מה עושה לחן לטוב?

העכביש הכריש

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
יש לי ב"ה כמה לחנים חסידיים חלקם קליטים ממש וחלקם פחות
ומעניין אותי מה מאפיין לחן כלחן טוב, האם שהוא קליט, פשוט, הרמוני, או שכל לחן יכול להיות יפה לאחד ופחות יפה לאחר, ובכלל אין הגדרה ללחן יפה.

מוזיקאית בנשמה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ובכלל אין הגדרה ללחן יפה.
לפי דעתי , זה- . ואפרט קצת- יש אנשים שיתחברו ללחן מסוים, ויש שלא יתחברו , זה תלוי בטעם שלהם לשיר המדובר. קראתי לפני כמה ימים על מלחין מצוין! ולכל מלחין שתשאלו - יש לחנים שמאוד אהבו - למרות שלא חשבו שהלחן הספציפי הזה ילך מאוד! והקהל אהב את הלחן- השיר. והוא התפרסם בכל העולם. לעומת זאת יש בדיוק להפך- חשבו שהלחן ירוץ- וההפך קרה. הציבור פחות התחבר. זאת שאלה מאוד טובה!

העכביש הכריש

משתמש רשום
מוזיקה ונגינה
אבל ישנם לחנים שמתחילה כששומעים אותם מיד שייך לשער אם יצליחו או לא. וגם שיש מלחינים מסוימים שכל לחניהם מצליחים ומוצלחים האם זה לא מלמד שאפשר לקלוט את המאפיינים של הלחנים כגון סולמות סגנונות והרמוניות ולחקות אותם?

בשבילי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
גם שיש מלחינים מסוימים שכל לחניהם מצליחים ומוצלחים
אין כזה דבר עיין במגזין קול פליי של חג הפסח
שם אומר יוסי גרין
שיש לו הרבה יותר! טיוטות-שירים שלא הוציא או לא גמר, מהשירים שיצאו לאור..... מסתבר שאפילו ליוסי גרין האגדי
יש לחנים שהם פחות טוב. מה שכן עם הזמן הוא קיבל נסיון
אבל ישנם לחנים שמתחילה כששומעים אותם מיד שייך לשער אם יצליחו או לא.
אני מאוד ממליץ לך
בימינו על שיר שאתה משער אם הוא יצליח או לו ואפי' אם אתה משער שכן לא לבנות עליו
בקושי שירים טובים תופסים היום

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
השיר מראה כהן הוא דוגמה טובה לשיר שפעם לא התפרסם ואחרי שנים הצליח
השיר מושר בהתחלה ע"י פרחי לונדון, וכנראה שזה לא התפרסם. אבל אחרי זה מושר ע"י אברהם פריד והצליח
האמת, שהפעם הראשונה ששרו אותו בחתונה בקצב של היום לפני אברהם פריד היה בחתונה של ישיבה מסוימת במרכז שרה"י שלה - כהן, אבל זה דבר שאף אחד לא יודע חוץ מבני הישיבה הזו ;)

ilan p

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
אבל ישנם לחנים שמתחילה כששומעים אותם מיד שייך לשער אם יצליחו או לא. וגם שיש מלחינים מסוימים שכל לחניהם מצליחים ומוצלחים האם זה לא מלמד שאפשר לקלוט את המאפיינים של הלחנים כגון סולמות סגנונות והרמוניות ולחקות אותם?
אני בעצמי כותב לחנים וגם התיגעתי בשאלה הזו -- האם יש נוסחה ללחן מנצח ?
והגעתי למסקנה --שבתוצאה של שיר מוגמר שמושמע במדיה --הלחן הוא רק "פונקציה אחת " ממכלול שלם
של רמת הביצוע של הזמר-- ועד כמה מתאים לו הלחן
חשוב מאוד העיבוד וההפקה -- שמכפרים על כל לחן חלש ברמתו
וגם יחסי הציבור לפעמים חופרים ומשכנעים שלחן ספציפי מוצלח --למרות שממש לא כזה ומעצבים את דעת הקהל
וגם -----אם זמר לא מוכר יבצע שיר -- יגיע ל 1K- צפיות
ואם את אותו שיר יבצע זמר מפורסם --1M ---וואו וואו
ואחרי הכל ממש קשה לדעת מה יצליח - וזה גם עניין של ס"ד --- ויש לי עוד המון מה להרחיב בנושא ודוגמאות מעניינות

יופלה אפרסק

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
לחן מפתיע ולא צפוי מהתווים הראשונים
שבאמצע יש טוויסט

מוישי או

Samples & styles
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
יש לי ב"ה כמה לחנים חסידיים חלקם קליטים ממש וחלקם פחות
ומעניין אותי מה מאפיין לחן כלחן טוב, האם שהוא קליט, פשוט, הרמוני, או שכל לחן יכול להיות יפה לאחד ופחות יפה לאחר, ובכלל אין הגדרה ללחן יפה.
אך ורק יח"ץ ושיווק נכון!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה