שאלה על זכויות הצלם על התמונות

גילה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
[החוק אומר
שבמצב בו לקוח הזמין עבודה ושילם עליה הזכויות האוטומטיות הן שלו
/QUOTE]
האם אכן תמונות שעשיתי אצל צלמת ושילמתי - זה הזכויות שלי?
הרבה צלמים לא נותנים לי את הקובץ, אלא אני יכולה להזמין הדפסות חוזרות רק אצלם.

Y

yossmor2

אורח
נכתב ע"י גילה;685770:
האם אכן תמונות שעשיתי אצל צלמת ושילמתי - זה הזכויות שלי?
הרבה צלמים לא נותנים לי את הקובץ, אלא אני יכולה להזמין הדפסות חוזרות רק אצלם.

זה לא אומר שהזכויות שלו,
זכויות הן קניין רוחני,
זה שהוא מחזיק את המקור אצלו מלמד שהוא "דינוזאור" מעידן הפילם, אז היתה מחשבה שהלקוח באמת ירצה עוד פיתוחים, אבל כולם יודעים שזו תרמית מרושעת וחמדנות, או לכל הפחות שירותיות ויחס ללקוח גרוע מאוד.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י yossmor2;685804:
זה לא אומר שהזכויות שלו,
זכויות הן קניין רוחני,
זה שהוא מחזיק את המקור אצלו מלמד שהוא "דינוזאור" מעידן הפילם, אז היתה מחשבה שהלקוח באמת ירצה עוד פיתוחים, אבל כולם יודעים שזו תרמית מרושעת וחמדנות, או לכל הפחות שירותיות ויחס ללקוח גרוע מאוד.

יוסי אני ממש לא מסכימה איתך...
הדיסק הוא החומר גלם ועם אתה רוצה אותו תשלם!!!!!!!! כן כשאני מצלמת לפירסום המחיר כולל את הקובץ אבל כשאני מצלמת למשפחה עם הם רוצים את הדיסק הם צריכים לשלם על זה... כך זה מקובל בכל העולם כשזה מגיעה לצילומי פוטרט (אני לא מדברת על אירועים) ורוב הצלמות שאני מקירא (וזה הרבה) לוקחות תשלום נוסף על הדיסק של התמונות שבחרו!!!
ואני לא חושבת שיש לי יחס גרוע ללקוח בגלל שאני דורשת את מה שמגיע לי!
(רוב החבילות שלי כוללות דיסק בגלל שרוב האנשים רוצים את הדיסק אבל הם משלמים על זה בחישוב שאני עושה למחיר)

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
גם אני שילמתי בהבנה מלאה על דיסק בנוסף לתמונות המפותחות. אין צורך להתבייש לדרוש תשלום על זה.

Y

yossmor2

אורח
נכתב ע"י photosbyrik;686556:
יוסי אני ממש לא מסכימה איתך...
הדיסק הוא החומר גלם ועם אתה רוצה אותו תשלם!!!!!!!! כן כשאני מצלמת לפירסום המחיר כולל את הקובץ אבל כשאני מצלמת למשפחה עם הם רוצים את הדיסק הם צריכים לשלם על זה... כך זה מקובל בכל העולם כשזה מגיעה לצילומי פוטרט (אני לא מדברת על אירועים) ורוב הצלמות שאני מקירא (וזה הרבה) לוקחות תשלום נוסף על הדיסק של התמונות שבחרו!!!
ואני לא חושבת שיש לי יחס גרוע ללקוח בגלל שאני דורשת את מה שמגיע לי!
(רוב החבילות שלי כוללות דיסק בגלל שרוב האנשים רוצים את הדיסק אבל הם משלמים על זה בחישוב שאני עושה למחיר)

ריקי, גם עם פחות סימני קריאה אני מבין :)
זה החוזה שלך ואנשים חותמים עליו ומסכימים לכך.

לדרוש כסף או לצפות שהלקוח ביום מן הימים ירצה עוד עותק ואז נוכל לגבות מחיר מופרז... לטעמי זו גרידיות, אני מודע לכך שיש שחושבים אחרת ממני, ומותר לך לא להסכים איתי ולי מותר לחלוק עלייך.
אני חושב שלהעביר את חומר הגלם ללקוח, זו רמת שירות גבוהה שבטוח משתלמת יותר ושווה יותר מאותו ספק שמא יחזור לבקש עוד עותק.

נוי, אני שמח לשמוע שהחלטת לשלם ולא נשארת "בת ערובה" של הצלם שלך, גם אני הייתי נוהג כך בלית ברירה אילו זה היה התנאי שלו.

ואחרי הכל אם הלקוח חתם על חוזה ויודע שכך הנוהל, אין למי לבוא בטענות כמובן.

פיקצר פרפקט

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אוטומציה עסקית
עיצוב ואדריכלות פנים
אני חושב שצלמת מקצועית מעדיפה לשמור את המקור אצלה, ולהדפיס במקום שהיא סומכת על האיכות שלהם.
אחרת, הלקוח ידפיס בפוטו זול, ויציג לחברים ולמשפחה את העבודות שלה כשהן ברמה נמוכה, ויגרום לה לשם רע.
ולכן היא לא מוציאה את המקור, אלא רק הדפסים.
ומי שמעונין לקבל את הדיסק צריך לשלם עליו.

r_a

משתמש פעיל
מה תאמרו על מה שקרה אצלי,
תקופה לאחר החתונה, גיליתי שהצלם בארוע
העלה תמונות, ל----פיסבוק!...
ולאחר שזעמתי עליו כהוגן, הוא הסיר אותם.

Y

yossmor2

אורח
נכתב ע"י פיקצר פרפקט;686624:
אני חושב שצלמת מקצועית מעדיפה לשמור את המקור אצלה, ולהדפיס במקום שהיא סומכת על האיכות שלהם.
אחרת, הלקוח ידפיס בפוטו זול, ויציג לחברים ולמשפחה את העבודות שלה כשהן ברמה נמוכה, ויגרום לה לשם רע.
ולכן היא לא מוציאה את המקור, אלא רק הדפסים.
ומי שמעונין לקבל את הדיסק צריך לשלם עליו.

טענה מגוחכת במחילה,
ואם הוא קנה את הדיסק אז הוא ידפיס רק במקומות איכותיים???????
נו, באמת.

נכתב ע"י r_a;686625:
מה תאמרו על מה שקרה אצלי,
תקופה לאחר החתונה, גיליתי שהצלם בארוע
העלה תמונות, ל----פיסבוק!...
ולאחר שזעמתי עליו כהוגן, הוא הסיר אותם.

אין קשר לדיון הנ"ל,
אבל זה רק מחדד את הצורך בחוזה מסודר המגדיר היטב את הזכויות של כל צד.

צל99

משתמש פעיל
אני מסכים לחלוטין עם יוסי.

כל עבודה ששילמו לי תמורתה כוללת את מסירת חומר הגלם. זה הבסיס של בסיס של התמורה.

אפשר להוסיף הדפסות, אפשר להוסיף אלבומים, אפשר להוסיף עיצובים. אבל אין לי שום סיבה לשמור חומר גלם אצלי ולבקש עבורו תמורה נוספת.
כבר שילמו על עבודת הצילום את התמורה שחשבתי שמגיעה לי. למה לי לשמור את הקלף אצלי.

אם כבר אני משתדל מאוד להמנע בארועים מלתת "רק דיסק" מסיבה שהוזכרה כאן, כדי שלא ידפיסו במקום זול והאשמה תיפול עלי אבל בצרוף האלבום אני תמיד מוסר דיסק.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
לא יודעת כיצד אתם עובדים,
ועד כמה עריכה / מניפולציות אתם מפעילים על חומר הגלם שלכם.

רוב הצלמות שאני מכירה אינן מוציאות מתחומן חומר גלם שלא טופל, אי לכך רבות מאד מטפלות אך ורק בתמונות שהוזמנו (ולא בכל ה-80-100 האחרות...).
כאשר הלקוחה רוצה דיסק ובו כל התמונות, היא תקבל בו רק חומר גלם שעבר טיפול, וכידוע דבר זה לוקח זמן, וזמן זה כסף...

יעקב1

משתמש פעיל
בס"ד

אני מצטרף ליוסי, וכך גם אני נוהג.

מדוע לי להיכנס ל"מסחטת כספים" בצורה כזאת או אחרת.
עשיתי עבודה, מבחינתי נתתי את המחיר שהיא שווה וזהו.

כל נסיון אח"כ להוציא מהלקוח כסף על קובץ מקורי כזה או אחר נראה לי רק גורמת לזעם והרגשה של צרות עין של הלקוח על הצלם, ומי צריך את זה? הרי אנחנו רוצים אותו פעם נוספת, לא?

תתמחר את עבודתך במחיר מוצדק כזה שלא תיזקק ל"שירותים" נוספים כדי לגבות מחיר הוגן על עבודתך.

ומשפט אישי לריקי. העובדה שכך זה מקובל רק יכולה לעבוד לטובתך. אם מהיום תודיעי שאת מסירה את הגבייה היותרת על הקובץ המקורי (ואולי תוסיפי חצי מזה למחיר המקורי על הצילום) יהיה לאנשים סיבה נוספת להזמין אצלך עבודה כי את שווה יותר בנושא הזה משאר צלמי הסטודיו.

שווה, לא?

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י mig;686737:

רוב הצלמות שאני מכירה אינן מוציאות מתחומן חומר גלם שלא טופל, אי לכך רבות מאד מטפלות אך ורק בתמונות שהוזמנו (ולא בכל ה-80-100 האחרות...).
כאשר הלקוחה רוצה דיסק ובו כל התמונות, היא תקבל בו רק חומר גלם שעבר טיפול, וכידוע דבר זה לוקח זמן, וזמן זה כסף...

למה אני לא יכול לתת חומר גלם לא מטופל?

ברור לי וברור ללקוח שיש 2 שלבים הצילום והעריכה.

X תמונות אני גם עורך ומכין להדפסה.
את שאר התמונות אני מוסר AS IS.

כמובן שניתן לדרוש מחיר על עריכה של שאר התמונות- זה משהו אחר ממה שעלה כאן.

photosbyrik

משתמש פעיל
צילום מקצועי
נכתב ע"י יעקב1;686776:
בס"ד

אני מצטרף ליוסי, וכך גם אני נוהג.

מדוע לי להיכנס ל"מסחטת כספים" בצורה כזאת או אחרת.
עשיתי עבודה, מבחינתי נתתי את המחיר שהיא שווה וזהו.

כל נסיון אח"כ להוציא מהלקוח כסף על קובץ מקורי כזה או אחר נראה לי רק גורמת לזעם והרגשה של צרות עין של הלקוח על הצלם, ומי צריך את זה? הרי אנחנו רוצים אותו פעם נוספת, לא?

תתמחר את עבודתך במחיר מוצדק כזה שלא תיזקק ל"שירותים" נוספים כדי לגבות מחיר הוגן על עבודתך.

ומשפט אישי לריקי. העובדה שכך זה מקובל רק יכולה לעבוד לטובתך. אם מהיום תודיעי שאת מסירה את הגבייה היותרת על הקובץ המקורי (ואולי תוסיפי חצי מזה למחיר המקורי על הצילום) יהיה לאנשים סיבה נוספת להזמין אצלך עבודה כי את שווה יותר בנושא הזה משאר צלמי הסטודיו.

שווה, לא?

זה לא הצורת חשיבה שלי....
אני חושבת שהדיסק שווה יותר מהתמונה שמודפסת ורוצה שהלקוח יבין וישלם עליו.
זה מובן לכולם עוד בשיחת טלפון הראשונה...
ויוסי סליחה על הסימני קריאה.

צל99

משתמש פעיל
מבחינתי הלקוח לא שילם לי על התמונה המודפסת - הוא שילם לי על העבודה של צילום כל התמונות.
לכן הוא זכאי לקבל את כולם...

שלמה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י mig;686737:

ישנן 2 סוגי צלמים:
1. "שגר ושכח" הם צילמו, מה שיצא יצא, את כל השאר יעשו הגרפיקאים/ות ומבחינת הצלמים הם כבר עשו את העבודה. כמו במכונת קפה אוטומטית; 1 כפית סוכר 2 קפה, מיים + חלב.

2. צלמים שמקפידים על צילום מוגמר עד כמה שניתן, אבל יודעים שלא מה שרואים במצלמה זה מה שייצא באלבום, שזה כולל תיקוני צבע, חיתוכים נכונים יותר, חידוד נוסף במידת הצורך, אין מנוס מלתקן ולהשקיע, עד שב"ה רואים את התוצאה, כמו להכין קפה תורכי")

באפשרות השנייה, ברור שצלם ייתן רק את התמונות שהוזמנו וששולם עליהן.
מה שכן, אני מצרף דיסק שעליו אני רושם "חומר גלם" שבו אני אומר למשפחה, שבאם הם רואים תמונה חשובה, רק אז אני אתקן ואדפיס.

שלמה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י צל99;686848:
מבחינתי הלקוח לא שילם לי על התמונה המודפסת - הוא שילם לי על העבודה של צילום כל התמונות.
לכן הוא זכאי לקבל את כולם...

אם אחד יביא לך בד שתתפור לו חליפה, אז כמובן שחוץ מהחליפה אני אצרף לו את כל שאריות הבד.. זה לא אומר שאני צריך לעשות לו דברים נוספים מהשאריות ללא מחיר נוסף:)

צל99

משתמש פעיל
איזה דברים נוספים אתה נדרש לעשות?
לצרוב על דיסק?? זה כמו להכניס את שאריות הבד לשקית.

שלמה

משתמש מקצוען
ראה תגובתי למיג.
אני בהרבה תמונות רואה צורך לשפר את הWB או כל מיני דברים שאני יודע בוודאות שהם ידפיסו כאן ב"פוטו" שאז ייצא חשוך/שרוף וכיו"ב.

יעקב1

משתמש פעיל
בס"ד

שלמה, אני נוהג כך ואני מאמין ששאר הצלמים גם.

אני עורך את כל הצילומים - חיתוך, WB, הכהייה הבהרה וכ"ו - צורב על דיסק ומגיש (אם ההזמנה הייתה דיסק בלבד) או מגיש ללקוח לבחירה ואז מדפיס.

למה צריך את כל ההתניות הללו? תגיד מראש את המחיר הגבוה שאתה רוצה ואם אתה ממש טוב ייקחו אותך.
בלי כל ההתניות המוזרות הללו כדי להוציא עוד כמה גרושים מהלקוח (והאמן לי כך הלקוח מרגיש "שמוציאים" ממנו עוד כמה גרושים)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלב

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת זְכוֹר יְהוָה לְדָוִד אֵת כָּל עֻנּוֹתוֹ:ב אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַיהוָה נָדַר לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ג אִם אָבֹא בְּאֹהֶל בֵּיתִי אִם אֶעֱלֶה עַל עֶרֶשׂ יְצוּעָי:ד אִם אֶתֵּן שְׁנַת לְעֵינָי לְעַפְעַפַּי תְּנוּמָה:ה עַד אֶמְצָא מָקוֹם לַיהוָה מִשְׁכָּנוֹת לַאֲבִיר יַעֲקֹב:ו הִנֵּה שְׁמַעֲנוּהָ בְאֶפְרָתָה מְצָאנוּהָ בִּשְׂדֵי יָעַר:ז נָבוֹאָה לְמִשְׁכְּנוֹתָיו נִשְׁתַּחֲוֶה לַהֲדֹם רַגְלָיו:ח קוּמָה יְהוָה לִמְנוּחָתֶךָ אַתָּה וַאֲרוֹן עֻזֶּךָ:ט כֹּהֲנֶיךָ יִלְבְּשׁוּ צֶדֶק וַחֲסִידֶיךָ יְרַנֵּנוּ:י בַּעֲבוּר דָּוִד עַבְדֶּךָ אַל תָּשֵׁב פְּנֵי מְשִׁיחֶךָ:יא נִשְׁבַּע יְהוָה לְדָוִד אֱמֶת לֹא יָשׁוּב מִמֶּנָּה מִפְּרִי בִטְנְךָ אָשִׁית לְכִסֵּא לָךְ:יב אִם יִשְׁמְרוּ בָנֶיךָ בְּרִיתִי וְעֵדֹתִי זוֹ אֲלַמְּדֵם גַּם בְּנֵיהֶם עֲדֵי עַד יֵשְׁבוּ לְכִסֵּא לָךְ:יג כִּי בָחַר יְהוָה בְּצִיּוֹן אִוָּהּ לְמוֹשָׁב לוֹ:יד זֹאת מְנוּחָתִי עֲדֵי עַד פֹּה אֵשֵׁב כִּי אִוִּתִיהָ:טו צֵידָהּ בָּרֵךְ אֲבָרֵךְ אֶבְיוֹנֶיהָ אַשְׂבִּיעַ לָחֶם:טז וְכֹהֲנֶיהָ אַלְבִּישׁ יֶשַׁע וַחֲסִידֶיהָ רַנֵּן יְרַנֵּנוּ:יז שָׁם אַצְמִיחַ קֶרֶן לְדָוִד עָרַכְתִּי נֵר לִמְשִׁיחִי:יח אוֹיְבָיו אַלְבִּישׁ בֹּשֶׁת וְעָלָיו יָצִיץ נִזְרוֹ:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

תקווה לעתיד טוב יותר • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה