דיון הגמ"ח המרכזי. האם יש לו היתכנות כלכלית?!

scw

משתמש חדש
נתון מוזר מאוד
לאור עליית הריביות קשה לי להאמין שמישהו מוותר על יכולתו ללוות כסף בכאלו תנאים
הפוך אנשים לוקחים משכנתא ופורעים את החלק היקר שלה ע"י הגמ"ח המרכזי.
או שנותנים את האופציה לאח/ יס ללוות בשמם.
אנחנו ביררנו לתת לאחים יחידות בשביל נישואי ילדים לפני שאנחנו היינו צריכים- והגמ"ח נתן לנו אופציה להקדים הלוואה עבור בן משפחה אחר. לא ילד.
תפתח מחשבון ותופתע לגלות עד כמה זה מוזר לגלות שההלוואה המיוחלת לפעמים רק מייקרת את הסיפור
כי בשביל לעמוד בהחזרים של ההלוואה יחד עם המשכנתא צריך להאריך אותה בעוד עשור
ולפעמים אין לאיפה להאריך... :(

bmsz

משתמש רשום
כמה נקודות חשובות:
א. מעשר שייך לעניים נקודה. (או לנזקקים אחרים)
ב. לא עושים מזה ביזנעס ושום דבר אחר.
ג. מותר ומצווה לשים חלק מהכסף בגמ"ח כשליש כדברי החפץ חיים כידוע. כיון שהרי זה עזרה לנזקקים.
יש היתר במקום אחד לשים בקופת גמל להשקעה או להרויח לקופת המעשרות וזה דווקא בדרך כזאת שבעת ההפרשה של המעשר יאמרו 'בלי נדר' ואז אפשר לקחת ממנו גם הלוואה לעצמו עד שיתן לעניים. וכמובן להשקיע את הכסף המופרש כדי שירויח
א. מיהו עני? אתה פתחת פעם שו”ע הל’ צדקה?
לפי מה שכתבת כנראה הגיע הזמן שתחזור עליו גם אם פתחת.
”הַנּוֹתֵן לְבָנָיו וּבְנוֹתָיו הַגְדוֹלִים, שֶׁאֵינוֹ חַיָּב בִּמְזוֹנוֹתֵיהֶם, כְּדֵי לְלַמֵּד אֶת הַבָּנִים תּוֹרָה וּלְהַנְהִיג הַבָּנוֹת בְּדֶרֶךְ יְשָׁרָה, וְכֵן הַנּוֹתֵן מַתָּנוֹת (ג) לְאָבִיו וְהֵם צְרִיכִים לָהֶם, הֲרֵי זֶה בִּכְלַל צְדָקָה. וְלֹא עוֹד אֶלָא שֶׁצָּרִיךְ לְהַקְדִּימוֹ לַאֲחֵרִים. וַאֲפִלוּ אֵינוֹ בְּנוֹ וְלֹא אָבִיו, אֶלָא קְרוֹבוֹ, צָרִיךְ לְהַקְדִּימוֹ לְכָל אָדָם”
לאדם מותר להשתמש בכספי צדקה שלו לממן את בנו ובתו הגדולים (בנו גדול זה מגיל שש)
לממן את כל צורכם כי הוא לא מחויב בכך כלל.
וודאי שלחתן אותם מותר בכספים האלו.
אני אקפוץ לג’ ברשותך.
מצווה לשים בגמ”ח שמלווה לאחרים ללא מטרות רווח מדין והחזקת בו ולא לגמ”ח למטרות רווח.
איזה מין צדקה זו שהוא אומר בלי נדר? אז זו לא צדקה... האופציה היחידה היא לעשות תנאי על הנדר. שיוכל גם ללוות ממנו ללא יהיה ”אנן יד עניים”.

שועל קרבות

משתמש צעיר
אני לא חושב שזה הפורום המתאים לדיונים הלכתיים אבל בכ"ז אני רק אתייחס למה שכתבת ולא האריך יותר.
א. למדתי את הסוגיא בעבר הלא רחוק, מה שפסק השו"ע וודאי לא מדבר על בניו מגיל 6 נכון שיש פוסקים שהתירו באברך שמצבו מאוד דחוק לתת לילדיו מהמעשר (בשם הגרב"צ אבא שאול ועוד) אבל זה במקרים חריגים מאוד.
היום ילד בגיל 6 יכול להתפרנס מעצמו? ודאי שמזונותיו עליו לכן השו"ע דיבר רק על אלה שאינו חייב במזונותיהם.
ב. אתה מכיר מישהו ששם בגמ"ח המרכזי שלא על מנת לקבל בחזרה?? אז זה כן למטרת רווח. בעיקר שהוא מקבל חזרה כחצי מהסכום ש'תרם'.
לעשות ביזנעס על מצווה שהקב"ה ציווה שנעשה ולשות כל מיני קומבינות זה בהחלט אפשרי, אבל ה' יראה ללבב. (אגב אני מדבר רק על מי שאין מצבו היום מאוד דחוק, ואני לא פוסק בשום צורה - שכל אחד ישאל את רבותיו).

bmsz

משתמש רשום
אני לא חושב שזה הפורום המתאים לדיונים הלכתיים אבל בכ"ז אני רק אתייחס למה שכתבת ולא האריך יותר.
א. למדתי את הסוגיא בעבר הלא רחוק, מה שפסק השו"ע וודאי לא מדבר על בניו מגיל 6 נכון שיש פוסקים שהתירו באברך שמצבו מאוד דחוק לתת לילדיו מהמעשר (בשם הגרב"צ אבא שאול ועוד) אבל זה במקרים חריגים מאוד.
היום ילד בגיל 6 יכול להתפרנס מעצמו? ודאי שמזונותיו עליו לכן השו"ע דיבר רק על אלה שאינו חייב במזונותיהם.
ב. אתה מכיר מישהו ששם בגמ"ח המרכזי שלא על מנת לקבל בחזרה?? אז זה כן למטרת רווח. בעיקר שהוא מקבל חזרה כחצי מהסכום ש'תרם'.
לעשות ביזנעס על מצווה שהקב"ה ציווה שנעשה ולשות כל מיני קומבינות זה בהחלט אפשרי, אבל ה' יראה ללבב. (אגב אני מדבר רק על מי שאין מצבו היום מאוד דחוק, ואני לא פוסק בשום צורה - שכל אחד ישאל את רבותיו).
א.ילד בן שש החובה אינה על האב לפרנסו ואכן אין זה הפורום המתאים אבל מכיוון שרבו כאן הטעויות העמדתי משנה על מקומה.
לתוכן דברים עי’ רמב”ם הל’ מת”ע פ”י הט”ז ודרך אמונה שם שדן בזה.ט”ז וברכ”י על שו”ע רנ”א הנ”ל
רק הארתי את העניין שאין יכולת כאן לקבוע באופן מוחלט.
אני חושב שאנו מסכימים בעניין הגמח המרכזי , זו הייתה כוונתי בג’

נערך לאחרונה ב:

אלופים

משתמש צעיר
לידיעתכם כיום המצב הוא שיש סכומים גדולים מהפקדות [כמו כל גמ"ח] וכן מתרומות ולכן אין כל חשש לקריסה וכן המבצעים נועדו כדי שהכסף לא ישכב סתם
השאלה מה יהיה עוד 10/ 15 שנה
יש עוד מתחרים וכן יש הרבה צעירים שמשקיעים בחיסכון לטווח הארוך ואז כמות המפקידים תרד

גולש בנט

משתמש מקצוען
ככה אתה חושב🤔
מי שמכיר את התחום יודע שאושר בכבוד אין לו 0.1% מההפקדות שיש לגמח המרכזי ואושר בכבוד מפרסמים כמו משוגעים בעלות אסטרונומית.
אז נראה לי שאושר בכבוד יתפוצץ במהירות.

מנחם גרוס

משתמש חדש
אז שוב הגענו לזה שאין היתכנות לגמ"ח המרכזי, כי זה עניין של זמן עד שרוב הציבור יפנים את זה ששוק ההון זה ההשקעה הכי טובה, ולא יהיה מספיק מפקידים חדשים בשביל להחזיק את הגמ"ח.

רק מסתייג ובמידה והגמ"ח המרכזי יכנס ליזמות בנייה במחיר עלות לזו"צ חסרי דיור (לא למשקיעים) כמו העסקן רפי הופמן במזרח עכו, אני מוכר חלק גדול מתיק ההשקעות שלי ומכניס לשם את הכסף שלי, וגם משכנע אחרים
צריכה עזרה ומידע ממי שתוכל לסייע בעניין בבקשה, התחתנתי בחודש כסלו ואין לנו שום פתרון לדירה משלנו, יש כרגע שני דברים באויר קרית גת ושערי עכו, צריכה לדעת מה עדיף וקצת יותר פרטים על הפרוייקטים הללו, כמו האם שערי עכו הולך להיות במתכונת אחיסמך או שזה פרוייקט עסקי והאם באמת אחרי לג בעומר אכן ייצאו לשיווק או שזה מוקדם עדיין? תודה מראש

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה