דרוש מידע איך מלמדים נגינה ?

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
שלום,
לפני כחדשיים שלחתי את הבן שלי ללמוד נגינה. הוא בן 9
אצלנו בצפון אין הרבה אופציות.....
שמעתי המלצות על מישהו שהרבה נהנו ממנו. אין לו תעודות או משהו, אבל אמרו שהוא מוצלח.
הבן שלי התחיל ללמוד אצלו פעם בשבוע, ומאד מאד התחבר לתחום. מאד.
הוא התחיל איתו עם קריאת תווים, ואחרי שני שיעורים הוא התחיל לנגן לפי תווים מצויין. גמר את כל החוברת.....
המורה שלו ראה שהוא "נכנס לזה בטוב", והתחיל ללמד אותו אקורדים.
בהתחלה היה לו קשה, אבל הוא השקיע והתאמן, והתחבר לזה מאד.
עוד 2-3 שיעורים, והוא התחיל לנגן את השירים שהוא למד אצלו עם האקורדים.
עם הזמן הוא גם למד לנגן ביד ימין מתוך שמיעה. כמובן פה ושם טעויות, אבל בגדול, סביר.
כך המשיכו עוד 3-4 שיעורים. עוד שירים ועוד שירים, עם האקורדים, והוא מנגן יפה את מה שהוא למד.
שאלתי את המורה שלו מה התכנית להמשך ? והוא אמר לי שהוא מלמד הרבה שירים, ועם הזמן הילד לומד להתאים אקורדים לשירים באופן עצמאי.
השאלה שלי: האם כך מלמדים נגינה? עוד שיר ועוד שיר ועוד שיר עד שהוא לומד לנגן לבד ? או שאמורה להיות תכנית מסודרת ?
אני פשוט לא יודעת.
אם כך זה הדרך, אז מצויין. כי מבחינת הילד זה מעולה.

מה דעתכל ?

איש אחד הלך

משתמש סופר מקצוען
שלום,
לפני כחדשיים שלחתי את הבן שלי ללמוד נגינה. הוא בן 9
אצלנו בצפון אין הרבה אופציות.....
שמעתי המלצות על מישהו שהרבה נהנו ממנו. אין לו תעודות או משהו, אבל אמרו שהוא מוצלח.
הבן שלי התחיל ללמוד אצלו פעם בשבוע, ומאד מאד התחבר לתחום. מאד.
הוא התחיל איתו עם קריאת תווים, ואחרי שני שיעורים הוא התחיל לנגן לפי תווים מצויין. גמר את כל החוברת.....
המורה שלו ראה שהוא "נכנס לזה בטוב", והתחיל ללמד אותו אקורדים.
בהתחלה היה לו קשה, אבל הוא השקיע והתאמן, והתחבר לזה מאד.
עוד 2-3 שיעורים, והוא התחיל לנגן את השירים שהוא למד אצלו עם האקורדים.
עם הזמן הוא גם למד לנגן ביד ימין מתוך שמיעה. כמובן פה ושם טעויות, אבל בגדול, סביר.
כך המשיכו עוד 3-4 שיעורים. עוד שירים ועוד שירים, עם האקורדים, והוא מנגן יפה את מה שהוא למד.
שאלתי את המורה שלו מה התכנית להמשך ? והוא אמר לי שהוא מלמד הרבה שירים, ועם הזמן הילד לומד להתאים אקורדים לשירים באופן עצמאי.
השאלה שלי: האם כך מלמדים נגינה? עוד שיר ועוד שיר ועוד שיר עד שהוא לומד לנגן לבד ? או שאמורה להיות תכנית מסודרת ?
אני פשוט לא יודעת.
אם כך זה הדרך, אז מצויין. כי מבחינת הילד זה מעולה.

מה דעתכל ?
לפי מה שאני יודע אמורה להיות תכנית מסודרת, אבל אני לא ממש יודע לעומק אני עצמי מעולם לא למדתי נגינה:rolleyes::sneaky:

יראת גאולה

משתמש מקצוען
לפי רמת ההצלחה והקצב שלה,
נשמע שהוא מורה מעולה, וגם הילד מוכשר,
לדעתי אין טעם להתערב, אומרים תודה לה' ושמחים בתוצאות :)

(ככה אני מכירה שמלמדים נגינה, שיר ועוד שיר,
אבל שקצב הלימוד איטי הרבה הרבה יותר. רק הניסיון שלי קטן מאוד, יכול להיות שיש מורים שונים עם שיטות שונות)

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
אז ככה, בגדול ישנן שתי דרכים להתאמת אקורדים- הרמוניה לשיר:
1. להקשיב למקור ולחקות. מתאים לבעלי שמיעה מוזיקלית מעולה מולדת , או כזו שמתפתחת עם לימוד נגינה
2. התיאוריה המוזיקלית מכילה כללים "מתמטיים" להתאמת אקורדים לשיר. זאת על פי למידת הפונקציה- התפקיד של כל אקורד לפי הדרגה בסולם. למידת התיאוריה, כמובן בשילוב עם שמיעה מוזיקלית, תביא לתוצאה הרמונית. בפיתוח שמיעה ותיאוריה לומדים את הכללים וגם מיישמים על הסולמות השונים. לאט לאט מכירים עוד סולמות ועוד אקורדים. אחר כך עובדים ללמידת אקורדים ומהלכים הרמוניים מסובכים יותר. כמובן כל הלימוד נעשה תוך כדי למידת שירים שעליהם "בונים" את האקורדים.
כך אני מלמדת בכל אופן.
וגם- אם הוא לומד כלי שאינו אורגנית (גם קצת באורגנית)
יש צורך מעבר ללמידת ההרמוניה והתאמת האקורדים- ללמוד גם סוגי פריטות וליוויים וטכניקה בנגינה

נערך לאחרונה ב:

מגיבים

משתמש חדש
ואולי על אותו הדרך שוב אברר האם ידוע לכם על מורה פרטית לכינור שמוכנה להגיע לבית התלמידה בגבעת זאב,
אני מוכנה לשלם על נסיעות, 0527602469 / RB0527602469 שטרודל...
התחלתי ללמוד לנגן בכינור - 3 שיעורים ואמנם המורה הייתה מקסימה ויש לי גם חוש לזה וכרגע אני כבר מנגנת לפי שמיעה אך היא עזבה באמצע... ואני רוצה להתקדם הלאה,

אגב- לגבי נגינה לפי שמיעה ציינה מורתי שזה באמת עניין של חוש מוסיקאלי, אני לא יודעת אם יש מה ללמוד לזה, בשונה מתווים שזה שפה כתובה...

ETA

משתמש פעיל
צורת הלימוד שאני מכירה:
לנגן שירים והרמוניה וכו' זה רק תוספת ללימוד המרכזי שהוא בעיקר נגינה מתוים (המון תרגילים ויצירות בדרגת קושי עולה)
הדרך הזאת קשה ופחות נחמדה אבל מקצועית, ומביאה לרמה גבוהה ונגינה כמו שצריך בטכניקה נכונה.

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
צורת הלימוד שאני מכירה:
לנגן שירים והרמוניה וכו' זה רק תוספת ללימוד המרכזי שהוא בעיקר נגינה מתוים (המון תרגילים ויצירות בדרגת קושי עולה)
הדרך הזאת קשה ופחות נחמדה אבל מקצועית, ומביאה לרמה גבוהה ונגינה כמו שצריך בטכניקה נכונה.
שני דברים שונים
השאלה אם התלמיד במקור פנה ללימודי נגינה על כלי בצורה מקצועית
או פנה ללימודי הרמוניה- פיתוח שמיעה, על אורגנית לדוגמא. שזה לא כלי מקצועי
פותחת האשכול לא ציינה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה