עליית הריבית

פנטזיה 3D

משתמש סופר מקצוען
הדמיות בתלת מימד
בנק ישראל אמור להעלות את הריבית, היום בשעה 16:00

האם זה משפיע רק על הריביות צמודות המדד או גם על הריבית פריים?

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
בנק ישראל אמור להעלות את הריבית, היום בשעה 16:00

האם זה משפיע רק על הריביות צמודות המדד או גם על הריבית פריים?
רק על הפריים!!
צמוד מדד - תלוי בעליית האינפלציה.
וזה גם שונה, שבהצמדה למדד - אם האינפלציה עולה, כל הקרן הצמודה לה, תוכפל בשיעור עליית המדד, והקרן תתנפח.
לעומת הפריים שזו ריבית, שרק מעלה את ההחזר החודשי.

די

משתמש סופר מקצוען
בעקיפין משפיע גם על ריבית משתנה (צמודה אג"ח), כי אם הריבית עולה האג"ח עולה (בד"כ), אבל זה לא מיידי אלא בתאריך הקבוע שמשתנה (לדוג' כל 5 שנים) וכן מי שלוקח משכנתא חדשה בריבית משתנה שהריבית כנראה תעלה.

שרלה

משתמש רשום
רק על הפריים!!
צמוד מדד - תלוי בעליית האינפלציה.
וזה גם שונה, שבהצמדה למדד - אם האינפלציה עולה, כל הקרן הצמודה לה, תוכפל בשיעור עליית המדד, והקרן תתנפח.
אם כן
במקרה שלי שנשאר לי 5% לשלם סמוך לאיכלוס
ובחתימת משכנתא הורידו לי את זה מהפריים
כדאי לי כבר לפרוע עכשיו ומיד ?

איזה טוב השם

משתמש פעיל
בהצמדה למדד - אם האינפלציה עולה, כל הקרן הצמודה לה, תוכפל בשיעור עליית המדד, והקרן תתנפח.
י.
לא הבנתי את ההבדל.
לצורך ההמחשה, אני אקח דוגמא של הלוואה עומדת, בלי תשלומים חודשיים:
נניח שלקחתי הלוואה של מליון בריבית של 1% שנתי, בסוף השנה החוב הוא מליון ו10 אלף.
ואם הרבית השנתית עלתה ל2 אחוז , בסוף השנה החוב הוא מליון ו20 אלף.

ובדומה לכך, אם לקחתי הלוואה של מליון צמוד מדד, והמדד עלה ב2 אחוז , לכאורה גם כאן יוצא שבסוף השנה החוב הוא מליון ו20 אלף.

אם אפשר בבקשה להסביר יותר אם אכן יש הבדל

abc321

משתמש פעיל
אם כן
במקרה שלי שנשאר לי 5% לשלם סמוך לאיכלוס
ובחתימת משכנתא הורידו לי את זה מהפריים
כדאי לי כבר לפרוע עכשיו ומיד ?
לא,
השינוי בריבית בנק ישראל ישפיע על כולם גם מי שיש לו משכנת קיימת
הריבית במסלול הפריים תתיקר בהתאם לעליית הריבית

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום

abc321

משתמש פעיל
לא הבנתי את ההבדל.
נניח שלקחתי הלוואה של מליון בריבית של 1% שנתי, בסוף השנה החוב הוא מליון ו10 אלף.

ובדומה לכך, אם לקחתי הלוואה של מליון צמוד מדד, והמדד עלה ב2 אחוז , לכאורה גם כאן יוצא שבסוף השנה החוב הוא מליון ו20 אלף.

הבנת מצוין,
אך כמובן כשמדובר במשכנתא שמשולמת ולא בהלואה עומדת אז צריך לקחת בחשבון גם את הסכומים ששולמו

די

משתמש סופר מקצוען
אך כמובן כשמדובר במשכנתא שמשולמת ולא בהלואה עומדת אז צריך לקחת בחשבון גם את הסכומים ששולמו
המדד לא מעלה את הקרן שנפרעה.
ההפסד הגדול במדד הוא שיכול להיות שבגלל שיש גם ריבית וגם מדד כמעט ולא ירד מהקרן (כמובן בריבית ומדד גבוהים וכשהרבה מההלוואה צמודה למדד).

שרלה

משתמש רשום
לא,
השינוי בריבית בנק ישראל ישפיע על כולם גם מי שיש לו משכנת קיימת
הריבית במסלול הפריים תתיקר בהתאם לעליית הריבית
מענין
כי הפקידה אמרה לי שזה שיקול שלנו אם לקחת גם את 5% עם כל המשכנתא
כי מדברים על עליית ריבית ואין לנו ביטחון על זה
וגם אם משאירים קצת לאיכלוס הכי בטוח זה לקחת את זה מהפריים
למרות שגם זה צפוי לעלות

פנטזיה 3D

משתמש סופר מקצוען
הדמיות בתלת מימד

אחרי 3 וחצי שנים: בנק ישראל הודיע על העלאת הריבית ב-0.25%​

בבנק ישראל ינסו לבלום את עליות המחירים, אם כי באופן מאוחר, על ידי העלאת הריבית כפי שהכריזו עליה כעת • הריבית תעלה ב-0.25% נקודות ותגיע ל-0.35%, כאשר מדובר בהעלאה הראשונה מזה למעלה משלוש שנים

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הודיעה היום (שני) כי הריבית במשק תעלה ב-0.25% ותגיע ל-0.35% בהתאם למרבית התחזיות – בניסיון מאוחר לבלום את עליות המחירים במשק. זאת ההעלאה הראשונה של הריבית מאז נובמבר 2018, והיא מגיעה על רקע התחזקות האינפלציה, שהגיעה בפברואר ל-3.5% – מעל לטווח היעד של בנק ישראל ואחר שהבנק הפדרלי בארה"ב כבר ביצע מהלך דומה.

בבנק ישראל נימקו את הסיבות להחלטת הוועדה ההומניטרית להעלאת הריבית – ביניהם הפעילות הכלכלית במשק שממשיכה לתפקד באופן נאות, שוק העבודה איתן ושב לרמות דומות מאוד לאלו ששררו ערב המשבר, ושהאינפלציה בישראל עלתה בחודשים האחרונים אך היא נמוכה משמעותית מהאינפלציה במרבית העולם.

עוד ציינו בבנק ישראל, כי האינפלציה מצויה מעל היעד המקורי ועומדת בשנים-עשר החודשים האחרונים על 3.5%. מאז החלטת המדיניות האחרונה השקל נחלש מול הדולר ב-0.5%, התחזק מול האירו בכ-3.8% והתחזק במונחי השער האפקטיבי ב-1.8%. חטיבת המחקר מעריכה שהתוצר יצמח בשנת 2022 בשיעור של 5.5% ובשנת 2023 בשיעור של 4%.

"מגמת עליית מחירי הדירות ממשיכה להאיץ ואלו עלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-13%. המלחמה באוקראינה ועליית התחלואה בסין מעמיקים את השיבושים בשרשראות הייצור העולמיות, מגבירים את לחצי האינפלציה ומובילים להאטה מסויימת בקצב הפעילות הכלכלית הגלובלית", הוסיפו בבנק.

"במשק הישראלי נרשמת פעילות כלכלית איתנה, המלווה בשוק עבודה הדוק תוך עלייה בסביבת האינפלציה. לכן, הוועדה החליטה כי בשלו התנאים להתחיל בתהליך הדרגתי של העלאת הריבית. קצב העלאת הריבית ייקבע בהתאם לנתוני הפעילות והתפתחות האינפלציה, זאת על מנת להמשיך ולתמוך בהשגת יעדי המדיניות".

D

Deleted member 64624

אורח
בשורה טובה,
אולי סוף סוף נוכל להתחיל לחסוך בפיקדונות בנקאיים כמו פעם,
ולא נצטרך להסתבך ולהשקיע בדירות שעולות מיליונים.

beni.

משתמש פעיל
בשורה טובה,
אולי סוף סוף נוכל להתחיל לחסוך בפיקדונות בנקאיים כמו פעם,
ולא נצטרך להסתבך ולהשקיע בדירות שעולות מיליונים.
בפקדונות בנקאיים לא חוסכים אף פעם ,
מקסימום בגמל להשקעה,
ויש דברים יותר טובים...
מה ההשפעה של זה (במילים פשוטות) על משכנתא קיימת?
250 שקל לשנה לכל מאה אלף פחות מעשרים שקל לחודש,
לבנתיים........

קול תורה

משתמש פעיל
לא הבנתי את ההבדל.

ההבדל הפשוט הוא שנכון שעכשיו אתה עושה חשבון על כל השנה, אבל אם תרצה לפרוע באמצע השנה אז את הריביות של החודשים הבאים לא תצטרך לשלם, ואם המדד עלה אז כל הקרן עלתה ואם אתה רוצה לפרוע אתה צריך לשלם גם את עליית המדד (אם ההלוואה הוא 1,000,000 ש"ח והמדד עלה ב 2% תצטרך לשלם 1,020,000)
250 שקל לשנה לכל מאה אלף פחות מעשרים שקל לחודש,
לבנתיים........
לא לגמרי מדויק וכבר דובר רבות באשכול הזה:

beni.

משתמש פעיל
אם ריבית בנק ישראל היא 10% (כמו פעם), תשים היום 100,000 ש"ח עוד 22 שנה יהיה לך 800,000 ש"ח.
אם ריבית בנק ישראל תהיה עשר זה אומר שהאינפלציה גם באותו איזור,
כך שלא הרווחת הרבה...
בכל אופן תמיד בנקים נותנים תשואה הכי נמוכה על פקדונות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה