את כל מי שלא מסכים עם ההודעה שלך, והצבת לפניו שתי אפשרויות בלבד: או שהוא מהסנובים, או שהוא נלכד בקורי העכביש שלהם.
אין דרך שלישית?

נערך לאחרונה ב:

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אז לא הצלחתי להבין. וכי בגלל שיש בו מעלות כלשהם שלאחרים אין וגרמו להם לחסכים, לכן הוא צריך לעשות בדק בית?!
ניקח את הדוגמה הכי בנאלית: זמר. בעולם זמרים הם אלילים, ולמרבה העליבות גם אצל חלקים מהציבור שלנו ההערצה אליהם לא נעדרה. מה תאמרי? "הלו, תעשה בדק בית - יש לך קול יפה וטאלנט לשירה, זו בעיה!" נשמע קצת משונה, לא? לא אכנס לשמות, אבל יש זמרים מוצלחים, חלקם בצמרת עולם המוזיקה של הציבור היהודי / חרדי, והם לא סנובים כלל ("חְשובים" בעגה הישיבתית).

לדעתי ההילה אינה חיסרון מצד עצמה, אלא מהווה חיסרון כשאתה נהנה ממנה ומייחס לה חשיבות, מה שבדר"כ גורם לך להיות בעל גאווה, שזו בעיה (ועבירה) בין אם היא מתבטאת כלפי חוץ (וגורמת לך להיות סנוב / חְשוב) ובין אם לא.
תבדוק, בדיקה פשוטה, בדרך כלל זמרים/סופרים/עיתונאים שהם לא סנובים, ההילה סביבם פחותה בהרבה.

ורק הערה קטנה בנוגע לשורה הזאת, אם יורשה לי:

לא יפה ולא מקצועי.
במילים אלו דחקת לפינה את כל מי שלא מסכים עם ההודעה שלך, והצבת לפניו שתי אפשרויות בלבד: או שהוא מהסנובים, או שהוא נלכד בקורי העכביש שלהם.
אין דרך שלישית?
לא דחקתי אף אחד שלא מסכים איתי אלא כאלו שלא נעים להם לקרוא את זה.

לאה בלוי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
כלל זמרים/סופרים/עיתונאים שהם לא סנובים, ההילה סביבם פחותה בהרבה.
בדקתי. זה לא נכון.

פעם זו היתה מדיניות אצל רופאים. היום כבר לא. והתברר בצורה ברורה שאין קשר בין "הילה", פרסום, מותגיות, מקצוענות, גובה התשלום לביקור פרטי, ובין הסנוביזם והיחס לחולים. אולי יש קשר הפוך, יגידו אנשים מסוימים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  38  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה