סיפור בהמשכים הבריחה אל הלא נודע

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נשארתי בלי מילים.... זה בועט הקטע הזה

תודה שהמשכת

איך את נוגעת לי בלב כל פרק מחדש... אין לך מושג... אל תפסיקי!!
תודה, שמחה לשמוע שזה נוגע. (מקווה שלא בועט וכואב מדי)

אשמח גם להערות. (בדיוק אתמול כתבה לי מישהי מדהימה באישי דיוקים לגבי הרגשות של מיכל. מי שחווה את המשבר הזה, יודע לפרטי פרטים איך בדיוק מרגישים. ולכן על אף שאני עומדת בקשר עם מישהי כזאת, אשמח לשמוע מעוד נוספות...)

וסתם בכללי, אם יש לכם ביקורת על הכתיבה אז מקבלת בכיף : )

נערך לאחרונה ב:

ישיבע בוחער

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
קודם כל אני רוצה להצטרף לכל המחמאות של קודמיי, בהחלט סיפור מדהים ומרגש שכתוב בצורה יוצאת דופן.
יש לי רק הערה קטנטנה:
משהו בפיסוק של המשפטים לא מדויק. יש יותר מידי נקודות ופסיקים באמצע משפטים, שאמנם נותנים עצירה ומשמעות עמוקה יותר לטקסט אבל זה נהיה קצת טרחני.

הערה נוספת. לפי דעתי לא אמורים להניח פסיק או נקודה בסוף ציטוט באמצע משפט אם הציטוט מובא בתוך 'גרשיים'.
כמו כן, זה לא מקובל להניח שני סימני שאלה יחד, גם אם השאלה 'צועקת' יותר...

עוד תיקון קטן:
רכב חולף לידיי
לא נכון יותר לכתוב 'לְיָדִי'?

נערך לאחרונה ב:

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קודם כל אני רוצה להצטרף לכל המחמאות של קודמיי, בהחלט סיפור מדהים ומרגש שכתוב בצורה יוצאת דופן.
תודה רבה.

משהו בפיסוק של המשפטים לא מדויק. יש יותר מידי נקודות ופסיקים באמצע משפטים, שאמנם נותנים עצירה ומשמעות עמוקה יותר לטקסט אבל זה נהיה קצת טרחני.
תודה על ההערה.

אני משתמשת בטכניקה שנקראת אסינדטון (Asyndeton) - משפט שמורכב מכמה חלקים שיש ביניהם פסיקים והם מדגישים את אותו המצב, או את אותה התחושה. לעתים מופרד בנקודות. האמת שזה לגמרי מכוון, וכפי שכתבת נותן משמעות עמוקה יותר למשפט. אבל אשמח לשמוע באלו משפטים זה היה טרחני.

כמו כן, זה לא מקובל להניח שני סימני שאלה יחד, גם אם השאלה 'צועקת' יותר...
לגבי זה אני כמעט בטוחה שכן קראתי ספרים שהיה בהם יותר מסימן שאלה אחד, אבל ממש מסקרן לבדוק את העניין. תודה.

הערה נוספת. לפי דעתי לא אמורים להניח פסיק או נקודה בסוף ציטוט באמצע משפט אם הציטוט מובא בתוך 'גרשיים'.
לא נכון יותר לכתוב 'לְיָדִי'?
טעות שלי. אתקן.

הלם שלא שמתי לב לזה עד עכשיו. המילה נשמטה כשהדבקתי את הטקסט לכאן. תודה.

אשמח לשמוע מעוד נוספים האם השימוש באסינדטון מוגזם... תודה.

חני כהן :)

משתמש מקצוען
אני משתמשת בטכניקה שנקראת אסינדטון (Asyndeton) - משפט שמורכב מכמה חלקים שיש ביניהם פסיקים והם מדגישים את אותו המצב, או את אותה התחושה. לעתים מופרד בנקודות. האמת שזה לגמרי מכוון, וכפי שכתבת נותן משמעות עמוקה יותר למשפט. אבל אשמח לשמוע באלו משפטים זה היה טרחני.
החכמתני... אני ממש ממש אוהבת שאת משתמשת בזה.......

אולי פה הייתי מורידה
אני מנסה להסדיר את הנשימות שלי, לא מצליחה.
אולי הייתי כותבת 'ללא הצלחה'

אבל כמובן שזה עניין של טעם.

מחכה להמשך!!(מתי יעלה?)

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק ט' / נגמרה ההצגה

אני שומעת קול בכי חנוק ונזכרת ששכחתי מנוני. ניגשת אל הלול ורואה את עיניה הגדולות מביטות בי, מבוהלות.
"את לא צריכה להיות מודאגת", אני מרימה אותה, מצמידה את הלחי הרטובה שלה ללחי הרטובה שלי.

"את רעבה?", אני מחייכת לפניה הלחות. העיניים שלה עונות לי בחיוב.

אני הולכת אל המטבח, מרתיחה רבע קומקום וממתינה. מוזגת לכוס גדולה, מחכה שיתקרר. מרגישה כמו הרובוט שסבא עמנואל קנה לנתי. הגוף נמצא כאן, הלב והמח מרחפים במקום אחר, רחוק.

אני עושה את הפעולות בזריזות ובטיפשות. שופכת יותר מדי מטרנה לבקבוק. מכינה מחדש.

"נכון שאין צדק בעולם?", אני שואלת את עיניה הגדולות. "כן, את בטח חושבת שאני נורא טיפשה שאני מדברת אל תינוקת ואני יודעת שאת לא יכולה להבין אותי, אבל אין לי עם מי לדבר עכשיו. כמו שאת רואה, אמא לא בבית. ושירי בחדר עם ליבי ונתי. אז אני מדברת איתך. נוני, אני מרוסקת. אני אוסף של שברים. אבל אמשיך לעשות את כל מה שצריך. לא אפסיק לדאוג לך לנתי ולכולם. למי אכפת מרגשות. כלומר, מהרגשות שלי למי אכפת. אני רובוט, רובוטים לא מרגישים.

את יודעת, לא רציתי שתיוולדי לתוך מציאות כזו. גם אבא ואמא לא רצו. סליחה, נוני. אני אוהבת אותך".

יללת הסירנה קוטעת את המונולוג שלי. אני ניגשת לחלון, מציצה מבעד לוילונות ורואה שני אופנועים של מד"א חונים מתחת לבית שלנו. יש הרבה אנשים מסביבם. הלב שלי מאבד פעימה כשאני מבחינה שהרגליים שלהם פונות לכיוון החצר שלנו.
הם עולים לקומה השלישית, דופקים על הדלת. אני פותחת להם, משקרת שהכל בסדר.

"את בטוחה?", שואל הגבוה מבין השניים. "מישהו הזמין אותנו, אמר ששמע צעקות".
"אנחנו בסדר, תודה", אני סוגרת את הדלת. מפחדת שאחד מבניהם יזהה דמעה שתבצבץ מעייני, שקר שיגלוש.

דקה לאחר שאני מסיימת את השיחה, אני הולכת אל החלון. רואה את שני הבחורים מדברים עם אברהם השכן. הוא אומר להם משהו שאני לא שומעת. הם מהנהנים, הולכים. אני מביטה בעשרות האנשים הסקרנים שעומדים מתחת הבית שלנו. הלב שלי נסדק. אני לא שומעת את ההתלחשויות שלהם, אבל הן שורטות לי את הלב, חותכות.

'זהו. נגמרה ההצגה', אני רוצה לצעוק להם. 'אפשר להתפזר לבתים'. אני שונאת את ההצגה הזו. שונאת את הקהל הזה. שונאת את הבמה הזו. לא רציתי להיות כאן. יש לי פחד קהל.

אני כל-כך רוצה לברוח. אין לי לאן. אפילו הבית שלי, המקום שתמיד היה הכי בטוח בשבילי, הכי יציב. נהפך לזירת הקרב.

במלחמה הזו, אני לגמרי לבד.

נערך לאחרונה ב:

RIVKA W

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ואאוווו
את כותבת כ"כ נוגע
'זהו. נגמרה ההצגה', אני רוצה לצעוק להם. 'אפשר להתפזר לבתים'. אני שונאת את ההצגה הזו. שונאת את הקהל הזה. שונאת את הבמה הזו. לא רציתי להיות כאן. יש לי פחד קהל.
אאוצ'

משתמש מקצוען
מצמידה את הלחי הרטובה שלה ללחי הרטובה שלי.
אני כל-כך רוצה לברוח. אין לי לאן. אפילו הבית שלי, המקום שתמיד היה הכי בטוח בשבילי, הכי יציב. נהפך לזירת הקרב.
במלחמה הזו, אני לגמרי לבד.
וואוווווווווווווו

תקשיבי אני קוראת בשקיקה את הפרקים

זה פשוט מרתקק ונוגע ברמותת

כל משפט שלך בוםם ללב

תמשיכיי

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
ואאוווו
את כותבת כ"כ נוגע
וואוווווווווווווו

תקשיבי אני קוראת בשקיקה את הפרקים

זה פשוט מרתקק ונוגע ברמותת

כל משפט שלך בוםם ללב

תמשיכיי
תודה רבה.

מקווה שזה לא יותר מדי חונק. אם כן תעדכנו. לא רוצה שזה יהיה יותר מדי כואב לקריאה.

משתמש מקצוען
מקווה שזה לא יותר מדי חונק. אם כן תעדכנו. לא רוצה שזה יהיה יותר מדי כואב לקריאה.
לא אל תשני זה יפה ומרגש

אנחנו כבר חסינים מהספרים של ליבי קליין..... ;););)

אגב, נוני זה שם חיבה?

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
וואו איזה סיפור... :(
עצוב מדי?

כי -

אנחנו כבר חסינים מהספרים של ליבי קליין..... ;););)
מעולה. עכשיו אפשר להתעלל בגיבורים (?)

מי שעוקב ואין לו השראה להגיב - אם ניראה לכם שצריך למתן את הרגשות והכאב סמנו לייק עצוב להודעה הזו.

ואגב, לא האמנתי. באמת שלא האמנתי שהסיפור הזה קרה באמת. אולי כי לא רציתי להאמין, ואולי כי הייתי תמימה מדי. אבל כן, קיבלתי תגובות מכאלו שסיפרו לי שזה הסיפור שלהם.

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרק י' / לילות לבנים

כשליבי מגיעה למיטה שלי בשעה אחת וחצי בלילה ואומרת לי בעיניים מלאות פחד שהיא לא מצליחה להירדם, אני מבינה שהסיפור שלנו רק התחיל.

"ממה את מפחדת, מתוקה?", אני רוכנת אליה.
"אני מפחדת שהאיש הזה שהיה כאן היום בבוקר יבוא לפה שוב באמצע הלילה ויהרוג אותנו", השפתיים שלה חיוורות, מצוקה מבליחה מאישוניה.

"זה לא יקרה חמודה", אני מלטפת פלומת שיער בהירה. "בואי, רוצה נלך לבדוק שהדלת סגורה?"

היא מהנהנת.

אנחנו הולכות ביחד אל הסלון. אני לוחצת על הידית, מושכת. "את רואה מתוקה, אי אפשר לפתוח את הדלת. היא נעולה".

"בואי ננסה עכשיו ביחד", כף ידי עוטפת את אצבעותיה הקטנות והלחות. שתינו לוחצות על הידית. לא מצליחות לפתוח.

"את רואה, ליבי, הדלת סגורה", אני מסכמת.

"אבל מיכלי", היא אומרת באיטיות, "נכון...נכון שפעם אמרת לי שבעולם יש הרבה אנשים. חצי רעים ועוד חצי טובים. אז...אז אני מפחדת שהרעים יהרגו את הטובים".

"ליבי, מתוקה שלי, אין לך מה לפחד. ה' שומר עלינו. אמרת כבר שמע ישראל?"

"עוד לא", היא משפילה מבט.

אני מובילה אותה אל החדר, מתיישבת על המיטה שלה. אנחנו אומרות ביחד שמע ישראל. כשאני שרה איתה 'המלאך הגואל אותי', העיניים שלי מתמלאות בדמעות. מאמינה שיש שם מלאך למעלה, שליח ה', שיגאל אותנו מכל החושך הזה.

כשאני מסיימת לקרוא איתה קריאת שמע, אני מדביקה לה נשיקה על המצח ועוזבת את החדר.

###

בחלוף חצי שעה, רגע לפני שעיניי נעצמות, דלת החדר שלי שוב נפתחת. תלתליה של ליבי מגיחים מאחוריה.

"מיכלי, אני שוב מפחדת".
"אבל למה מתוקה, אמרנו כבר שמע ישראל והדלת נעולה".
"כן. אמרתי את זה לפחד, אבל הוא לא הקשיב לי", אישוניה מטיילים על רצפת החדר, ניצוץ חשוד מאיים לגלוש מהן.

"את כל-כך חכמה", אני מחבקת אותה. "בואי, אני רוצה להראות לך משהו".

אני מרימה אותה אל החלון הגדול בסלון. אלפי כוכבים מביטים עלינו, זוהרים.
"ליבי, את רואה את כל הכוכבים היפים האלו, את הירח והשמים הגדולים. יש מישהו מאחוריהם שמשגיח עלינו. שום דבר, אבל שום דבר בעולם לא יכול לקרות ללא האישור שלו. אין לך מה לפחד. הוא הרבה יותר חזק מהאיש הזה שהיה כאן היום. הוא אוהב אותנו ודואג לנו כמו אבא", רק אחרי שאני אומרת את המילה האחרונה, אני מבינה שזו הייתה טעות. אולי הייתי צריכה לדמות אותו למלך שיכול לתת לנו הכל לו רק נבקש.

"מיכלי, מתי אבא יחזור?", היא שואלת.

"לא יודעת"

"אבל מיכלי, גם מחר ששאלתי אותך, וגם לפני המון המון ימים אמרת שאת לא יודעת. מתי כבר תדעי... מה זה, מיכלי את בוכה?"

"לא, מה פתאום".

"אז למה העיניים שלך רטובות?".

"לא יודעת"

"אוף, את שוב פעם לא יודעת?"

"ליבי, אני אגיד לך מה אני כן יודעת? שאת הילדה הכי מתוקה והכי חכמה בכל העולם. ובגלל שאת כל-כך גיבורה ואמיצה אני אקנה לך מחר הפתעה גדולה. אבל בתנאי שתלכי לישון עכשיו, בסדר?".

"מיכלי, אני שמחה שיש לנו אבא בשמים", היא מניחה ראש על כתפי הימנית, נאנחת. "אבא לא יחזור לבית יותר. אני כן יודעת".

המסקנה שלה משאירה אותי ללא מילים. דקה ארוכה אני מנסה לנסח תשובה שתתיישב על ליבה, ורגע לפני שאני פותחת את הפה בכדי לענות לה, אני מגלה שעיניה עצומות. תלתליה הזהובים נשפכים על כתפי. פניה הרכות טומנות חידה שאיש לעולם לא ידע לפתור.

פתאום, כשאני מתבוננת בה, מזדחל לליבי רגש הקנאה. זה כל-כך טיפשי לקנא באחותי הקטנה, אך אני לא יכולה להתכחש לתחושה שממלאה אותי. הלוואי וגם לי הייתה כתף להישען עליה, בגד לספוג בו את דמעותיי. הלוואי והיה לי מקום אחד שהייתי יכולה לברוח אליו, לצעוק בו את זעקותיי. הלוואי והיה מישהו אחד בעולם שהיה מרפא את הלב שלי, משכיח פחדיי. הלוואי.

השמים בחוץ כהים מתמיד. יהלומים כסופים מעטרים אותם. אני עומדת לבד מול ירח מלא ושותק, ושואלת את אלוקים שאלה אחת, פשוטה: 'מי ירגיע את הילדה הקטנה בתוכי?'

גם היה מפחדת.

נערך לאחרונה ב:

הודיה לוי.

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לא ציינתי בהודעה לעיל, אבל כמובן שכל סוג של ביקורת תתקבל בשמחה.
תגידו, כל הפרקים כאלו מושלמים שאין לכם מילת ביקורת אחת? פליזז ביקורת. משפט שהפריע, מילה שהייתם משמיטים משהו לנחמה:confused:;)

למה לא?
אני אוהבת.
זה, אגב, התפקיד הרשמי של סופרת. ;)
אני חושבת שהסופרת אימללה אותם די והותר. לא נסכים לעוד התעללות!!!!!!!!
הצחקתן אותי עם הדו שיח הזה.

הגדירו נא לי התעללות מה היא?

אם אני הורגת את אחד הגיבורים למשל, מדי מוגזם בעינכן?

נערך לאחרונה ב:

משתמש מקצוען
וואוו פרק מטורףף
אני אוהבת את ליבי פשוט אוהבת אותה היא כ"כ מתוקה
איזה כיף שאת נותנת לנו להכיר את כל אחד מהילדים במשפחה הזאת....אני אוהבת את כולם.

והדיאלוג הזה מרגשש ברמות ויפה ממש
"מיכלי, מתי אבא יחזור?", היא שואלת.

"לא יודעת"

"אבל מיכלי, גם מחר ששאלתי אותך, וגם לפני המון המון ימים אמרת שאת לא יודעת. מתי כבר תדעי... מה זה, מיכלי את בוכה?"

"לא, מה פתאום".

"אז למה העיניים שלך רטובות?".

"לא יודעת"

"אוף, את שוב פעם לא יודעת?"

ולגבי זה-

אם אני הורגת את אחד הגיבורים למשל, מדי מוגזם בעינכן?
אני ממש ממש מבקשת שתשאירי את כולם בחיים

נערך לאחרונה ב:

רוח פרצים

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
הו.
אותי לא שווה לשאול.
כי זה לא יכלול הוראות מפורטות על ניקוי הדם... אם את מבינה למה אני מתכוונת...;)
סתם.
להתעלל זה להציב את הגיבור במצב נפשי נפיץ. ללחוץ אותו אל הקיר רגשית...
לגרום לקוראים להתחבר אל הגיבור ומרוב שהוא מסכן אנחנו בוכים בשבילו.
(כדאי שהוא עצמו לא יבכה. כדי שהקוראים יבכו בשבילו.)
להתעלל זה לגרום לקוראים לסיים את הפרק ולחייך לחיים העגומים שלהם. כי יש אנשים יותר מסכנים...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  14  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה