התייעצות דירה שניה - משכנתא ומס רכישה?

מבקש שלום

משתמש רשום
יש לי דירה נקיה ממשכנתא
אני מעונין לקנות דירה נוספת
ללא הון עצמי ומימון מלא ע"י משכנתא דהינו לקחת משכנתא על הדירה שאקנה ומשכנתא נוספת או הלואת גישור על הדירה הקימת
האם מדובר באופציה קימת וריאלית ?
וכמה ריביות יוצא לחודש על 2 מליון בערך ?

במהלך השנה וחצי שלאח"כ אני מתכנן להעביר את הדירה הקימת במתנה ע"ש אחותי ולא לשלם מס רכישה
השאלה אם אני יוכל להשאיר את המשכנתא או הלואת גישור או שאצטרך לפרוע אותם ?

שאלה נוספת כיון שיש לאחותי דירה הבנתי מחיפוש באינטרנט שצריך לשלם שליש מס רכישה ולא הבנתי איך מחשבים זאת שליש ממה ? האם זה הערכת שמאי של רשות המיסים ?

אשמח לשמוע כל דעה בענין האם אכן נכון ומשתלם או לא וכל רעיון או עצה אפשר גם בפרטי

תודה רבה מראש

חייים125

משתמש פעיל
לדעתי כל עורך דין מקרקעין זוטר יתן לך את כל המידע ומענה מושלם

ולטובת הציבור אלי תפרסם כאן לאחר מכן

בהצלחה רבה

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
ללא הון עצמי ומימון מלא ע"י משכנתא דהינו לקחת משכנתא על הדירה שאקנה ומשכנתא נוספת או הלואת גישור על הדירה הקימת
כן. בהצהרת חליפית.
איזה ריביות יהיו לך?
צמודות/לא צמודות? איזה סוג של משתנות?
באיזה בנק?
כמה גישור? כמה לא??
בקיצור, שאלה עם תשובה מאד רחבה!
מומלץ לקחת ייעוץ.. :)
אי אפשר להעביר נכס לבעלות אחרת בלי לשחרר את המשכנתא. ייתכן, ותוכל להעביר/לגרור אליך.. אבל לא להשאיר שם משכנתא ולהעביר לאחותך בעלות.

h.o.m.e

משתמש חדש
האופציה כמובן קיימת אפשר בהצהרת חליפית ולקבל על החדשה 70%
ו30% גישור על הישנה
או מימון משכנתא מחוץ לבנק

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
ניתן לקבל 50% על הקיימת.

h.o.m.e

משתמש חדש
אין סתירה😉
שאר ה30% מהדירה החדשה
על הדירה הישנה עד 50% משוויה

מקצועי בנדל"ן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
יש לי דירה נקיה ממשכנתא

במהלך השנה וחצי שלאח"כ אני מתכנן להעביר את הדירה הקימת במתנה ע"ש אחותי ולא לשלם מס רכישה

שאלה נוספת כיון שיש לאחותי דירה הבנתי מחיפוש באינטרנט שצריך לשלם שליש מס רכישה ולא הבנתי איך מחשבים זאת שליש ממה ? האם זה הערכת שמאי של רשות המיסים ?

אשמח לשמוע כל דעה בענין האם אכן נכון ומשתלם או לא וכל רעיון או עצה אפשר גם בפרטי

תודה רבה מראש
קודם כל כן. זה מהלך חכם בחלט.
אתה יכול להרוויח פה הרבה כסף!

צריך לתכנן כאן מס' דברים :
1. תכנון ולקיחת משכנתא בתנאים טובים.
2. מציאת נכס טוב במחיר אטרקטיבי + פוטנציאל עתידי.
3. ידע בכל חוקי מיסוי המקרקעין על כל פרטיו (העברת בעלות וכו'..)
4. תזמון השוק - מתי למכור את הנכס הראשון...
5. ועוד..

" ככל ותהיה מתוכנן ומדויק יותר = תרוויח יותר "
- - -

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
אני יוכל לגרור לדירה החדשה לאחר שנה וחצי אע"פ שהיא ממושכנת בפנ"ע ב70%?
זה תלוי מה יהיה השווי שלה עוד שנה וחצי.
אם אותו דבר - אז תוכל למשכן שם רק 5% נוספים במקרה הטוב (בבנק)!
מעבר לכך, שהלוואת גישור "מתפוצצת" כעבור שנה וחצי, והופכת להיות שפיצר של כל מטרה. לא נראה שווה.
מה גם שישנה תקווה שהריביות ירדו. כך שזה לא חישוב "חכם" מי יודע מה..

מבקש שלום

משתמש רשום
אני יוכל לגרור לדירה החדשה לאחר שנה וחצי אע"פ שהיא ממושכנת בפנ"ע ב70%?
זה תלוי מה יהיה השווי שלה עוד שנה וחצי.
אם אותו דבר - אז תוכל למשכן שם רק 5% נוספים במקרה הטוב (בבנק)!
מעבר לכך, שהלוואת גישור "מתפוצצת" כעבור שנה וחצי, והופכת להיות שפיצר של כל מטרה. לא נראה שווה.
מה גם שישנה תקווה שהריביות ירדו. כך שזה לא חישוב "חכם" מי יודע מה..
לא ממש הבנתי מה ענית לי אם תוכל להרחיב אשמח
תכלס אתה אומר שזה בלתי אפשרי מבחינת משכנתאות או שלא רווחי ?
אולי לא הבנתי אותך נכון ?

מבקש שלום

משתמש רשום
יש לי דירה נקיה ממשכנתא

תודה רבה מראש
הרב @דוד ברנהולץ
אולי תוכל לחוות דעתך גם בזה ?
ממש תודה רבה

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
לא ממש הבנתי מה ענית לי אם תוכל להרחיב אשמח
תכלס אתה אומר שזה בלתי אפשרי מבחינת משכנתאות או שלא רווחי ?
אולי לא הבנתי אותך נכון ?
גרירת גישור מעבר לתקופה, בלתי אפשרית.
צריך למחזר אותו לכל מטרה, וזה כבר משכנתא חדשה ולא גרירה.
מעבר לכך - שישנה רגולציה עד איזה אחוז מימון מותר, ובמקרה שהדירה ממושכנת 70% זה בלתי אפשרי גם מהבחינה הזו.
שלישית, לבנות על גרירת ריביות כיום שהם יקרות, זה גם לא חכם.

מקצועי בנדל"ן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
באותו ענין
כדאי בתקופה של הריבית היום
לקחת משכנתא מוגדלת על דירה ראשונה
לקנית דירה להשקעה?
תלוי לאיזה עסקה.
אם אתם מחשבים שבעסקה שתעשו,
תרוויחו יותר מההוצאות סביב ההלוואה והרכישה של הנכס הנוסף
אז כן .

ככל ותהיו מתוכננים טוב יותר - יותר תרוויחו יותר!

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
באותו ענין
כדאי בתקופה של הריבית היום
לקחת משכנתא מוגדלת על דירה ראשונה
לקנית דירה להשקעה?
אם התשואה של הדירה להשקעה- תהיה גדולה מעלות הריבית של המשכנתא.

דוד ברנהולץ

משתמש רשום
הרב @דוד ברנהולץ
אולי תוכל לחוות דעתך גם בזה ?
ממש תודה רבה
תויגתי. ואנסה את כוחי בשמחה...

כמתכנן, אעדיף תמיד לראות את התמונה הרחבה. אבל כאן היא חסרה, לכן אתייחס רק לעניינים הספציפיים שנשאלו.

יש כאן שתי שאלות.
1. שאלת השקעה בדירה נוספת במימון מלא, על דירה קיימת ונרכשת.
2. שאלה נוספת על העברה ללא תמורה לקרוב משפחה, אחות במקרה זה.

אז ככה.
1. עקרונית, נכון מאוד. אם יש בבעלותך דירה נקיה ממשכנתא, פתוחה בפניך אופציה שהיא ביצת זהב, לחלץ כסף מן הקירות, בעלות נמוכה יחסית, בעקבות בטוחת הדירה, והפריסה הרחבה יחסית, שתינתן על ידי הבנקים במשכנתא.

ראשית, לא בכל מחיר, אלא אך ורק אם יש בידך את היכולת הכלכלית לעשות זאת. כמובן שיגידו כולם שהנושא זניח, אך לדעתי הוא מרכזי מאוד, בחינת היכולת הכלכלית שלך לעמוד בהחזרים, בקשיי תזרים, ועוד. לא ארחיב בכך, אבל צריך לבדוק את זה היטב.

שנית, אם יש בידך יכולת כלכלית כזאת, השערים פתוחים בפניך ליטול מימון של עד 50% מערך הדירה הקיימת שלך, [70% בהוראת שעה עד השבועות הקרובים].

הבה ונניח שדירתך שווה 2 מיליון ש"ח. ואתה מעוניין לרכוש דירה ב2 מיליון ש"ח.

יש בידך אופציה לרכוש דירה מקבלן [רצוי מחברה קבלנית גדולה מאוד!] בצורה של 20/80. [רכישה מורכבת הדורשת שימת לב לפרטים, ומחייבת לקיחת עו"ד מומחה בתחום].
לקחת משכנתא על הנכס הקיים של כ-400K. לשים 20 אחוז בדירה שנרכשת ב - 2 מיליון ש"ח.
'לדאוג' שיהיה כסף להוצאות שונות, כמו עורך דין, ועוד. גם את זה אפשר להוציא במשכנתא על הדירה הקיימת.
לשלם את המשכנתא עד שהדירה תיבנה, ללא תזרים.
בסיום ה-5 שנים, אתה משלים 5% נוספים במזומן כהשלמה ל25%, או במשכנתא על הדירה הקיימת. זה אומר 100K.
לקיחת משכנתא נוספת על הדירה הנרכשת של 1.4M ש"ח.
השכרת הדירה, בתזרים שלילי ככל הנראה, והשלמת המשכנתא חודש בחודשו.

יש בידך אופציה לרכוש דירה יד 2 בנויה.
לקחת משכנתא על הדירה הקיימת של 600K.
לדאוג שיהיה כסף להוצאות שונות, כמו עורך דין, ועוד. גם את זה אפשר להוציא במשכנתא על הדירה הקיימת.
לקחת משכנתא של 1.4M ש"ח על הדירה החדשה.
השכרת הדירה, בתזרים שלילי ככל הנראה, והשלמת המשכנתא חודש בחודשו.

החזר הריבית - כשהריבית הייתה נמוכה וקרובה ל0%. עלות הלוואת משכנתא של כל 100K לפריסה של כ-30 שנה יכולה הייתה לעלות 380 ש"ח כל חודש בסך הכל.
כיום עלות הלוואת משכנתא של כל 100K לפריסה של כ-30 שנה יכולה להגיע ל-600 ש"ח בחודש. זה תלוי כמובן במגוון משתנים. במקרה שלך אתה גם לוקח שתי סוגי הלוואות, הלוואה לכל מטרה, והלוואה לדיור. ככל הנראה תגיע למיצוע כלשהוא של בין 500-550 ש"ח לכל 100K ש"ח בכל חודש. אתה יכול לגזור מזה את העלויות שלך.

אתה שואל האם האופציה היא קיימת וריאלית.
היא קיימת בוודאי. האם היא ריאלית, זה דבר שזקוק לחשיבה מרובה, למגוון שיקולים, לבחינת יעדים, ולהכרה מקיפה של מצבך האישי התעסוקתי והמשפחתי, ועוד. מה גם, שאתה מחויב במס רכישה, שמפחית משמעותית מן הרווח, וזוקק לעוד הון רב ראשוני. הכול צריך לשקול.

הריביות שתשלם כל חודש, זה נושא שפחות אמור לעניין אותך, אם כי זה דבר חשוב. אתה צריך להבין שכיום על פי שיטת שפיצר, אתה תשלם ריביות וקרן יחד בהתאם לגובה ההלוואה. בהנחה גסה שלקחת משכנתא של מיליון ש"ח בריבית של 5% בדיוק. הרי שבשנה הראשונה תשלם ריבית של 50,000 ש"ח שתהיה מחולקת ל12 חודשים, זה אומר שתשלם 5,000 שח כל חודש על ריבית בשנה הראשונה, ויתרת התשלום [שתלויה בפריסה של המשכנתא שלך] תהיה להפחתת הקרן. וכן הלאה כל שנה לפי גובה ההלוואה.

2. לגבי העברת הדירה ללא תמורה לאחותך - זה נושא מורכב שמחייב עו"ד טוב.
לגבי הפרטים,
לגבי מס רכישה - 'כמדומני' שבהעברה לקרוב מסוג אחות מחויבים בין כה וכה [גם אם אין לאחותך דירה] בשליש מס רכישה, דהיינו שווי הדירה כיום על פי שמאי מקרקעין, חישוב מס רכישה [8%], וחלוקתו לשלש.

לגבי העברת המשכנתא - עקרונית, כשיש משכנתא על הנכס, הבנק מבקש לפרוע את ההלוואה לפני ביצוע הליך רישום העברת הזכויות בנכס על-שם מקבל המתנה בטאבו, או במרשם המתאים.
יש אופציה, לדחות את ביצוע הרישום בטאבו לסוף תקופת המשכנתא, ובינתיים נותן המתנה ישלם את ההחזרים החודשיים.

האם זה נכון?
כל אחד יאמר לך את דעתו. אני אישית מתנגד לזה נחרצות. ראשית 'ללא סיבה', אלא רק משום שאני לא חושב שזאת דרך מסודרת להשקעה, זה לא צורה להתנהל. ושנית, איני חושב שראוי להיתלות בקרוב משפחה ובזכויותיו לצורך השקעה פרטית, מניסיוני, בהרבה ורסיות שכאלה, הדברים בסוף נתקלו בשרטון. זו דעתי האישית בלבד.

מקווה שהועלתי.

ג.נ. איני עורך דין. יועץ מס. או כל דבר שמתיימר להיות בר סמכא בתחומים שכתבתי עליהם לעיל.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  9  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה