תמחור עבודת הצלם :)

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
התפרסם בפייסבוק
חנוכה שמח !
מוטי :)

קבצים מצורפים

• תמחור_הצלם.jpg
    KB 57.9 · צפיות: 23

צל99

משתמש פעיל
בגדול אני מסכים - אבל...

יש איזה 2 קוים מקבילים שלא רוצים להפגש.

מול כל כזו רשימה והודעות של צלמים "אני בשביל פחות מ1200 לא יוצא מהבית" יש לקוחות שלא מענין אותם הספור מאחורי, ואם התמורה שהם קיבלו לא משקפת בעינהם את המחיר אז הם מאוכזבים ולא מבינים אנה הלך הכסף.

חבר שלי הגיב לרשימה הזו "טוב שהוא לא כתב ללבוש מכנסיים".
לכל מקצוע יש רשימות כאלו.
המון מורות בקושי מכסות את המעון עם המשכורת של משרד החינוך ואם אני בא למוסך ורוצה תיקון של רבע שעה לא מעניין אותי השכירות והוצאות העסק- מחיר עבודה של 500 ישמע לי מופקע.

ולכן כל תמחור נובע הרבה הרבה יותר מ"שווי המוצר" מאשר מהעבודה וההוצאות שיעמדו מאחורי אותה עבודה.

אי אפשר להפיל על כל חמוד שרוצה פורטרט את הוצאות הרכב שלי ואת 5 העדשות שקניתי לאחרונה, הוא רק רוצה פורטרט- ואם אני מציע לו מחיר מופקע אז איבדתי אותו, לא רק לעבודה הקטנה הזו אלא את האמינות שלי ואת הרצון שלו לעבוד מולי.

צריך למצוא איזון בין הדברים.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
הכוונה כמובן לצילום מלא של ערב ולא לצילום פורטרט, וזה ש 500 ש''ח תיקון במוסך נראה לך או לי מופקע זה עדיין לא אומר שהוא אכן מופקע :)
וזה שדופקים את המורות לא אומר שצריך לדפוק גם את הצלמים
וברור שכל מחיר נקבע בנקודת המפגש בין ההיצע לביקוש, וברור שקצת הגזימו למעלה אבל הרעיון בגדול הוא שלקוח סופי לא באמת יודע ממה נובע תמחור ערב שלדעתו מדובר ב 3 שעות עבודה מה שבמציאות זה לא ככה
מסופר על מישהי שבאה לצייר מאוד גדול ובקשה שיצייר אותה, הוא כל הזמן דחה ודחה אותה
בסוף משהפצירה בו כל כך לקח מכחול ובד ובדקות עשה לה את הפוטרט של החיים שלה ובקש 10,000 דולר !!! שאלה האשה :" מה? בשביל כמה דקות עבודה אתה מבקש ממני 10,000 דולר ?" ענה לה הצייר :" לא ציירתי אותך בכמה דקות, אני מצייר אותך כל החיים שלי " :)

צל99

משתמש פעיל
זהו שלמוסך מוגדרת מחיר שעת עבודה. בין 180 ל200 ש"ח.
בכמה מתומחרת שעת צילום?

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;687795:
זהו שלמוסך מוגדרת מחיר שעת עבודה. בין 180 ל200 ש"ח.
בכמה מתומחרת שעת צילום?

בדיוק בכמה שהלקוח מוכן לשלם :)
אף אחד לא ישרוד במחיר שאין לו קונים
חוק השוק הפשוט :)

צל99

משתמש פעיל
בדיוק.
וחוק הפשוט הזה לא הלך ביד ביד עם התרשים המתואר לעיל.

אנשים מוכנים לשלם 3500-5000 ויותר על אלבום חתונה לא כי הוא יותר קשה ולוקח יותר שעות מאלבום ברית אלא כי הוא מוצר "שווה" יותר.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;687846:
בדיוק.
וחוק הפשוט הזה לא הלך ביד ביד עם התרשים המתואר לעיל.

אנשים מוכנים לשלם 3500-5000 ויותר על אלבום חתונה לא כי הוא יותר קשה ולוקח יותר שעות מאלבום ברית אלא כי הוא מוצר "שווה" יותר.

הולך בדיוק יד ביד עם התרשים הזה
התרשים לא מראה בכלל את הצד של הלקוח אלא את הצד של הצלם
ככה הצלם פלוס מינוס מתמחר את עצמו כשסעיף זה או אחר למעלה אפשר
להחליף בכל דבר כולל לבישת מכנסיים כמו שחברך ציין או אחד שחושב שהוא רמברנט או אחר כי סתם בא לו לקחת עוד 5000 ש''ח כי הוא נושם אוויר
הלקוח ירצה,מסיבותיו תהיינה אשר תהיינה יקח! לא ירצה , לא יקח !
מה השיקולים של הלקוח לקחת או לא , לא מעניין !, מה שמעניין בשורה התחתונה
זה אם במחיר שהצלם תמחר את עצמו יש קונים או לא
זה הכלל הפשוט שלעיל
אני בכלל לא מבין על מה אתה מתווכח ידידי :)

צל99

משתמש פעיל
טוב- שוב אנחנו לא מסכימים.

יש צד של צלם וצד של לקוח אבל הם קשורים מאודץ
הצלם מתמחר את עבודתו לפי מה שהוא יכול לקבל עבורה ומה עבודתו שווה בשוק. זה הכל זה לא ענין של שעות עבודה, לא ענין של הוצאות רכב או הוצאות על גיבויים.

השקול של "יקח לא יקח" לא רק שהוא לא "לא מענין" אלא שהוא הגורם המשמעותי ביותר בתמחור העבודה.

צלם מתחיל לוקח פחות ואחרי שהוא מתבסס הוא לוקח יותר , לחתונה בעשרת ימי תשובה הוא יתן הנחה ולחתונה ביום חמישי טו באב הוא יכול לדרוש תוספת.
משהו בתרשים הזה השתנה וגרם לשינוי המחיר ?
לא ממש. רק שכאן ההיצע גדל.

אין שום כלל שאומר ששעה של צלם שווה X בין אם מדובר לצילום חלקה או צילום מסחרי.
גם טויוטה מרויחה לגיפ הרבה יותר מרווח על יאריס.
למה "כי ככה המוצר שווה". זה הכל.

לכן כל התרשים הזה של השעות והבלאגן -זה נחמד להתבכינות- לא הרבה מעבר.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
יו קשה אתה :)
אתה מפספס את הנקודה של כל המובא למעלה!
בא אסביר לך את זה פשוט
עזוב את כל הסעיפים למעלה בסדר? אני לא טרחתי לקרוא יותר מ 4 שורות
גם כי זה לא מעניין וגם כי זאת לא הנקודה, מה שחשוב הוא הרעיון שעומד אחרי זה

עכשיו ניקח את הצלם "צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום" , אוקיי ?
תחליף כל סעיף למעלה שתרצה ב"צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום"
או לחילופין תוסיף אותו לכל הסעיפים שלמעלה
או לחילופין תחליף את כל הסעיפים שלמעלה ב " צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום"

עכשיו מה קורה?
נסתכל בעיני הלקוח, הוא רואה אותך הצלם בחתונה ומדמיין את האחיין שלו מגיע עם מצלמת הבר מצווה שלו מסתובב 3 שעות ועושה קליקים לפרצוץ של החותנת!
מתחיל לגרד את הקרחת (מותר גם לקוח עם שיער...) ואומר לעצמו "איך לעזאזל כל אחת מ 3 השעות האלה הפכו ל 2000 ש''ח (בהנחה שהוא לא לוקח אלבום דיגיטלי) ???
מה הוא כבר עשה שהאחיין שלי לא היה עושה? אני לא רואה שום הבדל כזה ענק בין התמונות של "צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום" לבין האחיין , מקסימום שווה 200 ש''ח לשעה
אבל נניח שיש לו נסיון ניתן לו 600 ש''ח לשעה לאיפה נעלמו 4200 ש''ח (לפי הגשש החיוור..)?

אז מה שזה שכתב למעלה רצה להגיד זה שמעבר להסתובב ולעשות קליק לחותנת יש עוד דבר או שתיים שעולים לו כסף כשהכי החשוב מהם הוא "צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום"

קפיש!!!!!!!!!!
עכשיו זה כבר נתון למשא ומתן כמה יותר?
אחד יגיד אני "צל99 הידוע בשוק כצלם הכי טוב בתחום" ולכן אני לא ארד ממחיר X אלא אם
החתונה בעשרת ימי תשובה, אם יש לו קונים לזה זה יהיה מה שהוא שווה
אם הוא יעלה בשקל אחד ולא יהיה לו קונה הוא יצטרך להוריד את השקל הזה, מה שנקרא "נקודת שיווי המשקל בין ההיצע לביקוש"
קפיש!!!!!!!!!!!!!!!

ומה זאת אומרת "לא מעניין שעות עבודה, הוצאות רכב או הוצאות על גיבויים" ?
וגם,על "הוצאה אלטרנטיבית" שמעת ??
אם כל הנ''ל עולה לך 3000 שקל תבקש מהלקוח 1000 כי כל הנ''ל לא רלוונטי ?
מה זאת אומרת שזה לא משנה? זה הכי משנה
עכשיו לגבי ההנחות את זה אתה לא מוריד מהעלויות הכספיות שלך שלעיל , את זה אתה מוריד מהרווח שלך, ואז באירועים מסויימים בתאריכים מסויימים תרוויח יותר ובאירועים אחרים בתאריכים אחרים תרוויח פחות, אבל אם לא תתחשב בעלויות שלך אתה בדרך הנכונה לפשוט רגל ידידי הצעיר
ואם עכשיו לא הבנת , אני מרים ידיים :)

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נראה לי שאפשר להסביר זאת כך: עלויות של כשרון+ השקעה והתמדה במקצוע קשה להמחיש.
יותר קל לפרט כל פעולה ופעולה מעבר לקליק על המצלמה, וכך לצפות ליותר הבנה מהלקוח שבדרך כלל אם לא פיו, אז לפחות עיניו צועקות:"מה?! בשביל זה 5000 ש"ח?"

צל99

משתמש פעיל
זה דו-שיח של חרשים.
אשתדל לזכור פעם לא להכנס איתך לזה.

אני חושב שהייתי מספיק מובן בהודעות הקודמות שלי.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י נוי;688027:
יותר קל לפרט כל פעולה ופעולה מעבר לקליק על המצלמה, וכך לצפות ליותר הבנה מהלקוח שבדרך כלל אם לא פיו, אז לפחות עיניו צועקות:"מה?! בשביל זה 5000 ש"ח?"

זה בדיוק מה שהצלם שרשם את הדברים למעלה עשה!
רק שהייתי חייב להסביר בפשטות לצל99 כי ראיתי שהוא לא מבין :):p

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י נוי;688027:

אם האלבום שהצלם מוסר ללקוח לא לא שווה את תמורתו אז לא איכפת ללקוח כמה שעות והוצאות עמדו מאחוריו.
אם האלבום שווה את זה אז הלקוח לא ישאל שום שאלה נוספת יגיד תודה ויחזור בהמשך.

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;688031:
זה דו-שיח של חרשים.
אשתדל לזכור פעם לא להכנס איתך לזה.

אני חושב שהייתי מספיק מובן בהודעות הקודמות שלי.

אני מקווה לפחות שבסוף הבנת :)

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;688034:
אם האלבום שהצלם מוסר ללקוח לא לא שווה את תמורתו אז לא איכפת ללקוח כמה שעות והוצאות עמדו מאחוריו.

אין אלבום, טוב!
אני רוצה אותך כצלם לחתונה של הבת שלי כמה יעלה לי ולמה?

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י צל99;688034:
כנראה כבודו נתקל בלקוחות שרואים את העולם בשחור לבן (באמת פלא שהם מעוניינים בצילום צבעוני) לא חסר כאלה שמתמקחים/לא מבינים בכלל בתחום וכמו זה שאמר לגרפיקאי/ציר:"אבל למה העבודה הזו עולה כל כך יקר? הרי התוכנה במחשב/ מציירת לבד?"
או כמו שאבוא אני ואומר:"למה כל כך יקר, גם אני יכולתי לצלם ככה, זו בסך הכל מצלמה טובה!"

moti!a

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י צל99;688039:
הסמיילי בסוף כל שורה לא הופך את הדיון איתך לנחמד.
אני סיימתי.

העיקר שהבנת בסוף איך מתמחרים זה מה שחשוב :)

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י נוי;688037:
כנראה כבודו נתקל בלקוחות שרואים את העולם בשחור לבן (באמת פלא שהם מעוניינים בצילום צבעוני) לא חסר כאלה שמתמקחים/לא מבינים בכלל בתחום וכמו זה שאמר לגרפיקאי/ציר:"אבל למה העבודה הזו עולה כל כך יקר? הרי התוכנה במחשב/ מציירת לבד?"
או כמו שאבוא אני ואומר:"למה כל כך יקר, גם אני יכולתי לצלם ככה, זו בסך הכל מצלמה טובה!"
אחת נחמדה מאד (באמת) שאלה אותי אם ספר שכתוב בו שאני ציירתי - אכן כך,
ומשהשבתי שכן היא שאלה - אבל זה את ציירת, או שיש לך תוכנה או משהו?
:)

אולי מעניין אותך גם...