ניהול תקציב עובדים חזק לשמור על העו"ש, ו... הפתעה!!

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
הבו רעיון..
מי שזוכר.ת הודעות שכתבתי כאן ב'עובר ושב' אולי שם לב לקנאות שלנו בבית לשמירה על העו"ש, על ההוצאות והכנסות וכו' וכו' (דיירקט בלבד, בלי תשלומים, חסכנות בהוצאות, הוצאות קבועות מראש וכו').
אבל בפעם הלא יודע כמה.. מגיע המוצ"ש האחרון של החודש הלועזי, זה שקרוב ל'סוף החודש'..
ושוב פעם - העו"ש עומד רחוק רחוק מתחת לסכום שחשבתי ודמיינתי כל החודש שנסיים איתו את החודש..
וזה לא המשכנתא שקפצה ב1000 ש"ח, ולא הקניות הקבועות שהתייקרו, הכל היה צפוי מראש, ועם זה היה ברור שנסיים את החודש עם סכום מסויים ביתרה, ועומדים אולי בחצי ממנו ולפעמים ברבע..
וזה פשוט מבאס!
ובמחשבה לרגע, הדבר הראשון שעולה לראש זה להפסיק עם כל ההתחשבנויות האלו, להפסיק לתקצב כל קניה בראש מראש ולא להכניס דברים לעגלה, ולא לקנות סתם בגדים שלא נצרכים, או מגפיים לילדים כי הדודה אמרה שתביא.. ולא לקנות אוכל מיותר בחוץ וכדומה
ולחיות בזורם והכל יבא על מקומו בשלום, כי הרי בין כה לא נשארים עם יותר מדאי כסף...!!!
אבל ברור לי שזה לא הדרך וזה רק יחריף את היתרה בסוף החודש..

אבל מה באמת הפיתרון?
או במילים אחרות: מה יכול להעלות את מצב הרוח שלמרות כל ההתחשבנויות (ואחדד:
לא סובלים מהם במהלך החודש, אבל ברגע בסוף החודש שרואים שעם כל זה היתרה לא מה שחשבנו.. זה לא נעים!!)
- נוכל לומר לעצמנו שזה שווה?!

*דוגמא קיצונית להסביר על מה מדבר: כחלק מהתנהלות 'בריאה' סוג של.. אנחנו לא משפצים בתשלומים רחבים והלוואות גדולות, אלא מחכים שיצטברו סכומים ומידי פעם נרכוש עוד משהו נחמד לבית (נחמד=תאורה נורמלית לסלון גם.. ובהמשך וילון לחדר.. לא עיצובי פנים בעשרות אלפי ש"ח..), אבל בפועל עובר עוד חודש ועוד חודש והיתרה רחוקה מאד ממשהו שאפשר לצבור עוד ועוד לרכישות הנחמדות האלו.. בפרט שיש עוד הלוואה משפחתית מרכישת הדירה שצריך לשמור אליה..

אז ברגע הזה של סוף החודש - שהתאורה עדיין מהקבלן וטרם הגיע וילון... איך שומרים על החיוך בפנים?..

שתים

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
הבו רעיון..
מי שזוכר.ת הודעות שכתבתי כאן ב'עובר ושב' אולי שם לב לקנאות שלנו בבית לשמירה על העו"ש, על ההוצאות והכנסות וכו' וכו' (דיירקט בלבד, בלי תשלומים, חסכנות בהוצאות, הוצאות קבועות מראש וכו').
אבל בפעם הלא יודע כמה.. מגיע המוצ"ש האחרון של החודש הלועזי, זה שקרוב ל'סוף החודש'..
ושוב פעם - העו"ש עומד רחוק רחוק מתחת לסכום שחשבתי ודמיינתי כל החודש שנסיים איתו את החודש..
וזה לא המשכנתא שקפצה ב1000 ש"ח, ולא הקניות הקבועות שהתייקרו, הכל היה צפוי מראש, ועם זה היה ברור שנסיים את החודש עם סכום מסויים ביתרה, ועומדים אולי בחצי ממנו ולפעמים ברבע..
וזה פשוט מבאס!
ובמחשבה לרגע, הדבר הראשון שעולה לראש זה להפסיק עם כל ההתחשבנויות האלו, להפסיק לתקצב כל קניה בראש מראש ולא להכניס דברים לעגלה, ולא לקנות סתם בגדים שלא נצרכים, או מגפיים לילדים כי הדודה אמרה שתביא.. ולא לקנות אוכל מיותר בחוץ וכדומה
ולחיות בזורם והכל יבא על מקומו בשלום, כי הרי בין כה לא נשארים עם יותר מדאי כסף...!!!

אבל מה באמת הפיתרון?
לא סובלים מהם במהלך החודש, אבל ברגע בסוף החודש שרואים שעם כל זה היתרה לא מה שחשבנו.. זה לא נעים!!)

*דוגמא קיצונית להסביר על מה מדבר: כחלק מהתנהלות 'בריאה' סוג של.. אנחנו לא משפצים בתשלומים רחבים והלוואות גדולות, אלא מחכים שיצטברו סכומים ומידי פעם נרכוש עוד משהו נחמד לבית (נחמד=תאורה נורמלית לסלון גם.. ובהמשך וילון לחדר.. לא עיצובי פנים בעשרות אלפי ש"ח..), אבל בפועל עובר עוד חודש ועוד חודש והיתרה רחוקה מאד ממשהו שאפשר לצבור עוד ועוד לרכישות הנחמדות האלו.. בפרט שיש עוד הלוואה משפחתית מרכישת הדירה שצריך לשמור אליה..

אז ברגע הזה של סוף החודש - שהתאורה עדיין מהקבלן וטרם הגיע וילון... איך שומרים על החיוך בפנים?..
לזכור שבלי השמירה הזו המצב היה הרבה יותר גרוע...
זה מעודד.
ולזכור שאנחנו צריכים לעשות את המעשים הנכונים הקטנים בעקביות, והכסף יגיע. (משפט של הסולידית).

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אני חושב שיש כאן ערבוב של שני דברים.
על העו"ש צריך לשמור מכל וכל, אחרת המצב יהיה גרוע הרבה יותר....
אבל מנגד, לדעתי הדרך היחידה לשפץ אץ הבית/וילון/תאורה זה רק לקחת איזו הלוואה ולקנות ואז תהיו מוכרחים לעמוד בתשלומים, וככה תצליחו לחסוך יותר וגם להנות כבר מעכשיו...
לא להתפרע !! תקחו הלוואה קטנה והגיונית ותגשימו את החלומות האלו בזהירות ובמחשבה רבה.
ואחר כך תפרעו את ההלוואה לאט לאט.
בהצלחה רבה !!

רגע של ניצחון

משתמש מקצוען
הבו רעיון..
וזה פשוט מבאס!

אבל מה באמת הפיתרון?

ואוו,
אני ממש מעריכה על היכולת להתאפק ולדחות ולנסות...
וכמו שכתבת- בלי זה המצב היה קשה יותר...
נתפלל עליכם שבעז"ה תזכו להמון שפע!!

פוטושופר

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
הבו רעיון..

כפי שאתם אמרים, משהו הפתיע אתכם.
חשבתם שתישארו עם יתרה X בסוף החודש וזה לא קרה.
תבצעו מעקב מדוקדק למה זה לא קרה.
יש מצב שתגלו שהכסף הלך על דברים "לא צפויים" כמו תיקון נחוץ לבית/ מכשיר חשוב/ מתנה לברית/בת מצווה וכו...
ותבינו שכנראה אתם צריכים להגדיל הכנסות,
כי אתם לא מחשבים בתקציב החודשי שלכם כל מיני דברים שקורים כשגרה.
נשמע שאתם כבר יודעים לשמור על ההוצאות שלכם, ולכן אתם פחות צריכים לעבוד על לצמצם בהוצאות אלא להתמקד בהגדלת ההכנסות

בעילום שם

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
תודו לה' שזה המצב, יש הרבה אנשים שאצלם ההפתעה היא שחשבו שיהיה מינוס רק בסכום X וגילו שהחריגה גדולה בהרבה ממה שחשבו...
וכמובן, תמשיכו ככה בכל מחיר, ואל תתפתו לשום הלוואה, וכמאמר חז"ל (פסחים קיד.) 'אֱכוֹל בָּצָל וְשֵׁב בְּצֵל, ולא תיכול אווזין ותרנגולין ויהא לבך רודף עליך'. ופירש הרשב"ם שם 'אכול בצל או ירקות ותשב בצל ביתך, ואל תצטרך למכור ביתך'.

Tzvi@

משתמש פעיל
"אין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מין העין"
ככל שיותר נסתכל ונחפור ונחשב חשבונות
כך הברכה פחות תוחל לחול..
מקוה שלא עיצבנתי..
יש שתי מימרות בגמ' תענית ח
א. אמר רבי יצחק, אין הברכה מצויה אלא בדבר הסמוי מן העין, שנאמר 'יצו ה' אתך את הברכה באסמיך'.
ב. תנא דבי רבי ישמעאל, אין הברכה מצויה אלא בדבר שאין העין שולטת בו, שנאמר 'יצו ה' אתך את הברכה באסמיך'.

תנו רבנן, הנכנס למוד את גרנו אומר, יהי רצון מלפניך ה' אלהינו שתשלח ברכה במעשה ידנו. התחיל למוד אומר ברוך השולח ברכה בכרי הזה. מדד ואחר כך בירך הרי זו תפלת שוא. לפי שאין הברכה מצויה לא בדבר השקול ולא בדבר המדוד ולא בדבר המנוי אלא בדבר הסמוי מן העין.

א. שבדבר שאינו סמוי ומכוסה, אין הברכה שולטת בו משום עין הרע של אדם. וזה מה שכתוב סמוי מן העין.

ב. התורת חיים כותב הטעם הוא דאין דרך וכבוד הנס והברכה לבוא אלא בהסתר..

כל זמן שלא מדדו כגון התבואה שנקצרת ולא נשקלה שייך להתפלל למעשה ניסים
ובמשכורת שנכנסת בספרות...
לא שייך מעשה ניסים וזה פשוט. ולא לחשבן זה נקרא בריחה מהמציאות.

פרפרזה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
זורק רעיון: להפוך את החיסכון להוצאה. כלומר, לפתוח פק"מ (או וואטאוור) שבכל חודש עובר אליו אוטומטית סכום מסוים מהעו"ש. ככה תהיו מוכרחים לעמוד בהוצאה-חיסכון.
בהצלחה!!

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
"אין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מין העין"
ככל שיותר נסתכל ונחפור ונחשב חשבונות
כך הברכה פחות תוחל לחול..
מקוה שלא עיצבנתי..
לא עיצבנת
רק שאין שום קשר בין מאמרי חז"ל אלו להתנהלות בבנק - הבנק הוא לא סמוי מהעין בין אם תפתח אותו 5 פעמים בחודש ובין אם תפתח פעם בחודשיים שיתקשרו לברר על המינוס התופח.. כי הכסף הוא מנוי וספור אצלם בין כה..
מה שבטוח - אנחנו בחרנו בלנהל את התקציב ולא לעבוד בשיטה השניה (אם אפשר לקרא לזה 'שיטה'..)
השאלה איך בתוך ההתנהלות הזאת אפשר להתייעל / לשמח יותר..

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
זורק רעיון: להפוך את החיסכון להוצאה. כלומר, לפתוח פק"מ (או וואטאוור) שבכל חודש עובר אליו אוטומטית סכום מסוים מהעו"ש. ככה תהיו מוכרחים לעמוד בהוצאה-חיסכון.
בהצלחה!!
רעיון מצויין!
למען האמת מכיר חשבון בנק אמריקאי ששם יש כמו 'עו"ש' נוסף שנקרא 'שמירה' (SAVING) שכל מהותו זה לשים כסף בצד שלא נמצא בעו"ש.
אבל זה לא הפקדונות כמו בארץ שאתה מחוייב לתוכנית מסויימת ואז בסוף הזמן זה קופץ לך לעו"ש וכדו' אלא ממש נמצא בצד במקביל..
מחפש דרך לעשות דבר כזה אצלי בחשבון..

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
@הון ובית הנכבד, למה אתה כועס עלי ???
אתה חולק על מה שכתבתי ? אשמח לשמוע דעת כבודו.
אני עושה ככה בהרבה דברים ובס"ד מצליח בזה מאד.
מזון וביגוד ושאר הוצאות שוטף אני משתגע לא לעשות בתשלומים ולא בהלוואות.
שאר פינוקים אני מחשב כמה בערך אני יכול לחסוך בחודש וקונה דברים בתשלומים וכו'.
בלי זה הכסף נעלם ואני לא מצליח לחסוך.

מ הלוי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
מחפש דרך לעשות דבר כזה אצלי בחשבון..
תעשה הו"ק קבוע לגמ"ח כספים מסודר ואמין, ובבוא היום שתרצה תקבל את כל הכסף לחשבון מיד, בתוספת מצוות רבות שנעשות עם הכסף שלך בזכותך.

דיאלוג

משתמש סופר מקצוען
תעשה הו"ק קבוע לגמ"ח כספים מסודר ואמין, ובבוא היום שתרצה תקבל את כל הכסף לחשבון מיד, בתוספת מצוות רבות שנעשות עם הכסף שלך בזכותך.
קשה לי עם זה.. אחרי הכל מדובר בלהוציא את הכסף פעם בכמה חודשים..
לא מכיר גמ"ח באזור אישית.. אולי אם היה משהו קרוב לידי הייתי יותר 'קרוב' לזה והרבה יותר נותן להם

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
הבו רעיון..
וזה פשוט מבאס!

אבל מה באמת הפיתרון?

אז מה שזה אומר שאתם בדרך הנכונה, אבל רצוי ואפשרי לשפר אותה.

א. כל פעם שאתם לא עמדתם במה שצפיתם, תעשו תחקיר כדי לדעת איפה הבעיה, ותלמדו מזה לפעם הבאה.
ב. תמיד כדאי שבחשבון יישארו כמה אלפי ש"ח, שגם אם יקרה מקרה כזה, לא ייווצר לכם בחשבון מינוס בשום מצב.
ג. באשכול המרכזי בנושא חסכונות כתבתי 3 שיטות לניהול תקציב בצורה הכי מסודרת בעולם, אתם מוזמנים לקרוא אותם [ואולי עוד כמה טיפים שם] ולראות איך לשפר את ניהול התקציב שלכם.
האשכול המדובר

מה יש

משתמש מקצוען
קודם כל כל הכבוד על ההתנהלות המסודרת
כמה דברים:
א' להשתדל שהו"ק ירדו בתחילת החודש- הרבה פעמים ההוצאות בסוף החודש 'חסרות השליטה' הן אכן לא בשליטה
ב' לעשות חשיבה רגע אם כל חודש ההוצאות גדולות ממה ששיערתם כנראה אתם לא משערים נכון..
או מחשבים רק בסיס בלי להתחשבן על הוצאות חריגות- חריג יש כל חודש (בגד/עופות שמזמינים מרוכז/תיקון לבית)
אני זוכרת שפעם אמרה לי חברה לבסיס אני צריכה אלף למה האשראי שלי 3 אלף? זה לא מפני שהיא בזבזנית אלא שכל מה שלא היה לחם חלב גבינה היא לא חשבנה כי זה 'חריג' (הסכומים לא נכונים כמובן)
ג' אצלינו עוזר שהוצאות גדולות עושים בתחילת החודש כנ"ל זה מראה יותר טוב את המצב שלנו ואז בסוף החודש אין פתאום קפיצות משמעותיות
אדייק מה שכתבת זה עוזר למצב רוח אף עצה ממה שכתבתי לא תוליד עוד כסף בחשבון.
מה כן יכול לעזור?

אחרי בחינה מדוקדקת של התקציב שלכם והכרה כנה ברמת ההוצאות ניתן ליצור הוצאה חדשה כמו שאמרו הפרשה לחיסכון.
להרבה אנשים זה עוזר שהכסף לא נעלם...

• תודה
Reactions: ynf

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
הבו רעיון..
וזה פשוט מבאס!

אבל מה באמת הפיתרון?

שלום לכם משפחת @דיאלוג היקרה!

ראשית, אני מוכרח לומר לכם - שהתחושות שלכם מאד מאד מובנות! וגם מאד מוכרות! מאד!

אחרי מאות אנשים ומשפחות שפגשתי וליוויתי, שכולם מדווחים בדיוק על התחושות האלה, ועל התסכול העמוק - של:
"אנחנו עוקבים!
ברור לנו להיכן כל שקל הולך!!
אנחנו קונים רק מה שממש מוכרחים וחייבים!!
ועם כל זה..
משהו מתפספס לנו, משהו גדול מידי.. נוראי!
אנחנו מאבדים שליטה - ועם כל הרצון הטוב לשלוט בעניינים, זה פשוט לא מצליח לנו.. ואנחנו לא אנשים טיפשים!!
אז למה למען ה'? למהההההה ?????.....
וכל כך הרבה כסף נשפך לנו - וכל כך הרבה כאב לב..:( "

שנית, אתם בהחלט בחברה סופר טובה, בין אנשים משכילים ונבונים - חכמים וטובים, וגם ממש לא בזבזנים, ממש לא!
אז מה כן..?!

מיד כשקראתי את ההודעה שלכם - עלה לי ברור, שמה שחסר לכם הוא - רק דבר אחד בכל הסיפור הזה - לדעת לנהל נכון ומקצועי את כלכלת המשפחה, ולהבין שמעבר אליה ישנו תחום נוסף שנקרא "כלכלה התנהגותית". שהוא תחום מחקרי שהתקבל עליו פרס נובל (בשנת 2002), שמוכיח שאנו מאד מוטים ומאד רגשיים בקבלת ההחלטות הכלכליות שלנו. ולכן, גם מה שנראה בעינינו מחושב, הוא לא ממש כך..
אם באמת הייתם מסודרים עם כל ההכנסות / הוצאות שלכם, ברמה החודשית - שנתית - רב שנתית + הפרשה לבלת"מ, הייתם מודעים כמה עולה לכם באמת המחיה, וכמה הוצאות חריגות להיערך מראש, לא הייתם מגיעים למה שאתם מספרים שקורה איתכם.
צריך ללמוד לנהל את זה! אני מסכים!!
אבל זה רק זה. לא יספיקו כל מיני טיפים חביבים היכן לחסוך ולהתייעל. אלא מוכרחים להתחיל לנהל, ולהפסיק להיות מנוהלים..
בהצלחה!

בתקופה זו - אני מנהל תהליך לווי כאן בפורום פרוג, עם משפחה מקסימה, שעושה צעדי למידה והתייעלות מדהימים. תחת המקדם 'משפחה בהתייעלות'.
מאד מציע לעקוב - כי יש שם לימוד מעמיק בנןשא + תובנות מעולות וטיפים מצועיינים להתנהלות נכונה, והשבוע גם תהיה הפתעה ענקית!! אז ממש, אבל ממש שווה לעקוב.

אגב, אני שם כאן את הקישורים לפגישות הראשונות שכבר עשינו - שתוכלו להיות בעניינים:
זו הפגישה הראשונה -
זו הפגישה השניה -
הפגישה השלישית -
הפגישה הרביעית -
וזה הנספח שלנו - שהוא לא פחות מרתק מהתהליך עצמו:

תעקבו - יחד עם כולם - כי הולכות לצאת עוד היום בעז"ה, הודעות חדשות בעניין..
אנחנו ממשיכים בעז"ה, וכולם מוזמנים!!

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
שאר פינוקים אני מחשב כמה בערך אני יכול לחסוך בחודש וקונה דברים בתשלומים וכו'.
מתכון לצרות צרורות..
כבר כשהייתי ילד - לימדו אותי, של"בערך" - אין שום ערך.
לקיחת הלוואות, על בסיס בערך, היא הצרה הגדולה ביותר שיש בדור שלנו.
"רבים חללים הפילה, ועצומים כל הרוגיה.."!!! לא פחות מכך.
זה שעוד לא הסתבכם ב"ה [ואני מאחל לכם מכל הלב שגם לא יקרה] או שאתם עוד לא יודעים על מצב החובות שלכם, לא אומר שזו שיטה נכונה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  12  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה