סולמות

מנחם42

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
בעבר כשהייתי מופיע לבד הייתי מחליף חופשי בין סולמות בהתאם לאקורדים שמצאתי (חוברות נגינה / אינטרנט / חברים וכו')

לאחרונה התחלתי להופיע עם זמר וזה בלאגן - זה אשכרה קורע אותו ... (ואז אני צריך להתחיל לשחק עם הכפתור טרנזפוזיציה באורגן ..)

ושהשאלות שלי הן:
1. מה נהוג למשל בהרכב ? (או סתם עם זמר בלבד...) - סולם אחד לאורך ההופעה? החלפה בין סולמות בהתאם לאקורדים ואם צריך אז לוחצים על טרנספוזיציה? (פחות נשמע לי, כי לגיטריסט למשל אין כפתור טרנספוזיציה - למרות שהוא עדיין יכול לרוץ על הסריגים בהתאם לקלידן..)

2. במידה והתשובה לשאלה הראשונה היא סולם אחד - במה נהוג / הרוב משתמשים? בסולמות הקלים? למשל C מג'ור? או שבסולמות הקשים יותר? (ת'כלס רוב השירים נשמעים טוב יותר בסולמות הקשים יותר ... , גם שירים מסוימים אין להם גרסאות קלות - למשל עם ישראל של שוואקי מצאתי רק בסולם קשה והייתי צריך לשבת על זה כמה ימים עד שיוצא חלק ..)

אלעזר 1

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
UX UI
D I G I T A L
יוצרי ai
נקודת המוצא היא שלזמר יש טווח מוגבל של סולמות שבהן הוא יכול לשיר במיטבו
בעוד לך כקלידן יש את היכולת לתמרן בסולמות, אם באמצעות נגינה בסולם התואם (דורש ידע מתקדם), או באמצעות השאת הכלי לסולם התואם באמצעות כפתורי הטרנספוזיציה

בכל אירוע כדאי לבדוק מול הזמר מהם הסולמות הנוחים עבורו, ולראות בזמן אמת אם הסולם מתאים לזמר או שהוא מבקש לרדת או לעלות

מ. בלוי

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אם מותר לי להגיב.
מניסיוני הלא רב. בסופו של דבר כפתור הטרנספוזיציה ינצח ככל שההרכב יגדל, מחליפים סולמות לפי הטעם ולפי השיר ולפי מנעד הכלים.
אבל, מה שנהוג בדרך כלל בשירים שמחים ככניסת החתן לאולם, הוא להתחיל בפה (F), וכשרוצים להרים את הרחבה עולים לסול (G). אך זה משהו מאוד מאוד בכללי.
העיקר זה לשלוט היטב בע"פ על המספרים של הטרנספוזיציה, ולא לשבור מודלציות, כלומר, לא לעלות בחצאי טון. אלא בטון שלם כל פעם.
וסתם טיפ, כשאתה עם נשפנים, תימנע ככל האפשר לנגן על סולם שהוא דיאז או במול. וכן מי וסי עם סולמות קצת מעצבנים לנגנים לא כ"כ מנוסים.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים

ALESIS

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
לא בדיוק, כל + מעלה בחצי טון וכל - מוריד בחצי טון.
אם 0 זה לה, אז 1+ זה לה דיאז, 2+ זה סי, 3+ זה דו, 4+ זה דו דיאז, 5+ זה רה...
ובמינוס -
0 זה לה, 1- זה לה במול, 2- זה סול, 3- זה סול במול, 4- זה פה, 5- זה מי...
זה מובן?

מ. בלוי

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
0 לה
+1 לה דיאז (סי במול)
+2 סי
+3 דו
+4 דו דיאז (רה במול)
+5 רה
+6 רה דיאז (מי במול)
+7 מי
+8 פה
+9 פה דיאז (סול במול)
+10 סול
+11 סול דיאז (לה במול)
+12 [אוקטבה מעל-] לה.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
לא בדיוק, כל + מעלה בחצי טון וכל - מוריד בחצי טון.
אם 0 זה לה, אז 1+ זה לה דיאז, 2+ זה סי, 3+ זה דו, 4+ זה דו דיאז, 5+ זה רה...
ובמינוס -
0 זה לה, 1- זה לה במול, 2- זה סול, 3- זה סול במול, 4- זה פה, 5- זה מי...
זה מובן?
ואם זה - ?
כלומר
-1
-2
-3 וכן הלאה
כלומר איזה סולם זה, הרי זה מתחת לה !
שהרי לה זה הסולם הבסיס והקל ביותר (כי הוא בלי קלידים שחורים)

מ. בלוי

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
-1 סול דיאז (לה במול)
-2 סול
-3 פה דיאז (סול במול)
-4 פה
-5 מי
-6 רה דיאז (מי במול)
-7 רה
-8 דו דיאז (רה במול)
-9 דו
-10 סי
--11 לה דיאז (סי במול
-12 (אוקטבה-) לה

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
0 לה
+1 לה דיאז (סי במול)
+2 סי
+3 דו
+4 דו דיאז (רה במול)
+5 רה
+6 רה דיאז (מי במול)
+7 מי
+8 פה
+9 פה דיאז (סול במול)
+10 סול
+11 סול דיאז (לה במול)
+12 [אוקטבה מעל-] לה.
אבל כשמנגנים בלי טרנספוזיציה למי שיודע, גם אז יש לה דיאז (סי במול), דו דיאז (רה במול)
רה דיאז וכו' ?

מ. בלוי

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אבל כשמנגנים בלי טרנספוזיציה למי שיודע, גם אז יש לה דיאז (סי במול), דו דיאז (רה במול)
רה דיאז וכו' ?
למה לא? יש 12 תוים - 12 סולמות בסיס. עכשיו יש לכל אחד גם מזור גם מינור, גם פריגיש גם חיג'אז וכו' וכו'...

יוסף מ.

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
2. במידה והתשובה לשאלה הראשונה היא סולם אחד - במה נהוג / הרוב משתמשים? בסולמות הקלים? למשל C מג'ור? או שבסולמות הקשים יותר? (ת'כלס רוב השירים נשמעים טוב יותר בסולמות הקשים יותר ... , גם שירים מסוימים אין להם גרסאות קלות - למשל עם ישראל של שוואקי מצאתי רק בסולם קשה והייתי צריך לשבת על זה כמה ימים עד שיוצא חלק ..)
לדעתי קלידן מספיק מייבין, תופס בכל אירוע פחות או יותר את טון במהלך הנגינה, לפי רמות הטונים של זמר וזמר.
וכן אם יש כלים, יודע איזה טונים לא לנגן (לבקשת הנשפן)
לי היה בעיה אחרת, ישנם זמרים (הכוונה מי שיודע לשיר קצת ולא לזמרים גדולים) שהטון שלהם נמוך מידי, ובשירים שמחיים זה מידי רדוד בשביל להרים את הקהל.

מנחם42

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
האמת שבימים האחרונים אני יושב על עם ישראל של שוואקי שבסולם יחסית קשה, והאמת שזה שווה את זה - לקח יום יומיים להשתלט, אבל עכשיו אני גם עושה שירים אחרים בסולומות הקשים יותר והאמת זה יוצא יותר יפה - את מחשבות טובות למשל ומאמינים בני מאמינים.

האמת שיש קצת יופי בסולומות הקשים יותר, איכשהו השיר יוצא מדוייק יותר

ilan p

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
לאחרונה התחלתי להופיע עם זמר וזה בלאגן - זה אשכרה קורע אותו ... (ואז אני צריך להתחיל לשחק עם הכפתור טרנזפוזיציה באורגן
אין לי כלכך ניסיון בהופעות --אבל סתם לא ברור לי למה אי אפשר לתאם את זה מראש עם הזמר ?
גם הגיוני לדעתי שכל זמר יהיה מודע באיזה סולם הוא שר --ואחרי שעושים תאום פעם אחת אחר כך זה רץ
ואז אפשר לנגן ב am או ב c ולעשות טנפוספוזיה פעם אחת לכל אורך ההופעה --במיוחד בחתונות שהשירים בהרקדות חוזרים על עצמם שלפעמים זה נשמע כמו שיר אחד ארוך
וגם עם עושים טנפוזיציה --כדאי להשתדל לדעתי להשאר בסולם נח בלי הרבה במולים -- שיהיה קל גם לנגנים האחרים

S. GOLD

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
גם הגיוני לדעתי שכל זמר יהיה מודע באיזה סולם הוא שר --ואחרי שעושים תאום פעם אחת אחר כך זה רץ
ואז אפשר לנגן ב am או ב c ולעשות טנפוספוזיה פעם אחת לכל אורך ההופעה --
בדר"כ זה לא פתרון,
כי יש שירים עם מנעד נמוך ויש עם מנעד גבוה,
ובשירים עם המנעד הגבוה אין ברירה אלא לרדת כמה טונים,
תחשוב למשל על זמר ששר את 'אשרי מי', ואח"כ את 'אשריכם' שעולה גבוה.
המלצה שלי, כדאי ללמוד לפחות שני סולמות - רחוקים זה מזה שיתנו כיסוי (מסוים) להכל. למשל לה מינור ורה מינור.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
איזה סולמות בערך, משתמשים כששרים ילדים בגילאי 12-13 ?
ברור שאי אפשר לדעת במדויק בלי לשמוע אבל מה הכיוון ?

יוק

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
איזה סולמות בערך, משתמשים כששרים ילדים בגילאי 12-13 ?
ברור שאי אפשר לדעת במדויק בלי לשמוע אבל מה הכיוון ?
בין פה ל-לה
יש כאלו שאפילו בסי ודו אבל זה כבר גבוה מאד ולא נוח לשאר הציבור(המבוגרים יורדים באוק' וזה מידי נמוך)

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
בין פה ל-לה
יש כאלו שאפילו בסי ודו אבל זה כבר גבוה מאד ולא נוח לשאר הציבור(המבוגרים יורדים באוק' וזה מידי נמוך)
כלומר בין פה ל-לה הגבוה יותר ?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה