חידות תורניות אשכול חידות תורניות

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני כבר שנים מכור לחידות ושאלות.
פותר כאלה, כותב כאלה, קורא כאלה. אפשר למצוא כמה שלי באשכול הזה.

ראיתי פה באתר המון אשכולות של חידות. המון. אבל משום מה, להפתעתי, כמעט ולא מצאתי (מלבד אשכול אחד מפוזר ומבולגן) חידות ושאלות תורניות מעניינות ומסודרות, שזה חבל.

זה חבל כי זה מחדד שיניהם של ישיבישערס, זה חבל כי זה מענג מוחם של אברכים עמלים, זה חבל כי זה מתבל את הלימוד וזה חבל כי זה תורה, אחרי הכל. וזה חשוב לנו הרבה יותר מאזורי תפוצה של ארנב הקטפוליבמבה האימתני או לנסות לנחש מילה רנדומלית.

קיצור אמרתי לעצמי בוא נרים את הכפפה, ונפתח אשכול חביב ומסודר של חידות ושאלות תורניות.

אפשר שאלות הלכתיות מסקרנות, שאלות עניין יהודי, שאלות בפשוטו של מקרא וכו׳ וכו׳.

רק כמה כללים חשובים:
לחדי החידות: בבקשה - רק שאלות שיש לכם תשובה מוכנה עליהן. לא פתחנו שו״ת סמס, אלא אשכול נחמד של חידות בעלות תשובה.

ולעוני התשובות: בבקשה לא להשתמש במאגרי מידע מקוונים למיניהם. קצת אידישע קאָפּ, חבר׳ה.

נא לא להספים ולכתוב הודעות של שווא והבל. רק שאלות, תשובות וניסיונות לתשובה, למען הסדר ושמירה על אשכול קריא ונוח.

אני אשתדל להעלות פה שאלות מדי פעם, מי שירצה יוכל להשתדל לפתור וגם להעלות שאלות משל עצמו.

בעזרת השם נעשה ונצליח

שאלה מס׳ 1 | התחום: עניין יהודי

למה רבי טרפון קידש 300 נשים?
אם יהיה קושי בפיתרון, נוסיף גם רמז בעז״ה.

שרלוט

משתמש סופר מקצוען
מקום:
הואצל לו כינוי מיוחד
פלטרין
פלטרין זה פירוש לארמון
מופיע במקורות: מת לו מת - אינו יוצא מפתח פלטרין שלו (סנהדרין ב, ג)
אך אם תקצרהו בק"מ אחד
תמצאנהו בהבדל חד
בפי גוי לא בר ברית
כי מדתו ברברית
אף כי בן בריתי
ובריטי
המילה פלסטין
פלטרין- 379
מורידים 140 = פלסטין.

עוד אצילה תבהיק ותצא
פלטרין בגימטר'- 379
פחות קצ''ה = פלטינה
שזו מתכת אצילה
אם אף ממנה תסיר קצה
בעולם אצילות תשוב ותימצא
פלטינה פחות האות האחרונה = פלטין, ארמון.

מאן-דהיא

משתמש צעיר
פלטרין
פלטרין זה פירוש לארמון
מופיע במקורות: מת לו מת - אינו יוצא מפתח פלטרין שלו (סנהדרין ב, ג)

המילה פלסטין
פלטרין- 379
מורידים 140 = פלסטין.

פלטרין בגימטר'- 379
פחות קצ''ה = פלטינה
שזו מתכת אצילה

פלטינה פחות האות האחרונה = פלטין, ארמון.
מושלם!!!
רק- מהו הפתרון?...
הפתרון הוא כמובן לא הפלטרין אלא "ארץ ישראל" שהיא המקום שהואצל לו הכינוי פלטרין, פלטין, ולמרבה הצער גם- פלסטין.

שרלוט

משתמש סופר מקצוען
לגמרי!
תמשיכ/ -י?
מנסה:
נכה ונחה
ידו
''טמן עצל ידו בצלחת נלאה להשיבה...'' העצל טמן את ידו בתוך הצלחת, התחזה לנכה וטען שאינו מסוגל לעבוד
ובסוף הוא אכן נעשה נכה, ידו התנוונה והוא נלאה להשיב אותה אל פיו אפילו כדי לאכול.

מאן-דהיא

משתמש צעיר
מנסה:

''טמן עצל ידו בצלחת נלאה להשיבה...'' העצל טמן את ידו בתוך הצלחת, התחזה לנכה וטען שאינו מסוגל לעבוד
ובסוף הוא אכן נעשה נכה, ידו התנוונה והוא נלאה להשיב אותה אל פיו אפילו כדי לאכול.
נכון (אם כי לא התכוונתי לכזה פלפול על הנכה, אבל זה מתאים)
מחכים להמשך

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
מחכים להמשך
בעפר יסודו - יסוד העפר ממנו העצלות (שערי קדושה למהרח"ו)

השאלה מה זה 'לחש לחש'.
ואולי הכוונה ליצר הרע, שהסמל שלו הוא הנחש, שנאמר עליו 'אם ישך הנחש בלא לחש'.
והוא פיתה בדבריו (בלחישה) את חווה.
אבל עדיין מרגיש לי חסר: הקישור בין המילים, וה'ארי ירא לא ירא'. אולי הכוונה בהן שהעצל מפחד מהארי, שהארי עצמו הוא טיפוס גיבור שלא ירא מדבר.

מאן-דהיא

משתמש צעיר
בעפר יסודו - יסוד העפר ממנו העצלות (שערי קדושה למהרח"ו)

השאלה מה זה 'לחש לחש'.
ואולי הכוונה ליצר הרע, שהסמל שלו הוא הנחש, שנאמר עליו 'אם ישך הנחש בלא לחש'.
והוא פיתה בדבריו (בלחישה) את חווה.
אבל עדיין מרגיש לי חסר: הקישור בין המילים, וה'ארי ירא לא ירא'. אולי הכוונה בהן שהעצל מפחד מהארי, שהארי עצמו הוא טיפוס גיבור שלא ירא מדבר.
העפר- נכון מאד
השאר- לא כל כך

שרלוט

משתמש סופר מקצוען
מחכים להמשך
אמרו לעצל 'רבך בעיר, לך ולמוד תורה ממנו' - והוא משיב אותן ואומר להן: 'מתיירא אני מן הארי שבדרך', מנין? שנאמר: "אמר עצל שחל בדרך".
אמרו לו: 'הרי רבך בתוך המדינה, עמוד ולך אצלו' - אמר להן: מתיירא אני שלא יהא ארי בתוך הרחובות, שנאמר "ארי בין הרחובות".
אמרו לו: 'הרי הוא דר אצל ביתך' - אמר להן: 'והארי בחוץ', שנאמר"אמר עצל ארי בחוץ".
אמרו לו: 'בתוך הבית' - השיב להן: 'ואם הולך אני ומוצא את הדלת נעול, אני מחזר ובא'.
אמרו לו: 'פתוח הוא', מנין? שנאמר "הַדֶּלֶת תִּסּוֹב עַל צִירָהּ וְעָצֵל עַל מִטָּתוֹ". לסוף, שלא היה יודע מה להשיב, אומר להן: 'או הדלת פתוח או נעול, מבקש אני לישן עוד מעט'. מנין? שנאמר "עד מתי עצל תשכב וגו'".
עמד משנתו בבוקר, נתנו לפניו לאכול הוא מתעצל לתת לתוך פיו. מנין? שנאמר "טָמַן עָצֵל יָדוֹ בַּצַּלָּחַת... לַהֲשִׁיבָהּ אֶל פִּיו".

מאן-דהיא

משתמש צעיר
אמרו לעצל 'רבך בעיר, לך ולמוד תורה ממנו' - והוא משיב אותן ואומר להן: 'מתיירא אני מן הארי שבדרך', מנין? שנאמר: "אמר עצל שחל בדרך".
אמרו לו: 'הרי רבך בתוך המדינה, עמוד ולך אצלו' - אמר להן: מתיירא אני שלא יהא ארי בתוך הרחובות, שנאמר "ארי בין הרחובות".
אמרו לו: 'הרי הוא דר אצל ביתך' - אמר להן: 'והארי בחוץ', שנאמר"אמר עצל ארי בחוץ".
אמרו לו: 'בתוך הבית' - השיב להן: 'ואם הולך אני ומוצא את הדלת נעול, אני מחזר ובא'.
אמרו לו: 'פתוח הוא', מנין? שנאמר "הַדֶּלֶת תִּסּוֹב עַל צִירָהּ וְעָצֵל עַל מִטָּתוֹ". לסוף, שלא היה יודע מה להשיב, אומר להן: 'או הדלת פתוח או נעול, מבקש אני לישן עוד מעט'. מנין? שנאמר "עד מתי עצל תשכב וגו'".
עמד משנתו בבוקר, נתנו לפניו לאכול הוא מתעצל לתת לתוך פיו. מנין? שנאמר "טָמַן עָצֵל יָדוֹ בַּצַּלָּחַת... לַהֲשִׁיבָהּ אֶל פִּיו".
יפה! אבל איפה זה נמצא בחידה?

שרלוט

משתמש סופר מקצוען
יפה! אבל איפה זה נמצא בחידה?
לחש לחש- אמר (לחש) חלש (עצל)
שחל שחל- ש חל (יש) שחל בדרך וכו..
חפש תירוצים כדי לא ללמוד
ירא ארי לא ירא- לפי המדרש הנ''ל, ירא הוא מן הארי
אבל באמת לא ירא הוא אלא הוא מתעצל
עד כאן ראשי העצל משיג את עומק דברייך.

מאן-דהיא

משתמש צעיר
ב"אין מענה בשלוחה המבוקשת",
אענה בעצמי על התשובה המתבקשת
אתמהה על גאוניות זורקות חץ וקשת
על שנלאו מחידתי הבלתי ממוקשת... (ובלתי מבוקשת...)
ולהלן התשובה, ע"פ המדרש שהובא לעיל:
לחש ל חש (לחש העצל לחברו הזריז)
ש חל שחל (שמפחד מהשחל)
אריה שלא ראהו, ירא ממנו

והשאר כבר פתרו

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה