דרוש מידע צאצאי השל"ה? לכאן!

יצחק77

משתמש מקצוען
בעלי מצאצאי השלה הקדוש ולא אוכלים הודו מפני שיש לו את כל סימני הטהרה אבל אין עליו מסורת שאבותנו נהגו לאוכלו.
נשגב מבינתי
כבר עברו מהשל"ה הקדוש קרוב ל400 שנה שכל כלל ישראל אוכל הודו האין זו מסורת מספקת?
לעומת זו חומרות של השל"ה בבדיקת הריאות בבקר שזה חשש טריפה מדינא איני מכיר מי מהצאצאים שמקפיד

נערך לאחרונה ב:

שירי12

משתמש סופר מקצוען
מישהו כאן יודע האם הסבא מנובהרדוק - ר' יוסף יוזל הורביץ -היה מצאצאי השל''ה הקדוש?

סתם פוילישער

משתמש מקצוען
כנכד למשפחות הורוויץ משני הצדדים (משפ' הורווויץ ומשפ' איש-הורווויץ, דרך זקיני הרה"ק ר' נפתלי מרופשיץ ונקרא הורווויץ-והוא נכד ר' איציקל המבורגר. ודרך זקיני ר' אליעזר יוסף הלוי ונקרא איש הורוויץ והוא נין ר' איציקל המבורגר)-
-אכן, כבר חקרתי ובדקתי כל הנושאים האלו והצטבר באמתחתי קצת חומר על העניינים שנדונו פה.

באמת אין זה עניין פשוט חקר המשפ' הזו, וישנם כמה וכמה עצי יוחסין עתיקים שעליהם מסתמכים חוקרים וחובבנים,
אבל מספר הסתירות ואי ההתאמות באילנות יוחסין אלו מכביד ומקשה מאוד על מי שמבקש לדעת שושלת יחוסו.

מה גם שמשפחת הורוויץ היא המשפחה הגדולה ביותר בעולם היהודי הקרויים בשמם, על אלפי צאצאיה, ושמות בני המשפחה מזה מאות שנים הינם מצומצמים וחוזרים על עצמם, כגון השמות שמואל-שמעלקא, משולם, דוד, אברהם, ישעיה ועוד. מה שהופך את המחקרים בנושא למסובכים יותר.

למעשה כיום אין כל הכרעה מוסכמת על דרך ייחוס המשפחה לבעל השל"ה.
אני מכיר כעשרה ספרים לפחות ( 'דעת לנבונים', 'גזע תרשישים', 'אוהל נפתלי', 'לתולדות משפחת הורוויץ-רבי צבי הירש הורוויץ מדרזדן', 'תולדות משפחת הורווויץ-ר' חיים דובעריש פריעדבערג' ועוד ועוד ) שניסו לחקור בעניין ולא כ"כ צלחו. כמו"כ ישנה עמותה לחקר משפחת הורווויץ אשר לפי מה שידוע לי לא ממש מצאו הרבה...

דוגמאות לדברים:
על הדרך בה הרה"ק מרופשיץ מקושר להשל"ה צ"ל בפשטות,- וכך על פי דעת רוב החוקרים שזהו דרך סבו ר' איציקל המבורגר. הבעיה היא שאין מידע על הבן אחר בן. מצורף לפה אילן יוחסין בו מודגש ר' איציקל המבורגר וכן השל"ה הקדוש (לכאו' ע"פ המחבר) ונראה שאין קשר.

גם על העדות שנשמעה מהרה"ק מראפשיץ עה"ד ישנם כמה גרסאות,
אם ר' יהושע הארוך(1661) הוא קרוי יעקב בעצם או שאביו הוא ר' יעקב [ויש גי' שהוא ר' נפתלי או ר' שמואל! ] ואם הוא נכד ישיר מהשל"ה או אחיין, ועוד כמה וכמה גרסאות בדבר.

כמו"כ מצאצאי מהר"ם טיקטין (ק' הורוויץ) יצאו כמה וכמה גרסאות היאך סבם מקושר להשל"ה...

למעשה עד ביאת משיח גוא"צ לא נראה שיש אפשרות לברר הדברים כ"כ...
אילן משפחת הורוביץ תרפ''ח.png

סתם פוילישער

משתמש מקצוען
לכאורה יותר פשוט לבדוק מי לא צאצא השל"ה זה אם לא נוהגים לשורר בליל הסדר את הזמר "טעמפל שירה" שמקובל מהשל"ה לצאצאיו.
אמנם לא כל הנוהגים בזה הם צאצאי השל"ה כי כלל בני גרמניה נוהגים לשיר פיוט זה.
באמת, על זה אפשר לפתוח עוד אשכול ארוך-ארוך מי חיבר את זה ומה השל"ה הנהיג בזה בדיוק וכו' וכו' ואכמ"ל...

א.אסתי

משתמש רשום
הרב נפתלי אהרון וקשטיין.
הוא וחבריו המומחים דנו בסוגייה זאת רבות, זאת אחת הסוגיות המרתקות ביותר בחקר היוחסין. אין לו תשובות ברורות על כך, ניסיתי
יש לי תשובה מאד פשוטה לכל החוקרים של היhחוס של משפחת הורוויץ ונראה לי שהיא אמת/
במשפחת הורוויץ היה מקובל שכל אחד אמר שהוא נכד של ר' ישעיה הורוויץ אבל מכיוון שזה הרבה דורות וקשה לזכור את כל השמות כל אחד ידע לומר איזה דור הוא לר' ישעיה הורוויץ, והם כמובן התכוונו לר' ישעיה הורוויץ הראשון שהוא הסבא של השל"ה.
אבל מכיוון שהשל"ה הקדוש קראו לו ר' ישעיה הורוויץ וספרו היה ידוע בכל העולם מכאן החליטו כולם שהם נכדים של השל"ה שהרי ר' ישעיה הורוויץ כנראה שזה השל"ה עד כאן זה פשוט איך נוצרה הטעות .
מה כן יכול להיות, שבאמת הם נכדים לא בן אחר בן אלא דרך אחת הסבתות שהיא אולי נכדת השלה הקדוש, אבל את זה לא יודעים בדיוק אבל זה מאד מסתבר כי הרי רבים התחתנו בתוך המשפחה.
תירוץ פשוט זה מסדר את כל הבלאגן שנוצר עם סדר הדורות ואיך זה מסתדר עם השנים של השל"ה
ואולי יסכימו איתי גם חוקרי היחוסין.
בברכה
יהודה משה אהרונוביץ
חוקר קטן של יחוסין
a0527635124@

סתם פוילישער

משתמש מקצוען
@א.אסתי
אמנם הגיוניים דבריך על פי ההסתברות,
אך על פי אילנות היוחסין וספרי מחקר משפחת הורוויץ וספרי הגאנולוגיה זה נראה בצורה ישירה להשל"ה ממש,
העניין הוא שבזה הדבר עצמו יש סתירות לרוב, כך שאין בזה דבר מקובל למעשה.

אלחנן רוטמן

משתמש חדש
שלום,
רציתי לדעת אם יש מישהו שיכול לסייע באיתור שורשי משפחתי.
כעת אנחנו משפחת רוטמן, אך ידוע לי שבעבר זה היה רוטמן-גורביץ', ובמסורת אנחנו לויים. ונאמר לנו מפי רב גדול שזה אומר שאנחנו קשורים לשל"ה הקדוש (גורביץ' = הורביץ ברוסית). ואולי גם קשורים לבעל ההפלאה.
אינדיקציה נוספת היא, שהשמות: שמואל, יעקב ומאיר נפוצים בשושלת שלנו.
מה שידוע לי זה שאבא של סבא שלי וסבא של סבא שלי הגיעו מאודסה לארה"ב בתחילת המאה ה20, ובאותו זמן קראו להם רוטמן-גורביץ'. ולאחרונה נודעו לי על שמות נוספים של סבים שלי שגרו באודסה עד תחילת המאה ה19.
רציתי לדעת אם יש למישהו מידע לגבי צאצאי השל"ה שהגיעו לאודסה וששם משפחתם שונה לגורביץ'.
תודה

יצחק77

משתמש מקצוען
שלום,
רציתי לדעת אם יש מישהו שיכול לסייע באיתור שורשי משפחתי.
כעת אנחנו משפחת רוטמן, אך ידוע לי שבעבר זה היה רוטמן-גורביץ', ובמסורת אנחנו לויים. ונאמר לנו מפי רב גדול שזה אומר שאנחנו קשורים לשל"ה הקדוש (גורביץ' = הורביץ ברוסית). ואולי גם קשורים לבעל ההפלאה.
אינדיקציה נוספת היא, שהשמות: שמואל, יעקב ומאיר נפוצים בשושלת שלנו.
מה שידוע לי זה שאבא של סבא שלי וסבא של סבא שלי הגיעו מאודסה לארה"ב בתחילת המאה ה20, ובאותו זמן קראו להם רוטמן-גורביץ'. ולאחרונה נודעו לי על שמות נוספים של סבים שלי שגרו באודסה עד תחילת המאה ה19.
רציתי לדעת אם יש למישהו מידע לגבי צאצאי השל"ה שהגיעו לאודסה וששם משפחתם שונה לגורביץ'.
תודה
תתחיל את החיפוש בגעני ומשם תתרחב למעלה
אגב השל"ה הקדוש נפטר לפני כ400 שנה ויש רבבות נכדים שקשורים לשל"ה הקדוש

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה