מידע שימושי חמץ שמותר אחרי פסח

אור ירח

משתמש פעיל
השנה הרב ויא פירסם שישנם מפעלים שעברו לבעלות גוי וחמץ שברשותם דינו כחמץ שהיה ברשות הגוי בפסח לדוגמה:
חברת "אסם" היא כעת בבעלות של קונצרן נסטלה הבינלאומי ששייך לגוי, וכן חברות הבת, כגון סלטי צבר, מוצרי טבעול וגלידות נסטלה.
"תלמה" היא בבעלות של קונצרן יונילוור הבינלאומי וכן חברות הבת: ורד הגליל, גלידות שטראוס בייגל את בייגל
"תנובה" שייכת לקונצרן סיני.

אם כי העיר לי תלמיד חכם אחד שזה לא אומר שניתן עכשיו לקנות כל חמץ ששייך לאחד החברות הנ"ל
משום שיש בשוק הרבה חמץ ששכב בחנויות בפסח, מה שאומר שהחמץ הזה כן היה בבעלות יהודי בפסח עצמו
וגם בסחורה שמגיעה מספקים יכול ליהות ששכבה אצל הספק בפסח [במיוחד במוצרים כמו פסטה שיש להם חיי מדף ארוכים וכד'...]

אור ירח

משתמש פעיל
למיטב הבנתי אין בעיה ואני יסביר
המושג "קונצרן" אומר בכלכלה קבוצת חברות שנמצאות תחת בעלות אחת וזה יכול ליהות אפ' מאות חברות שמוחזקות תחת בעלות אחת שהיא תאגיד בינלאומי
ובמקרה שלנו חברת "אסם" שמוחזקת תחת קונצרן נסטלה 100% מהמניות של אסם הם אצל תאגיד נסטלה

כמו שמש לעולם

משתמש חדש
משום שיש בשוק הרבה חמץ ששכב בחנויות בפסח, מה שאומר שהחמץ הזה כן היה בבעלות יהודי בפסח עצמו
וגם בסחורה שמגיעה מספקים יכול ליהות ששכבה אצל הספק בפסח [במיוחד במוצרים כמו פסטה שיש להם חיי מדף ארוכים וכד'...]
ואיך יודעים אם החמץ שבחנות הוא שכב בפסח או שהוא חדש ?

אור ירח

משתמש פעיל
ואיך יודעים אם החמץ שבחנות הוא שכב בפסח או שהוא חדש ?
רוב החמץ שנמצא כיום בחנויות הוא חמץ ששכב בחנות בפסח מה שאומר שהוא חמץ שנמכר לגוי [למי שסומך....] ולא חמץ ששייך לגוי

Esti designs

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אם כי העיר לי תלמיד חכם אחד שזה לא אומר שניתן עכשיו לקנות כל חמץ ששייך לאחד החברות הנ"ל
הרבה מהסחורה שנמצאת בחניות אינה בבעלות החנות אלא עדיין בבעלות החברה
אותו דבר אצל ספקים
בגלל שבהרבה מקרים בעלי החנויות והספקים משלמים על הסחורה רק אחרי זמן
ולבנתיים זה נמצא אצלם בהקפה
ובעקבות החשש של החברות מפשיטת רגל של בעלי החנויות הם מציינים בחוזה שהסחורה נשארת בבעלותם עד לתשלומה המלא.

אהיה כמו שמש

משתמש חדש
מי ומי החולקים?
הגאון מווילנא כתב :שלא למכור שום דבר חמץ כי אם מכירה עולמית. אחר הפסח אין ליקח מן השוק מה שאופין מקמח של ישראל ומשמרים ויי"ש ושכר של ישראל כי המכירה גרוע... [— מעשה רב, בסידור הגר"א, סימן קפ-קפא]
וכן ה"בכור שור" ור' שלמה קלוגר"

בוסו

משתמש מקצוען
הרבה מהסחורה שנמצאת בחניות אינה בבעלות החנות אלא עדיין בבעלות החברה
אותו דבר אצל ספקים
בגלל שבהרבה מקרים בעלי החנויות והספקים משלמים על הסחורה רק אחרי זמן
ולבנתיים זה נמצא אצלם בהקפה
ובעקבות החשש של החברות מפשיטת רגל של בעלי החנויות הם מציינים בחוזה שהסחורה נשארת בבעלותם עד לתשלומה המלא.
חמץ באחריות ישראל ששיך לגוי אסור בהנאה

איזהו

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הרב כץ מחיפה, שעוסק בזה בשנים האחרונות
למיטב הבנתי (אולי אני טועה) טוען שזה לא נכון, כי על אף שהבעלות היא של גויים, אבל האחריות בפועל היא של אוסם, והן הלכתי והן משפטי זה נחשב שזה של ישראל ולא של אוסם (הוא אומר שהוא ישב על זה עם שופט וכו')
ושוב, יכול להיות שלא הבנתי אותו נכון

נערך לאחרונה ב:

יודי יהודה

משתמש רשום
יפה כתבת ואמרת ובאמת אחרי יום מפסח יונילוור הורידה משטחים חדשים שיוצרו לפני פסח אבל היו אצלה

בוסו

משתמש מקצוען
הרב כץ מחיפה, שעוסק בזה בשנים האחרונות
למיטב הבנתי (אולי אני טועה) טוען שזה לא נכון, כי על אף שהבעלות היא של גויים, אבל האחריות בפועל היא של ???אוסם, ???? והן הלכתי והן משפטי זה נחשב שזה של ישראל ולא של אוסם (הוא אומר שהוא ישב על זה עם שופט וכו')
ושוב, יכול להיות שלא הבנתי אותו נכון
הוספתי ?? ( סימני שאלה) כי נראה לי טעות בניסוח
נכון??

אור ירח

משתמש פעיל
בעצם @איזהו מעיר פה שיש פה בעיה אחרת שלא שמנו לב אליה
@עינים להם העיר שיש בעיה עם המניות שנסחרות ע"י יהודים
בעצם הבעיה גדולה יותר, כמו שכתב @בוסו
חמץ באחריות ישראל ששיך לגוי אסור בהנאה
ואם כן למרות ש100% מהמניות נמצאות אצל ה"קונצרן " הבינלאומי
אבל עדיין החמץ באחריות אסם שהם כן יהודים...
וא"כ לשיטות שחמץ שבאחריות ישראל אסור בהנאה, אין שום מעלה שזה שייך לגוי

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לא הבנתי למה אחריות 'אוסם' היא אחריות ישראל, הרי אוסם עצמם הם גויים.
אבל כיון שכל הקונצרנים האלו נסחרים בבורסה, ובודיא שישנם הרבה יהודים שקנו מניות בחברות הנ"ל, הרי כל החמץ בחברות הוא בשותפות ישראל, שעבר עליהם באיסור ב"י.
אגב,
האחריות היא של חברת הביטוח.

אור ירח

משתמש פעיל
ל @פינחס רוזנצוויג
קודם כל אסם עצמם אינם גויים, אסם נמצא אצל דן פרופר [היו"ר] ולאבי בן אסייג [מנכ"ל] התאגיד עצמו שייך לקונצרן
זאת אומרת האחריות בארץ של מכירות של המפעל של המפעלים בעצמם הם של היהודים הנ"ל...
ןלגבי האחריות של חברת ביטוח, אני חושב שאתה טועה, כי אם כן אז שנה הבאה אני ילך לחברת ביטוח של לא יהודים ואני יבטח את הבית שלי, חמץ, וכד' ואז אני פטור מכל ההלכות של חמץ? ודאי שלא
האחריות שדיברנו זאת אחריות שזה תחת ידי, שעוברים על זה בבל יראה וכו' וזה כן נמצא תחת אסם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמא

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה קְרָאתִיךָ חוּשָׁה לִּי הַאֲזִינָה קוֹלִי בְּקָרְאִי לָךְ:ב תִּכּוֹן תְּפִלָּתִי קְטֹרֶת לְפָנֶיךָ מַשְׂאַת כַּפַּי מִנְחַת עָרֶב:ג שִׁיתָה יְהוָה שָׁמְרָה לְפִי נִצְּרָה עַל דַּל שְׂפָתָי:ד אַל תַּט לִבִּי לְדָבָר רָע לְהִתְעוֹלֵל עֲלִלוֹת בְּרֶשַׁע אֶת אִישִׁים פֹּעֲלֵי אָוֶן וּבַל אֶלְחַם בְּמַנְעַמֵּיהֶם:ה יֶהֶלְמֵנִי צַדִּיק חֶסֶד וְיוֹכִיחֵנִי שֶׁמֶן רֹאשׁ אַל יָנִי רֹאשִׁי כִּי עוֹד וּתְפִלָּתִי בְּרָעוֹתֵיהֶם:ו נִשְׁמְטוּ בִידֵי סֶלַע שֹׁפְטֵיהֶם וְשָׁמְעוּ אֲמָרַי כִּי נָעֵמוּ:ז כְּמוֹ פֹלֵחַ וּבֹקֵעַ בָּאָרֶץ נִפְזְרוּ עֲצָמֵינוּ לְפִי שְׁאוֹל:ח כִּי אֵלֶיךָ יְהוִה אֲדֹנָי עֵינָי בְּכָה חָסִיתִי אַל תְּעַר נַפְשִׁי:ט שָׁמְרֵנִי מִידֵי פַח יָקְשׁוּ לִי וּמֹקְשׁוֹת פֹּעֲלֵי אָוֶן:י יִפְּלוּ בְמַכְמֹרָיו רְשָׁעִים יַחַד אָנֹכִי עַד אֶעֱבוֹר:
נקרא  6  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה