אתגר אתגר דו שבועי - עולם השקר

כותב השורות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בהשראת האתגר הקודם ובהשראת התקופה
האתגר הנוכחי יהיה פחות חינוכי ויותר משעשע, אך יבחן בדקדקנות ובלי צורך בפוליגרף את הכישרון ה'אמיתי' שלכם...

שננו את הפסוק "מדבר שקר תרחק" ומסרו מודעה שכל הנכתב הוא לצורכי עבודה בלבד!
ואז...
נתקו את עצמכם מקרקע המציאות, מהאמת הפשוטה, מנתונים ברורים, ומכל מה שמריח 'אמת'
וכתבו קטע שאין בו קורטוב של אמת וכל כולו שקר צרוף

בסוף בסוף זה העולם שלנו - 'עולם השקר'
שימו לב! ניתנת לכם זכות וחופש כתיבה מוחלט, עם הגבלה אחת - שלא יהיה שם שום דבר אמיתי מהחיים האמיתיים

אל תסתירו את השקר,
אין מה להתבייש בו, אז מה אם אין לו רגליים, הוא עדיין חי ובועט...
אל נא תחביאו אותו בין מילים יפות, להיפך, הציפו אותו אל מעל פני השטח
דווקא את האמת הסתירו בין השורות, מאחורי המילים היפות
השאירו אותה לפרוח היכן שטוב לה להיות - בעיני רוחם של הקוראים, והניחו לדף להיסחף עם הדמיונות והשקרים

נכון, האמת חייבת להיאמר ולהיות איפה שהוא, אני סומך עליכם - שתמצאו לה מקום...

חשוב מאוד שהקוראים יאמינו לכם שזה שקר!

תלחצו כאן ותגיעו לנספח, מבטיח לכם...
האתגר יינעל בע"ה ביום שני ט"ז סיון

בהצלחה

נערך לאחרונה ב:

רבינו מנחם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
@כותב השורות מנצלת את העובדה שהיא מהמשתמשים החדשים ביותר,

כדי להטיף לנו ארס מיסיונרי מסוכן וצרפתי.

כן, צרפתי.

אי אפשר להתכחש לעובדה הזו שהיא צרפתית.

הרי בכל קטע מחדש היא דואגת לדחוף לנו ניחוחות של איזה קרואסון או יוגורט משובח, ומתבל את המאמרים שלו בכלמיני 'פרנסואות' למיניהם.

היא חושבת, @כותב השורות , שאנחנו לא מזהים את העובדה הזו שהיא מיסיונרית נאלח.

הנה, רק השבוע נתנה לנו טור שנון על הדוב המרקד, תחת הכותרת 'זה לא הדוב, זה הסבא'. ושהשם ישמור מה היא כתבה שם. אני אפילו לא רוצה להביא קישור, הנה .

בכולופן, אני, כמי שמנהל את קהילת הכתיבה מזה ארבע עשרה שנים, לא מסוגל להבין את פשר העובדה שעדיין מסמנים לייק לכאלה אתגרים, ועוד לייק וורוד. למה מי שמע על אתגר כתיבה נואל שכזה 'לכתוב אלף חמש מאות מילים על חשיבות הקרואסון בחיינו'? אז מה אם אתה צחפתי?

נמאס מאתגרים כאלה, שבינם לבין המאתגר אין ולא כלום!

נמאס מאתגרים כאלה שרק מעייפים את הכותבים, ומאמצים את הטכנאים של נטפרי שאין להם כוח לקרוא כל כך הרבה טקסט!

נמאס מאתגרים הלקוחים הישר ממוחו הקודח של רובי הבוט המיסיונר!

ובינינו, אין לכם מה לעשות חוץ מלהמציא אתגרים כאלה בשבוע קדוש כל כך של ערב חנוכה?

אה, ועוד משהו, כמובן שלפני כתיבת המאמר המשובח שלי מלמלתי בדבקות 'מדבר שקר תרחק' ארבע מאות פעם.

תמר מ.

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
אני אוהב.

אני אוהב מקקים, המחושים שלהם משווים להם מראה אינטלקטואל.

אני אוהב את השביתות של אגד, השהות בתחנה נותנת לי זמן לשבת ולחשוב על מהות החיים.

אני אוהב ויכוחים, זה הזדמנות לגלות שכולם צודקים.

אני אוהב לגלות שאין לי חמש שקל לעגלה בסופר, זה חוסך לי כמה מאות שקלים על קניה.

אני אוהב את מס הכנסה, זה מלמד אותי אהבת חינם מה היא.

אני אוהב את הקשה של הלחם, הרבה גויים מתו מאז שלא אהבתי אותו.

אני אוהב רופא שיניים, אפילו שכבר הרבה זמן לא קיבלתי שם פרס מהקופסא של הפרסים.

אני אוהב לטעות, מטעויות הרי לומדים.

אני אוהב את סופת החול שלכלכה לי את המרפסת, חסך לי לנסוע לדרום בחופש.

אני אוהב את הפוליטיקה, בלעדיה היו העיתונים ריקים.

אני אוהב שהסוללה של הפלאפון כמעט ומתרוקנת, עוד רגע ויהיה לי שקט.

אני אוהב שהשפיץ של הטילון נשבר וכל השוקולד מטפטף לרצפה, זה מלמד אותי דחיית סיפוקים.

אני אוהב לא לזכור אם נעלתי את הדלת, לעלות את כל המדרגות זה בריא.

אני אוהב הרבה דברים. אבל יותר מכל -

אני אוהב את השקר, רק בחיקו יכולה לנוח האמת.

הזדמנות

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אנחנו אף פעם לא משקרים, רק משנים לצורך השלום. הייתי חייבת להבהיר כדי להסביר שהקטע הבא קורה רק בבית של איוון וסבטלנה.

איוון נשען על החלון הפתוח ולוקח שאכטה מהסיגריה. רוח קרה מסתננת אל המטבח. "תסגור את החלון, איוון" אומרת סבטלנה.

הוא נושף אל האויר הקר. "אני חייב קצת אוויר" הוא אומר בלי להסתובב. "תלבשי סוודר". הרוח מכניסה אל חלל המטבח את ניחוח העשן.

"איוון! לא אמרת שהפסקת לעשן?" היא שואלת ברוגז. "דא, דא", אומר איוון. "זו סיגריה אחרונה!" הוא מסתובב בבת אחת ומספיק לראות את סבטלנה טובלת עוד וורניקי נוטף חמאה בשמנת חמוצה, שמיני, או עשירי, הוא כבר הפסיק לספור.

"לא אמרת שאת בדיאטה?" הוא שואל, לא בלי לעג. "בטח, בטח", היא רוטנת. "בדיאטה, ממחר".

הדלת נפתחת וקוטעת את השיחה. אל המטבח מתפרץ וולדימיר, במכנסיים קרועים ושיער סתור. "למה שוב חזרת כל כך מאוחר?" נוזפת בו סבטלנה ומפנה לכיוונו אצבע שמנמנה.

"התעכבתי בסיפריה, להכין את שיעורי הבית". הוא אומר בלי להתבלבל.
"באמת?!" שואל איוון , לא בלי לעג, ומתמקד בכתם כחול וטרי שפיספס את העין של ולדימיר בשני מילימטר. "ממי למדת לשקר כל כך טוב?"

ולדימיר לא מכחיש כמצופה. "ממכם!" הוא אומר ומצחקק. "ממנו?" אומרים איוון וסבטלנה בבת אחת, "אנחנו בחיים לא משקרים!"

"חראשו, חראשו", אומר ולדימיר. "לא צריך לכעוס כל כך הרבה". הוא מצמיד את הפנס הכחול לחלון הקר, "זה שקר אחרון שלי. מבטיח".

ניק 70107

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
"אמא, תראי מה מצאתי בחדר!" הגדול שלי פורץ למטבח בצהלה. "נדל!"
"נדל? איזה יופי! אני באה לראות מקרוב" אני הולכת בזריזות לחדר ושנינו מתכופפים על הרצפה. "את מרשה לי ללטף אותו?" "בטח חמודי! בוא נלטף אותו ביחד" אני מחייכת ושנינו מתענגים על המגע הרירי. "נכון שהוא כל כך מתוק? עם המחושים והרגליים?" "כשאני אהיה גדול אני אביא לאישה שתהיה לי המון נדלים הביתה," הוא לוחש לי באוזן ועיני נוצצות. "כדי שהיא תהיה הכי מאושרת בעולם!"

הקה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
"אמא, אני רוצה חיות"! דרשה ביתי הגדולה מרגע ששמעה שלחברתה הטובה יש ארנבים בבית.
"חיות? איזה חיות את רוצה?" התענינתי בכנות- כי אם היא רוצה- אז למה לא בעצם?
"חתולה וכלב"! הריעה הקטנטונה בצהלה, -אם חיות אז עד הסוף
"כלב? זאת החיה שאני הכי אוהבת" בההההההההההההה רק תרחיקו אותו ממני 2 מטר ואל תגידו לח' השכן שלנו שמסתובב עם הכלבה הענקית שלו מתחת לבית שלי ומדבר אליה כמו לבת שלו
התלהבתי, וכבר למחרת רצנו לחנות לקנות אותו. הוא היה גדול ויפה , השכנים באו לראות את האטרקציה החדשה- כלב אמיתי!
פתחנו פינת ליטוף ייחודית במינה- לכלבים!
כבר באותו יום יצא הכרוז- חדש בעמנואל! פינת ליטוף כלבים והאכלתם במחיר מיוחד! אנחנו נמצאים ברחוב חסוי בגינה שעל יד מעון דובדבן,. קצת נוטסטלגיה מימי סנהדריה
כאמור איני סובלת כלבים, וכן ביתי הגדולה לא מדברת, ואני בל"נ בחיים לא יכניס חיות הביתה בטח ובטח שלא את שנואי נפשי- קרי הכלבים, והשכנים? אחד שמסתובב מתחת הבית מספיק להם די והותר

אל הדגל

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
לכבוד המורה שושנה היקרה!
ביתי אילה מהחרת היום לביצפר בגלל שהי נפלה מאמירפסת.
בדרך למטה היא נתקעה בחבלים של הקביסה של השכנה ולא רצטה לרדת משם
כי היא לא רצתה שהקביסה של השכנה תיפול איתה ותתלחלך.
אז היא חיכטה עד שהיגיאה נשר גדול והרים אותה משם עד הרחוב
בדיוק בזמן כדי להציל זקנה שקמעט נדרסה ממשאית קומותיים
אני מקווה שלו תתני לה אונש ללכת למנעלת ותתני לה לנוח קצת בזמן של השיאור.
יום תוב
אימא

נערך לאחרונה ב:

אסתר שין

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
"הי, אמט! מה אתה חושב שאתה עושה?!"
"אני?" הוא אומר אגב לעיסה נמרצת של בשר צלי כתף, "אנמתעמל, למה?"
"מה?" השיבושים מעבר לקו הלווייני והחסוי נשמעים היטב.
"אמרתי'ך, אני מתעמכצתל!"
"אמט, אם אתה לא מתחיל לדבר ברור אני מנתק והולך לסבתא הירושימה לבד".
"אין לנו סבתא הירושימה. למה אני צריך להזכיר את זה בכל שיחה, אדוני ראש הממשלה יענקל אייזנבאך?" אמט מתרעם.
"חכה רגע. יש מחסום בכביש 237 וחצי. כבר חוזר אליך".
"אבל תזכור! פעם שעברה לא חזרת אלי".
"מממ... יכול להיות שהעברתי את זה לספאם בטעות או בכוונה".
"טובבבב... להתראות בשוקוסבורג מחר".
"ביי, שקר".

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כמובן שלא הכנתי כלום. חוץ מהמוס פיסטוק בבר של הנשים, אשתי עכשיו מקבלת עליו מחמאות, אז שתדעו שאני הכנתי, שוין לא חשוב.

לכבוד החתן והכלה והמחותן היקר...

הסבתא תליט"א עדיין איתנו? זה לא היא הרבנית מנחוסקי מרמת אהרון שנפטרה ב'כל רגע'? מה? אני לא שומע!
אהה, היא כן שומעת... שתהיה בריאה.

בקיצור, מה באתי לומר? הדרשנים שלפני יסלחו לי אם אני אצטט כמה משפטים שצרמו לי באוזן. אתם יודעים שהחפץ חיים מזהיר לא לשבח יותר מידי את החתן, ולמרות זאת...

החבר המגניב אמר:
"חתן נדיר המסי של עולם התורה, שילוב פנטסטי בין מידעס ללומדעס"
החבר הכנה אמר:
"שהיו לי כמה בעיות בה זה.. אז תמיד ידעתי שאפשר לגשת אליו"
המשגיח:
האדם השלם. שלימות שכזאת מאז ר'איצלה בלאזר לא זכורה לי"
הראש ישיבה:
עם העמל תורה שלו הגישמאק ה... ה... ההתמדה. עם האהבת תורה שלו לא פלא ש..."
בקיצור הבנתם.
יש כאן בהחלט אי אלו אי דיוקים קלים. גם בנוגע למשפחות היו כאן כמה טעויות שתפסו לי את האוזן.

אבל אל חשש בשביל זה אני פה.
רגע רגע! ר' שליימה המחותן, לאן זה? שוב לשירותים מה, הקוליטיס לא נרגע?

החתן שלנו, היענקי שלנו, שהחברים קוראים לו קובוש, כמו שאתם רואים אותו היום עם כובע וחליפה וזה, ככה גם אני פגשתי אותו אבל רק עם כובע וחליפה. בלי כלום חוץ מזה, רק בגד ים.
זה היה אמצע הזמן למדו אז יבמות, והבחור יושב על ירדן מנדנד רגליים ומגלגל ג'יונטים.
אחרי חודשיים של גמילה ברטורנו המלצתי לו להמשיך לטיפול, אני לא אעייף אתכם במונחים מקצועיים, אבל כנראה שזה תורשתי.
התעקשתי שהוא יבוא להלוויה של המק"ק של הישיבה הרב אלבוים, למרות שהוא היה הנהג ברכב הדורס. נטו הגנה עצמית.

בכולופן מה באתי לומר, חתן וכלה יקרים לא כל החיים ריבת חלב. למשל אבא של הכלה... אל תתחרט שנתת דירה, אחרי שיפתחו נגדך בחקירה אתה תשמח שלפחות דירה אחת נמצאת אצל החתן.

עם תנאי פתיחה כאלה, הסיכויים לא גבוהים. אבל מה הסיכוי שדווקא אני אזכה בלוטו פי אלף יותר קלוש. אהה?
ובכל זאת זכיתי. יש כאן צ'ק ממני לזוג. שבעזרת ה' ימשיכו הלאה והאמת והשלום אהבו.

אוהב אותך יענקי. אבא.

רואים שקוף

משתמש מקצוען
אני לא סובל שקרים. כל דבר שריח שקר נודף ממנו, אני מתרחק משם כהרחקת הנבלה מן האחרון שבבתי העיר וקרפפו.

בשל טבעי זה, תיכף כשראיתי את אתגר זה, גמרתי אומר בלבי שיותר איני נכנס לפרוג. ויהי מה.

מקום לא חינוכי, שכ"כ מטיף לחנך את הדור הצעיר והמבוגר גם יחד לשקר, ועוד אצלי בבית?! לא יקום ולא יהיה!!!

ואז התבוננתי שוב ושוב, לנסות לפענח מה באמת מטרתו של פותח האשכול, האן כל כולו הוא רק לטמטם לנו ת'לב בשלושת ימי הגבלה? האם הוא חפץ שנשב כל הליל-שבועות ונשנן שקרים? הלא הוא הצהיר במפורש, שיש מרטה חינוכית באתגר. אז מה היא המטרה? ריבונו של עולם!

אחזתי, שבעצם אף אחד מהמגיבים לא כתב שקר אמיתי. שקר אמיתי הוא לספר על פרידה שילדה עיר שעל צווארו תלוי פתק המאשר חוב עתק של הוריו לילד. שקר אמיתי הוא לספר על זאב בגובה ברוש עם רגליים בעובי פיל. שקר אמיתי הוא לא חירטוטים. שקר אמיתי הוא גוזמא עם מסר.

ורק כדוגמא קטנה לשקר אמיתי, אצרף כאן משהו שכתבתי אודות שקר של אמת.

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
בס"ד

רותי חוזרת מהגן, קילוף ענק ומכוער מקשט לה את המצח,

רותי מה קרה לך במצח? אני נחרדת.

זה מהדבק חם, הרמתי את היצירה והרבה ילדות דחפו אותי והיצירה נדבקה לי למצח.

אוי ואבוי, אני קוראת.

ולמה הגננת לא התקשרה, אני חוקרת.

היא כן, כמה פעמים ולא ענית.

מעניין אני רואה שאין שום מספר שהתקשר אלי מהגן.

שמה לה אלוורה לביינתיים, מגישה צהרים ואז טלפון מהגן על הקו אסתר הסייעת.

אסתר הסייעת היא אישה נחמדה מאוד מלאת שמחת חיים, בטח הגננת פחדה להתקשר ושלחה את הסייעת שלא צריכה לקחת אחריות.

-שלום אסתר, אני נחמדה.

-כן, אמא של רותי, רותי בוודאי סיפרה לך מה קרה בגן.

נסינו להתקשר אליך כמה פעמים ובסוף ראינו שהתקשרנו למספר אחר.

-ממש לא, המוח שלי אומר לי, אני יודעת שכבר השגתם אותי במספר שלי שרשום על דף הפרטים בקלסר מסודר.

כנראה חששתם להתקשר, אולי רציתם שאראה קודם את מידת הנזק לפני שאתן מלחיצות.

-הדבק חם עלה לה על המצח.

-קורה – אני עונה וחושבת בליבי, אסור שיקרו דברים כאלה.

-עוד מעט היא תשתזף ויעבור לה הסימן של הכוויה, אומרת אסתר.

-לא נכון, אני סותרת את דבריה בקול שקט שאיננו נשמע, כשיש כוויה הכלל הוא שאסור להיחשף לשמש.

-שמנו לה קרח מיד כשזה קרה, מדווחת אסתר.

-חבל שלא קראתם לי, אני חושבת ואומרת בקול, לא נורא,

ושוב חושבת לעצמי כן נורא.

הסייעת סיימה את השיחה והקלה ניכרת נשמעה בקולה.

יודעת אני כי אמת דיברתי, כי הכוויה בפנים תחלוף, אבל לצער אי מי מפוחד וחושש במילים לא ראויות זו כוויה שיכולה להשאיר חותם בלב.

בחרתי לי בחותם האמת להביא שלום ללב מי שטעה.

למרות שכל מילותיי דברי שקר המה, תעלה מחשבתי אשר חשבתי לאמת.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני נורמלי.
זהו, זו כל האמת לאמיתה.
בדרך כלל אני משתדל שלא ידעו את זה, אז אני שותק בשיעור. בעצם גם בהפסקה אני שותק. גם אחרי הצהריים. גם בחלומות שלי אני לא אומר כלום.
כשאני חושב על זה (ואני חושב הרבה, כמו כולם) אני בעצם זה שמגדיר מה נורמלי ומה לא. כי אני הכי נורמלי שיש בעולם.
רק הרופא לא מבין את זה, והוא אומר שיש לי אוטיזם קשה.
הוא לא מבין.
האמת היא שהיא נורמלי, והוא טיפש. טיפש זה מי שלא לומד. לא כמוני, שלומד תמיד.
הוא לא למד אפילו דף גמרא. רואים, בתמונה שיש לו במשרד מסיום הש"ס הוא מחייך. אף אחד לא מחייך כשהוא גומר שיעור גמרא, אז בטח גם הוא לא למד בכלל.
וכל הדברים המוזרים שאני עושה, כמו לצעוק מילים שאף אחד לא מבין או ללמוד בעל פה את כל השירים של מב"ד - זה רק כדי שלא יגלו כמה אני נורמלי.
זה הסוד הכי כמוס שלי, ועכשיו כולם ידעו אותו.
אז בעצם אחרי שאני אפרסם אני אכנס מהניק השני ואדווח על תוכן שלילי.
כי גם זה, בעצם, הדבר הכי נורמלי שאפשר לעשות.

מסוגל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
רבי מוניש נכנס אל החדר, והופתע לגלות את שמונת תלמידיו ממתינים כבר במקומם. חסדי השם, הם מתחילים להקפיד על הזמנים, חשב, ואז הבחין במתח ששרר בחלל האוויר. מוחו המנוסה קלט מיד כי דבר מה טורד את מנוחתם, והם ממתינים לו שיחווה את דעתו.

"מה אירע ליבלה?" שאל את תלמידו החביב, שנע על כסאו בחוסר שקט.

"רציתי לדעת, הרבי, האם מותר לספר סיפור שכל כולו דברי שקר, אם זהו לצורך סיפור בלבד".

"סיפור שכל כולו דברי שקר?" תמה רבי מוניש, "מדוע לעשות דבר נורא שכזה?"

"פשוט.." התגמגם ליבלה, "יש קהילה.. של כתיבה.. כתיבה מקצועית, ממש מקצועית. ויש שם תחרות, כלומר אתגר כזה. שצריך לשקר כמה שיותר".

"אתגר?" התפלא המלמד באמת ובתמים. "אתגר הוא לסיים את הפרק, או להתפלל בכוונת הלב. לדון לכף זכות כל אדם, או לשמור מכל משמר על אמירת האמת. אבל לשקר? –

מה הרבותא לשקר? הבא הנה כל ילד קט, וישקר מכאן ועד לצאת השמש בגבורתו".

דבריו לא הניחו את דעתו של ליבלה. המלמד, כך חש, אינו יורד לסוף דעתו.

"זו כתיבה בלבד", התעקש, "מין סיפור בעלמא. המצליח זוכה ברוב תודות, והמנצח מוביל את האתגר הבא כמצביא עתור תהילה".

"ובכן", רבי מוניש החליק את אצבעותיו בשערות זקנו, "שמעו ואספר לכם".

כולם תלו בו את עיניהם, ואף חיים אשר המתמיד הניע מעט את ראשו.

"סבא ג'פטו היה יוצר בובות למחייתו", פתח רבי מוניש. "בובות רבות יצר, בכל מגוון הסוגים והגדלים. בכל קצוות איטליה יצא שמען של הבובות שבנה ג'פטו, שכן חונן משמיים בידי אמן. הוא היה נוטל בול עץ, מסתת ומשפץ, צובע ומתקן, עד שנוצרו בובות מרהיבות ביופיין.

בערוב ימיו החליט סבא ג'פטו כי הפעם יצור את יצירת חייו. ישקיע בבובה את נשמתו, עד שיעשנה יצירת מופת של ממש. במו ידיו חטב עץ עבה, חתכו וסיתתו. לילות כימים השקיע בבנייה ובגימור, עד שהגיע למלאכה כלילת השלמות. באישון ליל סיים את עבודתו, ובחן את מעשה ידיו בסיפוק.

- לפתע פתאום פתחה הבובה את פיה ודברה.

סבא ג'פטו היה מופתע, אך לא איבד את עשתונותיו. זקן ערירי היה, והבובות שיצר היוו לו לחברה. עכשיו קיווה כי יום יבוא ופינוקיו, כך כינה את הבובה המדברת, יהפוך להיות ילד של ממש.

אך אותו פינוקיו פגע רע היה. ליבו קשה כבול העץ, ולהוט אחר השתובבות ותעלולים. בכל עת היה מוצא לו הזדמנות לעשות מעשה קונדס, וכאשר היה סבא ג'פטו הזקן חוקר אותו אודות מעשיו, היה משקר במצח נחושה.

אך ראה זה פלא, בכל פעם ששיקר הלך אפו של פינוקיו והתארך, הלך והזדקר.

בוודאי היינו מצפים כי פינוקיו, אשר קיבל את עונשו מיד בעולם הזה, יבין את רוע מעלליו, יפסיק את מעשיו הגרועים וישוב לסעוד את סבא ג'פטו.

אבל פינוקיו הלך בשרירות ליבו אחר חברים רעים, והם השחיתו את מעשיהם מיום ליום. לא היו ימים רבים עד שנענשו כולם – הנערים המתהוללים גידלו זנב, ואוזניים ארוכות. אחר כך הלכו על ארבע, עד שהפכו לחמורים -

ולא כחמורו של רבי פנחס בן יאיר".

רבי מוניש סיים את סיפורו, ותלמידיו נותרו לשבת דומם.

"ובכן, מה דעתכם על הסיפור?"

"לדעתי", ענה ליבלה, "זהו סיפור מוזר עד מאוד".

"מדוע אתה אומר כך?"

"ראשית, בלתי מתקבל על הדעת שאותו סבא ג'פטו הפך ילד מעץ לילד מדבר. על המהר"ל מפראג שמענו שברא גולם, ואבי סיפר לי שהיו עוד גדולי עולם שיצרו אדם מהאדמה. אך מה לאיטלקי זה ולקבלה?"

"כיצד הפכו הילדים לחמורים?" תמה פסח.

"עד כמה התארך לו האף?" הצטמרר משה אפרים.

"ומדוע הוא נקרא סבא, אם אין לו בכלל נכד?" הקשה הרשל.

"ההוא סבא, ברכות ה' ועוד" מלמל חיים אשר המתמיד.

רבי מוניש חייך ועיניו אורו: "יפה אמרתם כולכם. ליבלה נוהג לשאול האם הסיפור הוא סיפור אמתי. ובכן, סיפור זה הוא שקר מוחלט. בדיה שאין בינה ובין המציאות דבר, ממש כפי שרצה ליבלה בעבור אותו אתגר משונה.

המסר של הסיפור הוא להימנע משקרים, אך הסיפור עצמו כלל לא היה.

מבינים אתם ילדים? גם סיפורים צריכים שיהיו מחוברים לאמת. אני נוהג לספר לכם מאגדות חז"ל, סיפורי חסידים ומשלי רבותינו. אלו הם הסיפורים אשר מקרבים את הלב לעבודת השם, ומכוונים אל התכלית הנרצה. אבל אלו גם הסיפורים שאתם אוהבים יותר, כי שפת האמת היא זו שמדברת אל הלב.

אני בטוח שאתם נהנים יותר מהסיפורים הקבועים על פני דבר ההבל ורעות הרוח", סיים.

ושמונה ראשים הנהנו במרץ.

ליבלה צעד לביתו, כשעיניו לא פוסקות לתור אחר החידושים הרבים שזימן לו הרחוב. הנה ברקה העגלון קנה לו סוס חדש, והנה חיים טובים צועד לו מעדנות בחליפה משונה. מנדלה תם מפזם לעצמו נעימה של ימים נוראים, ולהקת תרנגולים מקרקרת בקול צורמני.

כאשר עבר ליד האכסניה של רב משה עצר והתבונן בחדרון הקטן שלצדה, בו שכן לו מזה מספר חודשים מתחם האינטרנט המסונן.

אמנם הרבי הבהיר שאין דעתו נוחה מהאתגר, אך הוא לא אסר מפורשות את ההשתתפות. וככלות הכל, הרבי עצמו סיפר היום דברי שקר, הלא כן?

בהיסוס צעד פנימה. חולף על פני השלט "בהוראת הרבנים, אין כניסה לתלמידי החדרים".

מהורהר תלה עיניו במסך. איזה שקר יטפול לו לסיפור?

ואז הבין. מה לו לטרוח, כאשר האוצר נמצא מתחת לאף? אין גדול בסיפורים מרבי מוניש. יכתוב הוא אפוא את הסיפור אודות אותו ג'פטו ובובתו פינוקיו אשר התעוררה לחיים.

ניסח בזריזות את השקר, אך כשרצה להוסיף ולספר כיצד השתובב הפינוקיו עם חבריו והפך לחמור, נרתע. אם יספר את כל שסיפר רבי מוניש, הרי שיימצא סיפורו בגדר פלגיאט, והוא והמלמד יבלו את שארית חייהם בבתי המשפט, בדיונים מייגעים אודות זכויות יוצרים וקניין רוחני.

אבל מה עוד יכול הוא לספר? סיפורים רבים ישנם, אך רובם ככולם היו ונבראו, ואף אם לא היו – הרי שיכולים היו להיות.

אח, קשים חייו של בדאי.

בינתיים פיזם ליבלה את הניגון שניגן מנדלה תם. כיוון שהרהר ביום כיפור, נזכר בסיפורו של יונה הנביא. רבי מוניש תיאר את הסיפור בהרחבה, צובע אותו בצבעים חיים. מוליך את כתתו אל נמל יפו, אל הספינה המטלטלת כקליפת אגוז, וממנה הישר אל לב הים הגדול.

עיניו אורו. מעשייה שלמה התרקמה במוחו.

אותו פינוקיו שובב מה עשה? ודאי נעדר משיעוריו של המלמד. נדד ברחובות כציפור דרור, ושכח לשוב הביתה.

וסבא ג'פטו הלך לחפשו ברחובות, ומשלא מצא – הלך הימה, ושם בלעהו דג גדול. וג'פטו הזקן ישב לו בבטן הים, וכל משברים וגלים עליו עברו.

אכן, ודאי אותו רשע יוצר בובות לא עשה תשובה אפילו על פתחו של גיהנום.

כיצד אפוא נמלט מבטן הדג?

הדליק מדורה, ועלה עשנה באפו. התעטש הדג, וג'פטו ופינוקיו נחלצו מאפלה לאורה!

זוהי בדיה ראויה לשמה.

השקרים זלגו אל מקלדתו כמו הדבש שמוכרת רייזל האלמנה מן הכדים. כיוון שהתיר לעצמו הרצועה, הוסיף לטפול שקרים על שקרים כיד דמיונו הטובה. בשביעות רצון בחן את מעשה ידיו להתפאר.

לפני שלחץ על 'כתבו תגובה' היסס.

לבסוף נשלחה אצבעו קדימה, לחצה, ונסוגה במהירות כנכווית. ליבלה עמד ונמלט מן המקום, כגנב הבורח מזירת הפשע.

כשרוחו נסערת פנה לשוב הביתה.

אבא אמר: "כשנכנסים אומרים שלום!"

ואמא אמרה: "צהרים טובים ליבלה, סגור את הדלת והצטרף לסעודה".

וגציל הניף בידו את הצ'ופסטיקס, כמנהל שיח עם פיסת הסושי: "עשר תודות ושכוייח אחד. בשביל זה ויתרת על מבצע אלול?"

.Etti G

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
בס"ד

אותו יום היה ממש קר. טוב, אתם יודעים, יחסית לחודש ניסן.

גררתי את רגליי, מרצפת מרצפת, וספרתי את המטרים שנותרו לי עד לדלת החומה המקולפת. לא היה קל, אפילו די מפחיד, לפסוע בכזו שעה מאוחרת ברחוב. החזקתי את הפלאפון ביד אחת ואת תרסיס הפלפל ביד שניה, מוכנה לכל תרחיש.

היו כמה ברים גדושים בהמשך הרחוב, ולא פלא. ביום ראשון, יותר מתמיד, הם משלשלים את הזלוטי לכיס ביד אחת, וביד השניה מוזגים, וכמה שיותר.

הפולנים האלו! זוהי גלות. למדנו היום בהיסטוריה על היטלר ששלט בגרמניה. הדיקטטור הכושל שירד על ברך והתחנן לרחמים אחרי ניסיון הפלישה לפולין, מה שעורר גיחוך עצום בזמנו.

הוא כל כך שנא יהודים, מפחיד לחשוב מה היה קורה אם הוא היה כובש את פולין, או את כל אירופה כמו שהצהיר מעל כל במה אפשרית.

התכתבתי פעם עם בת דודה שלי מהונגריה. הקנאית הזאת. אז מה אם אין להם מסלול הנדסאות חשמל בסמינר, זה עניין של היצע וביקוש. הונגריה תמיד הייתה פרימיטיבית יותר, והקהילה שם ממש קטנה לעומתנו.

אמנם ורשה היא הקהילה היהודית הגדולה בעולם, אבל גם כאן יש ניסיונות. דווקא במקום שיש בו כל כך הרבה שומרי מצוות, אפשר להתבלבל בקלות יותר. לאבד את הזהירות המובנית.

הייתי כבר קרובה לבית כשזיהיתי כמה אנשים מוכרים מתגודדים בחניה. אבא, אמא ויוסי. אבא גרר את המזוודה ענקית של דודה פרומה, יוסי עזר לו מאחורה ואמא צעדה בעקבותיהם נרגשת.

"שלום חני", היא זירזה אותי, "בואי ניכנס הביתה, אין זמן! חייבים לעזור לאבא לארוז, הוא קיבל אישור סוף סוף!"

"אישור?" הרגשתי מטופשת. לא היה לי מושג על מה אמא מדברת.

אלא אם כן...

"אבא קיבל אישור לטוס לארץ ישראל! ההגרלה החודשית התקיימה היום בבוקר בארמון המלכה בלונדון. אבא היה מהזוכים. אחד מתוך חמישה מיליון!"

הייתי מסוחררת. חייבים להטעין את המצלמה. סוף סוף יהיו לאבא תמונות מהכותל, ולא בעיבוד פוטושופ. הוא יזכה לנשק את האבנים העתיקות, להרגיש את הקדושה... כמה זוכים לכך?

דמעות עלו בעיניי. קבר רחל, מערת המכפלה. האישור הנכסף כולל את כל המקומות הקדושים. זהו ביקור רשמי מטעם הממלכה הבריטית בליווי משמר חיילים מאורגן.

"אנחנו זכינו". מלמלה אמא לידי בטון נרגש. "לפני שמונים שנה, כשסבתא שלי ניסתה לעלות בכל דרך וגורשה לקפריסין, מי יכול היה לחלום שהבריטים יהפכו את עורם ויאשרו לכל כך הרבה יהודים לחונן את עפר הארץ? לב מלכים ושרים ביד השם!"

הנהנתי בראשי, תוחבת את המצלמה ביד מזיעה אל המזוודה. זוהי הזדמנות שלא תחזור.

קצת מאחורי הסיפור:

ניסיתי לדמיין לעצמי מציאות מקבילה בה הקהילות המפוארות באירופה נותרו כקדמותן (כולל המשכילים...) , ובארץ ישראל הבריטים עדיין מחזיקים במנדט והישוב הישן נותר על מכונו.

מה אז היינו מרגישים? את ההשתוקקות לגאולה או את עולה של הגלות, הרחק מארץ האבות?

אסתיאר

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
זה זה. ורק זה.

עולם האמת באמת.

שקר. במלואו.

הוא אמר שהוא לא רוצה להיות מנהל בנק כדי לתת לאח הגדול שלו את הכבוד להיות המנהל.

הוא אמר שהוא מאמין בו שהוא יכול טוב יותר.

הוא אמר שהוא ראוי וצדיק וכדאי הוא.

והאמת הוא שזה אמת מוחלטת.

מחכה להם בצד תפקיד נוסף מאוד נכסף. והם לא מעיזים להגיד את זה בקול. כי זה עולם האמת, וחייבים להגיד את האמת שהוא משקר.

הם מוותרים אחד לשני, ובדרך מסתירים שם תפקידים חשובים יותר. ואנשים בחוץ מרימים להם. בקול. בקול גדול. הולכים ומדברים ברבים: "איזה אחים. איזה אהבה. איזה רעות. איזה כבוד. ראוי לכולם ללמוד מהם".
ואח אחד יודע את האמת, שאחיו הקטן לא מתחסד, אלא הוא מונה, סופר ומחכה לרגע הגדול הזה, שהוא יוכל להתקדם לתפקיד הבא. הנכסף. הגדול מזה.

והוא לא מוכן לקחת עליו את המשרה. מוותר, מתחמק ומסתתר.

והעם לוחשים ברחובות ובחוצות בשאלה , איך הוא מוותר על הכבוד והתהילה?

שלחו אליו שליחים, אנשים חשובים, מנהלים ואנשי עשייה, וכולם פה אחד, שאין ראוי ממנו לתפקיד ואין כמוהו לזה, וכבוד הוא להם, שהוא יזכה לזה.

והוא שתק, כי זה עולם השקר, וידע את השקר. ולא רצה לגלות את זה לאחרים.

רק בינו לבין עצמו היה יודע את האמת.

ואחיו הקטן ממנו, עמד מחכה לרגע הגדול להתקדם לכיסא האחר, והיה ממתין יום יום לשמוע את הבשורה על אחיו הגדול שקיבל את המשרה.

וזה לא קרה.

הוא אמר שהוא לא יכול, והוא לא מוכן, והוא לא ראוי.

וכיסא המריבה יושב בבדידות ארוכה ומעייפת.

וככה עוברים להם שעות רבות, ימים וחודשים. והעולם רוחש וגועש על זה ועל זה...

רק עולם האמת לא עומד. הוא ממשיך כסדרו, ואנשים ממשכים גם הם. יורדים ועולים, נופלים וקמים. וממשכים.

ויש עוד כאלה, שהסתבכו בקשרים מלאים בשקרים והם שם. עדין ממתינים. עדין מחכים. עדין כאן. מתחבאים מתחת לשולחן של מלכים, מבקשים מתחננים, מחכים ממתינים...

לזכות. באמת.

ככה זה בעולם האמת, כולם מחכים לקחת אחד מהשני כמה שיותר, לנגוס, לאכול, לשתות, לבלוע, להשיג, להצליח, להרוויח.... כמה שיותר, כמה שאפשר. להכניס לכיס, למלא ולהתמלא, עוד ועוד ועוד... כמה שאפשר עד כלות... וזה רק כדי, להגיע לעולם הבא מלאים מצוות כרימון.

אשרינו.

נערך לאחרונה ב:

REBEKA997

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
אני כלל לא רוצה אהבה
הכי כיף לחיות פה בודד
מי בכלל צריך עוד קרבה
הלב למסע שוב נודד

לא רוצה כבוד ויקר
לא רוצה כפיים לשמוע
לחוש שאני העיקר
בלילה רוצה רק לדמוע

לא רוצה שתבינו אותי
לא רוצה שתדעו מה עובר
רוצה רק לחיות אמיתי
של עצמי להיות חבר!

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
-הי איזה כיף לפגוש אותך!
-כן גם אותך! נחמד להיפגש באמצע החיים.
-הרבה זמן באמת לא התראנו, אנחנו חייבות לתחזק את הקשר שלנו יותר.
-לגמרי! מה את אומרת, אולי נשב איזה יום על כוס קפה ועוגה ונדבר? אני מתגעגעת לשיחות הישנות שלנו.
-גם אני! אחח היו ימים! חייבים לשבת על קפה.
-בעזרת ה'.
-יאללה סגרנו.
-נפגש.

Tamarit

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
למורה המקסימה גב' קטחונבסקי!
בסיומה של שנה מלאה בטוב, רציתי לומר כמה תודות קטנות
תודה על חינוך מסור וקפדני ביד אוהבת, ועל הדרכה צמודה 'איך לא לדבר בשיעור'.
תודה ענקית על האפשרות שניתנה לשושי לנפוש מעט ולהתרענן בחוץ בזמן השיעור.
תודה עצומה עד למדי על האמון שנתת בשושי, במיוחד בתחומי הכנת ש"ב וכל המשתמע מכך.
תודה שהיית המלאך המכה על הקודקוד, המלאך שהכה והכה והכה ולא התייאש.
תודה על ההזדמנות לגדול, להתגבר ולהתבגר.
בהערכה עצומה, אמא של שושי.

כותב השורות

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
איזה כיף זה לשפוט, זה כל כך קל, רפרוף מהיר וההחלטה ברורה...

רובכם הייתם שקרנים גרועים, קבלו את זה כפרגון
לא התאפקתם והדלפתם את האמת החוצה

למה? למה עשיתם את זה? זה הרי לא הזמן ולא המקום הנכון לעשות את זה.

חלקכם דיברו על שקר והעבירו שיחת חיזוק על הפסוק 'מדבר שקר תרחק', תחפשו אותי בעולם האמת...

ורק כמה ממכם הצליחו להישיר מבט אל הדף ולשקר ביודעין
לאחת זה היה קל במיוחד היא פשוט הייתה לפני גיל מצוות...

והרי התוצאות השקריות:

[@רואים שקוף , היית קרוב רק בגלל השקר הראשון שלך "אני לא סובל שקרים"...
@ניק 70107 זה היה טוב, אבל אני פשוט מכיר אמא שדווקא מתעניינת בנדלים...
]

במקום השלישי @רבינו מנחם
שהיה הראשון לקרר את האמבטיה ואולי גם הגיע לו המקום הראשון אלא שהוא בחר לעצבן אותי אישית, אז זו התוצאה...

במקום השני @אל הדגל
עם רעיון אדיר אבל ביצוע קל, כי לילדים [הלכתית] יותר קל לשקר...

במקום הראשון @הנף מקלדת
זו הייתה התקפת שקרים מענגת ומצחיקה והכי טובה שקראתי.

בהצלחה באתגר הבא

רואים שקוף

משתמש מקצוען
[@רואים שקוף , היית קרוב רק בגלל השקר הראשון שלך "אני לא סובל שקרים"...
אני מעוניין לערער על התוצאה;
אני לא סובל שקרים.
כמעט אמת
כל דבר שריח שקר נודף ממנו, אני מתרחק משם כהרחקת הנבלה מן האחרון שבבתי העיר וקרפפו.
שקר מוחלט
בשל טבעי זה, תיכף כשראיתי את אתגר זה, גמרתי אומר בלבי שיותר איני נכנס לפרוג. ויהי מה.
לא היה ולא יהיה
מקום לא חינוכי,
כאילו שיש מישהו שמחפש לחנך את ילדיו ע"י צפיה בפרוג...
שכ"כ מטיף לחנך את הדור הצעיר והמבוגר גם יחד לשקר, ועוד אצלי בבית?!
ואני בכלל משתמש בעמדות מחשב, טוב מאיפה אפשר לדעת את זה...
לא יקום ולא יהיה!!!

ואז התבוננתי שוב ושוב, לנסות לפענח מה באמת מטרתו של פותח האשכול, האם כל כולו הוא רק לטמטם לנו ת'לב בשלושת ימי הגבלה? האם הוא חפץ שנשב כל הליל-שבועות ונשנן שקרים? הלא הוא הצהיר במפורש, שיש מרטה חינוכית באתגר.
האתגר הנוכחי יהיה פחות חינוכי ויותר משעשע
אז מה היא המטרה? ריבונו של עולם!

אחזתי, שבעצם אף אחד מהמגיבים לא כתב שקר אמיתי.
אמת!
שקר אמיתי הוא לספר על פרידה שילדה עיר שעל צווארו תלוי פתק המאשר חוב עתק של הוריו לילד. שקר אמיתי הוא לספר על זאב בגובה ברוש עם רגליים בעובי פיל. שקר אמיתי הוא לא חירטוטים. שקר אמיתי הוא גוזמא עם מסר.
מוסר השכל מהאשכול, מסתמא יש חכמה בלהמציא שקר, וודאי וודאי שיש מסר בגוזמה עם הפרידה. שקר של פותח האשכול...
ורק כדוגמא קטנה לשקר אמיתי, אצרף כאן משהו שכתבתי אודות שקר של אמת.
אמת. צירפתי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

פרק קמב א מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה:ב קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן:ג אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד:ד בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי:ה הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי:ו זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים:ז הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי:ח הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה